Dodaj do ulubionych

Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra Ł. .

07.02.20, 15:06

Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra Łukaszenki. Rosja wchłonie Białoruś?
Ważą się losy Białorusi. Rosja coraz mocniej domaga się od Mińska integracji, którą zakłada umowa z 1999 roku. Decydujące rozmowy Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki zaplanowano na piątek w Soczi

--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 07.02.20, 15:08
   Temat integracji Białorusi z Rosją wraca jak bumerang od lat. Wspólna waluta, służby celne i sądownictwo - to założenia umowy podpisanej między Alaksandrem Łukaszenką a Borysem Jelcynem, która weszła w życie w 1999 roku. Od tego czasu Moskwa miała wpompować w białoruską gospodarkę ponad 130 mld dolarów, również przez umożliwienie sprzedawania gazu na zachód z wysoką przebitką.

   Teraz Władimir Putin wystawił Łukaszence rachunek. Żąda od niego deklaracji - integracja czy zerwanie dotychczasowych relacji. Jeszcze rok temu wydawało się, że Mińsk nie ma wyjścia i wobec uzależnienia od rosyjskich surowców będzie musiał karnie dać się wchłonąć Rosji. W ostatnich miesiącach sporo się jednak zmieniło.

   Im mocniej Rosja naciskała na integrację na swoich - rozszerzonych - warunkach, tym bardziej na zwłokę grał Łukaszenka. Najpierw podkreślał, że suwerenność Białorusi jest "rzeczą świętą" i zapewnił, że nie uda się "podzielenie Białorusi na obwody i wepchnięcie jej do Rosji". W listopadzie premierzy obu krajów zatwierdzili wstępny program integracji, zawierający 16 z 31 obszarów. Negocjacje co do drugiej połowy utknęły jednak w martwym punkcie

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 07.02.20, 15:09
    Alaksandr Łukaszenka gra na zwłokę. Władimir Putin ma dylemat

    Rosji zależało, by w 20. rocznicę podpisania umowy o Państwie Związkowym, 8 grudnia, w błysku fleszy nieformalnie "zaanektować" Białoruś. Dzień wcześniej w Mińsku odbył się masowy protest sympatyków opozycji, przestrzegających Łukaszenkę przed oddaniem niepodległości kraju. W ciągu 2019 r. liczba zwolenników związku Białorusi i Rosji zmalała z 60,4 do 40,4 proc

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 07.02.20, 15:09
     My mamy swój kraj. Nasi ludzie walczyli o niepodległość i teraz sprzedać ją za ropę i gaz to najgorsze, co może zrobić człowiek na świecie" - powiedział student z Mińska w trakcie demonstracji. Niektórzy uczestnicy protestu przynieśli historyczne biało-czerwono-białe flagi. Do zacieśnienia integracji nie doszło, a Rosja zaczęła wysyłać do Mińska coraz więcej komunikatów w rodzaju "żarty się skończyły".

     Już wcześniej przy granicy z Białorusią zaobserwowano wzmożony ruch, m.in. w bazie wojskowej w Klińcach. Choć głosy, że Rosjanie mogą zaatakować wydają się przesadzone, to obecność piechoty, czołgów i transporterów miała pomóc Łukaszence w podjęciu decyzji. Gdy okazało się, że nie dał się przestraszyć, Moskwa wysłała inny sygnał. Andrej Suzdalcew, jeden z politologów powiązanych z Kremlem, zaczął publicznie nawoływać do "wymiany Łukaszenki

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
     • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 07.02.20, 15:10
      1 stycznia Rosja wstrzymała też dostawy ropy na Białoruś. Mińsk chciał tych samych warunków, co do tej pory, Moskwa chciała narzucić wysoką prowizję. Rosjanie wydzielają białoruskiej gospodarce dokładnie tyle gazu, ile sama zużywa, uniemożliwiając zarabianie na tranzycie na zachód. Widmo całkowitego zakręcenia kurka sprawiło, że Łukaszenka zaczął szukać alternatyw.

      Na początku lutego w Mińsku pojawił się Mike Pompeo. O zainteresowaniu USA rozwojem sytuacji świadczy fakt, że sekretarz stanu wolał wybrać się na Białoruś (pierwsza taka wizyta od 1994 roku) niż do Warszawy. Na uroczystości przekazania samolotów F-35 Polsce obecni byli prezydent, premier, szef MON i… ambasador USA. Pompeo niemal w tym samym czasie poklepywał po plecach Łukaszenkę, zapewniając, że jego kraj jest w stanie zapewnić Białorusi dostawy surowców w konkurencyjnych cenach przez port w litewskiej Kłajpedzie

      --
      Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jerzy_55 Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 07.02.20, 16:15
   Eksperci wskazują, że "umizgi" Łukaszenki do Zachodu wynikają z chęci uzyskania jak najwięcej od Putina. Białoruski przywódca wie, że nikt nie będzie dotował Mińska w takim stopniu, jak czyni to Rosja. Alternatywą byłaby konieczność wprowadzania europejskich standardów w życiu politycznym czy gospodarczym, co oznaczałoby dla Łukaszenki mniej władzy. A to ostatnie, z czego zgodziłby się zrezygnować.

   "Nastąpiła chwila prawdy - powiedział przed spotkaniem z Putinem. Podkreślił, że Białoruś chce dobrych relacji z Rosją, ale nie za wszelką cenę. "Krzyczą: ach, Pompeo przyjechał. Jutro Trump przyjedzie. I co wtedy powiedzą?"

   --
   Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
  • jerzy_55 Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 07.02.20, 16:19
   A - F
   3 godziny temu

   Lukaszenko sie starzeje i nie bedzie na wieki, dlatego planuje swego synka na nastepce, jezdzac z nim w podrozach...
   Czy zatem Zachod i Rosja przygotowuja sie do dzialan w celu powtorzenia i przeciwdzialanie scenariuszowi "Majdanu" na Bialorusi...???

   --
   Ulubione : forum.gazeta.pl/forum/f,99957,_Milosnicy_ksiazek_Remarque_a.html?s_action=f_add
  • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 08.02.20, 17:15
   Ustaliliśmy, że utrzymamy warunki dostaw gazu w 2019 roku - powiedział Kozak dziennikarzom. Podkreślił, że chodzi tylko o 2020 rok. W 2019 roku cena gazu dla Białorusi wynosiła 127 USD za 1000 metrów sześciennych.

   REKLAMA

   Wicepremier Rosji powiedział również, że dostawy ropy naftowej na Białoruś będą się odbywać w oparciu o warunki komercyjne, które nie będą zależne od ilości kupowanego surowca. Oświadczył, że Rosja nie może zaoferować Białorusi zniżek, ponieważ musiałaby uciec się do regulowania przez państwo rynku ropy, a tego - jak zapewnił - nie może uczynić. - Nie możemy stale zmieniać reguł i stawiać w niejasnej sytuacji naszych firm naftowych - powiedział.

   Kozak obiecał, że Moskwa będzie wspierać osiągnięcie ustaleń o charakterze komercyjnym pomiędzy konsumentami na Białorusi i rosyjskimi firmami naftowymi.

   Rozmowy o integracji trwają...

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 08.02.20, 17:15
    Rosja i Białoruś będą nadal na szczeblu rządów i ministerstw prowadzić konsultacje w sprawach integracji w ramach Państwa Związkowego - zapowiedział wicepremier. Spotkanie w Soczi określił jako pozytywne.

    Rozmowy przedłużyły się z powodu spóźnienia delegacji rządu Rosji. Pod jej nieobecność Putin i Łukaszenka przeprowadzili rozmowy sam na sam, po czym rozegrali mecz hokejowy. Grali w jednej drużynie, której kapitanem był Putin i która wygrała mecz 13:4.

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Władimir Putin musi zdecydować ws. Alaksandra 08.02.20, 17:16
     1 stycznia Rosja wstrzymała dostawy ropy na Białoruś, ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie cen i dostaw surowca. Obecnie Mińsk na bieżąco umawia się na częściowe dostawy z poszczególnymi firmami w Rosji, by zapewnić funkcjonowanie swoim rafineriom. Ponadto poszukuje alternatywnych źródeł surowca.

     Wprowadzane w rosyjskim sektorze naftowym zmiany podatkowe powodują wzrost ceny ropy dla Mińska, przez co Białoruś traci dochody z eksportu paliw wytworzonych w jej rafineriach. Mińsk chciał od strony rosyjskiej rekompensaty i uwzględnienia tego faktu podczas ustalania warunków dostaw

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka