Dodaj do ulubionych

Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemieckiej

21.01.20, 17:07
Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemieckiej zmowie" podczas II wojny światowej
Trwa ofensywa historyczna Rosji. Jak podaje "Moskowskij Komsomolec", tamtejsi historycy w niemieckich archiwach odnaleźli dowody na zmowę polsko-niemiecką podczas II wojny światowej. Oskarżają również AK o mordowanie Żydów i Ukraińców.
Obserwuj wątek
   • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 17:11
    Rosyjskie ministerstwo obrony narodowej odtajniło dokumenty dotyczące między innymi wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 roku. Na mocy tych "dowodów" Rosja oskarżyła Armię Krajową o mordowanie pozostałych w Warszawie Żydów i Ukraińców. AK-owcy mieli prowadzić także antysowiecką akcję propagandową i przeprowadzić obławę na jeńców sowieckich, którzy zdołali się wyrwać z rąk Niemców.
    • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 17:12
     Jak informuje RMF FM, w centrum Moskwy rosyjskie władze zorganizowały propagandową wystawę poświęconą uratowaniu Żydów przez Armię Czerwoną w czasie II wojny światowej. Na jednej z tablic autorzy przypominają matkę przyszłego premiera Izraela Menahema Begina, pochodzącego z Polski. Nie ma jednak adnotacji o tym, że Begin został przez władze sowieckie zesłany do łagru na Syberii.
     • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 17:12
      Można się spodziewać, że to dopiero początek rosyjskiej ofensywy historycznej. Kilka dni temu prezydent Władimir Putin zapowiadał bowiem, że przy pomocy stosownych dokumentów zamierza "zamknąć brudne usta" wszystkim tym, którzy próbują "przeinaczyć historię". - Zamkniemy je prawdziwą, gruntowną informacją - deklaruje.
  • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 21.01.20, 17:13
   L99
   3 godziny temu

   Rosja robi to celnie i przemyślnie. Jesteśmy osłabieni dyplomatycznie i wizerunkowo, więc walą w nas bez skrupułów.Skłóceni z UE,sąsiadami,ba, podzieleni wewnętrznie ,staliśmy się łatwym celem rosyjskiej propagandy. Broniło nas tylko kilka państw i raczej rachitycznie, na niskim szczeblu.W większości były to reakcje ambasadorów.Tyle dziś znaczymy po tym jak "wstaliśmy z kolan".Smutny kraj ,który na własne życzenie pogrążył się w izolacji i utracił kapitał powagi,znaczenia i szacunku.
  • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 21.01.20, 18:36
   20 stycznia w pierwszym kanale państwowej rosyjskiej telewizji jeden z czołowych rosyjskich politologów, prezes Instytutu Bliskiego Wschodu, a w latach 2001 - 2004 prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów Jewgienij Satanowski stwierdził, że Józef Stalin „miał rację” nakazując rozstrzelanie polskich jeńców wojennych w Katyniu. Uwaga Satanowskiego wstrząsnęła nawet prowadzącym program.
   • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 18:38
    Prowadzący program czołowy kremlowski propagandzista Władimir Sołowiow w odpowiedzi na słowa nt. Katynia stwierdził, że było to „okropieństwo”. Satanowski odpowiedział, że to „życie”. Znany z brutalnego przerywania swoim gościom prowadzący nie polemizował z tezami politologa.

    Trzy dni wcześniej w tym samym programie prowadzący wpadł w furię (co jest normą w jego programach) i krzycząc na jednego z gości oskarżył Polskę o zabójstwa sowieckich dyplomatów w okresie międzywojennym

    W latach 1919 - 1939 miały miejsce dwa zabójstwa sowieckich dyplomatów na terenie II Rzeczpospolitej. W 1933 roku we Lwowie zginął sekretarz konsulatu ZSRR we Lwowie Alieksiej Majlow, którego zastrzelił działacz Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Mykoła Łemyk

    Mord miał być zemstą za zorganizowany przez władze sowieckie głód na Ukrainie

    Kilka lat wcześniej, w 1927 roku na dworcu kolejowym w Warszawie został zastrzelony poseł ZSRR w Polsce Piotr Wojkow. W tym wypadku mordercą był rosyjski działacz emigracyjny Borys Kowerda. Samo zabójstwo było, według zeznań samego Kowerdy, zemstą za czerwony terror.
    • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 18:39
     W żadnym z wyżej wymienionych wypadków Polska nie stała za morderstwami. Rosyjska propaganda, podnosząc kwestię sowieckich dyplomatów, którzy stracili życie na terenie Polski zapomina o losie konsula generalnego RP w Kijowie Jerzego Matusińskiego, który „zniknął” po sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939 roku.

     W sprawie konsula Matusińskiego interweniował u szefa sowieckiej dyplomacji Wiaczesława Mołotowa ambasador Włoch w ZSRR Augusto Rosso, ale uzyskał jedynie odpowiedź, że konsul Matusiński zapewne „uciekł” do jednego z sąsiednich krajów, co przypomina słynną odpowiedź Józefa Stalina, który - pytany o los polskich jeńców wymordowanych przez NKWD - stwierdził, że zapewne „zbiegli” oni do Mandżurii.
     • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 18:40
      Przypominanie postaci Wojkowa jest kuriozalne z jeszcze jednego powodu. Piotr Wojkow był jednym z uczestników mordu na ostatnim carze Rosji i jego rodzinie. Nie ma co prawda pewności czy osobiście brał udział w rozstrzelaniu cara i jego rodziny, ale pewne jest, że głosował za zabójstwem i że brał udział w przekazaniu kwasu solnego użytego do rozpuszczania zwłok.

      Car Mikołaj II został z inicjatywy Kremla ogłoszony w 2000 roku świętym Kościoła Prawosławnego, co nie przeszkadza temu, że jedna ze stacji moskiewskiego metra nosi - na cześć zabójcy rosyjskiego świętego - nazwę „Wojkowskaja”.
      • seremine Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 21.01.20, 18:41
       Rosyjska kampania propagandowa przeciwko Polsce nie tylko nie wyhamowuje, ale dopiero się rozpędza. Wszystko wskazuje na to, że kremlowska propaganda będzie wyszukiwać dalszych możliwości zohydzania i prowokowania Polski. Równocześnie trudno nie odnotować, że w kampanii tej nie biorą udziału czołowi rosyjscy historycy, dzięki czemu kampania ta sprawia wrażenie toporne i prymitywne, ale przede wszystkim jest mało profesjonalna. Nie powinno to jednak uśpić naszej czujności.

       Premier Izraela może poprzeć narrację Putina w sprawie II wojny światowej — izraelskie media

       Z czasem bowiem Kreml znajdzie mniej znanych, ale profesjonalnych historyków, którzy w sposób bardziej inteligentny uderzać będą w Polskę. Należy spodziewać się np. powrotu do kwestii losu jeńców Armii Czerwonej w polskiej niewoli czy też przypominania historii na przykład tych Żołnierzy Wyklętych, których oddziały dopuszczały się zbrodni na ludności cywilnej (jak np. miało to miejsce w przypadku oddziału Romualda Rajsa ps. Bury). Na prowokacje te należy reagować spokojnie.

       W wypadku Jewgienija Satanowskiego warto jednak rozważyć, by zważywszy na to, że usprawiedliwiał on masowy mord jeńców, wpisać go na listę osób objętych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej.

       Krok taki poprzedzić należy jednak koniecznie konsultacjami dyplomatycznymi tak, aby nie doszło do powtórzenia sytuacji, gdy Polska - mając bardzo kruche podstawy - zakazem wjazdu do UE objęła Ludmiłę Kozłowską, co zostało zignorowane przez kolejne państwa członkowskie Unii.

       Gdyby udało się objąć zakazem wjazdu do Unii Europejskiej J. Satanowskiego, byłby to silny sygnał ostrzegawczy dla rosyjskich propagandzistów, których większość ma te czy inne aktywa w państwach UE. W wypadku Satanowskiego należałoby dodatkowo podkreślać, że b. prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów usprawiedliwia mord, którego ofiarami padli między innymi rabini Wojska Polskiego.
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 21.01.20, 23:10
   Artykuł Morawieckiego opublikowany został we wtorek, na kilka dni przed 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz na dwa dni przed 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w czwartek w Jerozolimie, łącząc 75. rocznicę wyzwolenia obozu z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Szef polskiego rządu przedstawił szereg argumentów potwierdzających tezę, że podobnie jak w latach powojennych, gdy "sowiecka propaganda narzucała narrację o II wojnie światowej, (...) Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania Związku Radzieckiego jako wyzwoliciela, który uwolnił świat od nazizmu".

   Związek Radziecki "ułatwił zadanie zbrodniczemu reżymowi nazistowskiemu i popełnił szereg własnych zbrodni – zarówno przed, jak i po wyzwoleniu Auschwitz" - napisał Morawiecki. Zauważył także, że przedstawiając dziś znowu Związek Radziecki jako wyzwoliciela, "rosyjski prezydent Władimir Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski, ale także wobec krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu 1940 r. i decyzję o sprowokowaniu +wojny zimowej+ z Finlandią, trwającej od listopada 1939 do marca 1940 r.".

   Zobacz również: Szmulej Boteach: czy jest ktoś, kto poważnie sądzi, że prezydenta Polski powinno się marginalizować podczas obchodów Holokaustu?
   Ożywianie i instrumentalne wykorzystywanie kłamliwej narracji, jakie ma miejsce obecnie, gdy "Rosja usiłuje obarczyć Polskę i inne kraje europejskie odpowiedzialnością za współpracę z niemieckim dyktatorem Adolfem Hitlerem, przypomina dawne czasy" - ocenia Morawiecki. "Podejmowane ostatnio próby odmalowywania Polski jako sprawcy, a nie ofiary, nie będą tolerowane" - zapewnia.

   "Kiedy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię. (...) Wziąwszy pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się dziś przed fałszywymi narracjami, które usiłuje się nam sprzedać" - napisał polski premier w artykule, w którym apeluje o wspólne, europejskie stanowisko wobec rosyjskich prób przeinaczania historii.
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 21.01.20, 23:12
   Artykuł Morawieckiego opublikowany został we wtorek, na kilka dni przed 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz na dwa dni przed 5. Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się w czwartek w Jerozolimie, łącząc 75. rocznicę wyzwolenia obozu z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Szef polskiego rządu przedstawił szereg argumentów potwierdzających tezę, że podobnie jak w latach powojennych, gdy "sowiecka propaganda narzucała narrację o II wojnie światowej, (...) Rosja znowu podejmuje próby przedstawiania Związku Radzieckiego jako wyzwoliciela, który uwolnił świat od nazizmu".

   Związek Radziecki "ułatwił zadanie zbrodniczemu reżymowi nazistowskiemu i popełnił szereg własnych zbrodni – zarówno przed, jak i po wyzwoleniu Auschwitz" - napisał Morawiecki. Zauważył także, że przedstawiając dziś znowu Związek Radziecki jako wyzwoliciela, "rosyjski prezydent Władimir Putin pomija milczeniem wojskową agresję Moskwy nie tylko wobec Polski, ale także wobec krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii w czerwcu 1940 r. i decyzję o sprowokowaniu +wojny zimowej+ z Finlandią, trwającej od listopada 1939 do marca 1940 r.".

   Zobacz również: Szmulej Boteach: czy jest ktoś, kto poważnie sądzi, że prezydenta Polski powinno się marginalizować podczas obchodów Holokaustu?
   Ożywianie i instrumentalne wykorzystywanie kłamliwej narracji, jakie ma miejsce obecnie, gdy "Rosja usiłuje obarczyć Polskę i inne kraje europejskie odpowiedzialnością za współpracę z niemieckim dyktatorem Adolfem Hitlerem, przypomina dawne czasy" - ocenia Morawiecki. "Podejmowane ostatnio próby odmalowywania Polski jako sprawcy, a nie ofiary, nie będą tolerowane" - zapewnia.

   "Kiedy świat obchodzi 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, Rosja próbuje na nowo pisać historię. (...) Wziąwszy pod uwagę, że Unia Europejska narodziła się z popiołów II wojny światowej, musimy strzec się dziś przed fałszywymi narracjami, które usiłuje się nam sprzedać" - napisał polski premier w artykule, w którym apeluje o wspólne, europejskie stanowisko wobec rosyjskich prób przeinaczania historii.

   Czego Rosja chce od Polski?????
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 21.01.20, 23:37
   Z netu...Putin i jego rzeczniczka próbują po prostu zagadywać haniebny pakt Ribbentrop-Mołotow. Udają, że Stalin to gołąbek pokoju i nie dokonał krwawej inwazji Polski we wrześniu 1939 r. oraz Finlandii dwa miesiące później. A co dokładnie zrobiła Armia Czerwona nad ranem 17 września 1939 r. ? Po prostu wbiła Polsce nóż w plecy. Wojsko Polskie ciągle walczyło zadając Niemcom straty, czasem naprawdę poważne. Przykładowo 16 września pod Jaworowem grupa operacyjna gen. Sosnkowskiego rozbiła większość pułku SS Germania oraz III dywizjon 109 Pułku Artylerii Wehrmachtu, pobito również III dywizjon 79 Pułku Artylerii Górskiej Wehrmachtu – w tej bitwie zginęli m.in. wysocy dowódcy niemieccy, podpułkownicy Koeppen i Bialoncig. 17-18 września pod Sierakowem-Pociechą polski 71 Dywizjon Pancerny razem z 7 Dywizjonem Artylerii zniszczyli ponad 20 niemieckich czołgów z 11 Pułku Pancernego. W jednym z nich zginął książę Wiktor IV Albrecht von Ratibor. Dowodził on w czasie walk niemieckim plutonem czołgów. 17 września polska 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej płk. Maczka pokonała pod Zboiskami dwa niemieckie bataliony piechoty górskiej (około 2 tys. żołnierzy). W obu batalionach z 10 dowódców kompanii zginęło 4, a 3 było rannych. To nie były jakieś małe potyczki, tylko bitwy w których brało udział nawet po kilka tysięcy żołnierzy. I jeszcze jedno - ewakuacja polskiego rządu do Rumunii nastąpiła kilkanaście godzin po inwazji ZSRR, kiedy sytuacja była już w 100% beznadziejna - atak z dwóch stron. A co do Zaolzia tak często wspominanego przez sowieckich troli: Czechosłowacja w 1938 r. wyraziła oficjalną zgodę na przejęcie Zaolzia przez Polskę. W czasie jego odbierania w dniach 1-11 X 1938 r nie zginął ŻADEN żołnierz czeski. Wszyscy się wcześniej wycofali zgodnie z umową między rządami Polski i Czechosłowacji. Trzeba kompletnie nie mieć argumentów, żeby odebranie Zaolzia porównywać z krwawą agresją sowiecką 17 września i będącym przecież jej konsekwencją mordem ponad 20 tys. polskich oficerów w Katyniu...ZWIŃ

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-rzeczniczka-rosyjskiego-msz-oskarza-mateusza-morawieckiego-o,nId,4281654#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 21.01.20, 23:46
   Z netu...Jeśli Putina chwali zbrodniarza-Stalina, który wymordował kilkadziesiąt milionów ludzi to sam się wyklucza z cywilizacji ludzkiej !!!
   WYRÓŻNIJ74ODPOWIEDZODPOWIEDZI: 1


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-rzeczniczka-rosyjskiego-msz-oskarza-mateusza-morawieckiego-o,nId,4281654#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 22.01.20, 00:15

   sdc_k71 2 godziny temu
   Oceniono 31 razy
   21
   Tak bezinteresownie że z ziem odzyskanych Rosjanie wywozili nawet tory kolejowe, ponadto wywieźli z Polski całe złoża uranu, a za węgiel przez dziesięciolecia płacili 1 złotówkę za tonę. I gdyby nie polskie rolnictwo to w ZSRR żarli by trawę by z głodu nie paść.
   Pokaż odpowiedzi (4) Odpowiedz
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 22.01.20, 00:22
   hatterasgodzinę temu
   Oceniono 11 razy
   9
   Znamy los jencow radzieckich ,ktorzy powrocili do swojej ojczyzny,ale dalej nieznany ,albo malo znany jest los zolnierzy kalek ,ktorzy walczac stracili rece,nogi,oczy,Byly ich setki tysiecy! Niektorzy bez rok i nog przezywani byli pogardliwie samowarami.Pozbawieni ,pomocy,zebrali ,obwieszeni medalami przeklinajac Stalina stawali sie groznym elementem ,ktorego Stalin postanowil zniszczyc.Pod koniec lat czterdziestych zaczely sie lapanki.Umieszczano tych ludzi lagrach,opuszczonych klasztorach ,na podlodze,bez wody,bez lekarstw,bez pralni.Umierali jak muchy,majac 30-40 lat! Ale byly wsrod nich wyjatki ,ktore dozyly lat osiemdziesiatych. Na wyspie Walaama na jeziorze Ldoga byl jeden z takich obozow.Cyryl Patiarcha Moskwy i Wszechrusi odslonil tam pomnik i uswiecil to miejsce.
  • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-niemiec 22.01.20, 02:20
   Satanowski to obecnie prezes Instytutu Bliskiego Wschodu, a między 2001-2004 prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów. Jak pisze Jurasz, 20 stycznia w pierwszym kanale państwowej rosyjskiej telewizji chwalił on decyzję Józefa Stalina o nakazaniu mordu w Katyniu na polskich jeńcach. Prowadzący program stwierdził co prawda w odpowiedzi, że było to „okropieństwo”, jednak kilka dni wcześniej miał głośno oskarżać Polskę o zabójstwa sowieckich dyplomatów w czasie przed II wojną światową.
   Jak pisze Jurasz, chodzi o śmierć sekretarza konsulatu ZSRR we Lwowie Alieksieja Majlowa, który w 1933 roku został zastrzelony przez Mykołę Łemyka, członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz o śmierć posła ZSRR w Polsce Piotra Wojkowa, którego w 1927 roku na dworcu kolejowym w Warszawie zabił rosyjski działacz emigracyjny Borys Kowerda. W pierwszym przypadku miała to być zemsta za Wielki Głód na Ukrainie, w drugim za Czerwony Terror. Za żadnym z tych morderstw nie stała jednak strona Polska.
   • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 22.01.20, 02:20

    Rosyjska kampania oszczerstw
    Skandaliczna wypowiedź politologa w państwowej telewizji to kolejny z serii mniejszych i większych tego typu ataków strony rosyjskiej pod adresem Polski. Niespodziewanie pod koniec ubiegłego roku Rosjanie rozpoczęli promowanie własnej wersji wydarzeń z okresu międzywojennego. Według tej narracji to Polska przyczyniła się do wybuchu II wojny światowej przez to, że jej „antysemickie władze” weszły w sojusz z III Rzeszą. Ta narracja całkowicie lekceważy podpisanie przez Związek Sowiecki paktu Ribbentrop-Mołotow i zdradziecki atak Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 r. Spór w tej sprawie spowodował, że prezydent Andrzej Duda nie pojawi się w Jerozolimie na uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
    Czytaj także:
   • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 23.01.20, 04:45
    Moorhouse rozpoczyna od stwierdzenia, że pakt Ribbentrop-Mołotow był kluczowy dla okoliczności wybuchu II wojny światowej, ponieważ umożliwił Hitlerowi atak na Polskę we wrześniu 1939 r. Choć nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki różniły się ideologicznie, jak zauważa historyk, to w 1939 r. miały wiele wspólnych celów strategicznych, m.in. były zainteresowane rozbiciem systemu wersalskiego i oba były głęboko antypolskie. Dążyły do wojny w Europie, co czyniło z nich naturalnych sojuszników.

    Autor pracy "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" zdecydowanie ocenia, że "nie ma ziarna prawdy w oskarżeniach Polski o to, że jej współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu II wojny światowej". "To dawny sowiecki argument, teraz haniebnie powtarzany przez putinowską Rosję, która w ten sposób próbuje celowo zaciemnić prawdziwe znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow" - tłumaczy.
   • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 23.01.20, 04:47
    Moorhouse rozpoczyna od stwierdzenia, że pakt Ribbentrop-Mołotow był kluczowy dla okoliczności wybuchu II wojny światowej, ponieważ umożliwił Hitlerowi atak na Polskę we wrześniu 1939 r. Choć nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki różniły się ideologicznie, jak zauważa historyk, to w 1939 r. miały wiele wspólnych celów strategicznych, m.in. były zainteresowane rozbiciem systemu wersalskiego i oba były głęboko antypolskie. Dążyły do wojny w Europie, co czyniło z nich naturalnych sojuszników.

    Autor pracy "Pakt diabłów. Sojusz Hitlera i Stalina" zdecydowanie ocenia, że "nie ma ziarna prawdy w oskarżeniach Polski o to, że jej współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu II wojny światowej". "To dawny sowiecki argument, teraz haniebnie powtarzany przez putinowską Rosję, która w ten sposób próbuje celowo zaciemnić prawdziwe znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow" - tłumaczy.

    Pytanie, czy Polska mogła uniknąć horroru drugiej II wojny światowej, w której trakcie zginął co piąty jej obywatel, Moorhouse uznaje za jedną z najdłuższych dyskusji historycznych w kraju. Historyk zauważa, że w hipotetycznym scenariuszu, gdyby Polska została sojusznikiem nazistów, ofiar wojny byłoby mniej, ale ceną za to byłaby moralna odpowiedzialność za Holokaust, ponieważ "Polacy musieliby zaangażować się w eksterminację Żydów".

    Pakt Ribbentrop-Mołotow obowiązywał do dnia, gdy Hitler w 1941 r. zdecydował się zaatakować Związek Radziecki i w ten sposób ZSRR stał się "właściwie automatycznie sojusznikiem aliantów". Tymczasem Polska - jak zauważa Moorhouse - walczyła po stronie aliantów od pierwszego dnia wojny i mimo to "jej powojenny los w żaden sposób nie różnił się od losu, który spotkał Węgry, które były bliskim sojusznikiem nazistowskich Niemiec", co też jest jedną z konsekwencji paktu według historyka.
    • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 23.01.20, 04:48

     Mało znane deportacje

     W drugim artykule amerykański pisarz Allen Paul również podkreśla, że przed podpisaniem paktu Ribbentrop-Mołotow Związek Radziecki i Niemcy używały przeciwko sobie bardzo ostrej retoryki, jednak kiedy okazało się, że łączy ich chęć podziału Polski między siebie, błyskawicznie zmieniły nastawienie. Paul zauważa, że przy okazji paktu podpisano też umowę handlową, na mocy której do Niemiec zaczęły płynąć surowce naturalne i produkty rolnicze z Rosji.

     Autor popularnej również w Polsce książki pt. "Katyń. Stalinowska masakra i tryumf prawdy" zdecydowanie odrzuca argument, aby Armia Czerwona "wyzwalała" ludność polską, jak również teorię, że pakt Ribbentrop-Mołotow służył tylko obronie przeciwko możliwej agresji ze strony Polski, Francji i Wielkiej Brytanii. "To stary argument wyciągnięty z podręczników napisanych jeszcze w czasach KGB i NKWD". Rosjanie mają długą tradycję przerzucania winy na ofiary, mówiąc o nich o na przykład, że są „wrogami ludu”. Tak właśnie określono m.in. polskich oficerów, którzy zostali zamordowani w Katyniu w 1940 roku" - tłumaczy.

     Kolejnym elementem antypolskiej strategii Stalina, o którym pisze Allen Paul były masowe deportacje z terenów Polski zajętych przez Rosjan w głąb Związku Radzieckiego. Przypomina, że zaczęły się one w 1940 roku i trwały do dnia ataku Niemiec na ZSRR - w ich wyniku wywieziono między 700 tys. a miliona osób. Trafiły one na Syberię, do Kazachstanu, czy w okolice koła podbiegunowego w europejskiej części Związku Radzieckiego. "To mało znana – a dramatyczna dla Polski – konsekwencja porozumienia, które Niemcy i Związek Radziecki podpisały 23 sierpnia 1939 roku" - konkluduje Paul.

     Oba teksty, które opublikowne zostały na łamach dziennika "The Washington Post" to część kampanii edukacji historycznej "The Truth That Must Not Die", która powstała przy współpracy Polskiej Fundacji Narodowej i Instytutu Nowych Mediów.
   • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 25.01.20, 12:16
    Władimir Putin próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu" - zauważył Kaczyński. Wyraził jednak przekonanie, że "świat zna prawdę": "To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach".

    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-jaroslaw-kaczynski-dla-bilda-putin-wykorzystuje-historie,nId,4288935#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
    • mala200333 Re: Haniebna teoria Rosji. Mówi o "polsko-nie 25.01.20, 12:16
     Polacy ofiarami, Rosjanie sprawcami - taka rola Putinowi nie odpowiada. Dlatego pragnie pisać historię na nowo. Nie zapominajmy, że to właśnie Putin ogłosił w 2005 roku dzień 4 listopada świętem swojej "nowej Rosji", rocznicę dnia, kiedy to w 1612 roku Polacy zostali wyparci w walce o moskiewski Kreml. Putin wykorzystuje historię dla swojej własnej polityki" - diagnozuje prezes PiS.

     Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-jaroslaw-kaczynski-dla-bilda-putin-wykorzystuje-historie,nId,4288935#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka