Dodaj do ulubionych

##########NASZE CHOROBY############

16.05.11, 15:50
Kłopoty z nadwagą i otyłością, a także zbyt mała aktywność fizyczna powodują, że coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze – alarmują specjaliści z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. Z badań WOBASZ przeprowadzonych w 2005 r. wynika, że na nadciśnienie (powyżej 140/90 mmHg) choruje aż 36 proc. Polaków w wieku 20 - 74 lata. Równie niepokojąco wypadły badania NATPOL, z których wynika, że zbyt wysokie ciśnienie ma w naszym kraju 8,6 mln osób.

Drugie tyle osób (9 mln) wykazuje tzw. wysokie prawidłowe ciśnienie, czyli 130-139/85-89 mmHg. Jest ono również niepokojące, gdyż w ciągu kilku lat może przejść w pełne nadciśnienie. Gwałtownie rośnie wtedy ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca oraz udaru mózgu. Pierwsze dolegliwości, takie jak impotencja u mężczyzn, mogą już świadczyć o rozwoju poważnej choroby, jaką jest miażdżyca.

Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że ma zbyt wysokie ciśnienie – ostrzega Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Fundacja Żyjmy Zdrowo. Dlatego należy regularnie sprawdzać swoje ciśnienie. Tylko wtedy, wcześnie wykrywając jakikolwiek jego wzrost, można się uchronić przed groźnymi powikłaniami tego podstępnego schorzenia.


Według prof. Zbigniewa Gacionga, kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, powinny o tym pamiętać szczególnie osoby otyłe i z nadwagą, a także te, które nie uprawiają żadnych sportów, palą papierosy, spożywają zbyt dużo soli i nadużywają alkoholu.

Na nadciśnienie częściej chorują też ludzie cierpiący na cukrzycę i choroby nerek, a także osoby z podwyższonym poziomem całkowitego cholesterolu (powyżej 190 mg/dl) oraz zbyt dużym LDL, czyli tzw. złym cholesterolem (powyżej 115 mg/dl).

- Niektóre osoby może uchronić przed nadciśnieniem zastosowanie odpowiedniej diety oraz regularny ruch - zapewnia prof. Gaciong. Dodaje, że u pacjentów, którzy już cierpią na to schorzenie, zmiana trybu życia zwiększa skuteczność zażywanych leków.

W Polsce tylko 12,5 proc. chorych na nadciśnienie jest prawidłowo leczonych. Jednym z głównych powodów jest nie przestrzeganie zaleceń lekarza. Po roku od wykrycia choroby rezygnuje z leczenia 20 proc. pacjentów, a po 9 latach – ponad 90 proc. Najczęściej są to ci chorzy, którzy nie odczuwają poprawy, przestają się leczyć.

PTNT przekonuje, że jedynie systematycznie zażywanie leków gwarantuje skuteczność leczenia. Nie wolno na własną rękę odstawiać przepisanych przez lekarza środków, ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub wartości ciśnienia nie uległy obniżeniu, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii – zwraca uwagę PTNT.

Na całym świecie na nadciśnienie choruje ponad 1,5 mld, a rocznie umiera z tego powodu 7 mln osób. Zdecydowana większość (ponad 90 proc.) przypadków ma tzw. charakter pierwotny. U pozostałych osób przyczyną choroby jest zaburzenie pracy nerek lub gruczołów dokrewnych. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Z danych ogólnopolskich wynika, że na nadciśnienie cierpi ponad 40 proc. mężczyzn i ponad 30 proc. kobiet.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: ##########NASZE CHOROBY############ 22.05.11, 15:32

   Często jest tak, że żyjemy z dała od owadów - wtedy pojawia nadwrażliwość przejściowa, zależna od białka odpowiadającego za alergię. Organizm zwykle sam się leczy. Ale są też reakcje, które pojawiają kilka godzin po ukąszeniu albo kilka dni. Takie późne uczulenie może wymagać leczenia sterydami. Może też dojść do zakażenia, bo owady przenoszą różnego rodzaju choroby - zauważył Samoliński.

   Jak stwierdził, większość reakcji przechodzi samoistnie, ale może dojść do powikłań, a ukąszenia mogą pozostawiać blizny. - Jeśli u kogoś to się powtarza, powinien poradzić się lekarza - powiedział.

   Co można zrobić, by uchronić się przed ukąszeniami? Samoliński poleca ubieranie się w taki sposób, by odstraszać owady - nosić np. białe stroje. - Kolorowe ubrania przyciągają, bo kojarzą się owadom z kwiatami - zaznaczył.

   Trzeba też uważać przy okazji pobytu nad wodą, zwłaszcza nad stojącymi zbiornikami, mokradłami. Można też stosować repelenty, a tuż po ukąszeniu dobrze jest przyłożyć lód - schłodzenie skóry sprawia, że odczyn się zmniejsza i nie rozwija się do niebezpiecznych rozmiarów.

   - Niestety komary i meszki znikają dopiero jak się robi zimno, bo są uzależnione od temperatury otoczenia. Chociaż kiedyś w naszym szpitalu na Banacha w podziemiach zrobiła się zimą kałuża, w której wylęgły się komary. W środku zimy zaatakowały pracowników i pacjentów - śmieje się Samoliński.
  • jutta_t Re: ##########NASZE CHOROBY############ 23.05.11, 14:54
   Ból pojawia się nagle. Może wyrwać cię ze snu, ale zdarza się też w ciągu dnia, gdy siedzisz albo spacerujesz. Czasami skurcz jest lekki, ale niekiedy czujesz, jakby łydkę rozrywała jakaś nieziemska siła. Zazwyczaj ból i napięcie mija po rozmasowaniu. Jeśli jednak skurcze występują często, mogą sygnalizować problemy, z którymi trzeba się uporać.
   Skutkiem niewłaściwego odżywiania są zaburzenia gospodarki kwasowo - zasadowej i mineralnej krwi. Do wypłukania soli i minerałów przyczynia się też stosowanie niektórych leków moczopędnych, preparatów odchudzających, a także picie kawy. Skurcze pojawiają się wtedy w nocy, a rwący ból budzi nas ze snu. W tej sytuacji wskazane jest odstawienie preparatów, które je powodują oraz ograniczenie picia kawy, a także wzbogacenie diety o produkty zawierające magnez oraz wapń. Zacznij przyjmować regularnie preparaty witaminowe zawierające magnez, wapń, potas.

   Zapowiedź żylaków


   Jeśli skurcze nóg dokuczają wieczorem, a dodatkowo masz uczucie ciężkich nóg i puchną ci kostki, mogą to być pierwsze objawy żylaków. Skłonność do nich jest dziedziczna, ale pracujemy na nie też same. Sprzyjają im siedząca lub stojąca praca, mało ruchu, noszenie butów na wysokich obcasach, zakładanie nogi na nogę. Aby zapobiec żylakom, powinnaś polubić gimnastykę i ruch.

   Krążenie pobudzają zwłaszcza długie spacery, jazda na rowerze, pływanie. Rzuć palenie (nikotyna sprawia, że żyły szybciej wapnieją). Stosuj dietę bogatą w błonnik oraz produkty zawierające witaminę C i PP, które uszczelniają ścianki żył. Unikaj ciepła, a więc zrezygnuj z gorących kąpieli, sauny, depilacji na gorąco, solarium. Zrezygnuj z noszenia wysokich obcasów (optymalny to 2-3 cm). Jeśli musisz długo siedzieć, wykonuj ćwiczenia: stopy opieraj na przemian na palcach i na piętach.
  • jerzy_55 Re: ##########NASZE CHOROBY############ 24.05.11, 14:55
   Mężczyźni regularnie pijący kawę – z kofeiną lub bez – mają mniejsze ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty – sugerują badania przeprowadzone wśród niemal 48 tys. mężczyzn z USA.

   Publikację na ten temat zamieszcza internetowe wydanie pisma "Journal of the National Cancer Institute".

   Jak komentuje główna autorka pracy Kathryn Wilson z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda (stan Massachusetts), jeśli przyszłe badania potwierdzą obserwacje jej zespołu, picie kawy znajdzie się na liście czynników, które można modyfikować lub kontrolować w celu obniżenia ryzyka agresywnego raka prostaty.

  • rawik-is-me Stwardnienie rozsiane 25.05.11, 18:23

   Po Oli Resztik nie widać choroby. Ot, śliczna, drobna, uparta dziewczyna z oczyma jak rozżarzone węgle. Kiedy rozmawiamy o planach koncertowych nawet nie wspomina o demonie stwardnienia rozsianego czyhającym w mózgu.
   www.medonet.pl/element-akcji-okresowej,artykul,903742,1643500,1,jestem-sopranem,index.html
  • darima_ka Re: ##########NASZE CHOROBY############ 25.05.11, 18:51
   Kochani , nie chce się wtrącać ,ale wydaje mnie się ze ,że jeśli kopiuje się jakiś tekst ,
   to prawo nakazuje podać jego źródło, czy to za pomocą linka ,
   czy autora tekstu.W przeciwnym wypadku jest to t plagiat
   Proszę nie gniewajcie się ,ale może się darzyć ,że ktoś się przyczepi .
  • mala200333 Niemcy: ##########NASZE CHOROBY############ 26.05.11, 15:18

   KK / Deutsche Welle

   Renomowany instytut im. Roberta Kocha (RKI) ostrzega przed spożywaniem warzyw pochodzących z północnych Niemiec: pomidorów, ogórków i sałat. Naukowcy nie wykluczają związku z groźbą bakterią EHEC - informuje Deutsche Welle.

   Naukowcy próbują gorączkowo zlokalizować źródło zachorowań. Z pierwszych ustaleń wynika, że wielu pacjentów spożywało surowe pomidory, ogórki i sałaty. Niektórzy eksperci są zdania, że pakowane hermetycznie sałaty są prawdopodobnie źródłem, z którego pochodzą groźne bakterie EHEC. Liczba bardzo ciężkich przypadków zarażenia tymi szczepami dochodzi do 140.

   W wywiadzie dla telewizji ARD Susanne Hugett, szefowa laboratorium badań lekarskich Medilys w Klinikach Asklepios w Hamburgu powiedziała: "Prawdopodobnie źródła zarazków należy szukać w porcjowanej sałacie". Badania jeszcze trwają i prowadzone są bardzo intensywnie.


   Liczba infekcji wciąż wzrasta

   Nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, jakie jest źródło szczepu bakterii EHEC (enterokrwotocznych Escherichia coli), które zbierają dramatyczne żniwo już w 14 landach. Najwięcej infekcji występuje w północnych Niemczech, w których przebywały przez jakiś czas osoby z innych landów.

   Służby sanitarne zarejestrowały ogółem ponad 600 przypadków wystąpienia symptomów zakażeń tymi bakteriami; nie wszystkie zostały już potwierdzone. Wczoraj ich liczba wynosiła 460.

   Jak do tej pory potwierdzenie laboratoryjne uzyskały dwa przypadki zgonu na skutek infekcji EHEC. U dwóch dalszych zmarłych istnieje takie podejrzenie.

   DPA, tagesschau.de / Małgorzata Matzke, Bartosz Dudek
  • jutta_t Re: ##########NASZE CHOROBY############ 28.05.11, 17:18
   Zmarł prof. Jacek Puchała, wybitny chirurg, specjalista leczenia oparzeń. Od 27 lat pracował w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.
   Prof. Puchała zmarł w piątek po godz. 17 na oddziale torakochirurgii w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Trafił do szpitala dwa dni temu, gdyż gorzej się poczuł.

   tvn24.pl
  • mala200333 Re: ##########NASZE CHOROBY############ 30.05.11, 01:10
   Austriackie ministerstwo zdrowia ostrzegło obywateli przed spożywaniem warzyw, pochodzących z importu. W Austrii zanotowano dotąd trzy przypadki ciężkiego zatrucia bakteriami coli. Zatrute ogórki znaleziono też w Czechach, a ta sama partia towaru jest sprzedawana także na Węgrzech i w Luksemburgu. Do pierwszych zatruć doszło w Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii.
   O Matko!
  • seremine Bakteria EHEC 06.06.11, 01:08
   Wstępne badania potwierdziły, że wyhodowane w Dolnej Saksonii, na północnym zachodzie Niemiec kiełki fasoli mogą być źródłem infekcji wywołanej niebezpieczną bakterią EHEC - poinformowały w niemieckie władze. Z opublikowanego przez Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) w Sztokholmie bilansu wynika, że liczba ofiar śmiertelnych infekcji wywołanej bakterią EHEC wzrosła w Europie do 22, z czego 21 w Niemczech.
   Minister rolnictwa Dolnej Saksonii Gert Lindemann powiedział na konferencji prasowej, że także kiełki innych roślin z gospodarstwa ekologicznego w regionie Uelzen między Hamburgiem a Hanowerem są podejrzane. Dotyczy to łącznie 18 różnych mieszanek kiełków, w skład których wchodzą m.in. kiełki różnych odmian groszku, fasoli i rzodkiewki.
   Lindemann przestrzegł ludzi przed spożywaniem kiełków do czasu następnego komunikatu. Powiedział, że ostateczne wyniki testów będą znane w poniedziałek. Dodał, że władze nie wykluczają także innych możliwych źródeł zakażenia i zaapelował do Niemców, by nie jedli pomidorów, ogórków i sałaty.
   Minister oświadczył, że farmę zamknięto, a całą jej produkcję wycofano. Dodał, że co najmniej jeden z pracowników gospodarstwa zaraził się bakterią EHEC...tvn24.pl
  • mala200333 Re: ##########NASZE CHOROBY############ 06.06.11, 17:10
   Pierwsze badania kiełków z uprawy ekologicznej w okręgu Uelzen w Dolnej Saksonii nie potwierdziły obecności groźnego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC - poinformowało ministerstwo spraw konsumenckich w Hanowerze. Do popołudnia w poniedziałek przebadano 23 z 40 próbek kiełków z Uelzen.
   Analizy pozostałych próbek nadal jednak trwają. Pod lupą laborantów znalazły się kiełki m.in. fasoli, groszku i rzodkiewki. Dopiero we wtorek znane będą wyniki analiz laboratoryjnych prowadzonych na próbkach kiełków ze starszego opakowania, które zabezpieczono w Hamburgu.


   Duchy, po prostu Duchy!
  • mala200333 Krocionogi w Krakowie 07.06.11, 15:48
   Podrażniony krocionóg broni się wydzieliną zawierającą benzochinon, który w dużych ilościach ma działanie rakotwórcze.

   Więcej... krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,9717701,Krocionogi_zaatakowaly_Krakow__Sa_nie_do_zatrzymania.html#ixzz1Ob7KNKWW
  • seremine Re: ##########NASZE CHOROBY############ 07.06.11, 21:44

   Niemiecki minister zdrowia Daniel Bahr ocenił, że są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Jednak nadal trwają poszukiwania ogniska bakterii. Ze wstępnych ustaleń Komisji Europejskiej wynika, że to prawdopodobnie wcale nie warzywa i owoce są źródłem groźnych mikrobów.
   Takie zaskakujące informacje przekazano we wtorek ministrom rolnictwa UE. - Nadal nie wiemy, co jest źródłem zakażenia ponad półtora tysiąca osób. Jednocześnie mamy coraz więcej wiedzy, że źródłem zakażenia nie są produkty roślinne - powiedział we wtorek, podczas konferencji prasowej kończącej nadzwyczajne spotkanie ministrów rolnictwa UE w Luksemburgu minister Marek Sawicki...tvn24.pl
  • mala200333 Walesa: ##########NASZE CHOROBY############ 09.06.11, 14:49
   Lech Wałęsa w szpitalu. - Lekarze nie dają mi szans na krótki pobyt, ale zrobię wszystko, żeby jak najszybciej uciec - zapowiada. Były prezydent ma wysoką gorączkę i problemy gastryczne. - Jego stan jest stabilny - zapewnił dr Tadeusz Jędrzejczak z Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie leży Wałęsa.
   Lech Wałęsa odpowiadał na pytania dziennikarzy w windzie, podczas przewożenia go na kolejne badania. Jechał na wózku inwalidzkim, przykryty kocem. Przyznał, że męczy go gorączka, ale starał się żartować.
  • rawik-is-me Re: ##########NASZE CHOROBY############ 09.06.11, 15:03
   Już nie tylko ogórki i kiełki fasoli, ale i kiełki buraków są podejrzane o roznoszenie bakterii EHEC. Władze holenderskie wstrzymały sprzedaż kiełków buraków cukrowych jednego z holenderskich producentów.
   Holenderski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności powiadomił w czwartek, że Unia Europejska poinformowała go w środę wieczorem, iż w Niemczech znaleziono holenderskie warzywa skażone bakterią EHEC. Urząd podał, że badanie próbek kiełków buraczanych w Holandii także potwierdziło przypadki zakażenia EHEC. Urząd podkreśla jednak, że nie jest to ten szczep, który spowodował zachorowanie 2 900 osób i śmierć 27. Nazwy producenta nie ujawniono.
   tvn24
  • mala200333 Zatrucia 12.06.11, 00:00

   Groźny szczep wykryto w paczce kiełków, znalezionej przez naukowców z Nadrenii Północnej-Westfalii w koszu na śmieci rodziny, w której zachorowały dwie osoby. W związku z ustaleniami naukowców już w piątek niemieckie władze sanitarne zniosły obowiązujące od 25 maja ostrzeżenie przed jedzeniem ogórków, pomidorów i sałaty.
  • seremine Re: ##########NASZE CHOROBY############ 12.06.11, 22:46
   Znowu:
   Dwie kolejne osoby zmarły w Niemczech w wyniku zatrucia wywołanego groźnym szczepem pałeczki okrężnicy EHEC. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych bakterii wzrosła w tym kraju do 34 - poinformował rzecznik Instytutu Roberta Kocha.
   Nie podano żadnych informacji na temat dwóch ostatnich ofiar śmiertelnych.
  • jerzy_55 Re: ##########NASZE CHOROBY############ 13.06.11, 18:00
   Choć epidemia śmiertelnie groźnego szczepu E. coli wydaje się opanowana, to w związku z zakażeniem około 100 osób będzie potrzebowało transplantacji nerek lub permanentnych dializ - donosi w poniedziałek tygodnik "Der Spiegel".
   Do tej pory śmiertelnie groźna bakteria doprowadziła do śmierci co najmniej 35 osób i tysięcy zachorowań. Wielu zakażonych boryka się teraz z groźnymi powikłaniami - informuje "Spiegel".
  • black_jotka Re: ##########NASZE CHOROBY############ 15.06.11, 16:58
   Najnowsze wyniki badań pokazały, że matki, które w noc przed urodzeniem dziecka spały na plecach lub na prawym boku, są prawie dwa razy bardziej narażone na urodzenie martwego dziecka, niż kobiety, które spały na lewym boku – informuje guardian.co.uk.

   Przebadano 155 kobiet, które urodziły martwe dzieci i 310, które urodziły zdrowe dzieci.

   Wyniki badań pokazały, że odsetek martwych urodzeń wśród kobiet, które spały na swojej lewej stronie wynosi 1,96 na 1000, przy czym 3,93 na 1000 dla każdej innej pozycji.


   - To było badanie obserwacyjne, a nie takie, które może pokazać przyczynę i skutek – powiedziała Tomasina Stacey, która prowadziła badania. – Jedyne co pokazuje to badanie, to powiązanie. Byłoby przedwczesne, aby stwierdzić, że każda przyszła matka musi spać na lewym boku. Jest to punkt wyjścia do przyszłych badań – zaznaczyła.
   Spanie na lewym boku pomaga w przepływie krwi do dziecka, ponieważ główne żyły matki nie są blokowane przez ciężką macicę...onet.pl

   Ciekawe!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka