Dodaj do ulubionych

depresja u przyjaciol

04.02.23, 11:48
Witam, osoba przyjacielska choruje na chroniczną depresję od wielu lat, chodzi do psychologa i leczy się farmakologicznie, ale co chwilę leki przestają działać. Mieszka z toksycznymi rodzicami, nie mam już pomysłów jak jej pomóc.
Obserwuj wątek
  • mardaani.74 Re: depresja u przyjaciol 04.02.23, 14:39
   Jedyne co możesz to przyjaźnić się, nie odsuwać, zapytać czy możesz jakoś pomóc, czasem samo zainteresowanie czyjąś sytuacją też jest dużą pomocą. Jednak nie możesz czuć się odpowiedzialna za czyjeś chorowanie, nie masz na to wpływu.
  • asdzxcvfsrggxdfsd Re: depresja u przyjaciol 06.02.23, 09:53
   dara1212 napisała:

   > co chwilę leki przestają działa

   Tak z autopsji zaryzykuję stwierdzenie, że leki nie przestają działać ot tak. One sobie nadal działają na jakimś tam poziomie - za to spiętrzenie okoliczności życiowych załamuje człowieka. I to nie chodzi o jakieś nagłe zdarzenia, wszystko się kumuluje.
   Więc właśnie jak to napisano wyżej - po prostu bądź i wtedy to Ty dolewasz coś pozytywnego do życia tamtej osoby.
   • mardaani.74 Re: depresja u przyjaciol 06.02.23, 12:19
    To prawda z lekami, one działają, ale czasem chwilowe pogorszenia są traktowane jako "lek przestał działać", często mam wrażenie jest też tak, że ktoś nie przekonany do leczenia szuka trochę wymówki żeby leki odstawić, bo "skoro nie działają tak super, żeby wszystko wróciło do normy to nie będę brać wcale". Trochę to wynika z niezrozumienia jak działają leki przeciwdepresyjne, ludzie mylą je z lekami typowo uspokajającymi.
    • asdzxcvfsrggxdfsd Re: depresja u przyjaciol 06.02.23, 12:45
     No tak to niestety jest. "Normalizujące zaburzenia nastroju" to trudna fraza jest.
     Dodatkowo do tego dochodzą efekty uboczne - te faktycznie występujące u danej osoby - i te, co tylko wyczytała w ulotce.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka