Dodaj do ulubionych

Fiasko szczytu UE w Brukseli.

22.02.20, 21:23
Fiasko szczytu UE w Brukseli. Niepokojące komentarze
Przywódcy 27 krajów UE nie doszli do porozumienia ws. budżetu Wspólnoty na lata 2021-27. Nie ustalono też nowej daty szczytu, co - zdaniem komentatorów - jest znakiem głębokich podziałów. Na celowniku znalazł się "klub skąpców". Na drugim biegunie są "przyjaciele spójności", czyli m.in. Polska.
Obserwuj wątek
  • jane_doe_hej Re: Fiasko szczytu UE w Brukseli. 22.02.20, 21:23
   "Kolejny raz 27 krajów europejskich odegrało na oczach świata smętne przedstawienie bójki wokół budżetu Wspólnoty. Najbardziej przyczynił się do tego klub skąpców (Niemcy, Austria, Dania, Holandia i Szwecja), który nie tylko odmawia wydania choćby jednego dodatkowego euro, ale chciałby zmniejszyć swój wkład" - pisze brukselski korespondent dziennika "Liberation" Jean Quatremer.

   Telewizja BFMTV, powołując się na "źródło europejskie", określa z kolei "piątkę skąpców", która korzysta z rabatów, jako "bardzo, bardzo nieustępliwą, a jej żądania jako całkowicie nie do przyjęcia".
   • jane_doe_hej Re: Fiasko szczytu UE w Brukseli. 22.02.20, 21:24
    00:11 / 00:49
    Nie wiem, czego dotyczy tweet pana Donalda Tuska. Generalnie chciałbym, żeby mocno się zaangażował w kampanię wyborczą po stronie pani Kidawy-Błońskiej.

    Drugim "klubem" komentator BFMTV nazywa "kraje Wschodu i Południa, a wśród nich Hiszpanię, Polskę i Grecję, zjednoczone w łonie 'przyjaciół spójności', które nie zgadzają się na obniżenie środków na ten cel i na Wspólną Politykę Rolną".

    Przypomina, że spójność i Wspólna Polityka Rolna to 60 proc. budżetu UE, a według kompromisu proponowanego przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela środki na nie miałyby być obcięte o 100 mld euro w porównaniu z budżetem 2014-20.
    • jane_doe_hej Re: Fiasko szczytu UE w Brukseli. 22.02.20, 21:24
     Radio RFI zauważa, że "przyjaciele spójności" uzyskali poparcie Francji i Irlandii, krajów, którym "bezwzględnie zależy na utrzymaniu wspólnej polityki rolnej". Cytuje "bardzo zbliżone" wypowiedzi polskiego premiera i francuskiego prezydenta, którzy po fiasku szczytu wyrażali satysfakcję z uzyskania dodatkowych środków na fundusz spójności i politykę rolną.

     Prezydent Francji, według relacji RFI, zapowiedział przed wyjazdem, że Francja "nie poświęci Wspólnej Polityki Rolnej i to nie WPR płacić ma za brexit".

     Źródło: interia.pl

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka