Dodaj do ulubionych

Na niebie nad Uralem dzisiaj rano spadł meteoryt

15.02.13, 16:53
Na niebie nad Uralem dzisiaj rano spadł deszcz meteorytów. Fala uderzeniowa po wybuchu spowodowała zniszczenia na ziemi. Meteoryty spadły m.in. w Czelabińsku, Jekaterynburgu, Tiumeniu, Kurganie, Orenburgu i Magnitogorsku. Według najnowszych informacji, liczba rannych osób wynosi już około 1000.
Obserwuj wątek
  • rawik-is-me Re: Na niebie nad Uralem dzisiaj rano spadł meteo 15.02.13, 16:55
   Ze wstępnych ustaleń wynika, że nad terytorium Uralskiego Okręgu Federalnego doszło do destrukcji meteoroidu, który częściowo spłonął w dolnych warstwach atmosfery - przekazało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

   Agencja Roskosmos podała, że leciał on z prędkością 108 tys. km/h.

   Meteoryty pojawiły się nad Uralu o 9.22 czasu lokalnego (7.22 czasu moskiewskiego; 4.22 czasu polskiego). Zaobserwowano potężny błysk; słychać było serię silnych eksplozji. Eksperci oceniają, że doszło do nich na wysokości około 5 km.

   Według resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych największe odłamki spadły na terytorium obwodu czelabińskiego, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki. Jeden z fragmentów runął do jeziora koło miasta Czebarkuł.

   Służbom działającym w regionie udało się znaleźć jeden z kraterów powstały po uderzeniu bryły w ziemię. Ma sześć metrów średnicy - podała "Russia Today".
  • jutta_t Re: Na niebie nad Uralem dzisiaj rano spadł meteo 15.02.13, 17:13
   Około 1000 osób zostało rannych po tym, jak na Uralu spadł deszcz meteorytów. Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin zwrócił się z apelem do Amerykanów, by USA wspólnie z Rosją stworzyły system niszczenia asteroidów. – Stworzenie takiego systemu w przyszłości nas nie ominie – ocenia dr Wojciech Borczyk z UAM. Naukowiec przyznaje, że obecnie nie jesteśmy zdolni jeszcze dostrzec wszystkich ciał w przestrzeni kosmicznej.
  • kristopherh Potężny deszcz meteorytów spowodował rano poważne 15.02.13, 21:16
   Potężny deszcz meteorytów spowodował rano poważne straty na rosyjskim Uralu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji podało, że rannych zostało 1200 osób, zniszczonych jest wiele budynków. Agencja Roskosmos poinformowała, że meteor, który rozpadł się w atmosferze na mniejsze kawałki, leciał z prędkością 108 tys. km/h. Wybuchł dziewięć razy, nim uderzył w ziemię.
  • dunant Re: Na niebie nad Uralem dzisiaj rano spadł meteo 16.02.13, 00:57
   Potężny deszcz meteorytów spowodował w piątek poważne straty na rosyjskim Uralu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji podało, że rannych zostało 1200 osób, zniszczonych jest wiele budynków. Agencja Roskosmos poinformowała, że meteor, który rozpadł się w atmosferze na mniejsze kawałki, leciał z prędkością 108 tys. km/h. Wybuchł dziewięć razy, nim uderzył w ziemię. Straty materialne szacuje się na co najmniej 1 mld rubli (około 33 mln dol.).
  • jutta_t Według wstępnych obliczeń NASA meteoryt, który.... 16.02.13, 20:59
   Według wstępnych obliczeń NASA meteoryt, który eksplodował w okolicach Czelabińska w Rosji miał 17 metrów średnicy, a jego eksplozja miała siłę 500 kiloton.
   Informacje z ogólnoświatowej sieci obserwacyjnej pozwoliły naukowcom na wstępne oszacowania rozmiaru obiektu, który wszedł w ziemską atmosferę i wybuchł nad Czelabińskiem w Rosji. Zebrane dane pochodzą od stacji infradźwiękowych rozmieszczonych nawet w odległości 6500 kilometrów od Czelabińska. Stacje wykrywające infradźwięki normalnie służą do monitorowania ewentualnych tajnych prób broni nuklearnej.
   • jutta_t Re: Według wstępnych obliczeń NASA meteoryt, któr 16.02.13, 21:00
    Rozmiary szacowane są na 17 metrów, a masa na 7000 do 10000 ton. Energia uwolniona w trakcie eksplozji mogła osiągnąć równowartość 500 kiloton. Dla porównania bomba atomowa Little Boy, zrzucona na Hiroshimę wybuchła z siłą ok. 15 kiloton. Całe wydarzenie od momentu wejścia w atmosferę do wybuchu trwało 32,5 sekundy. Obliczeń dokonał Peter Brown z kanadyjskiego University of Western Ontario

    Fala uderzeniowa od wybuchu spowodowała zniszczenia w wielu budynkach, głównie w postaci stłuczonych szyb, ale także np. zawalił się dach jednej z fabryk. 1142 osoby zostały ranne (większość odłamkami szkła). Fragmenty meteorytu spadły w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, tiumeńskim, kurgańskim i orenburskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie.

    Według NASA meteor, który o 9.21 czasu lokalnego (4.21 czasu polskiego) eksplodował nad Czelabińskiem, nie był związany z planetoidą 2012 DA14, która o 20.25 polskiego czasu minęła Ziemię w odległości około 27 tysięcy km.
  • jutta_t Re: Na niebie nad Uralem dzisiaj rano spadł meteo 16.02.13, 21:03
   Nad Kubą w pobliżu wybrzeża Morza Karaibskiego mieszkańcy osiedla Rodas koło miasta portowego Cienfuegos zaobserwowali na niebie w nocy z wtorku na środę kulę ognia, rozbłysk i wstrząs, któremu towarzyszyła silna eksplozja - podała kubańska telewizja. - Zobaczyliśmy na niebie wielką kulę ognia, większą niż słońce - opowiadają mieszkańcy.
   Państwowa telewizja na Kubie podała tę wiadomość w kilkanaście godzin po tym, jak w Rosji, nad Czelabińskiem, rozpadł się duży meteoryt, raniąc ok. 1 200 osób.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka