Dodaj do ulubionych

Psychoterapia - skuteczna czy nie?

22.09.21, 22:53
Na pewno był tu już milion takich wątków, ale dla mnie to debiut. ;)

Jestem po dwóch spotkaniach konsultacyjnych. Przede mną jeszcze jedna sesja tego typu, a potem będę musiała zdecydować, czy chcę brnąć w to dalej, czy nie.

Sama terapeutka wydaje się w porządku. Najwidoczniej naprawdę mnie słucha, bo potrafi zadawać rzeczywiście trafne pytania. Inna sprawa, że jak dotąd odzywała się raczej niewiele - cały ciężar trajkotania spoczywał na mnie. Opowiadałam jej o istocie mojego problemu, o moich relacjach ze światem, o rodzinie. No, taki terapeutyczny standard.

Skłamałabym, gdybym napisała, że nie mam wątpliwości co do sensu tych pogaduszek. Ja mogę oczywiście nawijać bez końca, ale mocno obawiam się o rezultaty. Pod względem finansowym jestem teraz w stanie to jako tako unieść - tylko czy warto...?

Pozwolę sobie zatem zamieszczać w tym wątku własne przemyślenia po kolejnych spotkaniach. Gdyby ktoś miał ochotę, zapraszam do wymiany doświadczeń.

Obserwuj wątek
  • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 23.09.21, 11:12
   a gdyby tak powiedzieć jej o swoich wątpliwościach tak na twarz? przemówiłaby?
   mi psychodynamiczna niewiele dała, nie żeby nic, ale w sumie większe znaczenie miało to że żeby na nią dojść musiałam się wywlec z chaty, wtedy było to dość trudne. Ale to było na NFZ więc nie ponosiłam srogich kosztów i eksperymentować mogłam do woli.
   • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 23.09.21, 22:18
    > a gdyby tak powiedzieć jej o swoich wątpliwościach tak na twarz? przemówiłaby?

    To jest dokładnie tak, jak napisała niżej Purple: na razie gadałam głównie ja, bo kobieta musi pokrótce poznać istotę problemu. W trakcie następnego spotkania zamierzam już poprosić ją o jakiś komentarz i ogólną wizję terapii. Generalnie postanowiłam, że zaangażuję się co najmniej w pięć sesji. Jeśli potem stwierdzę, że nie warto się wysilać, dam sobie spokój.

    Na psychodynamiczną nie chciałam iść, bo to podobno opcja najbardziej czasochłonna (a więc i kosztowna...). Wybrałam osobę pracującą rzekomo w nurcie integratywnym. Zobaczymy, jak to zadziała w praktyce.

    NFZ by mnie nie przyjął, bo mam nieuregulowaną kwestię ubezpieczenia. Pieniądze nie są dla mnie zresztą teraz jakimś wielkim problemem, ale wolałabym je wydać z sensem. ;) Będę tu na bieżąco zdawać relację ze swoich poczynań.

    Na razie mogę powiedzieć, że po tych dwóch spotkaniach zrobiło mi się odrobinę lżej. Miałam okazję wyartykułować to, co do tej pory zalegało wyłącznie w mojej głowie. Chciałabym, żeby ta terapia była wstępem do nowego, lepszego etapu życia. I w zasadzie cieszę się z jej podjęcia, chociaż traktuję ją też jako spore wyzwanie.
    • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 23.09.21, 23:43
     Nie wiem jak to jest teraz ale kiedyś nawet nieubezpieczone osoby miały pełne prawo do leczenia psychiatrycznego, i chyba lekarz mógł też skierować na psychoterapię mimo braku ubezpieczenia. Tylko że dostępność psychoterapii na nfz jest coraz gorsza, więc jeśli uznasz że ta terapia jest dla Ciebie Ok to pewnie nie warto na silę szukać na nfz.
     Myślę że to dobry plan, ustalić jakiś okres próbny, trzymam kciuki za Twoje terapeutyczne cele.
     • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 21:49
      Powiem Ci w sekrecie, że reguły rządzące polską ochroną zdrowia nigdy nie były dla mnie czytelne. Na leki nie należy mi się refundacja - tyle wiem na pewno. O psychoterapię wolę już nawet nie pytać. ;)
      • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 25.09.21, 00:41
       a nie, na leki chyba nie, tylko jakby Cię przyjęli do szpitala, albo miałabyś stany psychotyczne.

       ja też się nie za bardzo odnajduję w systemie, poza tym oni ciągle coś zmieniają i ja nie nadążam
       • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 25.09.21, 22:54
        Czasami wydaje mi się, że całe moje życie to jeden wielki stan psychotyczny. Tyle że nikt nie chce mi go zrefundować. ;)
  • purple_tattoo Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 23.09.21, 12:29
   Pierwsza terapeutka, z którą pracowałam pół roku hmm ploteczki i wygrzebywanie przeszłości. Coś tam może dało ale chyba słabo się do tego przyłożyłam, a dodatkowo ona była jakaś taka.. Po prostu zaczęła mnie z czasem męczyć.

   Teraz chodzę na terapię w nurcie psychoterapi praktycznej.
   Również, jak i Ty, miałam kilka spotkań konsultacyjnych. Obie miałyśmy zdecydować czy sobie odpowiadamy.
   Weszłam w to mimo, że pierwsze spotkania wyglądały podobnie do Twoich.
   One chyba na początku muszą po prostu ogólnie zapoznać się z problemem. Więc gadałam, płaciłam, gadałam, płaciłam.
   Teraz przeszłyśmy do konkretów.
   Narazie jest mi tam dobrze. Czuję się swobodnie. Do wszystkiego podchodzimy pomału ale plusem jest też to, że nie pozwala mi się wycofywać. Uczy się mnie rozgryźć, chociaż mówi że jestem wyjątkowo mocno siedzącym w głowie pacjentem kiedy już opuszczę gabinet.

   Czy warto? Myślę, że zależy to w dużej mierze od tego na kogo trafisz. Czy terapeuta Ci spasuję.
   Ale chyba warto. Co innego pozostało.
   • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 23.09.21, 22:31
    > Teraz chodzę na terapię w nurcie psychoterapi praktycznej.

    Ja się zdecydowałam na nurt integratywny. Póki co niewiele mogę o nim powiedzieć, ale postanowiłam uzbroić się w cierpliwość. Niepokoi mnie to, że jak dotąd z ust terapeutki nie padło pytanie, czy przyklejono mi kiedykolwiek diagnozę psychiatryczną. A oczywiście przyklejono, i to niejedną. Dobrą specjalistkę takie rzeczy powinny przecież interesować, nie?

    Dziękuję za odzew i życzę owocnej pracy na sesjach. Zachęcam też do dalszego wypowiadania się w wątku, może z tego wyjść fajna baza doświadczeń depresantów. :)
    • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 23.09.21, 23:44
     Może nie chce Cię spłoszyć? albo nie wyglądasz jej na kandydatkę do psychiatry?
     • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 21:44
      Z takim stażem MUSZĘ wyglądać na kandydatkę do psychiatry... :-)

      Cały czas mam nadzieję, że ta trzecia sesja konsultacyjna rozjaśni kilka kwestii. Że swojej strony zamierzam w każdym razie dość jasno określić, nad czym chciałabym pracować. I zapytać, czy to realne. Ale ufam, że tak.
      • purple_tattoo Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 21:49
       Trzymam kciuki!
    • purple_tattoo Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 07:08
     Moja też nie pyta i nie rzuca diagnozami.
     Jak już zaczęła się więcej odzywać, zaznaczyła, że to psychiatra diagnozuje a ona jest tutaj dla mnie z innych powód.
     Może też po prostu chce Cię poznać i tak jak Ty o niej ona również chce sobie wyrobić o Tobie zdanie.

     Mnie konsultacje denerwowały. Bo czemu mam niby płacić za gadanie? Ale teraz, z czasem, widzę że miało to swój sens.

     Również myślę, że to dobry pomysł dzielić się doświadczeniami.
     Powodzenia na następnym spotkaniu :)
     Jak często masz wizyty?
     • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 21:39
      Widzimy się raz w tygodniu - i bardzo dobrze, że nie częściej, bo dojeżdżam z miasta oddalonego o 50 km. To był mój świadomy wybór: mogłam znaleźć terapię u siebie, ale chciałam spotykać się z kimś zanurzonym w trochę innym kontekście. No i pojeździć sobie pociągiem. ;)

      Wiesz, mnie te konsultacje nawet pasują, bo wreszcie mogę z siebie wyrzucić sporo rzeczy. Z drugiej strony, po ostatnim spotkaniu aż się poryczalam na myśl o tym, jaka jestem w życiu samotna. Ale właśnie dlatego zdecydowałam się na te sesje - w nadziei, że pomogą mi odbudować więzi ze światem zewnętrznym. Bo teraz żyję głównie we własnej głowie...

      A temat psychiatry i tak pewnie w końcu wypłynie, bo muszę zaplanować kolejną wizytę. Ale jeszcze nie wiem kiedy.
      • purple_tattoo Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 21:48
       Ja mam ten plus, że mieszkając w wielkim mieście mam terapeutów jak grzybów po deszczu.
       Ale wybrałam kogoś z polecenia, mając nadzieję, że nie zmarnuje mi pół roku życia jak poprzednia,do której chodziłam mam wrażenie na pogaduchy jak osoby z podobnej branży.

       Po tych pierwszych wizytach mimo, że merytorycznie nie dzieje się dużo, odczułaś że jest to ktoś warty uwagi?
       Jestem tu od niedawna stąd moje pytanie czy chodziłaś już wcześniej na terapię?

       Ja nie lubię mówić, więc dla mnie konsultacje były ciężkie. Ale ja to wrodzony manipulator i może po prostu dlatego mi było ciężko.

       • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 24.09.21, 22:01
        Mhm, brałam już udział w kilku terapiach, w różnych miastach (sporo się w dotychczasowym życiu przeprowadzałam). Ale dopiero teraz czuję tak naprawdę, że mogłoby z tego wyjść coś sensownego.

        Co do mojej terapeutki - kobieta wydaje się w porządku, chociaż bez fajerwerków (kompletnie nie podobają mi się na przykład jej ciuchy ;)). W każdym razie myślę, że jest to ktoś, przed kim będę umiała się otworzyć. Czyli podstawowy warunek relacji spełniony.
        • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 25.09.21, 01:12
         Jak nie miała drewnianych korali i długiej wełnianej spódnicy to ja nie wiem czy bym uwierzyła że jest po psychologii, mam nadzieję że ma chociaż kolorowe okulary i burzę rudych włosów?
         • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 25.09.21, 23:12
          No właśnie o to chodzi, że ona nie ma żadnego stylu. Ale tak dosłownie żadnego. Na obu naszych spotkaniach pojawiła się w nijakich swetrach o nieokreślonym kolorze - takie ciuchy nosiły nauczycielki z mojej podstawówki w pierwszej połowie lat 90. Nie twierdzę, że sama jestem jakoś szczególnie oblatana w kwestiach mody (bo nie jestem), ale w pewnych sytuacjach nie zdecydowałabym się włożyć ubrań za 2 złote...

          To jest oczywiście tylko taka ciekawostka. Jak już powiedziałam, dobrze mi się z dziewczyną rozmawia. Może ona po prostu nie lubi zanadto rzucać się w oczy. ;)
          • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 26.09.21, 00:53
           aa bury sweterek, tak, to obowiązywało swego czasu. Jak licealiści wychodzili ze szkoły to wyglądali jakby jakiś oficjalny pogrzeb się tam przed chwilą odbywał.
          • zoltanek Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 28.10.21, 21:57
           dla mnie to też byłby znak ostrzegawczy, dobrze wiemy, że takie szare myszki to częste klientki terapeutów.
      • marysia460 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 04.10.21, 23:33

       >
       > Wiesz, mnie te konsultacje nawet pasują, bo wreszcie mogę z siebie wyrzucić spo
       > ro rzeczy. Z drugiej strony, po ostatnim spotkaniu aż się poryczalam na myśl o
       > tym, jaka jestem w życiu samotna. Ale właśnie dlatego zdecydowałam się na te se
       > sje - w nadziei, że pomogą mi odbudować więzi ze światem zewnętrznym. Bo teraz
       > żyję głównie we własnej głowie...
       >
       A jak jestes samotna ?
       W sensie tak się czujesz czy faktycznie nie masz bliskich osób ?
       Przepraszam , ze dopytuję ale ja tez mam problem z poczuciem osamotnienia , mimo ze mam rodzine i znajomych
       • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 05.10.21, 21:36
        W obu sensach, niestety.

        Czyli z jednej strony towarzyszy mi dojmujące poczucie pustki, a z drugiej - faktycznie mam mało ludzi wokół siebie. Ale ta pustka psychiczna jest znacznie trudniejsza do zniesienia.
        • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 05.10.21, 21:53
         ot
         Misiu, robisz może tłumaczenia z angielskiego?
         • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 06.10.21, 22:08
          No, przydarzyło mi się to kilka razy.
          A czemu pytasz?
          • marysia460 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 06.10.21, 23:20
           No pytam czy jesteś otwarta na ludzi , czy po prostu nie masz potrzeby spotykania się
           • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 11:20
            Marysiu nie wierć już tak dziury w Misiowym brzuchu.
          • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 11:18
           napiszę Ci maila, wieczorkiem
           • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 18:28
            A, jasne, czekam. :)
            • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 22:57
             Napisałam, na gazetowego :)
          • zoltanek Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 28.10.21, 21:40
           no i co z tymi tłumaczeniami? czemu pytałaś?
           • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 29.10.21, 09:59
            Przecież nie będę omawiać interesów na forum :)
            • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 30.10.21, 12:16
             Transakcje handlowe - rzecz święta. ;)

             Zoltan, Ty żyjesz! He's alive! Ale uaktywniasz się chyba tylko w okresie Dziadów...
             • zoltanek Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 30.10.21, 13:37
              jestem duchem minionych świąt!
              zalogowałem się w okresie względnej stabilności więc może zostanę na dłużej
              • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 30.10.21, 18:42
               Obiecanki cacanki, ale występy gościnne zawsze mile widziane

               Nawet Misia sprowadziłeś z powrotem do jego wątku :)
        • marysia460 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 05.10.21, 22:17
         bardzo_zly_mis napisała:

         > W obu sensach, niestety.
         >
         > Czyli z jednej strony towarzyszy mi dojmujące poczucie pustki, a z drugiej - fa
         > ktycznie mam mało ludzi wokół siebie. Ale ta pustka psychiczna jest znacznie tr
         > udniejsza do zniesienia.

         Kurdę , mam podobnie 😞ta pustka …
         A pracujesz ? Wychodzisz z domu do ludzi ?
         • jezow Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 14:48
          Ja wychodzę do ludzi (najczęściej wtedy, gdy robię zakupy. Rozmawiam też przez internet (niektórzy jakby obawiali się czegoś, ale w to nie wnikam) kiedy mają czas.
         • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 18:37
          Wiesz, Marysiu, u mnie to ostatnio kwestia pewnego nawyku. Po prostu przyzwyczaiłam się do samotności, do układania sobie każdego dnia zgodnie z własnymi upodobaniami. Od czasu do czasu widuję ludzi, ale nie jest to moim priorytetem. Wyrosłam chyba na głębokiego mizantropa. Tylko forum lubię. ;)
          • marysia460 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 21:58
           Przepraszam , ze tak dopytuje , ale po prostu porównuję do siebie , bo dla mnie ludzie to …. No ciężko mi bez kontaktu z ludźmi żyć , wydaje mi się ze aż za bardzo , szukam każdego pretekstu żeby z kimś się spotkać itd po prostu jak zostaje sama ze swoimi myslami to zaczynam się nakręcać i wszystko widzę w czarnych kolorach , nie mam spokoju w sobie , ciężko mi się skupić na czymkolwiek , ech
           • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 08.10.21, 01:17
            To w sumie zdrowy objaw.
  • martyna2525 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 30.09.21, 09:49
   Ja przeszłam dwie terapie, pare lat temu 3 lata z terapeutką która mnie postawiła na nogi i jak to powiedziała ze terapia dopiero działa po jej zakończeniu. I widze jak bardzo zmienił się mój punkt widzenia świata jego odczuwania , znikneło poczucie winy, czy niskie poczucie własnej wartości. Na końcu tej terapi padła diagnoza cieżka diagnoza ale tak ją skutecznie wyparłam że uważałam siebie za zdrową.
   Drugą terapie skończyłam tydzień temu i to jest świeże ( po półtorej roku), terapia była w nurcie poznawczo behawioralnym. Po wyjściu ze szpitala od razy trafiłam na terapie która nauczyła mnie zaakceptowac chorobę, pozwoliła pokazać mechanizmy działania, i pokazała jak sobie radzić gdy zaczyna się coś dziać. Pokazała jak radzić sobie by nie trafiac do szpitala.
   Nie mam złych doświadczeń z terapeutami bo miałam to szczęście ze trafiłam na ok , obie terapie były prywatne, może to coś zmieniło?
   ogólnie jestem za terapią, ale nic samo nie przychodzi potrzeba cieżkiej pracy.
   • bardzo_zly_mis Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 07.10.21, 18:44
    Dzięki, Martyno, za komentarz. Na pewno masz rację z tą potrzebą ciężkiej pracy - zastanawiam się tylko, na ile sama potrafię ją podjąć. Chwilami myślę, że w sumie żadnej terapii nie potrzebuję, bo jestem samowystarczalna i świetnie sobie radzę. Ale to nie do końca prawda.
  • kapusniaczek85 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 16.10.21, 18:30
   u mnie tez rewelacyjnie nie jest...w 2010 mialam wyoadek...auto mnie potracilo..upadlam m
   tak mocno ze stracilam pamiec..nie pamietam tego wyapdku i moich wczesniejszych losach a mialam ,bogate zycie, bo bylam za granica...wrocilam i za miesiac byl ten wypadek...nie zdazylam ulozyc swojego planu na przyszlosc...duzo pisania ale czuje ze zatrzymalam sie teraz w miejscu...przeraza mnie ze nie mam swojego planu na przyyszlosc a jestem osoba,ktora ma wszystko ,poukladane,i na swoim miejscu bo tak czuje sie bezpiecznie i tak sie zawsze zatrzymuje kiedy jesien nadchodzi i wszystko mnie przerasta
   • martyna2525 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 17.10.21, 07:56
    Pamięć może nie wrócić albo wróci szczątkowa ,ja tak miałam również po potrąceniu przez samochód i urazie głowy. Nie straciłam tożsamości ale mam luki w pamięci z tamtego okresu.
  • emmi-nika Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 17.10.21, 18:09
   Hej, chyba wypowiadalam sie w jakims Twoim watku juz, ale nie pamiętam w sumie na pewno..
   Co do terapii, to masz szanse sobie pomoc, jak najbardziej, tylko trzeba nastawic sie, ze nie jest to łatwe..., jesli zdecydujesz sie na pracę nad sobą ( a nie tylko zwracanie uwagi na ubior terapeutki - sorry, musialam ..;)) to czeka Cie zapewne wiele frustracji i zawahan. Nie zawsze bedzie milo i przyjemnie ( a w zasadzie - albo jest praca, albo jest przyjemnie..;))
   Ale warto, pisze to z wlasnego doswiadczenia.
   • kapusniaczek85 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 20.10.21, 21:32
    oj tak trudno bedzie bo wczesniej zrobilam sobie 3tygodniowa przerwe i to teraz czuje ze moze i potrzebowlam ale trudno wrocic mi teraz ta te ,tory, bo zrobilam sie bardziej skryta i duuzo ukrywam...uczestnicy powitali mnie ale teraz jestem juz inna osoba...zamknieta w sobie i nie jestem smiala...potrafie tylko sie krytykowac a swoje plusy schowalam gleboko i ich juz nie widze
    • mardaani.74 Re: Psychoterapia - skuteczna czy nie? 21.10.21, 15:01
     Tym bardziej kontynuuj terapię. Kiedy przestajesz patrzeć na siebie okiem surowego krytyka, plusy same się znajdą. Nie oceniaj, przede wszystkim samej siebie, dla osób z depresją to powinno być jak mantra.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka