Dodaj do ulubionych

zebrane sposoby na depresję

31.01.11, 14:06
W trakcie depresji szukałem intensywnie co może pomóc, postanowiłem zebrać wszystkie metody, sposoby i pomysły wg podziału na ciało/duch/intelekt, choć depresja jest przede wszystkim chorobą duszy, to jednak poprzez ciało i intelekt też można na duszę wpływać :-). Każdy może znajdzie jakiś sposób dla siebie - mi pomagało Tai Chi, muzyka, ODI i Enneagram, może to zestawienie dosyć suche, ale jakby ktoś w dołku nie miał pomysłu od czego zacząć, to może tutaj znajdzie pomysł na pomoc dla siebie - połączenie technik działające na każdy z trzech aspektów naszego jestestwa daje moim zdaniem najlepsze rezultaty. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia - tego najważniejszego - wewnętrznego :).

Adam

CIAŁO:
- Tai Chi - QiGong - Pa Tuen Chin: www.zlatykopec.org/PA%20TUAN%20CHIN%20A.pdf
- Hatha Joga wg Iyengara: asany na depresję wg książki 'Drzewo Jogi'
- spacery, basen, rower
- technika 'opukiwania' EFT Emotional Freedom Techniqes = Techniki Emocjonalnej Wolności
- Oddychanie Dynamizująco Integrujące (ODI) - Tomasz Curley
- Barbara Temelie - Odżywianie według pięciu przemian
- Barbara Temelie - Gotowanie według pięciu przemian

DUCH i EMOCJE:
- kurs relaksacji: www.seremet.org/kurs_relaksacji/
- muzyka relaksacyjna
- trening relaksacyjny Jacobsona i Schultza:
hsklep.spojrzenie.com.pl/relaksacja-jacobsona-p-114.html
sklep.spojrzenie.com.pl/trening-autogenny-schultza-p-205.html
- profesjonalna psychoterapia - np. Instytut Erikcsonowski
- proste medytacje buddyjskie otwierające serce np. na Buddę Kochające Oczy, rozmowa z nauczycielem Dharmy
- modlitwy do Chrystusa i Boga, msze o uzdrowienie (polecam np. u Ojców Franciszkanów w Krakowie: se.neteasy.pl)

INTELEKT:
- Mirosław Słowikowski - 'Powiedz Stop!!! Depresji, Apatii, Chandrze, Nerwicom, Stresowi'
- Mark Williams, John Teasdale, Zindel Segal i Jon Kabat-Zinn - 'Świadomą Drogą Przez Depresję'
- Enneagram: enneagram.com.pl/
- Helen Palmer - 'Enneagram. Zrozumieć siebie i innych.'
- Kathleen V. Hurley, Theodore E. Dobson - 'Enneagram w działaniu.'
Obserwuj wątek
    • panna.m.igotka Re: zebrane sposoby na depresję 01.02.11, 16:23
      Fajny wątek. Ja też od jakiegoś czasu zaczęłam zgłębiać tajniki jogi. Jak na razie efekty mało widoczne, ale to dopiero początek. Poza tym przez nawał pracy brak mi systematyczności. Ale jak tylko uda mi się znaleźć chwilkę to pewnie wypróbuje parę metod ;) Pozdrawiam
    • zoliborski_goral Re: zebrane sposoby na depresję 02.02.11, 10:34
      - hierwentylacja (rebirthing) - Reich, Janov, Orr
      - qigong - ciekawa jest praktyka Falun Gong, prosta instrukcja po polsku w internecie ale też Ba Duan Jin i Yi Jin Jing (są na youtube) - propagowane przez oficjalne chińskie Stowarzyszenie Qigong
      - medytacja rytmu serca (ang. heart rhythm meditation - HRM) nawiązująca do Modlitwy Jezusa w kościele ortodoksyjnym ale i technik jogi. W skrócie to koncentracja na odczuwaniu rytmu włąsnego serca w klatce piersiowej. Ma stabilizować cały układ autonomiczny. Bardzo obiecujące podejście.
        • zoliborski_goral Re: zebrane sposoby na depresję 02.02.11, 22:08
          Na kliniczną depresję chemia to oczywiście podstawa. Szczególnie że większości alternatywnych propozycji w takim stanie raczej nie jest się w stanie zastosować. Tym nie mniej niektóre praktyki moim zadaniem i zmiana sposobu reagowania mogą uchronić przed nawrotem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka