Dodaj do ulubionych

Olej sojowy może powodować zmiany w mózgu

03.02.20, 17:06
Olej sojowy może powodować zmiany w mózgu

Olej sojowy stał się popularnym dzięki kuchni azjatyckiej. Przede wszystkim dlatego, że prawie nie ma smaku i nie zostawia swojego zapachu w potrawach. Co więcej, olej sojowy zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także lecytynę i witaminę E. Teraz lekarze odkryli, że olej sojowy może mieć również negatywny wpływ na nasz mózg.
Obserwuj wątek
   • seremine Re: Olej sojowy może powodować zmiany w mózgu 03.02.20, 17:08
    Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kalifornii pokazały, że olej może mieć również wpływ na funkcjonowanie podwzgórza mózgowego. Okazuje się, że olej sojowy może upośledzać działanie aż setki genów. Jeden z nich odpowiedzialny jest za produkowanie oksytocyny, zwanej "hormonem miłości". Naukowcy zaznaczają, że zmiany są związane wyłącznie z olejem sojowym. Nie stwierdzono negatywnego działania np. napoju sojowego.
    2. Efekty uboczne stosowania oleju sojowego

    Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Endocinology". W testach wzięły udział trzy grupy myszy laboratoryjnych. Każda z grup miała wprowadzony do diety odpowiedni tłuszcz. W pierwszej grupie był to olej sojowy, w drugiej olej sojowy modyfikowany w taki sposób, by miał zmniejszony poziom kwasu linolowego, natomiast w trzeciej grupie - myszom podawano olej kokosowy.
  • seremine Re: Olej sojowy może powodować zmiany w mózgu 03.02.20, 17:09
   Badanie nie wykazało żadnych różnic między grupami, które miały w diecie różne rodzaje oleju sojowego. W obu grupach u myszy stwierdzono uszkodzenie podwzgórza mózgowego. Jest ono odpowiedzialne za regulowanie masy, a także utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała.
   3. Sojowe produkty - czy są szkodliwe?

   Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pozwoli na lepsze zrozumienie pracy metabolizmu człowieka i wpływu, jaki ma na pracę mózgu. Liczą, że w konsekwencji pomoże to walczyć z takimi chorobami jak autyzm czy choroba Parkinsona.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka