Dodaj do ulubionych

Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza.

29.07.19, 23:06
Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza. Profesor zmarł w niedzielę 28 lipca w wieku 84 lat. Poświęcił swoją karierę badaniu totalitaryzmów, był jednym z najwybitniejszych znawców historii XIX i XX wieku.


--
Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza. 29.07.19, 23:10
   Prof. Jerzy W. Borejsza pracował w Instytucie Historii PAN od 1975 roku. Swoją karierę poświęcił badaniu współczesnych totalitaryzmów. Zajmował się tym w Zakładzie Systemów Totalitarnych i Dziejów II Wojny Światowej Instytutu Historii PAN, którego był wieloletnim kierownikiem. Był autorem wielu fundamentalnych publikacji z zakresu historii Polski i Europy.

   Profesor Borejsza urodził się w 1935 roku w Warszawie. Swoją karierę naukową rozpoczął w latach 50. na Uniwersytecie Kazańskim, z którego później przeniósł się na Uniwersytet Moskiewski. W 1962 roku doktoryzował się, a w 1968 roku otrzymał habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. Z powodu pomarcowych represji jego kariera stanęła na chwilę w miejscu - wnioski Jerzego W. Borejszy o docenturę i profesurę z zostały wstrzymane. W 1975 roku został usunięty z UW i przeniesiony do IH PAN, gdzie otrzymał tytuł docenta. W 1983 roku został profesorem. W 2001 roku został kierownikiem Zakładu Systemów Totalitarnych i Dziejów II Wojny Światowej IH PAN.

   W pracy naukowej interesowały go głównie tematy związane z powstaniem styczniowym, emigracją polską w XIX w., wojną krymską, socjalizmem europejskim w XIX w., stosunkami międzynarodowymi w Europie w latach 1848-1945, europejskimi totalitaryzmami oraz historią politycznej literatury.

   W 1995 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim francuskiej Legii Honorowej.

   --
   Lubię forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka