Dodaj do ulubionych

--------Prognozy-----Polityczne-----cz.4

15.02.16, 14:22
Wzajemny nakaz opuszczenia kraju pod groźbą wielotysięcznych kar, wielkie kolejki tirów na granicach, a od poniedziałku całkowity zakaz ruchu rosyjskich ciężarówek przez Ukrainę. Tak obecnie wygląda stan wojny transportowej, która już zdążyła objąć swym zasięgiem niemal wszystkie kraje regionu. Konflikt narasta.

15 lutego, poniedziałek
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 15.02.16, 18:41
   Brytyjski rząd ogłosił w poniedziałek, że zamierza zakazać instytucjom na terenie Anglii finansowanym ze środków publicznych, jak uniwersytety czy lokalne władze, bojkotowania firm ze względów etycznych, również produktów pochodzących z izraelskich kolonii. Jak głosi oświadczenie rządu, bojkot "zatruwa i polaryzuje debatę publiczną, osłabia integrację i podsyca antysemityzm". Ostrzeżono także, że decyzje o bojkocie mogą "zaszkodzić brytyjskiemu eksportowi i międzynarodowym relacjom".
   • rawik-is-me Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 15.03.16, 14:05
    ~Polak-Europejczyk : Ci durni zachodni politycy, z Merkel na czele nie rozumieją, że islamiści, tak jak lekką ręką zniszczyli swoje kraje - Syrię, Liban, Sudan, Libię i inne, tak bez skrupułów i wręcz z radością, będą niszczyli Europę. Nie wpuszczać żadnych uchodźców, a islam wyrugować z Europy. Tylko to nas ocali.
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 15.02.16, 21:22
   Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że czwartkowy szczyt będzie decydujący dla przyszłości Unii Europejskiej, a rozmowy dotyczące Brexitu są w krytycznym momencie. Tusk rozpoczął w poniedziałek podróż po kilku krajach unijnych przed zaplanowanym na czwartek i piątek szczytem UE. Po spotkaniu z prezydentem Francois Hollande'em szef Rady Europejskiej powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż kompromis pozwalający na uniknięcie tzw. Brexitu, czyli wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii, uda się osiągnąć właśnie podczas najbliższego szczytu. (www.tvn24.pl)
   • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 28.11.17, 15:47
    Turcja chce równolegle do Bosforu wykopać w Stambule kanał na miarę Panamskiego albo Sueskiego. Przeciwnicy mówią, że to ekologiczny koszmar, pisze Zia Weise dla POLITICO
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 15.02.16, 21:23
   agonda 2 godziny temu UK wychodzi z UE, a Szkocja z UK i tak UK spada do rangi takiej mocnej Holandii. Unia jest osłabiona, Wlk. Brytania też, dzięki czemu wzmacnia się Rosja. Taki scenariusz może cieszyć w Polsce tylko politycznych analfabetów spod znaku PiSu, Kukiza, Korwina i tym podobnych patafianów. (www.tvn24.pl)
  • dunant Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 17.02.16, 00:35
   Od poniedziałku Rosjanie prowadzą wielkie ćwiczenia wojskowe w rejonie Morza Czarnego. Jednocześnie na tym akwenie mają rozpocząć się manewry sił morskich NATO. W gruzińskim porcie Batumi pojawiły się już cztery okręty Sojuszu, w tym dwa z Turcji, której relacje z Rosją pozostają szczególnie napięte. W niezapowiedzianych manewrach wzdłuż granicy z Ukrainą, na anektowanym Krymie oraz na wodach Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego uczestniczy 8,5 tys. rosyjskich żołnierzy oraz 50 okrętów z Floty Czarnomorskiej i Floty Kaspijskiej. Rosja i Turcja prą do wojny? Ćwiczenia zorganizowano w czasie szczególnego napięcia w relacjach rosyjsko-tureckich na tle zaangażowania obu tych państw w konflikt wewnętrzny w Syrii. - Mieliśmy wiele tego typu niezapowiedzianych ćwiczeń w ciągu ostatnich trzech lat, to ważny element szkolenia sił wojskowych - w rozmowie z Gazeta.ru powiedział Aleksander Kramiczkin, ekspert ds. wojskowości. - Nie muszą być one widziane jako sygnał wysyłany innym, ale w tym konkretnym przypadku to oczywiście ostrzeżenie dla Turków, ponieważ zbliżamy się do wojny z nimi - ocenił. Syryjska kość niezgody Napięcie pomiędzy Moskwą i Ankarą utrzymuje się kolejny miesiąc po zestrzeleniu przez tureckie myśliwce rosyjskiego samolotu wojskowego, który miał naruszyć przestrzeń powietrzną Turcji. Od tamtej pory Rosja i Turcja wzajemnie oskarżają się o wspieranie terrorystów oraz torpedowanie międzynarodowych wysiłków na rzecz zakończenia wojny domowej w Syrii. Rosja oskarżyła również Turcję o planowanie lądowej inwazji w Turcji. Tymczasem w trakcie trwania rosyjskich ćwiczeń wojskowych na Morzu Czarnym, na tym samym akwenie pojawiły się cztery okręty NATO, wśród nich dwa tureckie. W najbliższych dniach dołączą do nich kolejne, m.in. z Włoch, by w piątek wziąć udział we wspólnych manewrach z gruzińską strażą przybrzeżną. Tylko ćwiczenia, czy prowokacja? Na niewielkim Morzu Czarnym jednocześnie będą więc trwały ćwiczenia sił morskich Rosji i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to kolejna odsłona kryzysu w relacjach Rosja-NATO. Jest t również pierwszy rezultat decyzji o zwiększeniu aktywności sił Sojuszu na Morzu Czarnym, która w ostatnich dniach zapadła na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli. (www.tvn24.pl)
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 17.02.16, 23:14
   Dwa myśliwce Typhoon brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) wystartowały dzisiaj dla przechwycenia dwóch rosyjskich bombowców, zmierzających w kierunku przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 18.02.16, 20:06
   Kiedy Państwo Islamskie zaatakuje Watykan, to papież będzie wolał, bym to ja był prezydentem USA - powiedział w czwartek Donald Trump, republikański pretendent na najwyższy urząd w kraju. Franciszek skrytykował wcześniej jego stanowisko w sprawie imigrantów.

   - Jeśli, a właściwie kiedy Watykan zostanie zaatakowany przez Państwo Islamskie, co - jak wszyscy wiedzą - jest dla tego ugrupowania ostatecznym celem, zaręczam wam, że papież będzie żałował i modlił się, żeby to Donald Trump był prezydentem - powiedział polityk na wiecu wyborczym w stanie Karolinie Południowa.

   Wypowiedź Franciszka Trump nazwał "haniebną" i wyraził przekonanie, że papież został wprowadzony w błąd przez rząd Meksyku. - Papież usłyszał historię tylko od jednej strony. Nie widzi przestępczości, handlu narkotykami ani szkodliwego wpływu obecnej polityki imigracyjnej na amerykańską gospodarkę - powiedział.

   Wcześniej w czwartek, w drodze powrotnej z pielgrzymki do Meksyku, papież został poproszony przez dziennikarzy o opinię na temat wypowiedzi Trumpa przeciw imigrantom. Franciszek zastrzegł, że nie chce mieszać się w amerykańską politykę, zaznaczył jednak, że "ktoś, kto by to nie był, kto chce wznosić mury, a nie budować mosty, nie jest chrześcijaninem". - To nie jest Ewangelia - dodał.

   W grudniu Trump ściągnął na siebie krytykę, gdy zaproponował wprowadzenie "całkowitego zakazu wjazdu do USA dla muzułmanów", zarówno dla imigrantów, jak i turystów, by chronić USA przed "straszliwymi atakami ze strony ludzi, którzy wierzą w dżihad". Swój pomysł ogłosił w kilka dni po badanej przez FBI jako "akt terroryzmu" strzelaninie w kalifornijskim San Bernardino, gdzie muzułmańskie małżeństwo zabiło 14 osób.

   Już wcześniej miliarder głosił kontrowersyjne poglądy o imigrantach. O Meksykanach mówił, że to kryminaliści i gwałciciele; obiecał też, że jeśli zostanie prezydentem USA, to na granicy z Meksykiem wybuduje mur, by powstrzymać napływ nielegalnych migrantów z tego kraju.
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 18.02.16, 20:33
   Ryzykowne posunięcie syryjskich Kurdów. Staną się narzędziem rosyjskiej gry przeciwko NATO?
   - Dzięki sprawnej polityce, syryjscy Kurdowie stali się jedyną siłą w Syrii popieraną przez USA i Rosję
   - Nowa ofensywa Kurdów może jednak wywołać olbrzymie napięcia i doprowadzić do konfrontacji NATO-Rosja
   - Zdaniem Tomasza Otłowskiego, Kurdowie są dla Kremla narzędziem do uderzenia w Turcję i Zachód
  • black_jotka Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 19.02.16, 16:38
   Tak gigantycznej podwyżki chyba nikt się nie spodziewał. Ceny na stacji pójdą w najbliższym czasie w górę aż o 6000 procent! Przez dwadzieścia lat mieszkańcy Wenezueli za litr paliwa płacili jednego centa, teraz jednak eldorado się skończy, a cena pójdzie w górę do 95 centów. Czy mieszkańcy kraju wyjdą na ulice?

   Nawet jeśli koszt litra benzyny jest wciąż mniejszy niż w Polsce (1,01 USD), to i tak dla Wenezuelczyków jest to prawdziwy szok. Sytuacja wygląda tak, jakby nagle litr benzyny w Polsce zaczął kosztować 240 zł!
  • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 19.02.16, 22:40
   Kanada wycofała się z kampanii nalotów przeciwko Państwu Islamskiemu, ale zadeklarowała zwiększenie wsparcia dla misji szkoleniowej w północnym Iraku. Decyzja nowego rządu, będąca realizacją obietnicy z okresu kampanii wyborczej, doprowadziła do spięcia z opozycją, której przedstawiciele twierdzą, że jest to "krok w tył". Pomimo to Amerykanie chcą przyspieszyć tempo operacji przeciwko ISIS, a kolejni członkowie koalicji antyterrorystycznej ? w tym Polska ? obiecują zwiększenie swojego wkładu w działania.
  • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 20.02.16, 20:35
   Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że zamierza wykorzystać porozumienie UE z Wielką Brytanią, dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów Unii, do ukrócenia nadużyć w korzystaniu z tych świadczeń w Niemczech.
  • black_jotka Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 21.02.16, 15:54
   Premier Saksonii Stanislaw Tillich ostro skrytykował uczestników zajść skierowanych przeciwko uchodźcom, do jakich doszło ostatnio na terenie jego kraju związkowego. Antymigranckie incydenty miały miejsce w Budziszynie i Clausnitz.
  • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 21.02.16, 22:50
   Według obliczeń Economic Policy Institute, jeśli Chiny zostaną uznane przez UE za gospodarkę rynkową (MES - Market Economy Status), unijne PKB może spaść o 1-2 proc. i (co bardziej przemawia do wyobraźni) pracę może stracić od ok. 1,7 do nawet 3,5 mln osób.
   • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 21.02.16, 22:51
    Przy bardziej pesymistycznym scenariuszu, zakładającym, że import z Chin wzrośnie o 50 proc. (przez pierwsze 3-5 lat, w stosunku do 2011 r.) z unijnego rynku może zniknąć 0,9-1,8 proc. miejsc pracy.

    W czołówce najbardziej zagrożonych państw znalazła się Polska (na piątym miejscu).
  • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 21.02.16, 23:25
   Austria ogłosiła dzisiaj, że wzmocni wojskową ochronę przed niekontrolowanym napływem uchodźców: od poniedziałku dodatkowo 450 żołnierzy i żandarmów będzie w pobliżu granicy do dyspozycji władz, gdyby zaszła konieczność wzmocnienia kontroli. W tym celu władze wojskowe powołały do służby odpowiednią liczbę rezerwistów.
  • jerzy_55 Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 22.02.16, 21:10

   Wiadomości ? Świat Obserwuj11956
   dzisiaj 19:14
   Część Amerykanów rozważy emigrację w przypadku zwycięstwa Trumpa?
   Obserwuj6143

   "Drodzy Amerykanie, wygląda na to, że Donald Trump może zostać prezydentem Waszego kraju. Jeżeli do tego dojdzie i zapragniecie stąd wyjechać, polecam wyspę Cape Breton" - tymi słowami zwrócił się do Amerykanów prezenter jednej z kanadyjskiej stacji radiowej. Część obywateli USA przyznaje w rozmowie z CNN, że w przypadku zwycięstwa Donalda Trumpa zastanowią się nad emigracją.
  • jerzy_55 Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 23.02.16, 19:26
   Premier Czech: wyjście Wielkiej Brytanii z UE spowoduje podobną debatę u nas

   Czeski socjaldemokratyczny premier Bohuslav Sobotka wyraził opinię, że w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej również w Czechach pojawi się dyskusja na temat podjęcia podobnego kroku.

   Niedobrze!
  • jerzy_55 Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 24.02.16, 17:36
   Groźne pragnienie Chin. Ekosystem Himalajów w niebezpieczeństwie
   Kiedy przyjrzeć się zagrożeniom dla ekosystemu Himalajów, Chiny wybijają się na pierwszy plan. Od lat Chińska Republika Ludowa gorączkowo stawia tamy na rzekach i bez żadnych ograniczeń eksploatuje bogactwa mineralne na zasobnej Wyżynie Tybetańskiej. Teraz przygotowuje się coraz mocniej do rozkręcenia branży wody butelkowanej - największej na świecie i najszybciej rosnącej - za pomocą wody pozyskiwanej z tamtejszych lodowców - pisze prof. Brahma Chellaney w komentarzu dla Project Syndicate.
  • jerzy_55 Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 24.02.16, 18:38
   Kijów to najbardziej niebezpieczne miasto w Europie - wynika z rankingu największej na świecie firmy consultingowej Mercer. W zestawieniu znalazła się też Warszawa, która zajęła 14. miejsce.
  • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 24.02.16, 22:08
   Jeśli Brytyjczycy w czerwcowym referendum zdecydują się opuścić UE, to ich decyzja na zawsze zmieni Europę i będzie to zmiana na gorsze - powiedział dzisiaj przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
  • seremine Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 25.02.16, 17:59
   Francuski sąd zdecydował o wydaniu zgody na częściową likwidację obozowiska migrantów w Calais. Francuskie MSW chce, by zniknęło stamtąd co najmniej tysiąc osób, które od miesięcy żyją w slumsach nazywanych "dżunglą". Rzecznik prefektury Pas-de-Calais, który poinformował o decyzji sądu, powiedział też, że likwidacja może dotyczyć południowej części obozowiska. Tereny bliżej samego portu mają zostać nienaruszone. (www.tvn24.pl)
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 25.02.16, 21:49
   Argentyński prokurator, który publicznie oskarżył prezydent kraju o tuszowanie dowodów w sprawie jednego z zamachów bombowych, został zamordowany - poinformowali w czwartek śledczy. To pierwszy raz, gdy w sprawie trwającej od prawie roku przyznano, że Alberto Nisman nie popełnił samobójstwa. (www.tvn24.pl)
  • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 26.02.16, 15:43
   Umowa Wielkiej Brytanii z Unią Europejską uruchomiła falę postulatów, których realizacja może jeszcze bardziej osłabić Wspólnotę. Część europosłów domaga się bowiem przyznania "specjalnego statusu" kolejnym państwom UE. - Mam nadzieję, że Unia zostanie osłabiona od środka, to będzie jej koniec w obecnym kształcie - stwierdził szwedzki europoseł Peter Lundgren. - Zrobimy ogromny krok wstecz na złej drodze, jaką idziemy od 20 lat - ocenił następnie Gerolf Annemans z Belgii. W sporze, który podzielił Europę, pojawiają się coraz bardziej radykalne żądania. Tym samym spełnia się prognoza Pawła Zalewskiego (PO), który ostrzegał przed "falą demontażu" w UE.
   • jutta_t Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 26.02.16, 15:45
    Dwa dni temu premier Czech Bohuslav Sobotka ostrzegł, że w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej także w Czechach pojawi się dyskusja na temat podobnego kroku. Czeski polityk nie zauważył jednak, że debata dotycząca renegocjacji warunków członkostwa w UE ruszyła już w kolejnych w państwach. Dlaczego? Bo dla części eurodeputowanych umowa między Londynem a Brukselą stanowi namacalny dowód, że inna Europa ? "Europa państw narodowych" ? jest jak najbardziej możliwa.

    Europę podzielił głęboki spór. "Odrzućmy ten mit; sprawy zaszły za daleko"

    Zapowiedzią takiego kierunku były eurowybory w 2014 roku, które przyniosły sukces zwolennikom ograniczenia kompetencji UE; tacy politycy wchodzą np. w skład frakcji Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR). Jak mówi w rozmowie z Onetem Jan Zahradil, "ukryte plany budowy superpaństwa zaszły za daleko", i są one odrzucane przez opinię publiczną. ? Kluczowi gracze w 2015 r. pokazali jednak, że są niechętni zmianom w architekturze Unii Europejskiej. Musimy być także realistami ? mniejsze państwa nie mają takiej siły jak Wielka Brytania, by domagać się reform, lub po prostu są temu niechętne ? przyznał.

    Czeski europoseł ocenił, że przyznanie "specjalnego statusu" Londynowi będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko przekona Brytyjczyków do pozostania w Unii. ? Zawsze mówiłem, że UE potrzebuje większej elastyczności, a koncepcja "jeszcze bliższej Unii" jest przestarzała i dysfunkcjonalna. Europa będzie silniejsza bez scentralizowanego zarządu z Brukseli traktującego wszystkich wedle jednej miary. Z tego powodu odrzucam także mit wyboru "Bruksela lub Moskwa" szerzony przez eurofederalistów, który jest ich racją bytu - zaznaczył Zahradil.
  • jerzy_55 Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 26.02.16, 22:08
   Kiedy kilka tygodni temu Nadżibullah uciekał do Danii z Afganistanu po tym, jak bojownicy spalili jego dom, nie spodziewał się, że w nowym miejscu może stracić także osobiste rzeczy. Nowe duńskie prawo pozwalające odbierać uchodźcom gotówkę i kosztowności jest "bardzo dziwne", ocenia 24-latek, który obecnie ma jedynie 400 koron.

   - Jak można zabierać cokolwiek ludziom, którzy utracili swoje domy, a ich życie legło w gruzach? - pyta. - Przecież każdy wie, że bez pieniędzy nie możesz się przemieszczać, spać czy jeść. Czy mówią nam tym samym, byśmy wyszli na ulicę i kradli?
  • black_jotka Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 27.02.16, 15:49
   Humanitarna polityka migracyjna kanclerz Niemiec Angeli Merkel, symbolizowana przez otwarcie 5 września zeszłego roku granicy dla imigrantów, poniosła fiasko ? napisał w najnowszym wydaniu tygodnik ?Der Spiegel?.
  • jerzy_55 Re: --------Prognozy-----Polityczne-----cz.4 27.02.16, 16:54
   Francisco Reyes Giron i Heriberto Valdez Asij - byli żołnierze gwatemalskiej armii - zostali skazani na 120 i 240 lat więzienia. Sąd uznał, że popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości, gwałcąc i torturując przez lata kobiety w czasach wojny domowej. Udowodniono im też wiele zabójstw. Giron i Asij są pierwszymi tak wysoko postawionymi w dawnej armii wojskowymi, którzy zostali skazani. Giron był szefem dużej bazy wojskowej Sepur Zarco, a Asij odpowiadał jako dowódca za cały region działań w czasie walk z partyzantkami. (www.tvn24.pl)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka