Dodaj do ulubionych

Jak leczyć dystymię?

13.11.03, 16:00
Pani Iwono.
Mam zdiagnozowaną dystymię. Od 4 lat jestem na lekach,
które troche mi pomagają. Brałem bioxetin, potem
efectin, cipramil a obecnie od 8 miesięcy coaxil. Nigdy
nie miałem myśli samobójczych a mój stan nazwałbym jako
totalny smutek. Moje pytanie dotyczy coaxilu, jak długo
można brać ten lek? (dobrze się po nim czuję), czy w
przypadku dystymii preferuje sie inne leki
antydepresyjne?. Czy coaxil jest lekiem bezpiecznym w
dawce 4 tbl. dziennie.
Pozdrawiam serdecznie. Jerzy
Obserwuj wątek
    • ixus Re: Jak leczyć dystymię? 14.11.03, 18:36
      Dystymie najlepiej leczy sie SSRI, inhibitorami MAO. Jesli po coaxilu czujesz
      sie dobrze, to super. Lek ten ma taki sam profil jak wiekszosc nowoczesnych
      antydepresantow i mozna go brac przewlekle.
      • grzegorz961 Re: Jak leczyć dystymię? 17.11.03, 18:04
        pogubilem sie w tych lekach. Co to za leki wlasciwie te MAO? Jak to sie ma do
        efectinow, sertraliny, fevariny itd. Mozna prosic o krotkie wyjasnienie?
        zwlaszcza ze czasami jest info, ze pewnych lekow nie mozna laczyc z MAO itd,
        Pytam z ciekaowsci, nie lecze sie sam,,,
        • ixus Re: Jak leczyć dystymię? 19.11.03, 18:29
          IMAO - rozklada monoaminooksydaze, ktora z kolei odpowiedzialna jest za rozklad
          neuroprzekaznikow. Mniej MAO - wiecej serotoniny, noradrenaliny itd.

SSRI (sertalina, fevarin) blokuja receptory wyhwytu zwrotnego w synapsie, czyli
          tez tez zwiekszaja serotonine noradrenaline itd.

• iwona.grobel Re: Jak leczyć dystymię? 23.11.03, 19:26
      Rzeczywiście w farmakologicznym leczeniu dystymii za leki pierwszego rzutu uważa się przede wszystkim inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny
      (przyjmował Pan z nich już fluoksetynę - Bioxetin i citalopram - Cipramil) ale inne leki też mają zastosowanie. Coaxil, czyli tianeptyna (jej działanie
      polega na nasileniu presynaptycznego wychwytu serotoniny), jest często skuteczny w leczeniu przewlekłej depresji czy dystymii. Są badania
      wykazujące skuteczność tego leku w zaburzeniach dystymicznych równą fluoksetynie. Leczenie dystymii jest leczeniem długim, w ogóle ocena
      skuteczności leczenia powinna dotyczyć co najmniej dwuletniego okresu. Jeśli przyjmuje Pan Coaxil pod kontrolą lekarza prowadzącego, to proszę
      się nie martwić długością przyjmowania leku, a już na pewno z góry nie da się zaplanować czasu trwania leczenia. I jeszcze jedno - ogromne
      działanie wspomagające ma psychoterapia.
      Pozdrawiam.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka