Dodaj do ulubionych

~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c.d.1~

17.02.17, 00:20
Antoni Kosiba : Pomysł PiSu odn. 500+ nie jest zły sam w sobie, tylko nie powinien być realizowany na zasadzie dawania do ręki gotówki. Nie rozumiem, dlaczego PiS (już po dojściu do władzy) nie postanowił dawać 500+ na zasadzie ODPISU OD PODATKU. Wtedy mielibyśmy gwarancję, że pieniądze dostawałyby się do ręki rodzin, gdzie minimum jeden mąłżonek pracuje, a nie do rzeszy patologów. Niestety rzesze patologów wysiadujących pod blokami nie UTWORZĄ żadnego miejsca pracy - Jedyna pociecha w tym, że wspierają dzięki 500+ przemysł produkujący tanie wino z tzw. spadów (opadłych jabłek) oraz tytoniowy, ale to za mało, ażeby rozgrzać gospodarkę! Ponadto nie widać praktycznie żadnych ulg dla ludzi pracujących uczciwie na umowę o pracę. Podobno są ułatwienia dla małych firm, nie wiem czy to prawda, ale sądzac z obniżającego się PKB i fali bankructw, raczej nie. Niestety gospodarowanie Pisu przypomina recznie sterowaną gospodarkę PRL - w dobie zwiększającej się konkurencji ekon. na świecie taka strategia jest anachroniczna i niewydolna
Obserwuj wątek
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 00:57
   "Barany idą na rzeź. Nic nie mówią i na nic nie liczą. Ale przynajmniej nie głosują na rzeźnika, który je zabije i na mieszczucha, który je pożre. Wyborca, głupszy od zwierząt, wybiera swojego rzeźnika i swojego mieszczucha. Walczył o to prawo na barykadach." (Octave Mirbeau, ur. 16 lutego 1848 w Trévières, zm. 16 lutego 1917 w Paryżu)
   • jutta_t Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 01.07.17, 02:50
    Porabało Was już z tym cholernym zamachem, tylko kretyn uwierzy w jakiś spisek, 7 lat paranoi społecznej a Pan Macierewicz to chory umysłowo człowiek, gdyby któregoś z braci Kaczyńskich Pan Tusk miał sprzatnac to z całym szacunkiem dla jego inteligencji zaczalby od Jarka bo Lech nic nikomu nie zrobił
  • dunant Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 01:23
   W związku z odwołaniem biegu pamięci żołnierzy wyklętych „Tropem wilczym” w Zdołbunowie, organizator imprezy, Fundacja Wolność i Demokracja prezentuje swoje stanowisko w tej sprawie.

   „Z żalem i zdziwieniem przyjmujemy informację o krytycznym stosunku części środowiska ukraińskich historyków i komentatorów życia publicznego do organizowanego w niektórych miejscowościach, zamieszkiwanych przez mniejszość polską na Ukrainie, biegu „Tropem Wilczym”. Ideą biegu jest upamiętnienie tych żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po zakończeniu II wojny światowej z bronią w ręku, przeciwstawili się sowieckiej dominacji, tocząc krwawy, nierówny i, jak się okazało, skazany na klęskę bój. Nazwa biegu odwołuje się do wiersza poety polskiego – Zbigniewa Herberta, który tak pisał o ich walce i ofierze:

   Ponieważ żyli prawem wilka
   Historia o nich głucho milczy
   Został na zawsze w dobrym śniegu
   Żółtawy mocz i ten trop wilczy

   Stąd nazwa biegu „Tropem wilczym”, a dystans 1963 metrów odwołuje się do roku śmierci ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego Józefa Franczaka ps. „Lalek” zabitego w obławie przeprowadzonej w miejscowości Majdan koło Lublina. W tym powstaniu przeciwko sowieckiej władzy wzięło udział ponad 200 tys. osób. Oddziały podziemia stoczyły setki potyczek i bitew. Prawie 8 tys. żołnierzy poległo w walkach, nie mniej niż 30 tys. zamęczono w więzieniach, a kilkadziesiąt tysięcy wywieziono do Rosji Sowieckiej. Opór zbrojny zdławiono bezwzględnym terrorem stosowanym także wobec ludności cywilnej. W czasach komunistycznej Polski pamięć o tych ludziach była konsekwentnie tępiona. Niestety również po upadku systemu komunistycznego prawda o tamtej walce była przemilczana i dopiero po latach staje się elementem kształtującym tożsamość młodych pokoleń.

   Nie jest jednak prawdą, że w procesie poszukiwania bohaterów tamtego czasu jest nam obojętne jakich wyborów moralnych dokonywali i jakie czyny popełniali. Nie idziemy drogą łatwych uogólnień i trywialnych uproszczeń. Mamy świadomość tego w jak strasznych czasach przyszło im żyć i jak często sumienia okazywały się zbyt słabe w zderzeniu z wojenną rzeczywistością. I choć możemy rozumieć logikę wojny, która zdaje się zawieszać zasady chrześcijańskiej etyki, to dziś budując panteon bohaterów narodowych zobowiązani jesteśmy do wierności tej etyce. W naszej pamięci zbiorowej nie ma miejsca dla ludzi, którzy dokonywali zbrodni pospolitych i wojennych. Kierowali broń przeciwko kobietom i dzieciom, dopuszczali się czynów haniebnych. Wierzymy, że jest możliwa taka pamięć, jedyna warta budowania – pamięć prawdziwa. Dlatego bezzasadne są obawy, zarzuty i podejrzenia, że biegnąc „tropem wilczym” oddamy część zbrodniarzom z Piskorowic, Pawłokomy czy Sahrynia. Żadna wojenna okoliczność ich nie usprawiedliwi, żadna narodowa solidarność nie skłoni nas do ich zaakceptowania. Takiej postawy wymagamy od siebie – takiej oczekujemy od naszych ukraińskich sąsiadów.

   Szanując decyzję władz Zdołbunowa, nie podzielamy przesłanek, które ją sprokurowały. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się pogodzić nasze postrzeganie najnowszej historii na tyle, by prawdziwi bohaterowie po obu stronach granicy mogli być godnie uczczeni.

   Zarząd Fundacji Wolność i Demokracja
   Robert Czyżewski – prezes
   Lilia Luboniewicz – sekretarz”   Заява правління фундації «Свобода і демократія» – ініціатора пробігу «Вовчою стежкою»

   Із жалем і здивуванням ми прийняли інформацію про критичне ставлення частини середовища українських істориків та коментаторів громадського життя до пробігу «Вовчою стежкою», проведення якого заплановано в деяких місцевостях, де проживає польська меншина в Україні. Ідея пробігу полягає у вшануванні пам’яті тих солдатів антикомуністичного підпілля, котрі після закінчення Другої світової війни зі зброєю в руках протистояли радянському режимові, продовжуючи кривавий, нерівний і, як виявилося, приречений на поразку бій.

   Назва пробігу перегукується з віршем польського поета Збігнева Герберта, який так писав про їхню боротьбу та жертву:

   Оскільки вони жили по вовчому закону,
   Історія про них глухо мовить
   Залишилася назавжди в доброму снігу
   Жовтава сеча і ця вовча стежка

   Звідси й походить назва пробігу «Вовчою стежкою», а дистанція 1963 метрів нагадує про рік смерті Юзефа Франчака на псевдо «Лялек» – останнього солдата антикомуністичного підпілля, вбитого під час облави в селі Майдан біля Любліна. У цьому спротиві радянській владі брали участь понад 200 тис. осіб. Підпільники провели сотні сутичок та боїв. Майже 8 тис. із них полягли в бою, щонайменше 30 тис. було замучено у в’язницях, а кількадесят тисяч вивезено до Радянської Росії. Збройний опір придушено жорстоким терором, скерованим також і проти мирного населення. В часи комуністичної Польщі пам’ять про цих людей послідовно викорінювали. На жаль, після краху комуністичної системи правда про їхню боротьбу теж замовчувалася і лише сьогодні, через багато років, вона стає елементом, який формує свідомість молодого покоління.

   Проте це неправда, що в процесі пошуку героїв тих часів нам байдуже, якими були їхній моральний вибір та їхні вчинки. Ми не йдемо дорогою простих узагальнень і тривіальних спрощень. Ми усвідомлюємо, в які страшні часи випало їм жити і як часто сумління виявлялося занадто слабким у воєнних реаліях. І хоча ми можемо розуміти логіку війни, яка може часом нівелювати християнську етику, проте сьогодні, будуючи пантеон національних героїв, ми зобов’язані бути вірними цій етиці. У нашій пам’яті немає місця для людей, які чинили злочини – звичайні та воєнні, для тих, хто скеровував зброю проти жінок і дітей, хто коїв ганебні вчинки. Ми віримо, що може бути така пам’ять, яку єдину варто розбудовувати – правдива пам’ять. Тому безпідставними є побоювання, звинувачення і підозри, що пробігом «вовчою стежкою» ми віддамо честь злочинцям із Пискоровичів, Павлокоми та Сагрині. Жодні воєнні обставини та жодна національна солідарність не змусять нас виправдати їх. Саме такої позиції ми вимагаємо від себе і такої ж очікуємо від наших українських сусідів.

   Шануючи рішення органів влади Здолбунова, ми однак не погоджуємося з їхніми аргументами. Ми надіємося, що в наступні роки вдасться погодити наші погляди на новітню історію настільки, щоби справжні герої по обидві сторони кордону були належно вшановані.

   Правління фундації «Свобода і демократія
   Роберт Чижевський – голова
   Лілія Любоневич – секретар”
   • rawik-is-me Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 27.02.17, 17:16
    Rydułtowy: Hałda Szarlota do rozbiórki. To bomba ekologiczna


    Paweł Pawlik
    Dziennikarz Onetu
    twitter
    Ma 134 metry wysokości i wciąż rośnie. Góruje nad miastem, widać ją z niemal każdego okna, każdego domu, a podobno nawet z Czech i Opolszczyzny. To Szarlota, symbol Rydułtów, najwyższa hałda stożkowa w Europie. Ten symbol wkrótce może zniknąć z pejzażu gminy. Do rozbrojenia hałdy przymierza się bowiem Polska Grupa Górnicza. Tymczasem mieszkańcy alarmują: jeśli Szarlotę ruszycie, dojdzie do katastrofy ekologicznej dla całego regionu.
    • rawik-is-me Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 27.02.17, 17:21
     ~ombre : Dlaczego nie chcą pozyskać kamienia z oddalonej o cztery kilometry i eksploatowanej hałdy w Rybniku-Niewiadomiu? Tamtejsi mieszkańcy dobrze wiedzą co oznacza wysadzanie dynamitem starej hałdy i przesiewanie kamienia do pożądanej granulacji. W promieniu 2 kilometrów od miejsca eksploatacji wszystko zasypane czerwonym pyłem którym trzeba też oddychać. Hałda Szarlota w tej chwili jest zarośnięta w 2/3 samosiejkami brzozy i niech tak zostanie. Cwaniaki z PGG i ich chciwi kolesie biznesmeni od budowy drogi Pszczyna-Racibórz niech nawet nie próbują. Podawane wiadomości o pożarach to zwykłe oszustwo. Hałda paliła się w latach 70 ze zmienną intensywnością. Wtedy unosiły się nad nią smugi pary po opadach deszczu i rzadko dymu. W tej chwili na hałdzie zalega śnieg, który topi się dopiero gdy wzrośnie temperatura powietrza. Hieny wyczuły kasę i dawaj po trupach do celu. Nie tym razem.
     • rawik-is-me Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 27.02.17, 17:22
      ola : Tak... z 10 czy 15 lat temu zanim przestali wywozić kamień ulicą Narutowicza to kurz i pył można było znaleźć nawet w pościeli i bieliźnie. Już nie wspominam że wszystkie rośliny, warzywa czy owoce w ogrodach były całe pokryte pyłem... Przejeżdżały samochody czyszczące kilka razy w tygodniu czy nawet dziennie a droga wciąż była czarna od pyłu a w ulewne dni od błota. O otwarciu okna nawet nie chcę myśleć, ale to nic... w domach tynk odpadał i pękały ściany jak co 10 minut przejeżdżały ciężarówki... Pomyśleć, że będzie powtórka z rozrywki
      • rawik-is-me Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 27.02.17, 17:24
       ~R-wy : Tu mieszkanka Rydułtów , tak Hałda to symbol naszego miasta w okresie letnim fajnie zielona ,taka namiastka "gór"
       Z ekologią to wiadomo że nie jest ona w porządku ale jak już jest to lepiej ją jakoś zabezpieczyć niż rozbierać.
       Pogłoski po mieście są takie że kamień z hałdy będzie wykorzystany przy budowie "Drogi Pszczyna - Racibórz"
       a że dostęp będzie miała firma prywatna to chce na tym zarobić.
   • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 03.03.17, 15:56
    środę lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że Saryusz-Wolski nie jest kandydatem na stanowisko szefa Rady Europejskiej, ale jest elementem politycznej rozgrywki polityków PiS. Pytany, czy eurodeputowany PO skontaktował się z nim i wyjaśnił zamieszanie związane z jego rzekomą kandydaturą, Schetyna stwierdził, że "jedno to jest kwestia zamieszania, a drugie - jakie są jego przyczyny i jakie konsekwencje". - Dzisiaj to, z czym mamy do czynienia od kilkunastu godzin, to jest burza w szklance wody spowodowana przez - kiedyś spin doktora PiS, dziś wicemarszałka Senatu - Adama Bielana. I tak naprawdę się dziwię, że się wszyscy tym zajmują, odnosząc się do rzeczywistości, która nie istnieje - powiedział lider Platformy Obywatelskiej. Schetyna zaznaczył, że szefa RE "wybierają premierzy krajów UE, a nie eurodeputowani". "Rozmawiałem z tymi, którzy mogliby ewentualnie być zainteresowani, jak mówi PiS, wsparciem innego kandydata niż Donald Tusk na to stanowisko i wszyscy oni solennie przyrzekali mi, że nie ma żadnej innej możliwości, niż wsparcie Donalda Tuska na to stanowisko. Czy to socjaliści, czy konserwatyści, czy chadecy" - podkreślił szef PO. (www.tvn24.pl)
   • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 27.06.17, 02:04
    Pogrom kielecki: projekcje filmów poprzedzą obchody rocznicy masakry
    Projekcje filmów dokumentalnych, dotyczących pogromu kieleckiego z 4 lipca 1946 r., poprzedzą główne obchody rocznicowe w Kielcach – zaplanowano modlitwę na cmentarzu żydowskim, uroczystości pod pomnikiem „Menora” i przed kamienicą przy ul. Planty, gdzie doszło do pogromu. Podczas pogromu w kamienicy, z rąk cywilnych mieszkańców miasta, milicjantów i żołnierzy, zginęło 37 Żydów.
  • nefretete993 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 04:59
   Jarosław Kaczyński o Tusku: nie jest w interesie Polski, by ktoś taki był przewodniczącym RE

   Nie jest w interesie Polski, by ktoś taki był przewodniczącym Rady Europejskiej - powiedział dziś prezes PiS Jarosław Kaczyński o Donaldzie Tusku. Zarzucił Tuskowi m.in. angażowanie się w sprawy kraju w "sytuacjach w najwyższym stopniu wątpliwych".
  • nefretete993 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 05:06
   Prezesie, nie wiem jaką ma Pan wiedzę o dzisiejszych środkach technicznych utrwalanie informacji, ale zapewniam Pana - wszystko co Pan powiedział i co jeszcze powie, będzie z aptekarską dokładnością zapisane, co do dnia, godziny i minuty. Już się tego uzbierało, a Pan ciągle plecie trzy po trzy, jak na wiecu w Koziej Wólce. Takie na przykład sugestie, co do tego listu gończego, to świetna poszlaka do rozliczenia Pana i Pańskiej partii z bezprawia, do pokazania genezy i mechanizmu demontowania państwa prawa. Wchodzi Pan codziennie w cudze kompetencje, rządzi Pan Polską nie mając tak naprawdę do tego prawa. Kiedyś te Pana nadużycia, a może zbrodnie wobec konstytucji obrócą się przeciw Panu i Pana partii. W postaci wypisów i komentarzy do nich, powstaną opracowania, które przeanalizują tę patologię i staną się podstawą nie tylko do aktów oskarżania Pana i Pańskich ludzi, z których zrobił Pan swoje uprzedmiotowione ofiary, ale i do zmian w prawie, których celem będzie zapobieżenie w przyszłości takiemu bezprawiu.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 17:16

   JaremaW:
   17.02.2017 17:00

   No i znowu pieniądze Polskiego podatnika zmarnowane, a jaką wdzięcznośc okazują nam za to ukraińcy to dowiadujemy się kilka razy dziennie.Gdyby tak budżet Polskiego państwa nie dokładał do ukrainy choć przez rok, to i kasy na szczytne cele byłoby więcej i szacunek ze strony ich polityków do Polski byłby większy.Ciekawe czy ktoś sprawdza ile z naszych pieniędzy idzie w łapy ukraińskich oligarchów i innych cwaniaków?
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 17:23
   Jarosław Kaczyński, przebywając w Rzeszowie, odniósł się do relacji z Ukrainą. Prezes PiS użył słów mocnych, ale całkowicie uzasadnionych. (...) Zaznaczył, że z Banderą Ukraińcy do Europy nie wejdą i że wyczerpuje się nasza cierpliwość w tolerowaniu antypolskich ekscesów - pisze we wstępie Leszek Miller.

   Chodzi o słowa Jarosława Kaczyńskiego z wywiadu dla "Do Rzeczy" opublikowanego 6 lutego, w którym prezes Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że Ukraina musi definitywnie wybrać, czy oprze swoją historyczną legitymację na tradycjach organizacji, które dopuściły się potwornych zbrodni na Polakach, czy też z tej drogi zrezygnuje.

   - Kijów szybko wyjaśnił swoje stanowisko. - podkreśla Miller i zauważa, że w ubiegłym tygodniu ukraińscy historycy z szefem tamtejszego IPN Wołodymyrem Wiatrowyczem za-inaugurowali wielką kampanię informacyjną związaną z obchodami 75. rocznicy powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. "Ukraina nie wyrzeknie się UPA" - zadeklarował Wiatrowycz.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiatrowycz ostro odpowiada Kaczyńskiemu: taka grubiańska deklaracja była niewłaściwa

   - Dodał (Wiatrowycz- red.), że "żądania i szantaż", które Ukraińcy słyszą ze strony Kaczyńskiego i innych polskich polityków, aby wyrzec się tej części historii, są niedopuszczalne i sugerują, że politycy ci nie chcą, aby Ukraina była silnym i wolnym państwem. Wiatrowycz nie jest w swoich sądach odosobniony, co więcej, ma potężnych mocodawców. - dostrzega były polski premier.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiatrowycz: Kaczyński chce narzucać Ukraińcom swoje fantazyjne wyobrażenia o przeszłości

   Zdaniem Leszka Millera, szczególnym mocodowcą Wiatrowycza jest sam Petro Poroszenko, który, co zauważa były polityk, oświadczył, że "uznając za bohaterów narodowych UPA i Banderę, Ukraina nie powinna brać pod uwagę krytycznych opinii innych państw, w tym nawet ich oficjalnych protestów i negatywnych reakcji".

   - Przykład idzie z góry, nic więc dziwnego, że przedstawiciele władz w Kijowie biorą udział nie tylko w spotkaniach weteranów UPA, ale też ukraińskiej dywizji SS Galizien, wsławionej masowymi mordami na Polakach w Hucie Pieniackiej i Chodaczkowie Wielkim. - podkreśla.

   Przypomina także, że wszystkie oddziały SS zostały uznane przez Trybunał Norymberski za organizacje zbrodnicze, tym bardziej aprobata zgromadzeń ukraińskich esesmanów nie powinna być tolerowana.

   Miller zauważa także, że rozkwit ukraińskiego nacjonalizmu i faszyzmu ma miejsce w okolicznościach, gdy zdecydowana większość ofiar rzezi wołyńskiej nie ma swoich grobów. Ich kości porozsypywane są po polach, lasach i drogach Wołynia, a świadkowie tamtych wydarzeń, którzy mogliby coś powiedzieć, milczą.

   Dlaczego? Zdaniem byłego premier dlatego, że ukraińskie prawodawstwo zabrania krytycznie wypowiedać się o historii Ukraińskiej Powstańczej Armii czy dywizji SS Galizie. - (Ukraińscy świadkowie ludbójstwa- red.) wolą być cicho, bo specjalna ustawa przewiduje karanie więzieniem wszystkich, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów zbrodniczych organizacji lub negowali celowość ich walki.

   Miller podkreśla także, że na Ukrainie prawdy o ludbójstwie nie mogą otwarcie głosić także cudzoziemcy, w tym obywatele polscy. - Dotyczy to także cudzoziemców. Jeśli na Ukrainę uda się polski obywatel, który mówi prawdę o ludobójstwie, to albo nie zostanie wpuszczony, albo zostanie osądzony.

   Czytaj również: Prezydent Ukrainy podpisał ustawę gloryfikującą UPA

   Były premier wini za ten stan rzeczy poprzedni rząd. - Nasz poprzedni rząd, niestety, nie zareagował, kiedy ukraiński parlament przyjmował to skandaliczne ustawodawstwo.

   - Być może ostatnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego zapowiadają zmianę. Rzeczywiście dobrą zmianę - podsumowuje.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 18:20
   "Głowa państwa nie może wybierać, czy będzie przestrzegać prawa" - mówi Human Rights Watch. Razem z innymi organizacjami napisała list do Komisji Europejskiej. I zasugerowała sięgnięcie po zdecydowane środki.

   Pięć międzynarodowych organizacji pozarządowych wystosowało list otwarty do Komisji Europejskiej. Zwróciły w nim uwagę na "systemowe zagrożenie praworządności w Polsce" i zaleciły zastosowanie wobec niej Artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej. To wiązałoby się ze znacznym ograniczeniem praw Polski w UE. Więcej na temat procedury CZYTAJ TUTAJ >>>
   Ograniczanie praw człowieka

   W zeszłym roku Komisja Europejska po raz pierwszy w swojej historii rozpoczęła unijną procedurę ochrony praworządności. Podważyła wtedy legalność zmian w Trybunale Konstytucyjnym, oceniła, że nie może on skutecznie funkcjonować i dwukrotnie wydała rekomendacje dla polskiego rządu.

   Organizacje zwracają jednak uwagę, że rząd nie przejął się oceną Komisji. W ich liście czytamy, że "kompletnie lekceważy zalecenia Komisji w sposób, który dodatkowo zwiększa, zamiast naprawiać zidentyfikowane problemy".

   Nie tylko działania wokół TK zaniepokoiły sygnatariuszy listu.

   Zintensyfikowały się próby ograniczenia praw człowieka, w tym wolności słowa, wolności mediów, wolności zgromadzeń, prawa do prywatności oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych, w szczególności prawa do aborcji

   - podkreśliły organizacje: Amnesty International, FIDH, Human Rights Watch, Open Society European Policy Institute i Reporterzy bez Granic. Jednocześnie przypomniały, że liczne protesty społeczeństwa i opozycji nie wpłynęły na zmianę decyzji władz.
   "Należy działać szybko i zdecydowanie"

   - Komisja Europejska jest zobowiązana działać zdecydowanie i szybko, gdy zasady założycielskie Unii są zagrożone - skomentowała sprawę Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. Sekundował jej Philippe Dam, dyrektor ds. rzecznictwa w Human Rights Watch:

   W społeczeństwie opartym na praworządności głowa państwa nie może wybierać, czy będzie przestrzegać prawa.

   - Komisja ma obowiązek nadal reagować na świadome próby ingerencji w niezależność sądownictwa, podważania podstawowych mechanizmów równowagi i kontroli oraz osłabiania funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce - zaznaczył Dam.

   Dlatego autorzy listu nalegają, żeby Komisarze zastosowali wobec Polski Artykuł 7. Traktatu o Unii Europejskiej, na mocy którego Rada Europejska mogłaby ograniczyć część jej praw w Unii. Tym samym Polska mogłaby na przykład stracić prawo do głosowania w Radzie.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 18:33


   stankiewicz
   Odpowiedz

   17 lutego 2017 w 15:48

   Po płaszczykiem zakazu handlu z okupantem, jako formy walki, Rosjanie wykorzystując ukraińskie oddziały paramilitarne – które i tak chodzą na ich smyczy.Ta ich walka o wielką Ukrainę to wielki pic, w stosownym momencie zmienią oblicze, kierunek działań i w imię wielkiej sprawy zrobią coś na kształt drugiego majdanu i będzie pozamiatane. Tematem dla nich stanie się Polska. Rosjanie grają jak zwykle swoje i swoje ugrają.
   A tak a propos pożyczki, doskonale zdają sobie z defraudacji polskiej pożyczki, prawdopodobnie sami to stymulowali, wiedząc jaki będzie finał tej transakcji. Stanęło na tym , że Ukraińcom zabrakło antracytu – co było zaplanowane – a to zziębniętym mieszkańcom może się nie bardzo podobać. Idzie
   w kierunku zadymy i nowego początku. Poroszenko zaś zwiększy eksport cukierków i czekolady do Rosji i rozbuduje u wielkiego sąsiada swoje fabryki i będzie po staremu. Kasa rozdana i musi się zgadzać, polityka nabierze nowego, słusznego oblicza, a po raz kolejny oszukane, wymęczone społeczeństwo – no cóż …A majdanowcy wrócą albo dojadą na Zachodnią Ukrainę i w ramach sąsiedztwa z Polską zamienią się w zielonelub półzielone ludziki głosząc chwałę Banderze. Będziemy mieli bliskich sąsiadów upowskich skórwysynów jątrzących i straszących głównie nadgranicznych Polaków.
   I o takich sąsiadów dla Polski marzy sobie Rosja.
   A państwo Polskie, również niech martwi się
   o pożyczki, które tak lekko udzieliło – szczególnie te kilka miliardów z Centrali NBP.


   Boze! Co o tym sadzicie?
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 18:50
   Potrzebujemy rządów, które będą reagować. Zachodni świat zawsze był silny i stabilny, kiedy był zjednoczony. Jeśli Zachód ma powrócić, to tylko zjednoczony – – powiedział Andrzej Duda podczas 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Nie możemy pozwolić sobie na strach - stwierdził prezydent RP.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 19:07
   Witold Waszczykowski: w każdym państwie UE model demokracji jest inny

   Odrzucamy raporty Komisji Weneckiej i Human Rights Watch o stanie demokracji w Polsce – sami wyślemy ocenę działania tych organizacji do Hansa Timmermansa w przyszłym tygodniu – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na spotkaniu z dziennikarzami w ramach 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 17.02.17, 22:38
   Agnieszka : Dzisiaj bralam udzial - sluchajac, w konferencji na temat granic i podzilow. Odbyla sie ona we Wloszech. Rektorka stwierdzila na koniec tejze konferencji, podczas wolnej dyskusji, ze poszerzenie Europy na kraje srodkowo-wschodnie bylo pochopne, zbyt przedwczesne. Mialam wrazenie, ze wine za to co dzieje sie na swiecie ponosimy wlasnie my, europejczycy z Europy centralnej i wschodniej. Oczywiscie cala platea byla co do tego zgodna. Dlatego pytam sie, kiedy wreszcie zaczniemy dbac o nasz wizerunek i nasze narodowe interesy, tak jak robia to inni? Kiedy zaczniemy szanowac siebie samych i wymagac szacunku ze strony innych narodow? Przeciez nie jestesmy wcale gorsi, niczego nam nie brakuje.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 18.02.17, 17:54
   W wywiadzie dla RMF FM Ryszard Czarnecki stwierdził: Jest faktem, że każdy kto nawet funkcjonuje w Brukseli, ale ma ucho nastawione na Polskę, słyszy o różnych zarzutach, które mogą się pojawić wobec pana Tuska. Dopytywany jakie to mogą być zarzuty, europoseł stwierdził: Wiele osób twierdzi, że rola pana przewodniczącego Tuska w takich aferach jak afera Ciech, afera Amber Gold, czy także w kwestii tragedii smoleńskiej - zarówno sfera przygotowania wyjazdu, jak i potem to, co się działo po tragedii - to są rzeczy, które mogą w sposób bardzo poważny, uderzyć w Donalda Tuska. Czarnecki zaznaczył jednak, że ocenę roli w Tuska tych sprawach pozostawia wymiarowi sprawiedliwości.

   CZYTAJ TAKŻE:
   Donald Tusk: stawię się przed komisją ws. Amber Gold

   Prowadzący rozmowę Robert Mazurek zapytał również Ryszarda Czarneckiego o jego potencjalne ambicje i chęć zajęcia fotela szefa polskiej dyplomacji. Europoseł PiS stwierdził: Moje ambicje lokuję w obszarze europejskim. Jestem po raz drugi wiceszefem Europarlamentu, co się zdarzyło tylko mi, bo przedtem Polacy na tych stanowiskach nie mieli nigdy reelekcji.

   No i Czarnecki Ukrainiec sie wypowiedzial. Wstyd!
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 18.02.17, 19:15
   Policjanci użyli ostrej amunicji wobec kobiety, która zaatakowała ich w pobliżu jednego z centrów handlowych w Warszawie. Kobietę z przestrzelonymi nogami pogotowie zabrało do szpitala.

   Szczegóły zdarzenia zdradza WawaLove.pl asp. Rafał Retmaniak z Komendy Stołecznej. - Około godz. 11.25 otrzymaliśmy zgłoszenie, że pod jednym z marketów przy ul. Malborskiej kobieta wymachuje nożem i zaczepia przechodniów - relacjonuje funkcjonariusz. - Po dojechaniu na miejsce okazało się, że kobieta już zniknęła. Przechodnie wskazywali na pobliski las, jako miejsce, gdzie mogła sie ukryć. Tam udali się policjanci. Okazało się, że kobieta ukrywała się w szałasie, w którym prawdopodobnie też mieszkała.

   Gdy policjanci próbowali się do niej dostać, zaatakowała ich nożem i łopatą. Ruszyła na mundurowych z okrzykiem, że ich pozabija. Policjanci, po wezwaniu jej do odrzucenia przedmiotów, użyli dwukrotnie paralizatora. Niestety, ze względu na grube ubranie, nic to nie dało. Kobieta atakowała dalej. Funkcjonariusze ją ostrzegli, oddali też strzały ostrzegawcze w ziemię. Nic nie pomagało. Przestrzelili jej więc nogi. Z tymi obrażeniami zabrało ją pogotowie - dodaje Retmaniak.
   Na miejscu zjawił się prokurator, który wyjaśnia okoliczności zdarzenia. Jest też policyjny psycholog. Jak się dowiedzieliśmy, postrzelona kobieta, to 63-letnia bezdomna. Wewnętrzna kontrola sprawdzi teraz czy policjanci słusznie użyli broni.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 02:16
   W styczniu ubiegłego roku z funkcji attaché obrony w Stanach Zjednoczonych został odwołany gen. Jarosław Stróżyk. Do dziś nie wyznaczono następcy. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach. - To bardzo niepokojące z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa – uważa Janusz Zemke, europoseł SLD, były wiceminister obrony.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 02:20
   Wiceprezydent Mike Pence i dwaj sekretarze – obrony James Mattis i bezpieczeństwa wewnętrznego John Kelly – będą reprezentować nową amerykańską administrację na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Niestety żaden nie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

   Przyjmując optymistyczną interpretację, składem delegacji na najważniejsze europejskie forum bezpieczeństwa ekipa Trumpa chce przekonać Europę, że wbrew obawom przywiązuje znaczenie do tradycyjnych transatlantyckich więzi. W sobotę w specjalnym przemówieniu ma o tym mówić wiceprezydent Mike Pence.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 02:22
   Dariusz1234
   Re:Czego się spodziewać po konferencji w Monachium. I z kim NIE spotka się Andrzej Duda?
   W ktoryms z dziennikow slyszalem ze nasz radosny prezydent spotka sie z rownie radosnymi prezydentami Slowacji i Wegier. Czy prez. Duda nie mial innych mozliwosci zeby sie z nimi spotkac? I z tymi z Chorwacji czy Slowenii? Czy po to jest organizowane swiatowe spotkanie panstw NATO zeby kraje 7mego garnituru mogly miec okazje do spotkan?
   W tym wszystkim pocieszajace jest to ze nasz prezydent usmiecha sie najpiekniej. Bo kto sie moze rownac z naszym prezydentem tak slicznie sie usmiechajacym?
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 02:38
   Polska służba zdrowia zajęła piąte miejsce w Europie. Brzmi nieprawdopodobnie? Piąte miejsce, tylko że od końca. Mamy powody do zadowolenia, bo w tym roku, w przeciwieństwie do poprzednich edycji Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, udało się nam wyprzedzić w nim Albanię. A także Bułgarię, Czarnogórę i Rumunię.
  • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 15:48
   przyjechało w zeszłym roku 6,1 mln zagranicznych turystów, o siedem procent więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich 5,7 mln - wynika z obliczeń Głównego Urzędu Statystycznego.

   Najwięcej było Niemców - niemal 1,6 mln. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii - prawie 443 tys. osób. Trzecia pozycja przypadła Ukraińcom, których przyjechało 334 tys.

   Zagranicznym turystom udzielono w sumie prawie 15 mln noclegów, podczas gdy rok wcześniej było ich 13,8 mln. Przy obliczeniach wzięto pod uwagę korzystających z noclegów w turystycznych obiektach posiadających dziesięć i więcej miejsc.
  • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 15:52
   Organizatorem II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych są miejscowi narodowcy oraz struktury Obozu Narodowo-Radykalnego. W 21-tysięcznej Hajnówce 26,5 proc mieszkańców stanowią etniczni Białorusini. W okresie powojennym ludność białoruska, chętniej niż polska przyjęła komunistyczny reżim, tym bardziej, że jeszcze na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow, w latach 1939-1941 Podlasie należało do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i do dziś nie brakuje wśród białoruskich działaczy i publicystów, takich, którzy uważają je za "białoruskie ziemie utracone". Własnie na tym tle doszło do konfliktów między powojennymi "żołnierzami wyklętymi" a Białorusinami na Podlasiu w latach 40 XX wieku.

   Na wieść o Hajnowskim Marszu Żołnierzy Wyklętych redaktor Biełorusskiego Partizana Dmitrij Gałko wzywa tytułem swojego artykułu by "bronić Białorusinów Podlasia przed ultraprawicowcami". Gałko podkreśla, że być wdzięcznym Polsce za wspieranie białoruskiej opozycji nie oznacza, że trzeba "milczeć w spornych kwestiach". Taką sporną kwestią jest według niego właśnie marsz ku czci żołnierzy wyklętych w Hajnówce - "zamieszkanej w większości przez ludność białoruską" - jak w wbrew prawdzie pisze białoruski portal. Według Gałki w czczeniu powojennego podziemia zbrojnego nie byłoby niczego kontrowersyjnego gdyby nie to, że jego częścią były Narodowe Siły Zbrojne - "swoją ideologią bardzo bliskie nazizmowi, chociaż także z nazistami one walczyły".

   Według białoruskiego opozycjonisty to właśnie "w [skład] NSZ wchodziła 3 Brygada Wileńska, którą dowodził Romuald Rajs "Bury", która wsławiła się czystkami etnicznymi na Podlasiu". Gałko demonstruje zatem oczywistą ignorancję co do podstwowych faktów historycznych, bowiem działająca na Wileńszczyźnie 3 Brygada Wileńska była oczywiście integralną częścią Armii Krajowej, zaś wywodzący się z niej Rajs "Bury" nie był jej dowódcą, lecz dowodził jedynie 1 kompanią wchodzącą w skład tej brygady. Sama 3 Brygada Wileńska AK nie funkcjonowała na Podlasiu bo została rozbita przez Sowietów w lipcu 1944 po operacji "Ostra Brama". Natomiast w regionie tym odtworzony został inny legendarny oddział wileńskiej AK - 5 Brygada Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i to właśnie do niej dołączył w maju 1945 Rajs "Bury". Jednak we wrześniu 1945 roku "Łupaszka" rozwiązał Brygadę, a Rajs dołączył do innej organizacji, tyle, że nie były to Narodowe Siły Zbrojne tylko Narodowe Zjednoczenie Wojskowe. W jego ramach "Bury" podjął działania przeciw komunistycznym służbom bezpieczeństwa i aparatowi partyjnemu, a także ich konfidentom na Podlasiu. Działana te często dotyczyły etnicznych Białorusinów, ponieważ na terenie powiatu bielskiego liczniej niż Polacy angażowali się oni w poparcie reżimy stalinowskiego. Komitet Powiatowy PPR w Bielsku na koniec 1944 r. liczył 212 działaczy, z których 144 była narodowości białoruskiej - jak wynika z ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej. W czasie tych działań oddział NZW pod dowództwem Rajsa "Burego" doprowadził do śmierci 47 cywilnych Białorusinów, w tym nieletnich, we wsiach Zaleszany, Zanie i Szpaki. Warto też dodać, że w reakcji na te wydarzenia miejscowi duchowni prawosławni przygotowali apel do władz sowieckich w Moskwie i Minsku, podpisany przez część miejscowych Bialorusinów, o „wzięcie w opiekę ludności prawosławnej zamieszkującej Białostocczyznę”

   Poza oczywistymi przekłamaniami co faktów historycznych, publicysta Biełorusskiego Partizana komentując inicjatywę II Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych pisze - "popieranie czy usrpawiedliwianie, a także ich dzisiejszych stronników ze strony Białorusinów, byłoby masochizmem. Nie mniejszym niż sławienie niemieckich nazistów czy sowieckiego NKWD. Powołuje się na cytaty z "Gazety Wyborczej" w których straszy się "nacjonalizmem" i "ruchami antystemowymi".

   Na zakończenie swojego artykułu Gałko wzywa do zorganizowania w Hajnówce konferencję, "okrągły stół" z udziałem miejscowych Białorusinów, który zająłby się kwestiami historycznymi.
   • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 15:56
    Z netu...Stolicą utworzonej przez Stalina tzw. Zachodniej Białorusi była Łomża- szanowny autorze, a gdyby linia podziału Ribbentrop-Mołotow biegła wzdłuż Odry to z pewnością byłby nim starożytno-białoruski Poznań. I takie sa "prawa białoruskie" na rdzennych ziemiach polskich. Wydumane, nieprawdziwe, co ostatnio nawet stwierdzili rzecznicy Putina, ze Białoruś i Ukraina to sztuczne twory, bez korzeni etniczno-historycznych. A wracając do tematu. To banda białoruskich komunistów zamordowała w lesie, w Puszczy kaprala, działka ppanc Barwiaczonka, jedynego żołnierza RP walczącego samotnie na ulicach miasta Hajnowka z kolumną pancerną wojski niemieckich w kampanii wrześniowej 1939roku. Wstyd mi za Wikipedię, że zamieszcza fałszywy i zmanipulowany przebieg zdarzeń związanych z jego śmiercią. Nie dostanie już ode mnie 1% z podatku, właśnie za to kłamstwo. Bo historie kaprala Barwiaczonka znam z osobistych relacji świadków, a najważniejszym z nich była kobieta, mieszkanka wsi Budy, bo to ona znalazła go przy leśnej drodze blisko wsi Budy. Widziała uciekających sprawców, było ich kilku. Kapral Barwiaczonek został zakłuty widłami i bagnetami, otrzymał ciosy w plecy, w momencie gdy przewijał sobie, opatrywał, zraniona nogę. Miał zdjęty but Wśród sprawców prawdopodobnie było dwóch Skiepków i Bujko, kto jeszcze? Być może oddział kaprala Barwiaczonka i przebywał w tym czasie we wsi Lipiny, ale nigdy nie przeszedł droga z Lipin do Białowieży przez Budy. Według relacji mieszkańców Bud nie pojawił sie tam ani jeden polski oddział, bo oddaliby nieprzytomnego rannego pod ich opiekę a nie ukrywaliby po chatach przez dwa tygodnie az zmarł nie odzyskawszy przytomności. A był szukany przez szpicli i musieli go ukrywać, przenosić z chaty do chaty. To bandy takich Skiepków i Bujkow mordowały pojedynczych, rozproszonych polskich zołnierzy, to tacy jak oni wydawali żydobolszewii Polakow na smierć i wywózki na Sybir, donosili, kolaborowali z żydobolszewia i to takim właśnie Rajs "Bury", Łupaszka i inni w imieniu Rzeczypospolitej wymierzali należną sprawiedliwość, bo mieli do tego pełne prawo. Myślicie pobolszewickie potomki, ze jak pomarli naoczni świadkowie, to nikt więcej nie zna prawdy. To się mylicie. Wstyd mi za ciebie, białorusinie J.K (prawdziwy komunisto), że aż tak ci przeszkadzał grób tego kaprala, który spoczął w tej ziemi, na której zginął za Polskę. Jakąż głęboką nienawiść musisz żywić do Narodu i Państwa Polskiego i twoi pobratymcy.
    Lubię to! Zgłoś nadużycie Odpowiedz
    • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~~~~~Polska Polska!!!!!!!!!!!!c 19.02.17, 15:59
     Z netu..jaro7:19.02.2017 15:03

     Zbrodnia w Brzostowicy Małej – zbrodnia na miejscowej ludności polskiej, dokonana przez bojówkę komunistyczną[potrzebny przypis] złożoną z Żydów i Białorusinów we wsi Brzostowica Mała (koło Grodna), po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 (dokładna data popełnienia zbrodni nie jest znana, wiadomo jedynie, że stało się to we wrześniu 1939). Przyjmuje się, że zginęło wówczas ok. 50 osób, w tym właściciele ziemscy mieszkający w majątku Brzostowica Mała – hrabia Antoni Wołkowicki z żoną Ludwiką, miał ponieść śmierć także jego szwagier ppłk inż. Zygmunt Wojnicz-Sianożęcki[1], a także wójt, sekretarz i kasjer gminy oraz miejscowi listonosz i nauczyciel, dnia 22 września 1939 roku inż. Witold Boretti, właściciel majątku Parchimowce i inż. Joachim Leśniewicz, właściciel majątku Zajkowszczyzna (obaj są pochowani w jednym grobie na cmentarzu w Brzostowicy Wielkiej)[2][3]. Akcją kierował specjalny Komitet Rewolucyjny w Brzostowicy Wielkiej, którego przewodniczącym był Motyl Żak. Mordu dokonała banda składająca się z Żydów i Białorusinów, którą dowodził żydowski handlarz Zusko Ajzik. Zabójstwa odznaczały się szczególną brutalnością – Wołkowiccy mieli ręce skrępowane drutem, zmuszani byli do jedzenia wapna i zakopani żywcem[4]. Morderstwa miały podłoże etniczne i klasowe, a ich celem była eliminacja polskiej inteligencji i urzędników. we wsi Bobiy' (powiat Lida) miejscowi chłopi białor. zamordowali w czasie snu w nocy 17/18 IX 1939 ok. 40 żołnierzy KOP-u, którzy cofali się od granicy sow.; zwłoki zakopano bez mogiły na terenie późniejszego kołchozu Chołodowo: w latach 70., w czasie wykopów pod silos, odkiyto kości pomordowanych, które zaraz zasypano; oficjalnie oznajmiono kołchoźnikom, że chodzi o kości poległych 1920: po rozpoczęciu agresji sow; skomuni-zowani Białorusini ze W'si Obuchowo (powiat Grodno). wymordowali ok. 20 Polaków, gł. osadników poi. - swoich sąsiadów; „dogorywających dobijano lydlów-kami i motykami”; hr. M. Krasiński z majątku Bojary (powiat Grodno) aresztowany został 20 IX 1939 razem z administratorem Sopotnickim i ekonomem Adamczewskim przez „mil icję” z czerwonymi opaskami; tegoż dnia zostali oni zamordowani, a ciała ich wrzucono do przydrożnego row'u; jednocześnie zostało zamordowanych 6 in. Polaków; zamordowany został również syn administratora Sopotnickiego, Wacław, student Uniw. Stefana Batorego w^ Wilnie; komun. bandy mordowały także duchownych, m.in. ks. B. Korna, proboszcza parafii Mikielewszczyzna (powiat Grodno) oraz ks. .1. Kryńskiego, proboszcza parafii Zelwa (powiat Wołkowysk); Białorusini wymordowali również wielu ziemian poi., m.in. w Brzosto-wicy Małej (pow. Grodno) zamordowano A. Wołko-wickiego z żoną oi*az jej bratem; tłuczono ich kołami, owinięto w drut kolczasty i jeszcze żywcem zakopano w jamie na kartofle; w majątku Kuniłowo k. Lachowicz (pow. Baranowicze) zamordowano 3 osoby z rodziny Przygodzkich; w majątku Dzieszkowice (powiat Słonim) zamordowane zostały M. i K. Jehołkowskie (matka i córka) oi*az R. .lehołkowski (syn Klaudii); w majątku Dobromil (powiat Szczuczyn Nowogródzki) K. Klukowski, wyrzucony z majątku, wkrótce potem został zamordowany przez bandę białoruską.
     Lubię to! Zgłoś nadużycie Odpowiedz

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka