Dodaj do ulubionych

~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~

25.12.19, 18:41

W wigilię Bożego Narodzenia prezydent Rosji Władimir Putin w czasie spotkania z kierownictwem Ministerstwa Obrony Rosji określił ambasadora Polski w Berlinie w latach 30. Józefa Lipskiego mianem „bydlaka i antysemickiej świni”. Z kolei prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka w wywiadzie dla redaktora naczelnego radio Echo Moskwy Aleksieja Wenediktowa stwierdził, że należałoby postawić pomnik Józefowi Stalinowi za doprowadzenie do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, gdyż to dzięki temu porozumieniu Białoruś istnieje w dzisiejszych granicach
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 18:42

   Wyraz bezsilnej złości


   Wypowiedzi dwóch prezydentów są z naszego punktu widzenia niewątpliwie wstrząsające. Paradoksalnie jednak padają one częściowo z powodów z których możemy się jedynie cieszyć.

   Gdyby adresatami wypowiedzi obydwu prezydentów byli Polacy, słowa te nie padłyby w Wigilię, to jest w czasie, gdy w Polsce niemal zamiera działalność polityczna, a Polacy mniej niż zwykle interesują się polityką, a tym samym prawdopodobieństwo udanej prowokacji maleje. Pierwszą i podstawową przyczyną wzmożenia propagandowego ze strony Władimira Putina nie jest chęć sprowokowania nas, ale konieczność odwrócenia uwagi Rosjan od kolejnych niepowodzeń i klęsk wizerunkowych Kremla.

   Putin o polskim dyplomacie: świnia! Rak wyjaśnia, o co chodzi w tym skandalu
   Władzom na Kremlu, wbrew oczekiwaniom, nie udało się zmusić prezydenta Ukrainy do ustępstw w czasie szczytu Formatu Normandzkiego we Francji. Wszystko wskazuje na to, że nie udaje się również zmusić do ustępstw Aleksandra Łukaszenki, który nie jest gotów to zjednoczenia jego państwa z Rosją. Władimir Putin musi też przykryć medialnie czteroletnią dyskwalifikację rosyjskich sportowców za doping. Problemem jest też seria katastrof w siłach zbrojnych na czele z kolejnym pożarem jedynego rosyjskiego lotniskowca „Admirał Kuzniecow”. W tej sytuacji kanonada propagandowa wymierzona w Polskę jest dobrym rozwiązaniem.
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 18:44

    Rosja jest – z własnej woli - wrogiem

    Z naszego punktu widzenia rosyjskie prowokacje są potencjalnie niebezpieczne, ale jeżeli ich podstawową przyczyną są niepowodzenia Kremla, to jest to tak naprawdę dobra wiadomość. Rosja prowadzi bowiem nie tyle konkurencyjną i nawet nie nieżyczliwą, ale otwarcie wrogą wobec nas politykę. Wszelkie niepowodzenia rosyjskich władz są więc dla nas dobrą wiadomością.


    Nieprawdą przy tym jest, że niepowodzenia takie są w jakiś sposób niebezpieczne dla nas bowiem, jak twierdzą zwolennicy takich teorii, ewentualna porażka Władimira Putina mogłaby doprowadzić do władzy nacjonalistów. W Rosji nacjonaliści już teraz rządzą, a największym nacjonalistą jest sam Władimir Władimirowicz. Co gorsza jednak, wirusem nacjonalizmu jest zarażona zdecydowana większość Rosjan. Nienawiść i pogarda w stosunku do otaczających Rosję narodów, która była jeszcze kilka lat temu byłą pożywką wyłącznie dla mniej wykształconych warstw społecznych, dziś jest codziennością również wśród elit intelektualnych.

    Nieprawdą jest też, że słaba Rosja może stać się bardziej agresywna. Rosja była słaba w latach 90 i była tak samo agresywna jak obecnie, tyle, że mniej mogła (bo była słaba). Jedyna różnica polega na tym właśnie, że wówczas była agresywna i słaba, a teraz jest agresywna i silna, a przez to bardziej niebezpieczna.

    Braterska pomoc Łukaszenki dla Putina

    Słowa prezydenta Białorusi z naszego punktu widzenia są oczywiście oburzające, ale jeśli spojrzeć na rzeczywistość w zimny i wyrachowany sposób, to prawdą jest i to, że istnienie niepodległej Białorusi jest w interesie Polski jak i to, że co prawda brzmi to fatalnie, ale rzeczywiście obecne zachodnie granice Białorusi są bezpośrednim następstwem paktu Ribbentrop-Mołotow.

    Dużo istotniejsza od powyższych rozważań jest jednak przyczyna dla której Aleksander Łukaszenka wypowiedział takie, a nie inne słowa. Prezydent Białorusi ma otóż w zwyczaju deklarować tym więcej braterskich uczuć w stosunku do Rosji i tym mocniej akcentować nostalgię za sowiecką przeszłością, im mniej ustępuje Władimirowi Putinowi. Aleksander Łukaszenka wychwala więc Stalina dokładnie z tych samych powodów, z racji których Władimir Putin opluwa ambasadora Lipskiego.

    Panowie nie mogą się po prostu porozumieć – jeden (Władimir Putin) musi z tej racji odwrócić uwagę swojego narodu, drugi (Aleksander Łukaszenka) opanował odwracanie uwagi swojego narodu nieco lepiej. Łukaszenka na ustępstwa Putinowi nie idzie, ale zawsze może go wspomóc propagandowo. Z naszego punktu widzenia jest to lepsze, niż zjednoczenie obu państw.
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 18:47

     Rosja (i Białoruś) zamyka kramik


     Nie bez znaczenia, choć zabrzmi to nieco anegdotycznie, jest też tradycja obszaru postsowieckiego, którą jest wzmożenie propagandowe w okresie bezpośrednio poprzedzającym Nowy Rok. Struktury państwowe zarówno w Rosji jak i na Białorusi od mniej więcej 30 grudnia do ca. 10 stycznia zawieszają bowiem działalność (ponoć nawet w KGB mało kto pracuje) – tym samym trzeba więc niejako z natury wzmocnić przekaz ideologiczny, a że w Rosji i na Białorusi relacje władzy z obywatelem są jak rodzica z dzieckiem, to wygląda to jak w sytuacji, gdy rodzice zostawiający po raz pierwszy dzieci w domu na weekend wydają im dużo poleceń i zakazów. „Nie otwieraj nieznajomym”, to tyle co odpowiednik „Nie wpuszczajcie nigdy Zachodu”.

     „Nieodpowiedzialna” Polska

     Wypowiedzi Władimira Putina nie sposób niestety jednak skwitować anegdotycznie. Słowa rosyjskiego przywódcy wpisują się bowiem w niebezpieczną i konsekwentnie realizowaną, a przez to jeszcze bardziej niebezpieczną, narrację Kremla.

     O ile do tej pory Rosja ograniczała się do prób przekonania wszystkich na świecie, że Polacy są rusofobami, to obecnie narracja ta została wzmocniona opowieścią o tym, że do II wojny światowej doszło tak naprawdę z powodu „nieodpowiedzialnego” zachowania grającej zdecydowanie powyżej swoich możliwości Warszawy, która uniemożliwiła porozumienie mocarstw zachodnich z Sowietami. W narracji tej nie chodzi oczywiście o historię, ale o teraźniejszość.

     Dzisiaj bowiem z jednej strony Rosja, a z drugiej na przykład Francja chciałyby się porozumieć i tylko „nieodpowiedzialna” i „grająca ponad stan” Warszawa ciągle rzuca kłody pod nogi porozumieniu. Sytuacja różni się na szczęście od tej sprzed 80 lat, tym, że tym razem równie „nieodpowiedzialnie” zachowują się na szczęście również Kijów, częściowo Mińsk, Bukareszt, Tallin, Ryga i Wilno, a i Sztokholm oraz Helsinki też nadmiernie „rozsądne” nie są.

     Co ważniejsze niezbyt „rozsądny” jest też Berlin, który krytycznie spogląda na zaloty prezydenta Macrona w stosunku do Władimira Władimirowicza, a prezydent Trump nawet jakby chciał być „rozsądny”, to już nie może. Inaczej niż 80 lat temu, obecnie nie chodzi oczywiście o podbój i wymordowanie elit nieodpowiedzialnych państw (z ew. wyjątkami jeśli chodzi o podbój). Niestety jednak jedno podobieństwo ma miejsce. Chodzi o to, że każdy mniejszy kraj, który uważa, że ma prawo do niepodległości i suwerenności jest nieodpowiedzialny. Niestety, nie tylko w oczach Moskwy.

     Prawdziwy adresat połajanek Putina

     Opowieść Kremla ma jednak jeszcze jeden – groźniejszy – aspekt. Adresatem słów Władimira Putina są otóż środowiska żydowskie, a celem jest sprowokowanie kolejnego skandalu polsko – żydowskiego. Nieprzypadkowo spośród wszystkich możliwych prowokacji, wybrano taką, gdzie można było oskarżyć przedwojennego polskiego dyplomatę akurat o antysemityzm.


     Słowa ambasadora Lipskiego o stawianiu pomnika Hitlerowi, gdyby ten zdołał rozwiązać „zagadnienie żydowskie” były oczywiście skandaliczne, ale jak słusznie zauważa w rozmowie z Onetem Krzysztof Rak, w 1938 roku (wówczas doszło do cytowanej rozmowy amb. Lipskiego) nikt nie wiedział jeszcze o mającym nadejść ludobójstwie i o tym kontekście trzeba pamiętać. Warto też pamiętać, że ludobójstwo - tyle że dotyczące Polaków – w 1938 już miało miejsce i realizowała je organizacja, której bezpośrednim następcą było KGB do którego z dumą wstąpił Władimir Putin. Tyle, że o tym, jak Sowieci przy okazji „operacji polskiej NKWD” rozwiązywali polskie „zagadnienie” na świecie nikt nie wie.

     W styczniu w Izraelu ma się odbyć uroczysta konferencja na temat wyzwolenia obozu Auschwitz, w której weźmie udział Władimir Putin. Należy założyć, że istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Władimir Putin oskarży Polskę o współudział w Holokauście. Polska dyplomacja musi się z tym liczyć i na ile jest to możliwe przygotować się na to, co zapewne nastąpi. Relacje polsko - żydowskie z powodu romansu Prawa i Sprawiedliwości ze skrajną prawicą i nieodpowiedzialnych działań, jak na przykład nieprzemyślana nowelizacja ustawy o IPN z jednej strony i skandaliczne wypowiedzi polityków izraelskich takich jak np. ta szefa dyplomacji Izraela Katza o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki, znalazły się w najtrudniejszym od lat położeniu.

     Władimir Putin z całą pewnością zechce z tego skorzystać. Aby przeciwdziałać szykowanej zapewne prowokacji należy po pierwsze starannie dobierać słowa i nie dać się sprowokować, po drugie nie ulegać podszeptom tych, którzy po naszej stronie chcieliby rozniecania konfliktu, po trzecie współdziałać z dyplomacją niemiecką i wreszcie po czwarte współdziałać z dyplomacją izraelską oraz amerykańską, by neutralizować prowokatorów również po tamtej stronie.

     Skutki przesady


     Jest też jednak i piąty element, który wymaga refleksji. W Rosji jest tak naprawdę tylko jedna świętość. Jest nią zwycięstwo w II Wojnie Światowej. Polska tymczasem nie zapraszając prezydenta Rosji na uroczystości organizowane z okazji wybuchu II wojny światowej na tę właśnie świętość się zamachnęła. Przyczyną była rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie. Problemem jest jednak to, że w narracji rządzącej Polską prawicy doszło do całkowitego już niemal zrównania III Rzeszy i Związku Sowieckiego.

     Takie zrównanie zarówno z powodu paktu Ribbentrop-Mołotow, jak i ze względu na popełnione zbrodnie jest prawdziwe w odniesieniu do 1939 roku, 1940 roku, czy też 1941 roku, ale gdy mowa jest o 1945 roku, to można oczywiście mówić o sowieckich zbrodniach, ale trudno nie zauważyć różnicy pomiędzy realiami sowieckiej i niemieckiej okupacji z tego okresu (i analogicznie różnicy pomiędzy sowiecką okupacją z 1939 roku i tą z 1945 roku).

     Nawet gdyby było jednak inaczej, to nie ma żadnych szans, żeby przekonać kogokolwiek na świecie, że było to jedno i to samo. Jeszcze gorzej jest jednak, gdy pomyśleć, że w narracji historycznej polskiej prawicy uproszczenia poszły tak daleko, że można wręcz odnieść wrażenie, że nie dostrzegamy różnicy pomiędzy ZSRR z lat na przykład 70 i trwającą wówczas rzekomo okupacją Polski, a okupacją przez Niemcy hitlerowskie np. z 1943 r. Można mówić o niesuwerenności PRL, ale teza, że nie suwerenność, a niepodległość odzyskaliśmy w 1989 r. jest po prostu aberracją.

     Za aberracje w polityce zagranicznej zaś zawsze się płaci. Nasza narracja stała się otóż samobójcza z punktu widzenia polityki zagranicznej na Zachodzie, a dla Rosjan jest takim samym splunięciem w twarz, jakim dla nas są słowa Władimira Putina. Gdy w twarz plują sobie politycy jest to w miarę niegroźne. Niebezpiecznie robi się, gdy politycy do zawodów w pluciu sobie w twarz zaprzęgają narody.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 20:28

   Marszałek Senatu Tomasz Grodzki jeszcze raz stanowczo zaprzecza twierdzeniom o rzekomym przyjmowaniu przez niego korzyści majątkowych, a dyskredytowanie go na podstawie zarzutów anonimowych osób i rozpowszechnianie plotek jest odrażającą metodą - oświadczył pełnomocnik Grodzkiego mec. Jacek Dubois.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 20:41
   https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/80494449_556753625176838_5070123642122141696_n.jpg?_nc_cat=104&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=4KzvAG9Ur0AAQlSLdl5RV5DRIGaUjAKuZMpG1dXkNeITjBYRhDXSnCiEg&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&oh=9c18bba1e7a3016059cc7337eb4735ba&oe=5EB20F59
   • jerzy_55 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 07.01.20, 19:08
    Tata brał udział w Powstaniu Warszawskim, a potem został przymusowo wcielony do wojska. W Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie pracował przez niecałe cztery lata na stanowisku referenta. Następnie sam się zwolnił i już do emerytury pracował w stoczni – mówi w rozmowie z Onetem córka Tadeusza Staszczyka – 90-latka, który twierdzi, że proponowano mu 5 tys. złotych za pomówienie Tomasza Grodzkiego.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 20:42
   https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/80494449_556753625176838_5070123642122141696_n.jpg?_nc_cat=104&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=4KzvAG9Ur0AAQlSLdl5RV5DRIGaUjAKuZMpG1dXkNeITjBYRhDXSnCiEg&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&oh=9c18bba1e7a3016059cc7337eb4735ba&oe=5EB20F59

   Hihi
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 23:00
   Putin zaostrzył wojnę na słowa z Europą, zarzucając w ostatnich dniach Polsce, że współpracowała z Hitlerem. Ambasadora Polski z lat 30., Lipskiego, Putin nazwał bydlakiem i antysemitą. "To, co mówi Putin, to szaleństwo!" - komentuje były premier Belgii i europoseł
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 23:02
    rozmowie z Onetem wypowiedzi Putina skomentował historyk Krzysztof Rak. Wyjaśnił, że mówiąc o polskim ambasadorze, Putin prawdopodobnie nawiązuje do notatki z 20 września 1938 r., w której Lipski relacjonował rozmowę z Adolfem Hitlerem. — I tam rzeczywiście pojawia się passus: Hitler mówi, że chce "załatwić" kwestię żydowską i wysłać Żydów poza Europę. Cytat ten z notatki ambasadora RP brzmi następująco: "przyświeca [...] myśl załatwienia, w drodze emigracji do kolonij, w porozumieniu z Polską, Węgrami, może i Rumunią, zagadnienia żydowskiego (w tym punkcie mu odpowiedziałem, że jeśli znajdzie solucję, postawimy mu piękny pomnik w Warszawie - brzmiał komentarz Lipskiego pozostawiony w notatce) — opowiada Krzysztof Rak.

    Liczy się tu kontekst, w których polski ambasador wypowiada, szokujące z punktu widzenia współczesnej wiedzy o dalszych wydarzeniach w Europie, cytowane słowa. Padły one, jak wskazuje Rak, w 1938 r. — Jeszcze wtedy o ludobójstwie Żydów nie ma mowy. Nawet Hitler prawdopodobnie nie jest do końca świadomy konsekwencji swojej doktryny, czyli tego, że "sposobem" okaże się wymordowanie narodu żydowskiego. Prawdopodobnie Hitler rozważał w tamtym czasie wysyłanie Żydów w obszary kolonialne — wyjaśnia Rak.

    Komentarz do zachowania Putina napisał dla Onetu Witold Jurasz: "Opowieść Kremla ma jednak jeszcze jeden – groźniejszy – aspekt. Adresatem słów Władimira Putina są otóż środowiska żydowskie, a celem jest sprowokowanie kolejnego skandalu polsko – żydowskiego. Nieprzypadkowo spośród wszystkich możliwych prowokacji, wybrano taką, gdzie można było oskarżyć przedwojennego polskiego dyplomatę akurat o antysemityzm".

    "Słowa ambasadora Lipskiego o stawianiu pomnika Hitlerowi, gdyby ten zdołał rozwiązać „zagadnienie żydowskie” były oczywiście skandaliczne, ale jak słusznie zauważa w rozmowie z Onetem Krzysztof Rak, w 1938 roku (wówczas doszło do cytowanej rozmowy amb. Lipskiego) nikt nie wiedział jeszcze o mającym nadejść ludobójstwie i o tym kontekście trzeba pamiętać. Warto też pamiętać, że ludobójstwo - tyle że dotyczące Polaków – w 1938 już miało miejsce i realizowała je organizacja, której bezpośrednim następcą było KGB do którego z dumą wstąpił Władimir Putin. Tyle, że o tym, jak Sowieci przy okazji „operacji polskiej NKWD” rozwiązywali polskie „zagadnienie” na świecie nikt nie wie" - uważa Jurasz.
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 23:06

     Komentarze po słowach Putina o Polsce i Lipskim

     Sprawę skandalicznych słów Putina skomentował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora Służb Specjalnych. "Kolejne fałszywe oskarżenia pod adresem Polski ze strony Putina" - pisze na Twitterze. "To nie Polska, a Kreml współpracowały z Hitlerem".

     Polityk Paweł Zalewski napisał:"Wołodimir Putin stwierdził, że przedwojenny polski ambasador w Berlinie, Józef Lipski był bydlakiem. Dużo wcześniej uznał, upadek Związku Sowieckiego za największą katastrofę XX wieku. Trzeba przyznać, że jego poglądy są spójne".
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 23:04

   Komentarze po słowach Putina o Polsce i Lipskim

   Sprawę skandalicznych słów Putina skomentował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora Służb Specjalnych. "Kolejne fałszywe oskarżenia pod adresem Polski ze strony Putina" - pisze na Twitterze. "To nie Polska, a Kreml współpracowały z Hitlerem".
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 23:08
    Niech sie Putin od naszego dyplomaty odwali! Chwała Lipskiemu! Precz z komuną i sowieckimi ludobójcami!" - napisał historyk Sławomir Cenckiewicz
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 25.12.19, 23:09
     Szaleństwem jest zaprzeczanie, że to Stalin współpracował z Hitlerem i zrujnował Polskę. Potwór wciąż jest gloryfikowany w Rosji Putina" - napisał na Twitterze Verhofstadt .
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 26.12.19, 02:57
   https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/80589530_138773977564273_3535858691452436480_n.jpg?_nc_cat=100&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=8jilSZMzrQ8AQkvlsGxfXsn4gLGxKxdGz8VkagjqdKhZv7Xlb3YH8TH3A&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&oh=61c0a0288ff4cd9a116f8d404aad4567&oe=5E772680
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 26.12.19, 22:11

   Donald Tusk zamierza odsunąć Grzegorza Schetynę od władzy w Platformie Obywatelskiej i zbliżyć się z PSL. Już teraz zaczyna krytykować politykę socjalną PiS licząc na to, że obóz władzy będzie zmuszony wycofywać się z wprowadzanych obecnie programów, na czele z 500 plus – dowiedział się "Wprost
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 26.12.19, 22:12


    Według tygodnika proces odzyskiwania znaczenia w polskiej polityce były premier chce rozłożyć na lata. Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej spodziewa się, że od 2021 do 2023 r. obóz władzy będzie wycofywał się ze swoich programów socjalnych, ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą. Tusk zdecydował się ostatnio na skrytykowanie sztandarowego programu PiS podczas jednego z wywiadów: "To co teraz mówię, nie jest popularne. Będziemy mieli 500 zł w kieszeni, ale nie wyleczymy dziecka. Trzeba mądrzej wydawać pieniądze".
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 26.12.19, 22:13

     Dziennikarka "Wprost" Joanna Miziołek pisze, że tego typu wypowiedzi mogą szkodzić Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, ale jej wspieranie ma nie stanowić priorytetu dla szefa EPL. W publicznych wystąpieniach deklaruje poparcie dla tej kandydatury w wyborach prezydenckich, ale jednocześnie zaznacza: – Ona ma właściwie same zalety, ale startuje w najtrudniejszym z możliwych momentów dla swojej formacji politycznej, więc tej emocji jeszcze nie ma takiej, że ludzie będą szli za nią w ogień – mówił w rozmowie z WP.

     Zobacz także: Donald Tusk i Grzegorz Schetyna składają życzenia na święta Bożego Narodzenia
     W samej Platformie Obywatelskiej Tusk miał poczuć słabnącą pozycję Grzegorza Schetyny i okazję do usunięcia go ze stanowiska. Sam przewodniczący PO nie zadeklarował jeszcze zamiaru ubiegania się ponownie o tę funkcję. W styczniowych wyborach na szefa partii ma zamiar wystartować Borys Budka, Joanna Mucha i Bogdan Zdrojewski. Nad kandydowaniem zastanawia się Bartosz Arłukowicz.

     Informator tygodnika twierdzi też, że Tusk może zawalczyć o prezydenturę w 2025 r. Pytany o to podczas jednego ze spotkań stwierdził: "Wszystko biorę pod uwagę. Nawet jakieś bardzo czarne scenariusze, nawet i to, co może być za pięć lat, albo i to, kogo może nie być. Tak, biorę to pod uwagę".
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 26.12.19, 23:16
   Radio ZET dotarło do dokumentów potwierdzających sześć lotów od stycznia do lipca tego roku, podczas których na pokładzie poza Marszałkiem znajdowali się członkowie jego rodziny i oficer Służby Ochrony Państwa. Wszystkie do Rzeszowa, gdzie nieopodal mieszka marszałek. Wszystkie są rzekomo służbowe i wszystkie odbyły się w weekendy.   Radio Zet dotarło do dokumentów z których wynika że, takich lotów było sześć, jedna godzina lotu Gulfstema G550 kosztuje 17 200, długość lotu Warszawa Rzeszów i z powrotem to dwie godziny czyli razem 206 400 zł

   Polska to bogaty kraj. Marszałek może korzystać z rządowego samolotu, każdy przelot może być służbowy, te wszystkie akurat były do Rzeszowa.
   Sam Marszałek Kuchciński napisał

   “aby rozwiać wątpliwości dot. “korzyści finansowych” mojej rodziny, dokonam wpłaty na cele charytatywne”.

   “Osoby towarzyszące mi w podróżach służbowych nie mają możliwości opłacenia swojego lotu, ich obecność na pokładzie nie wpływa na koszt transportu” .
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:22
   Robert Walenciak: Czy Polska jest bezpieczna, skoro jesteśmy w sojuszu, który - jak mówi prezydent Francji - poniósł śmierć mózgową?
   Dr hab. Jerzy Maria Nowak: - Przychylam się do opinii, że pogłoski o śmierci NATO są przedwczesne. Niemniej jednak sytuacja nie jest dobra. Znaleźliśmy się w kryzysie struktur bezpieczeństwa. Podminowany został system bezpieczeństwa europejskiego. A w świecie zaburzona została równowaga z powodu wzrostu potęgi Chin i nieadekwatnej odpowiedzi na to ze strony Stanów Zjednoczonych, które nie potrafią wyjść z dylematu Tukidydesa, co zrobić, kiedy pojawia się nowy, prawie równorzędny partner lub przeciwnik. Stany Zjednoczone nie znalazły dobrej formuły, a sama osobowość prezydenta Trumpa jeszcze pogarsza sytuację. Dla każdego państwa małego i średniej wielkości, a taka jest Polska, dezintegracja systemu bezpieczeństwa stwarza poważne zagrożenie. Dezintegracja systemu wersalskiego skończyła się II wojną światową


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:23
    Upadek Układu Warszawskiego przyniósł wojny na Bałkanach i na obrzeżach dawnego ZSRR.
    - Do tego prezydent Trump przyczynił się do poważnego kryzysu multilateralizmu, czyli współpracy wielostronnej państw i organizacji międzynarodowych, osłabił te organizacje. Z kolei polityka wewnętrzna Polski sprawia, że stajemy się coraz bardziej osamotnieni. Świat zachodni przestaje nas uważać za swoich. W związku z tym, chcąc nie chcąc, nieformalnie przesuwamy się do szarej strefy. Zwiększając niebezpieczeństwo wchłonięcia nas z biegiem czasu przez najbliższe mocarstwo, czyli Rosję.


    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:24
     Jakiego wchłonięcia?
     - W takim sensie, że możemy zostać wessani do rosyjskiej strefy wpływów. W Polsce pomijany jest ten aspekt psychologiczny, że Zachód przestaje nas postrzegać jako swoich. A to ma ogromne znaczenie. Wyobraźmy sobie - gdyby doszło do jakiejś agresji np. na Szwecję, to wiadomo, jak świat by reagował. A na Polskę? Reakcja byłaby inna. Skoro tu się dzieją te różne rzeczy, które opinia publiczna na Zachodzie ocenia bardzo negatywnie... Skoro to jest taki trochę inny kraj...


     Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
     • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:29
      - My, żyjąc w cieniu Rosji, uważamy, że nie można spraw bezpieczeństwa lekceważyć. My te wszystkie pomruki doskonale odczuwamy. Do tego dochodzi kwestia białoruska, w której nasza dyplomacja nie wykazuje się umiejętnością wykorzystania pewnych ambicji ochrony suwerenności ze strony Łukaszenki. Nie potrafimy w to się włączyć. Wykazaliśmy się też kompletną niemocą w sprawie Ukrainy. Zupełnie nie liczymy się w rozwoju strategicznej pozycji Ukrainy w Europie

      Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
      • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:30
       w taki tunel, że w gruncie rzeczy poza Stanami Zjednoczonymi nie mamy manewru! A wpływu na politykę USA też nie mamy! Sytuacja nie jest więc dobra. Gdyby coś się zmieniło w świecie i działania Rosji w Europie nabrały nowej dynamiki, to jesteśmy osamotnieni. Bo według mnie interesy bezpieczeństwa Polski i Stanów Zjednoczonych zaczynają się rozchodzić. W myśleniu amerykańskim najważniejsze będą Pacyfik, Chiny. A wtedy rosnąć będzie potrzeba sojuszu z Rosją, znaczenie Polski w polityce amerykańskiej będzie się obniżać

       Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:36
   ~podpis- 16 min temu
   W XXI wieku tylko społeczeństwa nieoświecone, zacofane, żyją na co dzień wojnami. Tam, gdzie są społeczeństwa na zdecydowanie wyższym poziomie nie myśli się o wojnach, tylko szuka się współpracy i wspólnych rozwiązań. Polacy do tych drugich nie należą. Rosja musi się zbroić, bo NATO za wszelką cenę szuka sposobów, jak jej dobrać się do skóry, żeby położyć łapę na jej bogactwach naturalnych. Na szczęście dla Rosji są jeszcze Chiny, które w razie próby dobrania się Putinowi do skóry, staną po stronie Rosji. I tego obawia się Waszyngton, bo gdyby nie to, już by użyli "narzędzi" (wasali) do ugryzienia Rosji. Na nieszczęście dla nas Polaków, bronimy złej i z góry skazanej na klęskę, sprawy. A wystarczyło swego czasu zachować się przyzwoicie. ZWIŃ


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 12:42
   ~Paweł- Dzisiaj (08:13)
   Widzę mnóstwo komentarzy zakłamujących rzeczywistość. Dowcipami czy opluwaniem Nowaka poprawiają sobie humor. A facet ma rację w każdym zdaniu. Bo nieważne jest to co my myślimy, nawet jeśli mamy rację tylko to co o nas myślą inni w UE, Rosji i USA. Państwa UE uważają nas za wichrzycieli i sługusów USA, USA uważa nas za morderców Żydów, którzy w dodatku nie chcą dać im słusznego zadośćuczynienia a Rosja za owładniętych antyrosyjską fobią. A nasz rząd pilnie pracuje nad pogłębieniem tych opinii.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-przeglad-w-nato-mamy-trzech-wichrzycieli,nId,4225575#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 14:56
   Stowarzyszenie Godność złożyło do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej wniosek o ukaranie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego - poinformował portal TVP Info. Sprawa dotyczy wypowiedzi, w której marszałek Senatu mówił o przyjmowaniu leków przeciwbólowych przez prezesa PiS.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 27.12.19, 15:01

   Stan wody na Zalewie Szczecińskim podniósł się powyżej stanu ostrzegawczego - wynika z informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego.   Czytaj więcej na pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-poziom-wody-na-zalewie-szczecinskim-powyzej-stanu-ostrzegawc,nId,4230320#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 00:12

    Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został w piątek wezwany pilnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował resort spraw zagranicznych    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-ambasador-rosji-w-polsce-pilnie-wezwany-do-msz,nId,4230611#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 00:13
   Ostatnie twierdzenia najwyższych przedstawicieli władz rosyjskich pokazują, że do rosyjskiej wyobraźni historycznej świadomie i agresywnie próbuje wprowadzać się stalinowską narrację dziejową. Te bazujące na propagandzie totalitarnego państwa twierdzenia, stoją w rażącej sprzeczności ze zobowiązaniami międzynarodowymi Federacji Rosyjskiej, a także są szyderstwem z milionów ofiar stalinowskiego totalitaryzmu, którego ofiarą był też naród rosyjski" - ocenił wiceszef MSZ.
   Przydacz stwierdził, że tego rodzaju próby zakłamywania historii są najlepszym dowodem, że nadal bardzo potrzebne są międzynarodowe działania mające na celu jednoznaczne potępienie nie tylko nazistowskiego, ale i sowieckiego totalitaryzmu. "Konieczne jest najwyraźniej przepracowanie przez władze na Kremlu faktu porażki projektu sowieckiego" - zaznaczył.
   Resort spraw zagranicznych podkreślił, że strona polska zwróciła uwagę, że władze rosyjskie nie tylko nadal negują, oczywistą z punktu widzenia prawa międzynarodowego, zbrodnię agresji na Polskę we wrześniu 1939 r., ale zaprzeczają również brutalnej okupacji ponad połowy jej terytorium.
   "W swoich komentarzach próbują pomniejszać współodpowiedzialność Związku Radzieckiego za zniszczenie pokoju w Europie. ZSRR w latach 1939-1941 był sojusznikiem Niemiec Adolfa Hitlera" - dodał MSZ.
   "MSZ RP przypomniało, że Polska jako pierwsze państwo stawiło we wrześniu 1939 roku zbrojny opór armii niemieckiej, która została wsparta przez Związek Sowiecki. Efektem niemieckiej agresji i eksterminacji było blisko sześć milionów zamordowanych obywateli polskich, w tym trzy miliony narodowości żydowskiej" - dodał resort.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-ambasador-rosji-w-polsce-pilnie-wezwany-do-msz,nId,4230611#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 00:14
    Co powiedział Putin?
    20 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin ponownie skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin ocenił, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił przy tym wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też m.in., że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".
    Rosyjski prezydent wypowiadał się na temat II wojny światowej na spotkaniu z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu. Odczytywał tam dokumenty dotyczące wydarzeń z lat 1938-1939, kładąc szczególny nacisk na układ monachijski i zgodę europejskich mocarstw na zajęcie przez Niemcy hitlerowskie części Czechosłowacji.
    Putin odczytywał m.in. dokumenty mające świadczyć o kontaktach przedstawicieli ówczesnych władz polskich z przedstawicielami III Rzeszy. Oznajmił, że ludzie, którzy prowadzili takie rozmowy, "wystawili swój naród, naród polski, pod uderzenie niemieckiej machiny wojennej" i "przyczynili się do tego, że rozpoczęła się II wojna światowa".
    Odnosząc się do 17 września 1939 roku, Putin zauważył, że w rejonie Lwowa armia polska broniła się jeszcze, gdy wkroczyła Armia Czerwona. Wyraził przy tym przekonanie, że wkroczenie oddziałów Armii Czerwonej "w znacznej mierze uratowało życie dużej liczby ludności miejscowej, przede wszystkim żydowskiej", gdyż później ludność ta zostałaby zgładzona przez hitlerowców.
    Prezydent Rosji oznajmił, że Armia Czerwona weszła do Brześcia "dopiero po tym, jak te terytoria zostały zajęte przez wojska niemieckie". Armia Czerwona - przekonywał - nie walczyła tam z Polakami. Putin powiedział, że "w tym czasie polski rząd utracił kontrolę nad krajem" i "nie było z kim prowadzić rozmów". "Niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał" - dodał, odnosząc się do zajęcia Brześcia.


    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-ambasador-rosji-w-polsce-pilnie-wezwany-do-msz,nId,4230611#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 00:21
   Z netu...
   Taa... Świętego mikołaja jeszcze wezwać. A ja mam prostsze pytanie. Czy Polska jest przygotowana na rozpad UE? I to jest moje pytanie do przyszłego prezydenta Polski. Podstawowe pytanie


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-ambasador-rosji-w-polsce-pilnie-wezwany-do-msz,nId,4230611#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 05:23
   lekarski.blog.polityka.pl/2019/12/26/ustawa-kagancowa-okiem-medyka-czyli-o-malpie-z-brzytwa-w-reku-na-slizgawce/?fbclid=IwAR17C-a8_80QTiWTygMFKIvSEyh4XcsRA_AsJZOD1APiIQRK3kTYaMrKcmg
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 08:34
   Ambasador Rosji: ministra Przydacza nie było na spotkaniu w MSZ

   Po spotkaniu w MSZ ambasador Andriejew skomentował jego przebieg dla rosyjskiej agencji informacyjnej TASS. - Faktycznie zostałem po południu wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Spotkałem się z zastępcą dyrektora Departamentu Wschodniego Janem Hofmoklem. Rozmowa była twarda, ale uprzejma - powiedział. - Pan Hofmokl wytłumaczył mi stanowisko strony polskiej, ja przedstawiłem mu równie otwarcie stanowisko strony rosyjskiej - zaznaczył.

   Pytany o wypowiedzi wiceministra Przydacza, ambasador powiedział: - Można odnieść wrażenie, że wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wypowiedział te zdania podczas spotkania. Pana Przydacza nie było na spotkaniu - powiedział rosyjski ambasador. - Jeśli takie wypowiedzi padły, to stało się to poza moją wizytą w MSZ - zaznaczył.

   - Jeśli cokolwiek takiego zostałoby powiedziane podczas mojej wizyty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wówczas, oczywiście, spotkałyby się z adekwatną odpowiedzią na tak bezpodstawne i obraźliwe stwierdzenia na temat mojego kraju i mojego prezydenta - dodał Andriejew.

   Putin oskarżył Polskę o wybuch II wojny światowej

   Prezydent Rosji w ubiegłym tygodniu oskarżał Polskę o współdziałanie z Niemcami w latach 30. w celu eksterminacji Żydów. Wyraził też pogląd, że przyczyną wybuchu II wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, ale pakt monachijski. - Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji - mówił, odnosząc się do zajęcia Zaolzia w 1938 r.

   Kilka dni później do mediów przebiła się wypowiedź Putina o Józefie Lipskim, ambasadorze RP w Berlinie w latach 1934-1939. Prezydent nazwał go, powołując się na niemieckie dokumenty wywiezione po wojnie z Niemiec do ZSRR, "bydlakiem i antysemicką świnią".
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:19
   Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" uznał ostatnie oskarżenia prezydenta Rosji wobec Polski za "nieadekwatne i nieprzyzwoite". Władimir

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-faz-oskarzenia-putina-wobec-polski-sa-nieprzyzwoite,nId,4232068#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:22
    FAZ" przypomina, że w ostatnich dniach Putin powtarzał oskarżenia pod adresem Polski, jakoby współdziałała ona z Hitlerem i przyczyniła się do wybuchu drugiej wojny światowej oraz do Holokaustu.
    REKLAMA

    "Co prawda, wojska polskie zajęły Zaolzie po konferencji monachijskiej (...), ale próba uczynienia z Polski winowajcy - wobec rozmiarów zbrodni Hitlera i Stalina - jest nieadekwatna i nieprzyzwoita" - komentuje dziennik w piątkowym wydaniu.
    Rezolucja PE powodem ataków
    "FAZ" nie ma wątpliwości, że powodem ataków Putina jest rezolucja Parlamentu Europejskiego z 19 września bieżącego roku, która dotyczyła znaczenia europejskiej świadomości historycznej dla przyszłości Europy. Potępiono w niej między innymi wszelkie formy propagowania totalitarnych ideologii, takich jak socjalizm narodowy i stalinizm.
    W uchwale skrytykowano też władze Rosji za relatywizowanie paktu Ribbentrop-Mołotow.


    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-faz-oskarzenia-putina-wobec-polski-sa-nieprzyzwoite,nId,4232068#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
    • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:24
     Po przyjęciu rezolucji - jak przypomina dziennik z Frankfurtu - rzeczniczka rosyjskiego MSZ oskarżyła Parlament Europejski o "rażące fałszowanie historii" i narzekała na zrównanie nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego.
     "FAZ": Spór się zaostrzy
     Według "FAZ" w nadchodzącym roku, w którym przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, należy się spodziewać zaostrzenia sporu.
     Putin wyraził ocenę, że przyczyną drugiej wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał, że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".
     Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora w Niemczech Józefa Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki.
     W związku z ostatnimi wypowiedziami rosyjskiego prezydenta ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew został w piątek pilnie wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych w Warszawie.


     Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-faz-oskarzenia-putina-wobec-polski-sa-nieprzyzwoite,nId,4232068#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
     • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:36
      rozmowie z rosyjskimi dziennikarzami senator Władimir Dżabarow, jeden z najważniejszych członków Rady Federacji Rosji zajmujących się polityką zagraniczną, potwierdził niedawne słowa prezydenta Rosji. Według niego "bez względu na to, jak bardzo denerwuje to polskich polityków, czarnej plamy współpracy z Hitlerem nie da się ukryć".      Dżabarow komentował w ten sposób słowa Putina, który podczas spotkania z kierownictwem rosyjskiego MON nazwał przedwojennego polskiego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego "bydlakiem i antysemicką świnią".

      Wcześniej prezydent Rosji oskarżał Polskę o współdziałanie z Niemcami w latach 30. w celu eksterminacji Żydów. Wyraził też pogląd, że przyczyną wybuchu II wojny światowej nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, ale pakt monachijski. - Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji - mówił, odnosząc się do zajęcia Zaolzia w 1938 r.
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:44
   Wygląda na to, że o najwyższy urząd w Polsce zamierza ubiegać się dwóch kandydatów o nazwisku Duda. Do wyścigu prezydenckiego zamierza dołączyć Jolanta Duda z Chełma - informuje "Dziennik Wschodni".


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-wybory-prezydenckie-pojawila-sie-nowa-kandydatka,nId,4232059#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:49

   Jolanta Duda zamierza sfinansować kampanię z własnych środków. Na razie ogranicza się ona do jednego billboardu, który zawisł w Chełmie. Widnieje na nim hasło: "Lubelszczyzna murem za Jolantą! Naszą Kandydatką na Prezydenta RP" - informuje "Dziennik Wschodni.

   Na razie start w wyborach prezydenckich ogłosili Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Szymon Hołownia. Kandydatem PiS będzie ponownie Andrzej Duda, ale oficjalnie nie zostało to jeszcze potwierdzone. Z kolei Lewica ma przedstawić swojego kandydata na początku roku.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-wybory-prezydenckie-pojawila-sie-nowa-kandydatka,nId,4232059#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:54

   - Stawiając na przestarzałe rozwiązania węglowe Polska skazuje się na regres i zapóźnienia gospodarcze wobec Europy. Najgorsze jest jednak to, że negując zmiany klimatyczne polski rząd działa przeciwko własnym obywatelom – mówi specjalny sprawozdawca ONZ ds. skrajnego ubóstwa Philip Alston
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 17:56
   Polska zachowuje się jak kraj, który woli oglądać czarno-białą telewizję, skoro ta działa. W ten sposób zostajemy w tyle za Europą
   Do 2030 roku zmiany klimatyczne wepchną w biedę kolejne 120 mln ludzi. 250 tys. ludzi rocznie będzie umierało na choroby spowodowane zmianami klimatycznymi
   Polski rząd wspiera absurdalną tezę, zgodnie z którą zmiany klimatyczne odczujemy za 80 lat
   W Europie Środkowej i Wschodniej głównym źródłem informacji są rządy, a te reprezentują interesy przemysłu węglowego
   Wody Bałtyku podnoszą się. Tereny północnej Polski mogą zostać zalane, a wtedy tysiące wewnętrznych uchodźców skierują się w głąb kraju
  • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 28.12.19, 18:42
   https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/80353174_10212255328457982_5434436701042769920_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ohc=pcoAqdRI71kAQn5uyJSP1jarhWfIOhAVqAYAUz8DgBBSTMogkhocm0h0w&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&oh=285f72059b58a7e6c5ee009830565bd3&oe=5EA68898
   • mala200333 Re: ~~~~~~~~Polska~~~~~~Polska~~~~~~ 14.01.20, 04:02
    https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/81755031_3009125835785783_5535462423563075584_n.jpg?_nc_cat=109&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=nNJ1CWVm_D0AQnR-b7U-0vhSWpBdjuxarLMgWc3OuG2Z0cSrs2iiunuIw&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&_nc_tp=12&oh=73a25c0c4a122816c3944cbc98db9545&oe=5E8DD4DE

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka