Dodaj do ulubionych

Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa

09.01.20, 18:03
Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa
Gdyby nie ona, nie wiadomo, jak dzisiaj wyglądałyby szpitale. Florence Nightingale jest uważana za pionierkę współczesnego pielęgniarstwa. Już jako młoda kobieta wiedziała, że jej powołaniem jest pomagać chorym. Nie bała się sprzeciwić woli rodziców ani ruszyć na front, by pomagać rannym żołnierzom. Całe życie poświęciła pacjentom. Mija 200 lat od jej urodzin, dlatego Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że 2020 rok jest Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa 09.01.20, 18:04
   Urodziła się w 1820 roku we Florencji, stąd jej imię. Należała do bogatej rodziny – rodzice nie szczędzili funduszy na jej edukację i podróże po Europie. Florence uwielbiała matematyka, znała kilka języków. Było jasne, że Florence musi bogato wyjść za mąż i mieć gromadkę dzieci. Niestety, dziewczyna miała zupełnie inny pomysł na życie - marzyła, żeby zostać pielęgniarką. Mówiła, że usłyszała głos Boga i czuła, że to jej powołanie. Spotkała się jednak z wielkim oporem rodziców, którzy sprzeciwiali się, aby szanowana dama podjęła się takiego zajęcia. W XIX w. w szpitalach pracowały głównie zakonnice i kobiety z nizin społecznych, a nawet... prostytutki. Często skazanym zamieniano karę więzienia na pracę na oddziałach, gdzie warunki były tragiczne. Nic dziwnego, że rodzice zaprotestowali, gdy Florence ogłosiła, że chce się szkolić na pielęgniarkę. Florence trwała przy swoim - ciągle czytała publikacje na temat zdrowia i szpitali. Minęło wiele lat zanim przekonała ich do odbycia trzymiesięcznego szkolenia dla pielęgniarek w szpitalu w Niemczech. Tam nauczyła się podstaw pielęgniarstwa, znaczenia obserwacji pacjenta oraz zasad dobrej organizacji szpitala. Po powrocie zaczęła pracę w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam przy Harley Street w Londynie, gdzie została przełożoną. Florence dała się poznać jako doskonała organizatorka i administratorka - poprawiła opiekę nad chorymi, podniosła wydajność szpitala i poprawiła warunki pracy.
   • seremine Re: Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa 09.01.20, 18:04
    Marzeniem Florence było otworzenie szkoły dla pielęgniarek. Los szykował jednak dla niej zupełnie inne zadanie. Do Wielkiej Brytanii napływały niepokojące informacje z wojny krymskiej. Korespondenci bili na alarm, że więcej brytyjskich żołnierzy umiera na skutek szerzących się epidemii chorób zakaźnych niż podczas walki z wrogiem. Na prośbę rządu Nightingale wyruszyła do Scutari w Turcji. Kobieta miała poprawić warunki w szpitalach polowych dla brytyjskich żołnierzy. Było to ogromne wyzwanie, ponieważ brakowało nie tylko wykwalifikowanej kadry, ale również sprzętu i leków, a oddziały były przeludnione. Florence zaczęła od podstaw – szpital został gruntownie posprzątany, a grupa 38 pielęgniarek, które przybyły z nią na front, zaczęła zajmować się potrzebującymi. Chorzy zostali wykąpani, dostali czyste ubrania i posiłki, dzięki którym mogli szybciej wracać do zdrowia. Nightingale zwracała uwagę nie tylko na potrzeby sanitarne czy medyczne, ale również psychologiczne. Pielęgniarki wspierały żołnierzy, pomagały im w pisaniu listów do bliskich, organizowały zajęcia rekreacyjne.
    • seremine Re: Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa 09.01.20, 18:04
     Dzięki swojemu uporowi i dobrym pomysłom Florence poprawiła fatalne warunki sanitarne w szpitalu polowym. Źródła podają, że przełożyło się to na zmniejszenie śmiertelności z powodu chorób zakaźnych z ponad 40 proc. do ok. dwóch proc. W Encyklopedii Britannica historycy zaznaczają jednak, że nie są dane prawdziwe. W rzeczywistości śmiertelność była wyższa, ale rząd zatajał te informacje przed opinią publiczną, która hojnie wspierała fundusz pomocy medycznej dla żołnierzy. Nie ma jednak wątpliwości co do zasług Nightingale podczas wojny krymskiej. Florence pokazała, jak ważna jest fachowa pomoc pielęgniarska, ale okazała też dużo serca pacjentom. W nocy sama przechadzała się po szpitalu z lampą, żeby zajrzeć do chorych i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. W tamtych czasach była to zupełna nowość - żadna pielęgniarka tego nie robiła. Pacjenci zaczęli nazywać ją "damą z lampą" i ten przydomek został z nią już do końca. Zyskała szacunek brytyjskich żołnierzy, ale nie tylko – w kraju coraz częściej wymieniano jej nazwisko i nazywano bohaterką oraz "aniołem z Krymu".
     • seremine Re: Florence Nightingale – matka pielęgniarstwa 09.01.20, 18:05
      Chociaż w Turcji Florence nabawiła się tzw. "gorączki krymskiej", z której nigdy w pełni nie wyzdrowiała, po powrocie do kraju zaczęła kolejną walkę - tym razem o zmiany systemowe. Spotykała się z królową Wiktorią, pisała do czasopism, alarmowała, że Wielka Brytania była fatalnie przygotowana do wojny krymskiej, przez co straty były bardzo duże. Florence przedstawiła skrupulatne raporty, które tworzyła podczas pobytu w Turcji. Odnotowywała przyczyny śmierci, wydajność zespołu medycznego, zaopatrzenie w środki medyczne. Dzięki jej danym statystycznym podjęto wiele decyzji, które zreformowały system wojskowy i medyczny. Wszystko po to, aby w przyszłości uniknąć sytuacji, które zastała w Scutari. Popularność Nightingale sprawiła, że do jej funduszu coraz większym strumieniem zaczęły płynąć pieniądze. Marzenie otwarcia szkoły pielęgniarskiej w końcu mogło się ziścić. W 1860 roku Florence Nightingale założyła pierwszą na świecie szkołę dla pielęgniarek - The Nightingale Training School przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie, która działa do dziś.

      Jej szkoła stała się wzorem dla kolejnych świeckich placówek kształcących pielęgniarki na całym świecie. Nightingale nie tylko sformalizowała zawód pielęgniarki, ale dała również szansę na godną szacunku i dobrze opłacaną pracę kobietom, które chciały pomagać chorym. Florence Nightingale napisała też pierwszy podręcznik pielęgniarstwa w historii - “Uwagi o pielęgniarstwie”. Ten swoisty elementarz wciąż jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy uczą się zawodu. Jej obserwacje i uwagi dotyczące sprawowania opieki nad chorymi są do dziś podstawowymi zasadami pielęgniarstwa. To właśnie Nightingale jako pierwsza opisała, jak planować opiekę, jak ważny jest sen i odpowiednia dieta w procesie zdrowienia oraz jak rozmawiać z pacjentami. Florence Nightingale zmarła w 1910 roku, ale wartości, które przekazała, są wciąż aktualne, a ona pozostaje wzorem dla pielęgniarek i położnych na całym świecie. Od 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża przyznaje Medal Florence Nightingale. To najbardziej zaszczytne odznaczenie dla pielęgniarek, pielęgniarzy i wolontariuszy. Medale przyznawane są za niezwykłą odwagę i poświęcenie chorym oraz za wzorową służbę i osiągnięcia organizacyjne w dziedzinie zdrowia publicznego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka