Dodaj do ulubionych

Co sprawia, że szare komórki mózgu są szczęśliwe?

08.11.21, 12:38
Badania/Science
Co sprawia, że szare komórki są szczęśliwe
Medycyna 25.05.2021 Kli.

Wykorzystując neutrony z Badawczego Źródła Neutronów na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM), zespół badawczy był w stanie wykazać, że lit jest inaczej rozmieszczony w mózgu osoby z depresją niż u osoby zdrowej.
(Zdjęcie) Josef Lichtinger bada próbki mózgu pod kątem zawartości litu w instrumencie PGAA w Badawczym Źródle Neutronów Heinza Maiera-Leibnitza (FRM II) na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W ręku trzyma samodzielnie opracowany detektor z fragmentami tkanek. | Wenzel Schürmann/TUM

Lit (Lithium)
Wiele osób zna lit z baterii wielokrotnego ładowania. Większość ludzi spożywa lit codziennie w wodzie pitnej. Międzynarodowe badania wykazują, że wyższa zawartość naturalnego litu w wodzie pitnej wiąże się z niższym wskaźnikiem samobójstw wśród ludności. Sole litu w znacznie wyższych stężeniach były również stosowane przez dziesięciolecia w leczeniu manii i zaburzeń depresyjnych. Jednak dokładna rola litu w mózgu nie jest jeszcze znana.
Fizycy i neuropatolodzy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium oraz patolodzy sądowi z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium (LMU), we współpracy z zespołem ekspertów z Badawczego Źródła Neutronów Heinza Maiera-Leibnitza (FRM II), opracowali metodę, dzięki której mogą precyzyjnie określić rozkład litu w mózgu. Na tej podstawie mają nadzieję wyciągnąć wnioski dla terapii, a także lepiej zrozumieć procesy fizjologiczne zachodzące w depresji.

Neutrony wykrywają najmniejsze ślady litu
Naukowcy zbadali mózg osoby cierpiącej na samobójstwo i porównali go z dwoma osobami z grupy kontrolnej. Skupiono się na stosunku stężenia litu w istocie białej mózgu do stężenia w istocie szarej mózgu. Aby określić, ile litu jest obecne gdzie w mózgu, naukowcy przeanalizowali 150 próbek z różnych regionów mózgu - na przykład tych, które są przypuszczalnie odpowiedzialne za przetwarzanie emocji. Aby tego dokonać, badacze napromieniowali cienkie fragmenty mózgu neutronami w stacji pomiarowej PGAA (prompt gamma activation analysis) w FRM II.

"Izotop litu szczególnie dobrze wychwytuje neutrony, a następnie rozpada się na atom helu i atom trytu" - wyjaśnia dr Roman Gernhäuser z Centralnego Laboratorium Technologicznego Wydziału Fizyki TUM. Oba produkty rozpadu są wychwytywane przez detektory znajdujące się przed i za próbką i w ten sposób dostarczają informacji o tym, gdzie dokładnie znajduje się lit w przekroju mózgu.

Ponieważ stężenie litu w mózgu jest zazwyczaj bardzo małe, jest on bardzo trudny do wykrycia. "Nigdy wcześniej tak małe ślady litu nie były pokazywane przestrzennie w mózgu" - mówi dr Jutta Schöpfer z Instytutu Medycyny Sądowej na LMU w Monachium. "Szczególne w badaniu neutronami jest również to, że nasza próbka nie jest przez nie niszczona. Możemy więc badać je wielokrotnie w dłuższym okresie czasu" - podkreśla Gernhäuser.

Wyraźna różnica między pacjentami zdrowymi a pacjentami z depresją
"Zobaczyliśmy, że u zdrowej osoby było znacznie więcej litu w substancji białej niż w substancji szarej. U samobójcy natomiast stężenie jest wyrównane, nie widać tu żadnej systematycznej różnicy" - podsumowuje wyniki dr Roman Gernhäuser.

"W pewnym sensie nasze wyniki są przełomowe, ponieważ dystrybucja litu została po raz pierwszy zademonstrowana w warunkach fizjologicznych" - cieszy się Schöpfer. "Ponieważ wykryliśmy ten pierwiastek w śladowych ilościach w mózgu nawet bez wcześniejszego podania leków, a dystrybucja różni się tak silnie, zakładamy, że lit rzeczywiście pełni ważną funkcję w organizmie".
Obserwuj wątek
  • hadron-plus Re: Co sprawia, że szare komórki mózgu są szczęśl 08.11.21, 12:39
   2.
   Pierwszy krok
   "Fakt, że do tej pory udało nam się zbadać tylko plasterki mózgu od trzech osób, może być oczywiście tylko początkiem", przyznaje Gernhäuser, "jednak w każdym przypadku udało nam się zbadać wiele różnych regionów mózgu, w których potwierdzono systematyczne zachowanie." "Dzięki większej liczbie pacjentów, których historie życia są również lepiej znane, moglibyśmy dowiedzieć się znacznie więcej" - mówi Gernhäuser. Można by wtedy odpowiedzieć na pytanie, czy dewiacyjny rozkład litu u osób z depresją jest przyczyną czy konsekwencją choroby.

   Publikacja oryginalna:
   J. Schoepfer, R. Gernhäuser, S. Lichtinger, A. Stöver, M. Bendel, C. Delbridge, T. Widmann, S. Winkler & M. Graw
   Czuły na położenie pomiar śladowych ilości litu w mózgu metodą NIK (neutron-induced coincidence method) u samobójcy
   Scientific Reports vol. 11, nr art.: 6823 (2021) - DOI: 10.1038/s41598-021-86377-x
   Źródło: TUM, 21.05.2021 r.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka