Dodaj do ulubionych

Dlaczego mole spożywcze są szkodliwe dla zdrowia?

25.12.19, 11:44
Dlaczego mole spożywcze są szkodliwe dla zdrowia?

Zwykle pozbywamy się moli ze względu na walory estetyczne i komfort związany ze spożywaniem posiłków. Nie chcemy bowiem jeść zanieczyszczonej żywności, która nas obrzydza. Larwy pozostawiają w żywności resztki jajeczek, swoją skórę, odchody i cienkie nici. Niestety, czasem nie da się zauważyć ich obecności w produktach, ponieważ są małe i zlewają się z jedzeniem. Natomiast latające po kuchni dorosłe osobniki bagatelizujemy, uznając je za jedne z wielu owadów. Tymczasem okazuje się, że omacnice spirzchanki mogą nieść za sobą bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

Naukowcy dowiedli, iż na ciele larw i dorosłych osobników moli spożywczych rozwija się mnóstwo bakterii oraz grzybów pleśniowych i drożdżopodobnych. Spożycie produktów zanieczyszczonych tymi szkodnikami może powodować wiele chorób na czele z alergią i zatruciem pokarmowym. Wśród wykrytych drobnoustrojów znajdują się bakterie E-coli, Enterococcus feacalis i Klebsiella oxytoca, które wywołują zakażenia układu oddechowego i moczowego, ostre biegunki, a nawet posocznicę. Te szczepy mogą też sprzyjać powstawaniu ropni, występowaniu zakażeń dróg żółciowych i zapaleniu wsierdzia. Ponadto niektóre mikroby są odporne na leki, przez co wywołane przez nie choroby są trudne do leczenia. Bakterie Klebsiella oxytoca mogą prowadzić do ciężkich zakażeń, np. zapalenia płuc, wstrząsu endotoksycznego, stanu zapalnego ucha środkowego lub zatok, czy nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Niebezpieczne są też grzyby Candida albicans, powodują one mniej groźne zakażenia powierzchniowe na skórze, ale też te bardziej szkodliwe dla zdrowia infekcje wielonarządowe. Natomiast grzyby Penicilium wpływają na pojawianie się objawów alergicznych.


--
Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Dlaczego mole spożywcze są szkodliwe dla zdro 25.12.19, 11:46
   Jak pozbyć się moli spożywczych?

   Wobec wyników tych badań trzeba szczególnie uważać, by mole spożywcze nie zagościły w naszej kuchni. Gdy pojawią się w naszych domach, musimy bezzwłocznie usunąć szkodniki i zapobiec ich powrotowi. Wyrzućmy zanieczyszczoną molami żywność, najlepiej od razu wynosząc śmieci z domu. Profilaktycznie powinno się również pozbyć produktów sąsiadujących z tym, w którym zauważono szkodniki. Następnie trzeba dokładnie wyczyścić wszystkie szafki i schowki w kuchni. Warto przetrzeć je octem lub olejkami eterycznymi, ponieważ odstraszają one mole. W celu uniknięcia zagnieżdżenia się moli zamontujmy moskitierę w oknach, a żywność trzymajmy w szklanych słoikach. Omacnice mogą przegryźć foliowe i plastikowe opakowania. Przydatne może być też trzymanie w szafkach nietolerowanych przez te szkodniki przypraw, takich jak gałka muszkatołowa, ziele angielskie oraz liść laurowy. Wprost nie znoszą zapachu, które wydzielają.

   --
   Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
   Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka