Dodaj do ulubionych

~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~

16.01.18, 16:29

"Polski rząd nie komentuje wyników rozmów sondażowych. Nie trudno jednak zgadnąć, jak czują się słysząc takie słowa oficjalni przedstawiciele Polski. Perspektywa dalszego udziału SPD pod kierownictwem Martina Schulza w rządzie, w połączeniu z położeniem akcentu na relacje niemiecko-francuskie jest z punktu widzenia polskiego rządu najgorszym scenariuszem" - czytamy w "Tagesspieglu".

W tym układzie niemal wszystko znajduje się zdaniem autorki w "diametralnej sprzeczności" z interesami rządzącej w Polsce partii PiS.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 16.01.18, 16:30

   Zdaniem władz w Warszawie oś niemiecko-francuska symbolizuje Europę różnych prędkości, której powstaniu chciałyby właśnie zapobiec. "Dla polskiego rządu jest to słowo-klucz oznaczające rozpad Europy na centrum i peryferię, przy czym Polska znalazłaby się na marginesie" - cytuje autorka Milana Nica z think tanku Robert Bosch-Zentrum.

   Polski rząd obawia się zwiększenia presji w związku z krytykowaną reformą sądownictwa - wyjaśnia Sauerbrey. Jak zaznacza, Niemcy opowiadają się za uzależnieniem unijnych funduszy od przestrzegania praworządności, a Polska jest największym biorcą netto tych środków. Zwraca uwagę, że w dokumencie po rozmowach sondażowych mowa jest o "bardziej konsekwentnym realizowaniu demokratycznych i praworządnych wartości i zasad".
  • jutta_t Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 16.01.18, 16:32


   Sauerbrey wskazuje na wzrastający sceptycyzm niemieckich socjaldemokratów wobec Stanów Zjednoczonych oraz na sympatię do Rosji, co - jak zaznacza - bardzo niepokoi stronę polską. Obawy w Polsce wzbudzają też zastrzeżenia Francji wobec wolnego przepływu pracowników i oskarżenia o dumping.

   "Tagesspiegel" przytacza opinię polskiego politologa Michała Kuzia: "Niemcy, Francja i Polska to historia jak z XIX-wiecznej powieści. Niemcy mają dwóch adoratorów. Jeden z nich - Emmanuel Macron potrafi uwieść Niemcy. Jest szarmancki, wytworny i podkreśla wspólne wartości, lecz chodzi mu właściwie tylko o pieniądze. Drugi (adorator) - Polska zachowuje się być może grubiańsko, byłby jednak z powodów ekonomicznych lepszym (partnerem)".
   • jutta_t Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 13.02.18, 22:59
    Jakub Majmurek: Człowiek wolności na miarę naszych możliwości
    Nagroda dla Przyłębskiej za walkę o niezależność wymiaru sprawiedliwości ma bezdyskusyjny potencjał komiczny. To mniej więcej tak, jakby nagrodzić Jarosława Kaczyńskiego za łączenie Polaków.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 16.01.18, 20:01
   Ktoś bardzo nie lubi Kornelii Wróblewskiej z Nowoczesnej. Jej biuro poselskie wysmarowano kałem
   Nie tylko politykom Prawa i Sprawiedliwości przeciwnicy niszczą biura poselskie. Teraz ofiarą wandali została posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. Możliwe, że w ten sposób ktoś chciał pokazać, jak bardzo polityk zawiodła, nie przychodząc na głosowanie dotyczące aborcji.
  • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 16.01.18, 21:25
   Jacek Fedorowicz: Kassandra konstruktywna. Bierzmy przykład z Prezesa
   Jest mistrzem destrukcji. Więc gdy chcemy pokrzyżować jego plany, sięgajmy śmiało do jego pomysłów. Zaufajmy Prezesowi! Powoływał kiedyś komitety mające czuwać nad prawidłowością wyborów. Może to jest właśnie to, co powinniśmy w tej chwili robić? - pyta Jacek Fedorowicz.
   • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 16.01.18, 21:28
    Drodzy Panowie. Od dwóch lat żyję w coraz większym strachu przed samym sobą. Bo, niestety, wszystko, co przepowiadałem w kwestii przyszłości kraju, czyli prawdziwych zamiarów Prezesa, co i rusz się sprawdza. Spora część mojej kassandrycznej działalności odbywała się w TVN i Polsacie rok temu z kawałkiem, kiedy to byłem szczególnie często zapraszany do studia jako dyskutant lub wywiadowany.

    Jest taki zwyczaj we wszystkich telewizjach, że w okolicach Świąt i Nowego Roku zapraszają nie polityków, lecz artystów wszelkiej maści by ci, bez swarów, w miłej atmosferze, powspominali dawne Sylwestry, lub poopowiadali o tradycjach świątecznych w swych domach rodzinnych. Taka chwila oddechu, żeby widzowie odpoczęli od spraw, które zwykle nazywa się "politycznymi". Szczególne wzięcie w tym okresie mają artyści, którzy zajmują się uprawianiem humorystyki, stąd te liczne zaproszenia, które z pełnym cynizmem przyjmowałem, choć wiedziałem, że nie spełnię oczekiwań. Nie miałem najmniejszego zamiaru spełnić, zgadzałem się na udział tylko po to, by korzystając z licznej widowni mówić co myślę o Prezesie i ostrzegać Rodaków przed tym, co on kombinuje. Uważałem, że Prezes jako destruktor jest niedoceniany i że zbyt mała liczba rodaków uświadamia sobie grozę sytuacji.
    Prezes będzie zdobywał samorządy nie na rympał

    Po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że choć była to działalność (mam nadzieję!) pożyteczna, to jednak stopniowo pożyteczną być przestawała. Najpierw byłem chyba nieszkodliwy, bo większość słuchaczy traktować to musiała jak silenie się na oryginalność, lub szukanie dziury w całym "No tak, satyryk, chce sobie pożartować, ale przecież przesadza, Prezes chce nas wyprowadzić z Unii? No skąd, przecież wie, jakie byłyby konsekwencje!". Tymczasem Prezes uparcie, każdego dnia potwierdzał trafność tych i wszelkich innych ponurych prognoz, a jednocześnie chór przepowiadaczy snujących podobne wizje przyszłości, stale się powiększał. Od początku zresztą nie byłem jedyny - co podkreślam by podzielić się winą - w SO od dwóch lat aż się roi od autorów przepowiadających dokładnie te same nieszczęścia, z tych samych powodów. Konsekwencje wyjścia z Unii? Tego prezes nie tylko się nie boi, ale do tego z pełną świadomością dąży, żeby mu się nikt nie wtrącał w jednoosobowe zarządzanie państwem. Wasalnym zresztą w niedalekiej przyszłości, zależnym od Putina. I gotów jest wyjść z Unii, a nawet i z NATO w każdej chwili, w razie gdyby te struktury już tak na serio i zdecydowanie stanęły mu na drodze. Przygotowanie propagandowe do pierwszego exitu trwa od dawna, do drugiego jeszcze nie, ale wszystko w swoim czasie. Tu tradycyjnie, jak do wszystkich smętnych rozmyślań dołączam westchnienie, że marzę, żebym się mylił.
    REKLAMA

    Po dwóch latach doszedłem do wniosku, że uczestniczę w odbieraniu ludziom chęci działania, że to jest sianie defetyzmu, i by przestać siać, zgłaszam pomysł. No, może pomysł to trochę za dużo powiedziane. To jest sugestia, którą chciałbym poddać pod rozwagę, może ktoś się ze mną zgodzi i poprze.
    Jacek Fedorowicz: przy wszystkich swoich wadach rząd PO będzie lepszy niż PiS

    Ostatnio Prezes zastosował swoją stałą taktykę wystawiania człekokształtnych na pierwszą linię (Morawiecki) i chowania Macierewicza, jak zawsze przed wyborami, co wydaje się świadczyć, że Prezes uważa, że może urządzić w miarę uczciwe wybory samorządowe i w przekonujący sposób je wygrać. Gdyby nie miał tej pewności, to pewnie nie zawracałby sobie głowy jakąkolwiek taktyką przedwyborczą, połączoną z narażaniem się twardemu elektoratowi, ryzykownym stawianiem w rządzie bankiera ponad umiłowaną gospodynią domową, a ponieważ jednak to robi, możemy sądzić, że Prezes będzie zdobywał samorządy nie na rympał.
  • jutta_t Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 17.01.18, 16:21
   totylkoteoria.pl opublikowano wyniki konkursu Biologiczna Bzdura 2017, którego ideą jest krytyka głoszenia publicznie pseudonaukowych treści. W ścisłej czołówce znalazła się Anna Lewandowska nominowana za przedstawienie smalcu jako bogatego źródła białka.
   Anna Lewandowska nie będzie dumna z otrzymanego wyróżnieniaFoto: MW Media
   Anna Lewandowska nie będzie dumna z otrzymanego wyróżnienia
   454
   ‹ wróć
   W głosowaniu, w którym internauci oddali prawie 24 tys. głosów, żona gwiazdora Bayernu Monachium i reprezentacji Polski zajęła drugie miejsce. Lewandowską wskazało aż 4656 osób (19,6%). "Lepsza" okazała się tylko prof. Dorota Czajkowska (5674 głosy, 23,9%) za tezę o szczepionkach zamieniających pacjentów w cyborgi lub niewolników.
  • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 17.01.18, 18:24
   "Teczki Kiszczaka powstały na zlecenie Kaczyńskich wykonane pod patronatem Cenckiewicza, Wyszkowskiego, Gwiazdy" - napisał na Twitterze Wałęsa. Jak dodał, jeśli ktoś nie chce, nie musi mu wierzyć, ale jego zdaniem właśnie tak było.

   Jak zaznaczył, do stworzenia teczek "wykorzystano materiały wcześniej przygotowane dobrze zawodowo przez SB pod patronatem Kiszczaka". Generał, zdaniem Wałęsy, nie chciał z niego "zrobić agenta", ale przekonać ludzi, że nim jest.
  • seremine Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 17.01.18, 20:15
   Znany aktor został pobity w centrum Warszawy. O szczegółach ataku Krzysztof Pieczyński opowiadał w Polsat News. - Myślę, że to chodzi o moją działalność związaną ze stowarzyszeniem Polska Laicka - zaznaczył. Anna Kędzierzawska z Zespołu Prasowego Komendy Stołecznej Policji w rozmowie z Onetem zaznacza, że - według relacji - mężczyźni najpierw zaczęli wymieniać zdania, a następnie doszło do szarpaniny, w której obie strony zadawały sobie ciosy.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 01:57
   Tymczasem Maria Kiszczak, wdowa po generale Czesławie Kiszczaku, twierdzi cały czas, że mówi prawdę. - Mąż przed śmiercią mi powiedział: to są teczki Wałęsy, jak będziesz mieć problemy, to weź je i idź do prezesa IPN - tłumaczy w "Super Expressie".
   REKLAMA

   - Teczki zaniosłam do IPN, bo obawiałam się o swoje życie. Bałam się, że stanie się ze mną to co z małżeństwem Jaroszewiczów - wyznaje roztrzęsiona gazecie.

   Przypomnijmy, że Piotr Jaroszewicz i jego żona, Alicja Solska, zostali zamordowani w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku, w ich willi w Aninie.
   "Teczki na zlecenie Kaczyńskich"

   "Teczki Kiszczaka powstały na zlecenie Kaczyńskich wykonane pod patronatem Cenckiewicza, Wyszkowskiego, Gwiazdy" - napisał były prezydent. Jak dodał, jeśli ktoś nie chce, nie musi mu wierzyć, ale jego zdaniem właśnie tak było.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 15:11
   Poseł Mieczysław Baszko opuszcza klub Polskiego Stronnictwa Ludowego - podał "Fakt". Z kolei jak dowiedział się Onet, bliska przejścia do PiS jest posłanka Ludowców Genowefa Tokarska - były wojewoda lubelski. W mediach pojawiła się również informacja, że ponadto, cztery kolejne osoby - z UED - dołączą do PSL.
   Mieczysław BaszkoFoto: Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
   Mieczysław Baszko
   38
   ‹ wróć
   Samo odejścia posła Baszko z okręgu podlaskiego w rozmowie z Onetem nie potwierdza rzecznik partii, Jakub Stefaniak. Jednak Eugeniusz Kłopotek, pytany przez nas o kulisy sprawy, przyznaje: - Chłopu rozum odebrało. Liczę, że nie stracimy klubu. Prowadzimy rozmowy z posłami, którzy ostatnio opuścili pewną partię - zdradza. Czy chodzi m.in. o Marka Biernackiego z PO? - To pytanie do władz - ucina poseł.

   REKLAMA
   Klub PSL składa się obecnie z piętnastu posłów - to najmniejszy możliwy skład osobowy. Jeśli Mieczysław Baszko zdecyduje się na odejście, partia dłużej klubu w Sejmie nie zdoła utrzymać.

   - Powiem szczerze, chłopu rozum odebrało - mówi Eugeniusz Kłopotek o Mieczysławie Baszko. - Ale damy sobie radę. Wiem, że są prowadzone rozmowy z kilkoma posłami, którzy w ostatnim czasie musieli opuszczać swoje macierzyste partie - zdradza Kłopotek.

   Przypomnijmy, że z Platformy Obywatelskiej zostali wykluczeni ostatnio trzej posłowie: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak - po tym, jak zagłosowali za odrzuceniem w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu o liberalizacji dostępu do aborcji.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 15:19
   Według informacji Onetu, Baszkę kusi wicepremier Jarosław Gowin. Oferuje ludowcowi m.in. posadę sekretarza stanu ds. kontaktów ze Wschodem. To jeden z obszarów, którym Baszko bardzo się interesuje. — Przekonujemy go, że to pusta obietnica, bo PiS nie da mu takiego stanowiska — opowiada wysokiej rangi polityk PSL.

   Baszko ma jeszcze inne marzenie — chciałby wrócić do samorządu. W latach 2014-15 był marszałkiem wojewódzkim na Podlasiu. Według informacji Onetu, jego negocjacje z obozem PiS dotyczą także możliwego kandydowania w wyborach samorządowych w tym regionie z obietnicą ważnego stanowiska w samorządzie wojewódzkim.

   W 2016 r. Baszko przegrał wybory na szefa ludowców na Podlasiu. Od kilku miesięcy wysyła władzom PSL sygnały, ze jest sfrustrowany swą sytuacją w partii.

   Jak dotąd nie udało nam się skontaktować z posłem Mieczysławem Baszko i prezesem PSL, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 15:37

   Kanclerz Angela Merkel przemawia na wiecu pod hasłem"Powstań. Nigdy więcej nienawiści wobec Żydów"Foto: JOHN MACDOUGALL / AFP
   Kanclerz Angela Merkel przemawia na wiecu pod hasłem"Powstań. Nigdy więcej nienawiści wobec Żydów"
   292
   ‹ wróć
   W głosowaniu nikt nie był przeciw i tylko skrajnie lewicowa Die Linke wstrzymała się od głosu
   Komisarz ma koordynować działania nakierowane na zwalczanie antysemityzmu oraz edukację i być punktem kontaktowym do zbierania informacji o incydentach
   Przedstawiciele społeczności żydowskiej poparli pomysł, ale znany historyk żydowskiego pochodzenia wykpił go jako biurokratyczną naiwność
   Ustawa została zaproponowana przez konserwatywny blok CDU/CSU Angeli Merkel wraz z socjaldemokratami, Zielonymi i wolnymi demokratami z FPD. Prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) głosowała za wnioskiem, natomiast skrajnie lewicowa Die Linke wstrzymała się od głosu.

   REKLAMA
   Zadaniem komisarza będzie koordynowanie rządowych działań mających na celu walkę z antysemityzmem, być punktem kontaktowym dla grup żydowskich i działać jako pośrednik w zwalczaniu dyskryminacji na poziomie federalnym, stanowym i lokalnym. Urzędnik będzie również pracował nad zwiększeniem edukacji i wiedzy o dzisiejszych i historycznych formach antysemityzmu.

   Polityk Die Linke Petra Pau skrytykowała ustawę za sugestię, że imigracja z krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu doprowadziła w Niemczech do narastania antysemityzmu.


   "To w ogóle nie oddaje sprawiedliwości tej sprawie", powiedziała w wywiadzie prasowym. "Większość antysemickich wykroczeń wciąż popełniają prawicowi ekstremiści."

   Według najnowszych dostępnych danych ministerstwa spraw wewnętrznych 94 procent antysemickich przestępstw z nienawiści, zarejestrowanych w 2016 roku przypisano podejrzanym o prawicową motywację.

   Centralna Rada Żydów w Niemczech pochwaliła decyzję Bundestagu, mówiąc w oświadczeniu, że nowe stanowisko komisarza będzie "skutecznym narzędziem" do walki z nienawiścią.

   Jednak niemiecko-izraelski historyk Michael Wolffsohn określił to posunięcie jako podyktowane "dobrymi intencjami, tyle że w ramach całkowicie naiwnej koncepcji biurokratycznej".

   - Smutne zjawisko antysemityzmu ma 3000 lat, - powiedział Wolffsohn w telewizji. - Jeśli jakikolwiek polityk uważa, że potrafi wyeliminować tak głęboko zakorzenione ludzkie uprzedzenia, mianując dodatkowego komisarza, to jest to bardzo dobry pomysł, ale także całkowicie naiwny - nie wspominając już o tym, że nosi znamiona manii wielkości.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 17:34
   "Chwała jej za to". Wyszkowski broni Kiszczak i atakuje Wałęsę
   Kolejna odsłona wymiany zdań na temat teczek TW Bolka. Do dyskusji między Marią Kiszczak a Lechem Wałęsą wtrącił się członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Wyszkowski. Nie zabrakło mocnych słów
   • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 17:35
    Do dyskusji włączył się były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski. Nie szczędzi Wałęsie gorzkich słów. "Kiedyś się przyjaźniliśmy, ale teraz widzę smutny obraz Wałęsy, smutny obraz rozpadającej się osobowości. On chyba utracił kontrolę nad sobą. Szkoda, że jego rodzina nie zadba o to, aby go nie dopuszczać już do klawiatury od komputera. Można mu tylko współczuć" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

    Podkreślił, że o tym, iż Wałęsa był "Bolkiem", świadczą ekspertyzy grafologów. "Pani Kiszczakowa nie fałszowała teczek, tylko zaniosła teczki TW Bolka do Instytutu Pamięci Narodowej. I bardzo dobrze, że tak postąpiła. Chwała jej za to. Przyczyniła się do ujawnienia prawdy o Wałęsie. Postąpiła słusznie" - ocenił.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 18:04
   W 2016 r. ludność Polski wynosiła 38,4 mln. Odsetek osób powyżej sześćdziesiątki wynosił 23,6 proc.

   REKLAMA
   Dwa lata wcześniej, w końcu 2014 r. Polska liczyła 38,5 mln ludzi, przy czym ponad 8,5 mln z nich przekroczyło 60. rok życia - stanowili ponad 22 proc. społeczeństwa. Od 1989 r. do 2014 r. liczba osób w starszym wieku wzrosła o ponad 2,9 mln z ok. 753 tys. do 1 mln. 529 tys. osób.

   GUS wyliczył, że podobnie jak w poprzednich latach, największy odsetek wśród seniorów stanowią osoby w wieku 60 - 64 lata - to 30,4 proc. wszystkich. Kolejne 25,1 proc. seniorów to ci w wieku od 65 do 70 lat. Najstarsi - powyżej 85. roku życia stanowią 8,2 proc. starszych Polaków.

   GUS podał, że średnia emerytura w 2016 r. wynosiła nieco ponad 2 tys. 200 złotych. Koszty utrzymania mieszkania i energii stanowiły 22,8 proc. wydatków emeryckich gospodarstw domowych, 26,2 proc. - wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe. Koszty związane ze zdrowiem stanowiły 8,4 proc. wydatków polskich emerytów.

   Z danych GUS wynika, że w 2016 r. osoby w wieku poprodukcyjnym stanowiły 20,2 proc. polskiej ludności. W 2005 r. było to 15,4 proc.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 18:07
   przy okazji : Od 27 lat media wpajają ludziom do głowy jaki ten PRL był niedobry i zbrodniczy i ci bez samodzielnego myślenia wierzą w te kłamstwa. Jakoś nie wspominają dlaczego były strajki i o co walczyła Solidarność o przywileje pracownicze, rządzący zrobili z polskich robotników niewolników, wszystkie przywileje zostały zabrane i dalej pracodawcy mówią że pracownicy są roszczeniowi. Ten zły PRL gwarantował , pracę godziwa płacę , naukę wczasy, przedszkola za grosze, opiekę zdrowotną, mieszkania. Ja dobrze pamiętam tamte lata i wspominam z sentymentem, ludzie byli życzliwi.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 18:14
   statystyk : Ludność Polski w 1946 roku wynosiła 23 miliony, a w 1989 roku 38 milionów !!! To chyba od tego żarcia tynku , tumanie. Jak za każdej władzy, władza ma się najlepiej, nic nowego nie napisałeś, dzisiaj jest tak samo. Polska kompletnie zniszczona i zrujnowana została odbudowana po wojnie i było to za PRL. Za tego wstrętnego PRL powstało również 10 tysięcy zakładów produkcyjnych i przemysłowych, z których dzisiaj zostało jedynie 250 sztuk !! To były polskie zakłady, produkowaliśmy sami dla siebie,pieniądze zostawały w kraju, zakłady nie brały pożyczek, żeby fundować swoim pracownikom wczasy, bo pieniądze miały wypracowane i stać je było na 80 % dofinansowania, na wczasy, ferie i kolonie. Dzisiaj nie mamy już własnej produkcji, przemysłu i to co kiedyś produkowaliśmy kupujemy z zachodu wyprowadzając tam nasze pieniądze. Oczywiście Polakom wmówiono że nic się nie opłacało, wszystko było nierentowne i należało to sprzedać za psi grosz. a kartki, ?Oczywiście takie okresy były, ale przeważnie wtedy gdy ludzie się buntowali, to było celowe działanie władzy. ciemne strony tez były, ale gospodarczo nigdy w takim tempie Polska się nie rozwinęła jak właśnie za tego PRL.
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 18:35
   Marek : Abstrahując od istoty artykułu - jak można dać na głównej taki durny tytuł?!
   Już kiedyś czytałem że "oświata jest dla gmin ciężarem" a teraz ludzie, którzy dłużej od innych wypracowywali majątek narodowy są - jak się okazuje - problemem.
   Zamknąć szkoły, sześćdziesięciolatków pod mur, a wtedy zostaną głównie beneficjenci 500+. I nie będzie ciężarów czy problemów.
   Chory kraj...
  • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 20:37
   Strat finansowych spowodowanych przez orkan Fryderyka jeszcze nie znamy. Jedno wiadomo już teraz - w ciągu najbliższej dekady ekstremalne zjawisk pogodowych będzie znacznie więcej. I będą nas drogo kosztować.

   55 tys. ludzi bez prądu, 45 uszkodzonych budynków mieszkalnych i 20 gospodarczych, 4 tys. strażaków walczących ze skutkami żywiołu - tak przez Polskę przeszła Fryderyka. Liczby te dają do myślenia, ale jednocześnie trzeba powiedzieć jasno: mieliśmy dużo szczęścia. Impet orkanu, zanim dotarł do Polski, mocno wyhamował.

   W Wielkiej Brytanii prądu nie miało ponad 140 tys. osób, w Niemczech - ok. 100 tys. Za naszą zachodnią granicą wiatr, wiejący z prędkością ponad 200 km/h, zabił pięć osób. Przewracał nie tylko ludzie. Obalał tiry, dźwigi i banery reklamowe. Holandia stanęła w korkach (Fryderyka przewróciła aż 66 ciężarówek). Odwołano ponad 260 lotów.
   • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 20:38
    Eksperci nie mają wątpliwości: do takich wiadomości powinniśmy zacząć się przyzwyczajać. - W Polsce mamy obecnie 10-12 huraganów rocznie. Tymczasem na początku lat 90. ich występowanie było sporadyczne – mówi prof. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ekspert Koalicji Klimatycznej, czyli organizacji pozarządowej, która przygląda się zmianom klimatu w Polsce i na świecie.

    Rosnąć będzie nie tylko liczba orkanów, co także ich siła. - W ciągu kilku lat w Polsce uderzy tornado 3. lub 4. kategorii – ostrzega na łamach "Gazety Wyborczej" dr Mateusz Taszarek z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

    Miał on na myśli tzw. skalę Fujity, która służy do oceny siły trąb powietrznych. Jest ona sześciostopniowa. Najniższy stopień - F0, oznacza wiatr o sile od 64 do 116 km/h. Powoduje lekkie zniszczenia zabudowy i infrastruktury oraz wyrwa płytko zakorzenione drzew. Na drugim biegunie znajduje się kategoria F5. Wtedy wiatr wyrywa budynki z fundamentów i przenosi je na znaczne odległości, a auta latają w powietrzu jak pociski.
    • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 20:39
     Stopień trzeci i czwarty, o którym mówi Taszarek, też nie powinien być lekceważony. Jeśli takie tornado faktycznie uderzy w Polskę, będziemy świadkami katastrofy, której współczesne pokolenia jeszcze nie doświadczyły. Wiatr będzie wiał z prędkością od 254 km/h do nawet 420 km/h. Ucierpią nawet budynki o mocnej konstrukcji. Zostaną zerwane dachy i ściany, w powietrze uniosą się samochody ciężarowe i pociągi, powalone zostaną całe połacie lasów.

     Kategorię czwartą miały, chociażby zeszłoroczne huragany Irma i Harvey, które uderzyły w Stany Zjednoczone. Ten pierwszy na samej Florydzie dotknął niemal 6 milionów domostw. Obydwa naturalne kataklizmy, wedle szacunków agencji ratingowej Moody's, mogły spowodować nawet 200 mld dol. strat i spowodować spowolnienie amerykańskiego wzrostu gospodarczego o 1 proc.
     • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 20:40
      Jakie konsekwencje dla Polski będzie mieć atak zjawiska o takiej skali. Trudno przewidzieć. Ubiegłoroczne nawałnice, które nawiedziły północne rejony Polskie w nocy z 11 na 12 sierpnia, przyniosły straty rzędu 2,7 mld zł (o tragicznej śmierci pięciu osób nie wspominając). Najbardziej ucierpiała przyroda. Powrót do stanu sprzed katastrofy może zając zdewastowanym lasom nawet 25 lat! A mówimy o wietrze, który w ekstremalnych przypadkach dochodził do "zaledwie" 150 km/h.
      Ponad 100 mld rachunku za klimat      Już w latach 2001-2011 na likwidację strat po klęsce żywiołowej wydano w Polsce 46 mld zł. Dużo? Według przyjętego ponad cztery lata temu rządowego "Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020" do 2030 r. koszty skutków ekstremalnych zjawisk (huraganów, trąb powietrznych, nawałnic, powodzi czy suszy) wyniosą od 100 do 120 mld zł. A zakłada się, że od 2030 r. będą jeszcze większe.

      Zmiany dotkną praktycznie wszystkie gałęzie gospodarki. Trzeba będzie pomyśleć o zmianie norm budowlanych. - Kanalizacja deszczowa powinna mieć znacznie większa przepustowość niż do tej pory - mówi Karaczun. Poza tym trzeba wprowadzić bardziej rygorystyczne normy pod względem siły konstrukcji. Już teraz, gdy mamy do czynienia z Fryderyką, problemem są zerwane dachy z budynków. Do takiego incydentu doszło np. w Stroniach Śląskich.
      • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 19.01.18, 20:51
       Ucierpi także rolnictwo, które już teraz musi dostosować się do rozregulowanej pogody. - Dobry przykład to ostatnie dwa lata. Ze względu na ciepły luty i marzec, szybciej rozpoczął się cykl wegetacyjny roślin. I w momencie, kiedy były najbardziej wrażliwe, przyszły przymrozki. Miało to fatalne konsekwencja zwłaszcza dla sadownictwa – opowiada Karaczun.

       Ucierpi też biznes narciarski. Nie dość, że będzie trzeba zabezpieczyć swoje domy przed halnymi, to jeszcze skróci się w Polsce sezon narciarski. Będzie po prostu za mało śniegu.
       Czy ktoś powinien zacierać ręce?       Jakieś powody do optymizmu? Zniszczenia trzeba będzie odbudować, więc paradoksalnie może to być impuls dla gospodarki. - Musielibyśmy mieć mentalność amerykańską i gotowość do wytężonej pracy po tragedii. Gdyby wtedy nie skupiać się wyłącznie na pomocniczości ze strony państwa, która rzecz jasna jest potrzebna, ale pewnej stymulacji ekonomicznej, np. w postaci zachęty podatkowej na odbudowę, to mogłoby z tego wyniknąć coś pożytecznego. Jak śpiewał klasyk - "po nocy przychodzi dzień" – mówi prof. Piotr Tryjanowski, specjalista od wpływu klimatu, kierownik Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

       Zacierać ręce na prawdziwą hossę powinna jedna branża – ubezpieczeniowa.
  • rawik-is-me Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 20.01.18, 01:16
   Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej (BOSG) w Przemyślu poinformował, że w najbliższych latach powstaną trzy wieże obserwacyjne.

   Komendant BOSG Robert Rogoz, poinformował w piątek, że wykupiono już teren, na którym wybudowane zostaną trzy wieże. Obiekty wybudujemy w miejscowości Bystre, Kalwaria Pacławska oraz Żmijowiska, koszt każdej z wież szacujemy na ok. 1 mln zł; mają być gotowe w 2019 r – zaznaczył.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 20.01.18, 15:14
   Odejście Antoniego Macierewicza poprzedziła próba gry aktami komunistycznych służb specjalnych, mająca obciążyć Mateusza Morawieckiego i jego ojca Kornela – czytamy w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". Sensacyjną wersję wydarzeń podały nieoficjalnie i niezależnie dwa źródła – jedno w PiS, drugie w IPN – pisze autor tekstu Wojciech Czuchnowski.
   • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 20.01.18, 15:16

    Antoni MacierewiczFoto: Andrzej Zbraniecki / East News
    Antoni Macierewicz
    159
    ‹ wróć
    Według informatora gazety w PiS, w ostatnich chwilach przed dymisją "rzucono kwity na Morawieckiego". "Zrobiono to bez dopowiedzenia o co dokładnie chodzi, tylko z informacją, że mogą się ukazać kompromitujące materiały z akt SB i Stasi i że można to jeszcze powstrzymać" – czytamy.

    REKLAMA
    Efekt był odwrotny od zamierzonego. - Informację o kwitach na Morawieckiego prezes Kaczyński odebrał jako szantaż. Zdenerwował się i uznał Macierewicza za niebezpiecznego – twierdzi źródło "Wyborczej" w PiS.

    Nie wiadomo jakie kwity miałyby obciążać Morawieckiego. Jego ojciec był w czasach PRL jednym z najbardziej ściganych przez SB działaczy "Solidarności".

    Zdaniem źródła "Gazety Wyborczej" w IPN "jeżeli ktoś mówi, że na Morawieckich są jakieś teczki, to albo blefuje, albo świadomie korzysta ze starych prowokacji SB".
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 20.01.18, 15:40
   Pisarz Jacek Piekara, gwiazda prawicowego Twittera, przegrał proces z Dorotą Wellman - ma opłacić publikację przeprosin, koszty sądowe i wpłacić pieniądze na fundację. W jego obronie stanęli komentatorzy i politycy PiS. Ale to nie był jedyny brutalny wpis Piekary. Agnieszka Gozdyra z Polsat News przypomniała obrońcom pisarza jego wpis z lutego 2017 roku. "Widząc Borysa Budkę myślę: "wziąłbym za łysy łeb i tłukł w mur aż mózg wylałby się uszami" Ale potem przypominam sobie, że nie ma się co wylać" - pisał Piekara.


   I bedzie proces. I Dobrze!
   • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 20.01.18, 15:59
    Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia - poinformował o tym oficjalnie w Białymstoku, na wspólnej konferencji prasowej z liderem tego ugrupowania, wicepremierem Jarosławem Gowinem. Odejście posła z PSL skomentował już lider Porozumienia i nowy szef Baszi - Jarosław Gowin. O decyzji polityka już wczoraj informowali nasi dziennikarze Andrzej Stankiewicz, Janusz Schwertner i Kamil Dziubka.
  • black_jotka Re: ~~~~~~~~~~~~ Polska. Polska. ~~~~~~~~~~~~~ 20.01.18, 17:18
   Telenowela pt. "Rekonstrukcja rządu" dobiegła co prawda końca, ale wciąż nie milkną komentarze na ten temat. "Kaczyński idzie po wyborców środka. Chce odebrać ich opozycji, by w końcu zdobyć większość umożliwiającą zmianę konstytucji. I ułożyć Polskę po swojemu na zawsze" - pisze Andrzej Stankiewicz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka