Dodaj do ulubionych

Nadszedł historyczny dzień. O północy .....

31.01.20, 18:36
Nadszedł historyczny dzień. O północy czasu polskiego Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską


--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:12
   Zmasowane akcje w mediach społecznościowych, powiązany z Moskwą biznesmen, a w tle miliony funtów, których pochodzenie jest niejasne. Przeciwnicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mówią wprost: brexit sponsorowali Rosjanie....

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:13
    Multimilioner Arron Banks wpłacił 12 mln funtów na kampanię wspierającą brexit. Zachodnie media ujawniły, że wielokrotnie spotykał się też z rosyjskimi oligarchami powiązanymi z Kremlem
    Rosyjskie międzynarodowe media, w tym obecne w Wielkiej Brytanii, czyli RT i Sputnik wzmacniały jednostronny, antyunijny przekaz
    Rosyjskie trolle zaatakowały ze wzmożoną mocą szczególnie w dniu referendum w sprawie brexitu

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:14
     - W rzeczywistości jedynym krajem, który chciałby, abyśmy opuścili UE, jest Rosja. To mówi nam wszystko, co musimy wiedzieć – przyznał przed referendum w sprawie brexitu w 2016 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Phillip Hammond.

     Na reakcję Kremla nie trzeba było długo czekać. Po ogłoszeniu zaskakujących wyników referendum, które wygrali zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Władimir Putin mówił dosadnie i w swoim stylu "Nikt nie może rościć sobie prawa do przedstawiania stanowiska Rosji, zwłaszcza po przeliczeniu głosów. To tylko przykład niskiego poziomu kultury politycznej

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
     • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:15
      Przypomnijmy - w referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 r., Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w stosunku 51,9 proc. do 48,1 proc.

      Kiedy dwa lata temu Facebook ogłosił, że zamierza przeprowadzić kolejne już śledztwo, czy Rosja rozpowszechnia fałszywe informacje na temat brexitu, ambasada Rosji skomentowała te rewelacje na Twitterze cytatem... Alberta Einsteina: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”.

      Wiele śladów prowadzi jednak do Moskwy.

      --
      Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
      • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:16
       Członkostwo Wielkiej Brytanii w UE "jest jak posiadanie biletu pierwszej klasy na Titanica" - powiedział Arron Banks. To on jest największym darczyńcą kampanii dotyczącej brexitu. Przekazał łącznie aż 12 mln funtów – najwięcej w historii Wielkiej Brytanii. Problem polega na tym, że do dziś nie wiadomo, jakie jest pierwotne źródło finansowania kampanii Leave.EU, która nawoływała do brexitu.

       Wcześniej brytyjski biznesmen najpierw był jednym z największych mecenasów Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), a potem wspomógł Nigela Farage'a w działaniach na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

       Grupa została ukarana grzywną 70 tys. funtów w maju 2018 r., po tym jak brytyjska Komisja Wyborcza stwierdziła, że grupa nie zgłosiła ponad 77 tys. funtów wydatków.

       Co więcej - w lutym 2019 r. Leave.EU i Eldon Insurance (spółka należąca do jej założyciela Arrona Banksa), zostały ukarane grzywną w wysokości 120 tys. funtów za naruszenie prawa dotyczącego danych. Jakby tego było mało, w kwietniu 2019 r. dziennikarze Channel 4 News ujawnili, że treść wyprodukowanych przez Leave.EU materiałów o charakterze antyimigracyjnym były fake newsami. Materiały pojawiały się zaledwie na kilkadziesiąt godzin przed głosowaniem, żeby sianiem dezinformacji wzmocnić przekaz i szanse eurosceptyków na zwycięstwo.

       Co Kreml mógł mieć z tym wszystkim wspólnego? W połowie lipca 2018 r. "The Observer" dotarł do dokumentów, na podstawie których dziennikarze sformułowali kilka zarzutów. Po pierwsze – wielokrotne spotkania przywódców Leave.EU z wysokiej rangi urzędnikami rosyjskimi od listopada 2015 do 2017 r.; po drugie – dwa spotkania w tygodniu, w którym Leave.EU rozpoczęła swoją oficjalną kampanię; po trzecie – dzień po rozpoczęciu kampanii rosyjski ambasador w Wielkiej Brytanii przedstawił Banksowi rosyjskiego biznesmena, który zaoferował Banksowi wielomiliardowe kontrakty na inwestycje w rosyjskie kopalnie złota i diamentów; po czwarte – wyjazd Brytyjczyka do Moskwy w lutym 2016 r. w celu spotkania się z kluczowymi biznesmenami, którzy stali za "złotym projektem", w tym z przedstawicielami jednego z rosyjskich banków.

       Targu dobito zaledwie 12 dni po zwycięskim przez europsceptyków referendum. Choć nie wiadomo ostatecznie, jaki udział w transakcji mieli Brytyjczycy, w grę wchodziły miliardy dolarów. Sam Banks nie krył się jednak ze swoimi interesami. Na Twitterze chwalił się bowiem inwestycjami w złoto...

       --
       Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
       • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:17
        Po publikacji zażądał jednak parlamentarnego śledztwa w sprawie propagowania "fałszywych wiadomości". - Nie było żadnych rosyjskich pieniędzy ani ingerencji w brexit – zaprzeczał. Dopiero pod presją "The New York Timesa", który w lipcu 2018 r. ujawnił nowe informacje, biznesmen przyznał, że były cztery spotkania, ale podtrzymywał, że Rosjanie nie mają z jego działalnością nic wspólnego.

        Z kolei "The Observer" opisał dowody wskazujące na to, że przedstawiciele kierowanej przez Banksa organizacji "Leave.EU" aż 11 razy spotykali się z pracownikami ambasady rosyjskiej w okresie poprzedzającym unijne referendum i do dwóch miesięcy po zakończeniu głosowania.

        To nie był koniec problemów Banksa. W listopadzie 2018 r. Krajowa Agencja ds. Przestępczości wszczęła śledztwo w związku niejasnościami dotyczącymi źródła jego dotacji. Niecały rok później postępowanie umorzono z uwagi na brak dowodów na popełnienie przestępstwa.

        Choć teoretycznie to zamyka temat zaangażowania Rosji w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii, o brexitowej batalii w Internecie wciąż jest bardzo głośno.


        --
        Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
        • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:17
         Pierwsze próby rosyjskiej ingerencji w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii zostały udokumentowane w 2014 r. Przy współudziale sponsorowanych przez Kreml mediów takich jak RT (dawne Russia Today) i Sputnik, rosyjskie trolle promowały fałszywe treści o oszustwach wyborczych w trakcie szkockiego referendum niepodległościowego w 2014 r., podżegając społeczeństwo do zorganizowanego buntu.

         Ówczesna premier Theresa May oskarżyła rosyjski rząd o "wykorzystywanie państwowych organizacji medialnych do kreowania fałszywych historii i zdjęć w celu zasiania niezgody na Zachodzie i podważania naszych instytucji".

         Z kolei według raportu amerykańskiego Senatu z początku stycznia 2018 r. państwowy kanał telewizyjny RT szeroko relacjonował kampanię referendalną w Wielkiej Brytanii, wzmacniając jednostronny przekaz na korzyść zwolenników brexitu.


         --
         Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
         • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:18
          To wpisuje się w szerszy trend związany z rosyjskim zaangażowaniem w rozbijanie europejskiej jedności. Twitter zidentyfikował w 2018 r. ponad 3800 rosyjskich kont związanych Internet Research Agency. To rosyjska firma zaangażowana w operacje internetowe w imieniu powiązanych z Kremlem biznesmenów i polityków. Z firmą, która ma siedzibę Sankt Petersburgu, kojarzy się rosyjskiego oligarchę Jewgienija Prigożyna.

          REKLAMA

          Prigożyn to szara eminencja Kremla. Agencja Associated Press nazwała go "szefem kuchni Władimira Putina". To w zaprzyjaźnionych z Prigożynem restauracjach prezydent Rosji urządzał bowiem wystawne kolacje z zagranicznymi dygnitarzami. Rosjanin kontroluje też sieć firm, z których część oskarżana jest o ingerencję w wybory w USA w 2016 r.

          Ślady trollowania prowadzą nie tylko do Rosji, ale także prawdopodobnie do Iranu. "The Telegraph" podaje, że 770 kont powiązanych z Teheranem wysłało ponad 10 mln tweetów w ciągu zaledwie jednego dnia – tego najważniejszego, czyli referendum w sprawie brexitu. Treść większości postów agitowała wyborców do głosowania za opuszczeniem UE. Boty działały według sprawdzonego schematu – kluczem do sukcesu było szerzenie dezinformacji i niezgody.

          Jakby tego było mało, w listopadzie 2017 r. "The Times" pisał o badaniach naukowców brytyjskich i amerykańskich uczelni, którzy zidentyfikowali ok. 150 tys. powiązanych z Rosją kont na Twitterze. Wszystkie tweetowały o brexicie w okresie poprzedzającym referendum. Część z nich zniknęła z Internetu krótko po głosowaniu.

          Według National Bureau of Economic Research wpływ botów na Twitterze na wynik głosowania mógł mieć kluczowe znaczenie na wyniki referendum. Z badań wynika bowiem, że zautomatyzowane konta mogły odpowiadać za głosy 1,76 proc. wszystkich biorących udział w referendum. Biorąc pod uwagę ostateczne wyniki głosowania, przesunięcie tych głosów na rzecz głosów za pozostaniem w UE zmieniłoby układ sił. Do brexitu by nie doszło.

          --
          Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
          • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:20
           Brexit. Unia ściąga brytyjskie flagi. A Brytyjczycy unijne
           To już ostatnie godziny do formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W budynkach urzędowych Unii Europejskiej zaczęło się zdejmowanie flag.

           --
           Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:21
   Jak informuje AFP, brytyjska flaga została uroczyście zdjęta w budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Zniknęła również z budynku Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie zdjęło ją dwóch urzędników. Pokazała to na Twitterze Isabelle Brusselmans ze służb prasowych Rady.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
     • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:28
      Szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon ostrzegła, że nie ma żadnych dróg na skróty do nowego referendum niepodległościowego, bo jeżeli ma ono zostać uznane przez świat, nie może być żadnych wątpliwości co do jego zgodności z prawem. Przemawiając w Edynburgu na kilka godzin przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - czemu większość Szkotów jest przeciwna - Sturgeon podkreśliła, że jej celem nadal jest przeprowadzenie referendum w tym roku. Przyznała zarazem, że może do niego nie dojść przed wyborami do szkockiego parlamentu w przyszłym roku.

      --
      Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
     • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:29
      Szefowa autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon ostrzegła, że nie ma żadnych dróg na skróty do nowego referendum niepodległościowego, bo jeżeli ma ono zostać uznane przez świat, nie może być żadnych wątpliwości co do jego zgodności z prawem. Przemawiając w Edynburgu na kilka godzin przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - czemu większość Szkotów jest przeciwna - Sturgeon podkreśliła, że jej celem nadal jest przeprowadzenie referendum w tym roku. Przyznała zarazem, że może do niego nie dojść przed wyborami do szkockiego parlamentu w przyszłym roku.      --
      Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
      • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:30

       - Mam dobre wieści dla obywateli UE, tych, którzy dziś mieszkają w Zjednoczonym Królestwie. W umowie o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE ochroniliśmy ich prawa, tych, którzy dziś mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. Ci obywatele UE mogą tam pozostać do końca życia na niezmienionych warunkach - powiedziała w rozmowie z TVP Info von der Leyen

       --
       Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
       • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:31
        18:41
        Prezydent Francji Emmanuel Macron na kilka godzin przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zwrócił się do swych rodaków, wyjaśniając konsekwencje brexitu dla ich kraju i dla samej UE. - Brexit to historyczne ostrzeżenie - podkreślił

        --
        Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
        • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:32
         Prezydent zaznaczył, że dla Brytyjczyków mieszkających we Francji po brexicie nic się nie zmieni, i zapowiedział, że wkrótce uda się do Londynu, aby wzmocnić dwustronne więzi między krajami. Zapewnił też, że Francuzi nigdy nie zapomną, ile zawdzięczają Wielkiej Brytanii.

         --
         Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:34
   Ulgowo w związku z brexitem potraktowani zostali brytyjscy pracownicy instytucji unijnych. Komisja Europejska przypomniała w piątek, że około 700 takich osób na mocy wyjątku przyznanego przez byłego już szefa tej instytucji Jean-Claude'a Junckera zachowa pracę, mimo że w instytucjach unijnych co do zasady zatrudniani są tylko obywatele UE.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:38
    A jednak Unia od lat nie jest w stanie przełamać gospodarczej stagnacji w starych krajach członkowskich. W miejscu stoją negocjacje nad wspólną polityką migracyjną, unijnym budżetem, ochroną środowiska. Bruksela jest biernym widzem kolejnych międzynarodowych kryzysów, często mających bezpośredni wpływ na jej przyszłość, takich jak w Iranie i Libii. Ale mimo że unijne instytucje nie potrafią skutecznie wypełniać powierzonych im kompetencji, starają się o nowe, choć nie przekazały ich im w jasny sposób kraje członkowskie. Polska doświadczyła tego choćby w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej, Hiszpania w sprawie katalońskiej rebelii.
    Pisząc o buncie przeciw integracji, zwykle wskazuje się na Polskę i Węgry. Ale to zjawisko szersze. Kraje nordyckie najmocniej sprzeciwiły się pogłębieniu strefy euro, we Włoszech w każdej chwili może dojść do władzy lider skrajnej prawicy, który chce wyjść z unii walutowej. Zdobycia zaś w 2022 r. Pałacu Elizejskiego przez Marine Le Pen nie da się już wykluczyć. Tego Unia – w przeciwieństwie do brexitu – już nie mogłaby przeżyć.

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:40

     Putin wygrał , kto następny , obawiam się że , My Polacy ,[ niektórzy ]nic nie rozumiejący i stosujący z dziwnym upodobaniem dziwną zasadę porozumiewania {awanturnictwo], i krzycząc MY ZAWSZE MAMY RACJE Idą na zwarcie z unią, ale za mali ,za głupi ,by wygrać, a Moskwa pracuje , dla Putina , unia jest przeszkodą do zwiększenia swojej strefy wpływu, i w wielu krajach , wspólnicy polityki rozbijania , podnoszą główy, niestety taką rolę w Polsce ma partia rządząca , Niebawem zobaczymy czy Bismarck, mówiący że Polacy nie potrafią się rządzić , miał rację , Obstawiam że miał

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 31.01.20, 22:47
     "Około 200-300 zwolenników proeuropejskich było wyśmiewanych przez zwolenników brexitu, gdy szli z Downing Street do biura Komisji Europejskiej w Londynie" - donosi agencja. "Policja utworzyła linię oddzielającą obie grupy" - informuje. Do zdarzenia doszło w piątek po południu

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 02:30

   Brytyjski bloger czeka na polski paszport. "To jest mój dom"

   Patrick Ney, brytyjski dziennikarz, blogger, który od 2010 r. mieszka w Polsce, opublikował przejmujący wpis. Mężczyzna przyznał, że ostatni dzień Wielkiej Brytanii w UE jest bardzo smutny, zwłaszcza, że nadal czeka na polski paszport

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 02:49
   Boris Johnson: "To świt nowej ery"
   To nie koniec, to początek - zapowiada premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w swoim wystąpieniu tuż przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Moim zadaniem jest zebrać ten kraj do kupy i pchnąć naprzód - dodał.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 02:50
    Premier nie wystąpił publicznie, ale jego przemówienie jest transmitowane przez internet. Kilka godzin wcześniej zamieścił na Facebooku krótki wpis, w którym zapowiada, że to rozpoczęcie nowego rozdziału w historii Wielkiej Brytanii.
    - To początek nowej przyjacielskiej współpracy między Wielką Brytanią a Unią Europejską - zapowiedział premier w swoim wystąpieniu. - Wiem, że odniesiemy sukces - zapewnił.
    Wystąpienie było krótkie i utrzymane w entuzjastycznym tonie.
    - Dla wielu z was to chwila nadziei, moment o którym myśleliście, że nigdy nie nadejdzie. Wielu też oczywiście czuje lęk i stratę. Jest też trzecia grupa, być może największa, która obawia się tych wszystkich niekończących się politycznych kłótni. Zapewniam, że rozumiem te wszystkie uczucia - zaczął swoje przemówienie szef brytyjskiego rządu.
    - Zadaniem tego rządu, moim zadaniem jest zebranie tego kraju do kupy i pchnięcie go do przodu - zadeklarował.
    Jak podkreślił, najważniejszą rzeczą, którą ma do powiedzenia jest to, że "to nie koniec. To początek".
    Johnson przypomniał, że decyzja o opuszczeniu Unii zapadła demokratycznie i że on się z nią zgadza, ponieważ "przez 50 lat istnienia ta organizacja rozwinęła się w kierunku, który nie pasuje do tego kraju". - I to jest decyzja, którą wy, ludzie, potwierdziliście nie raz, a dwa razy - przypomniał odnosząc się do wyników referendum brexitowego i wyborów, które wygrała partia konserwatywna.

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 02:51
     Jak mówił, to jest moment autentycznej narodowej odnowy i zmiany. - To świt nowej ery - zaznaczył. - Pora uwolnić nasz potencjał i uczynić nasz kraj lepszym miejscem do życia w każdym zakątku Zjednoczonego Królestwa - podsumował.
     W nocy z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania symbolicznie opuszcza Unię Europejską. Symbolicznie, bo wypracowywanie szczegółów potrwa co najmniej kolejnych kilka-kilkanaście miesięcy.

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 11:07
   Szefowa autonomicznego rządu szkockiego Nicola Sturgeon zapowiedziała, że "Szkocja powróci do serca Europy już jako niepodległe państwo". Skutki brexitu dosięgnąć mogą inne kraje.
   Nicola Sturgeon zapowiedziała powrót Szkocji do Unii Europejskiej jako niepodległego państwa na Twitterze w nocy z piątku na sobotę

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 19:48
   Nie minęła nawet doba od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a już zaczęła się walka o unijne rybołówstwo na wodach brytyjskich, najbogatszych w zasoby rybne w Europie - pisze w sobotę francuski dziennik „Le Monde”.
   Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w trzyminutowym przemówieniu wygłoszonym na „pożegnanie z UE” obiecał „ożywić brytyjskie rybołówstwo” i zapowiedział, że brytyjskim rybakom nie będą już wchodzić w drogę obcy.

   Londyn ma silniejszą pozycję, ale - jak zapowiedziała w wywiadzie radiowym była francuska minister ds. europejskich, a obecnie europosłanka Nathalie Loiseau - "pierwszym porozumieniem, które ma być zawarte w czerwcu, będzie porozumienie w sprawie rybołówstwa".

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 20:25
   To co się stało, stać się musiało. W nocy z piątku na sobotę Wielka Brytania po blisko 4 latach od referendum opuściła Unię Europejską. Specjalne pożegnanie na łamach "Guardiana" przygotowała polska reżyserka Agnieszka Holland. Nie kryła także swoich emocji towarzyszącym historycznej chwili.

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 20:27
   Do widzenia" - tak w polskich słowach zwróciła się na łamach jednej z największych gazet na Wyspach reżyserka. Agnieszka Holland na wstępie zaznaczyła, że zarówno Europejczycy w Polsce jak i w całej Europie apelowali wielokrotnie do Brytyjczyków, aby mimo referendum pozostali we Wspólnocie.

   "Mówiliśmy wam wtedy, że was kochamy i że ważne jest dla nas, abyście pozostali. Jednak ta kampania nie spotkała się z żadną reakcją. A po tym jak wybraliście niechlujnego narcyza na premiera, którego jedyną ambicją było wskoczenie w niepewność, stało się jasne że była to iluzja" - stwierdza Agnieszka Holland.

   W dalszej części felietonu polska reżyserka stwierdza, że obecnie strach rządzi światem, Zachodem, Europą i Stanami Zjednoczonymi. "Obawiamy się zmian, których nie jesteśmy w stanie przyjąć, a ten strach rodzi agresję nienawiść i ucieczkę od wolności" - diagnozuje artystka. "Ale czy wy - drodzy brytyjscy przyjaciele - naprawdę myślicie, że ocalicie swoje zwyczaje, tradycję oraz dawno utraconą przeszłość zamykając się w słoiku? Musicie wiedzieć, że obecnie nie ma już szczelnych słoików - to tylko złudzenie" - pisze na łamach "Guardiana" Holland.

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 20:39
   Wielka Brytania to pierwsze państwo w historii UE, które opuściło tę organizację. Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego w najbliższym czasie kraj ten będzie się zmagał z wieloma nowymi problemami, ale w dłuższej perspektywie może zyskać na rozstaniu z Brukselą.

   - Jeżeli pozbędą się unijnego gorsetu w postaci unijnych regulacji dotyczących handlu i zastąpią go intensywniejszą współpracą handlową i gospodarczą z USA, co zapowiedział prezydent Donald Trump, ale także z takimi krajami jak Kanada, Australia, Nowa Zelandia czy kraje Azji, to może się okazać, że Wielka Brytania może nie w perspektywie krótkoterminowej, ale w nieco dłuższej generalnie zyskać - powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl.

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jutta_t Re: Nadszedł historyczny dzień. O północy ..... 01.02.20, 20:41

   Polityk przyznał, że ożywienie gospodarcze może stanowić zachętę dla kolejnych państw, by przemyśleć swoją politykę. Ryszard Czarnecki uważa, że więcej "exitów" na razie nie będzie, ale mogą pojawić się inne decyzje.

   - Raczej spodziewam się poważnych debat nad opuszczeniem przez niektóre kraje strefy euro. Taka debata trwa m.in. we Włoszech, gdzie dwie partie, które są na samej górze sondaży, domagają się wyjścia Włoch ze strefy eurolandu - zaznacza

   --
   Bywam w ... forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka