Dodaj do ulubionych

Koniec terapii, odstawienie leków.

24.01.21, 21:55
Mój psychoterapeuta uważa, że zbliżamy się do momentu gdzie czas się pożegnać. Sesje mam już tylko raz w miesiącu. Terapia w moim przypadku okazała się strzałem w dziesiątkę, i przyniosła dobre rezultaty. Terapeuta uważa również, że czas pomyśleć ( w porozumieniu z psychiatrą ) o odstawieniu leków. ( Mozarin 10mg 1 x dziennie od roku ) Jestem przekonana, że terapia bardzo pomogła, ale mam obawy że wszystko powróci jak przestanę brać leki, które napewmo wspomogły i wspomagają stan w którym teraz jestem.
Czy ktoś był w sytuacji, kiedy już było super dobrze, a po odstawieniu leków lęki wróciły ?
Potrafię radzić sobie z lękiem, który pojawiał się mimo brania leków, ale jednak jakieś obawy są, że pomimo tego po ich odstawieniu wsztstko wróci.
Obserwuj wątek
          • holina Re: Koniec terapii, odstawienie leków. 26.01.21, 22:35
            Epizody lękowe miałam wiele lat, jednakże nie były jakieś bardzo męczące. Nadszedł czas, że tego lęku i różnych myśli lękowych była za dużo co spowodowało różne objawy somatyczne, złe samopoczucie itp. Nie byłam już w stanie normalnie funkcjonować i pracować. Lekarz zdiagnozował zaburzenia lęku uogólnionego. Zalecił leki, oraz psychoterapię, którą kontynuuje już ponad rok. Dalej jak w poście startowym:)
            • mardaani.74 Re: Koniec terapii, odstawienie leków. 26.01.21, 23:22
              chyba zaburzenia uogólnione lękowe ;) dawniej zwane nerwicą lękową.
              Ja lekarzem nie jestem, wiedźmą już prędzej, ale i tak nie odpowiem na Twoje pytanie, bo tego niestety nie wie nikt. Jednak jedną z podstaw wyjścia z tego zaburzenia jest pozytywne nastawienie i optymistyczne podejście do leczenia. Jeżeli będziesz się bała nawrotu i o tym nieustannie myślała to w ten sposób nakręcisz sobie błędne koło lęku. Od Ciebie zależy jak zadecydujesz, jakie wygenerujesz myśli w głowie i jakie za nimi pójdą emocje. Zaufaj sobie, polegaj na sobie.
    • ekspert.grupa_synapsis Re: Koniec terapii, odstawienie leków. 27.01.21, 10:36
      Szanowna Pani, decyzja o zakończeniu leczenia lekiem przeciwdepresyjnym nie jest wcale rzeczą prostą. Kończenie dłuższej i efektywnej psychoterapii oraz subiektywne poczucie dobrej formy zdrowotnej to tylko niektóre z okoliczności, które powinno wziąć się pod uwagę. Nie ma jednak podstaw uważać je za decydujące. W wielu wypadkach psychoterapia nie zabezpiecza przed nawrotem depresji. Nie ma też tak dobrego samopoczucia i subiektywnego poczucia siły, które by dowodziły, że depresja nie będzie chciała kiedyś wrócić. Myśląc o zakończeniu leczenia powinno wziąć się pod uwagę dużo więcej rzeczy, z których wymienię tylko niektóre: aktualna sytuacja i stres, dotychczasowy przebieg choroby (szczególnie jej długość i ewentualna wcześniejsza wywrotowość), wiek, ogólny stan zdrowia (współwystępowanie innych chorób), ewentualne przyjmowanie leków, które mogą wpływać depresyjnie. Bardzo ważne jest także, czy podobne problemy zdrowotne występowały w rodzinie.
      Zawsze, gdy czytam na forum takie pytanie jak Pani, skierowane do osób, które niemal nic o Pani nie wiedzą, to od razu mam ochotę zapytać, co uważa na ten temat lekarz prowadzący leczenie, jakie on ma ze swoje strony rady i zalecenia. Stanisław Porczyk, psychiatra

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka