Ach ta kawa!

26.06.13, 06:04
Pobudza skutecznie czy tylko na chwilę? Uzależnia czy nie? Pomaga zrzucić zbędne kilogramy? Dyskusja wokół kawy i jej wpływu na organizm nie ustaje od lat. Rozprawiamy się z kawowymi mitami i przedstawiamy fakty.

Mit 1: Kawa uzależnia
Kofeina pobudza centralny układ nerwowy, z czasem ten wpływ może się nieco zmniejszać – w tym sensie można powiedzieć, że kawa uzależnia. Nie jest to jednak taka zależność, która jak alkohol czy narkotyki wpływa na funkcjonowanie społeczne, emocjonalne czy finansowe. W wypadku uzależnienia od kawy objawy odstawienne, takie jak ból głowy, rozdrażnienie czy problemy z koncentracją, trwają nie dłużej niż 48 godzin. Większość specjalistów nie uważa przyzwyczajenia do kofeiny za uzależnienie.
    • seremine Re: Ach ta kawa! 26.06.13, 06:05
      Kofeina ma lekkie działanie diuretyczne, jednak, co oczywiste, zawiera wodę, a często także mleko nawadniające organizm. Badania wykazują, że picie napojów zawierających kofeinę nie prowadzi do odwodnienia.

      To prawda, że kawa „wypłukuje” wapń. Ubytek jest jednak symboliczny: wypicie naparu ze 170 gramów kawy to strata 5 miligramów wapnia. W praktyce oznacza to, że wystarczy dodać do filiżanki kawy dwie łyżeczki mleka, aby wyrównać bilans. Wypłukiwanie wapnia przez kawę może mieć znaczenie dla rosnących dzieci albo starszych osób z osteoporozą. Zamieniając espresso na latte, możemy jednak sprawić, by codzienna kawa stała się orężem w walce o zdrowe kości.

      Podobnie ma się sprawa z magnezem – wraz z kawą wypłukujemy nieznaczną ilość tego cennego pierwiastka. W tym wypadku jednak, bez względu na to, ile kawy pijemy, warto pamiętać o suplementacji. Z powodu złej diety, stresu, niskiej zawartości magnezu w glebie i wysokiego zanieczyszczenia środowiska ołowiem większość dorosłych Polaków cierpi na niedobór magnezu. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że hipomagnezemia dotyczy także 20 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i ponad 50 proc. w wieku szkolnym. Co ciekawe, jednym z najbogatszych źródeł magnezu w pożywieniu jest gorzkie kakao, które zawiera także kofeinę.

      Mit 3: Kawa wywołuje choroby
      Badania dowodzą, że jedna filiżanka kawy dziennie nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Wiele przeprowadzonych na szeroką skalę badań nie znalazło powiązań między spożywaniem kawy a podwyższonym poziomem cholesterolu czy ryzykiem wystąpienia chorób serca. Wyniki sprzeczne z powszechnym przekonaniem przyniosły badania Kaiser Permanente – osoby pijące od jednej do trzech filiżanek kawy dziennie są znacznie rzadziej hospitalizowane z powodu zaburzeń rytmu serca niż inni. Przegląd 13 badań, w których wzięło udział 20 tys. osób, nie stwierdził związku picia kawy z chorobami nowotworowymi. Naukowcy zaznaczają jednak, że z powodu wspomnianej zmienności osobniczej kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze, z chorobami serca i wrzodami powinny skonsultować picie kawy ze swoim lekarzem.

      Fakt 1: Kawa pobudza i ułatwia koncentrację
      Po porannej kawie lepiej wypadamy w testach wymagających zapamiętywania nowych informacji – dowiedli Brytyjczycy, których badania ukazały się w magazynie „Physiology and Behavior”. Dotyczy to także osób starszych – 80-letnie kobiety, które piły kawę przez większość życia, osiągały lepsze wyniki w testach zdolności poznawczych. Filiżanka espresso zwiększa także uwagę, zdolności psychomotoryczne i pamięć długoterminową – czytamy w „International Journal of Sports Medicine”. Kofeina nie powoduje, że przyspieszamy obroty, ale zapobiega zwolnieniu – wyjaśnia Michael Bonnet, profesor neurologii z Wright State University w Ohio.
      • seremine Re: Ach ta kawa! 26.06.13, 06:06
        Przeczytaj też


        Zdrowe przekąski

        Soja - działanie lecznicze

        Tego lepiej nie jedz razem!
        Dla żądnych wiedzy: za każdym razem, gdy komórka mózgowa się pobudza, produkuje jednocześnie związek chemiczny wysyłający sygnał do wyłączenia pobudzenia neuralnego. Kofeina zagłusza ten sygnał, nie pozwalając neuronom na sjestę, dzięki czemu łatwiej nam zachować przytomność umysłu.

        Kawa rozjaśnia umysł trwale. Badania przeprowadzone wśród 1400 Finów i Szwedów wykazały, że trzy do pięciu filiżanek espresso dziennie pite regularnie przez 20 lat o 65 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób demencyjnych, w tym Alzheimera.

        Ciekawostka: kawa jest tak energetyczna, że można nią napędzać auta! Skonstruowany w 2011 r. przez brytyjskich amatorów motoryzacji rover SDI zasilany zużytymi fusami rozpędza się do 107 km/godz. A jak przyjemnie pachną jego spaliny!


        Fakt 2: Kawa odchudza
        Filiżanka kawy zawiera zaledwie 7 kcal. Dodanie do niej mleka to dodatkowe 46 kcal, a łyżeczki cukru – 23 kcal. Co ważniejsze, kawa przyspiesza metabolizm – pół godziny po porannym espresso metabolizm spoczynkowy (liczba kalorii zużywanych podczas spokojnego siedzenia) wzrasta o 10 proc. Kawa dba o urodę, także wzmacniając zęby: garbniki zawarte w tym napoju zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy – dowodzą badania „Sugars and Dental Caries” opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition”.

        Średnia zawartość kofeiny w napojach i pożywieniu (w mg)
        filiżanka kawy Robusta 330
        filiżanka kawy Arabica 180
        filiżanka kawy mokka 160
        szklanka czarnej kawy 100
        filiżanka kawy rozpuszczalnej 95
        filiżanka espresso 60
        filiżanka kawy mrożonej 60
        szklanka herbaty 55
        gorzka czekolada (50 g) 50
        puszka coca-coli 45

        Autor: Monika Maciejewska, www.hellozdrowie.pl
    • dunant Re: Ach ta kawa! 26.06.13, 23:16
      Bez kawuni żyć sie nie da!
      • dunant Re: Ach ta kawa! 28.06.13, 03:10
        Właśnie sobie ja zrobię...
        • seremine Re: Ach ta kawa! 28.06.13, 04:46
          W nocy?
      • mala200333 Re: Ach ta kawa! 19.05.16, 14:50
        Kawy!Wpisz swoją odpowiedź
    • dunant Re: Ach ta kawa! 26.06.13, 23:17
      I tak ja uwielbiam!
    • jutta_t Re: Ach ta kawa! 23.04.16, 19:43
      nie moge bez niej zyc...
    • mala200333 Re: Ach ta kawa! 09.05.16, 17:05
      A ja bez niej zyc nie moge!
    • seremine Re: Ach ta kawa! 18.05.16, 15:51
      Kawy!
    • mala200333 Re: Ach ta kawa! 19.05.16, 15:27
      Jeszcze kawy...
    • jutta_t Re: Ach ta kawa! 19.05.16, 21:32
      I znowu chce kawy...
    • jerzy_55 Re: Ach ta kawa! 20.05.16, 20:48
      Uwielbiam dobra kawunie!
    • black_jotka Re: Ach ta kawa! 26.05.16, 19:37
      Zyc bez niej nie moge
    • rawik-is-me Re: Ach ta kawa! 27.05.16, 15:02
      kawy!
    • zamyslona_7 Re: Ach ta kawa! 10.06.16, 15:17
      Wlasnie sie napije jej..
    • jerzy_55 Re: Ach ta kawa! 10.06.16, 17:13
      Kawy!
    • samanta_ewa Re: Ach ta kawa! 23.10.16, 20:10
      Uwielbiam ja!
    • jutta_t Re: Ach ta kawa! 25.10.16, 01:36
      Bez niej nie ma ranka!
    • mala200333 Re: Ach ta kawa! 30.10.16, 04:09
      Bez niej nie daje rankiem rady
    • mala200333 Re: Ach ta kawa! 19.01.19, 18:30
      Bez niej zyc nie moge
Pełna wersja