Dodaj do ulubionych

Koronovirus:

09.03.20, 15:53
Dr Robb radzi:

Zrezygnuj z uścisku dłoni, a zamiast tego stosuj inny rodzaj powitania, np. przybijaj piąstkę (ale nie piątkę!), zrób lekki ukłon lub zetknij się z drugą osobą łokciem.
Dotykaj włączników światła, przycisków w windzie itp. TYLKO kostką zgiętego palca. Podczas tankowania podnoś dozownik paliwa przez ręcznik papierowy lub używaj jednorazowej rękawicy.
Otwieraj drzwi zamkniętą pięścią lub biodrem. Nie chwytaj za klamkę dłonią, chyba że nie istnieje inny sposób otwarcia drzwi. To szczególnie ważne w przypadku drzwi łazienkowych i znajdujących się w miejscach publicznych, np. na poczcie.
Jeśli masz dostęp do chusteczek dezynfekujących, używaj ich w sklepach, do wycierania rąk, wózka i fotelika dziecięcego.
Myj ręce mydłem przez 10–20 sekund i/lub używaj środków dezynfekujących do rąk na bazie alkoholu (ponad 60 proc.), ilekroć wracasz do domu po wykonywaniu jakiejkolwiek czynności w miejscu, w którym przebywały inne osoby.
Trzymaj środki dezynfekujące przy wejściu do domu oraz w samochodzie, by można było użyć jej po zatankowaniu i dotknięciu brudnych przedmiotów, gdy nie można natychmiast umyć rąk.
Jeśli to możliwe, gdy kaszlesz lub kichasz, używaj jednorazowych chusteczek i wyrzucaj je. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zakrywaj usta łokciem, ale pamiętaj, że na ubraniu może znaleźć się wirus, który potrafi przenosić się przez tydzień lub dłużej!
Obserwuj wątek
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 15:54
   Na listę przedmiotów, które warto mieć w domu, dr Robb wpisał:

   Lateksowe lub nitrylowe rękawiczki do robienia zakupów, korzystania ze zbiorników paliwa i wykonywania wszelkich innych czynności w zanieczyszczonych obszarach.
   Jednorazowe maseczki chirurgiczne, które mogą być pomocne nie dlatego, że ochronią nas przed kropelkami unoszącymi się w powietrzu, a dlatego, że powstrzymują przed nieświadomym dotykaniem ust i nosa. Większość z nas robi to aż 90 razy dziennie!
   Cynk w tabletkach, bo – zgodnie z informacjami zawartymi w liście – pastylki cynkowe do ssania hamują namnażanie się koronawirusa (i większości innych wirusów) w nosie i w gardle. Według podanej instrukcji należy stosować je kilka razy dziennie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. Najlepiej ssać takie tabletki na leżąco, by mogły rozpuścić się w nosogardzieli.

   Według amerykańskiego wirusologa warto zaopatrzyć się w środki ochrony osobistej już teraz. Ważne, by mieć odpowiednie rozmiary rękawiczek dla wszystkich członków rodziny i preparaty dezynfekujące na bazie alkoholu (w stężeniu co najmniej 60 proc.), bo tylko takie są skuteczne.
   • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 15:56
    List, który przypadkowo trafił do tak szerokiego grona odbiorców, zawiera kilka kontrowersyjnych punktów, choć większość postulatów dra Robba pokrywa się za zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pierwszą dyskusyjną kwestią jest stosowanie jednorazowych maseczek. WHO zaleca używanie takich zabezpieczeń tylko osobom, które już chorują, opiekują się chorymi i są pracownikami ochrony zdrowia.

    Najwięcej wątpliwości wzbudza jednak część dotycząca stosowania cynku, wraz ze szczegółową instrukcją (i wskazaniem konkretnej marki suplementu). Ministerstwo Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (NIH) podaje: cynk pozwala organizmowi wytwarzać i aktywować limfocyty T. Potwierdza, że dzieci i osoby starsze z niedoborem cynku w krajach rozwijających się są bardziej podatne na zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego.

    Istnieją doniesienia naukowe, według których krótkotrwałe doustne leczenie cynkiem skraca czas infekcji wirusowej przy odpowiedniej dawce suplementu, ale tylko u osób dorosłych. Jak wynika z badań autorstwa dra Josepha Adriana L. Buensalido opublikowanych w zeszłym roku, leczenie działa, gdy w ciągu pierwszych 24 godzin od wystąpienia objawów infekcji przyjmie się co najmniej 75 mg cynku. Należy jednak stosować go z dużą ostrożnością, bo według NIH dzienna dawka przekraczająca 150 mg może dać skutki uboczne w postaci zmniejszonej funkcji układu odpornościowego.

    O skuteczności przyjmowania dużych dawek cynku (ale też m.in. witamin C, D, E, wody utlenionej), które miały pomóc w walce z koronawirusem, przekonywał jeszcze niedawno Jerzy Zięba, a przed kierowaniem się takimi radami ostrzegał Główny Inspektorat Sanitarny.
    • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 15:56
     Dr Robb uważa, że szanse na opanowanie epidemii koronawirusa są niewielkie. Ludzie wcześniej nie zetknęli się z tym patogenem, dlatego ich organizmy nie są na niego odporne. Na całym świecie podejmowane są ogromne wysiłki, by zrozumieć wirusologię molekularną i kliniczną tego wirusa. Zdobyto już niewiarygodną wiedzę na temat jego genomu, budowy i zjadliwości, ale w tym roku nie będą dostępne żadne leki ani szczepionki, które mogłyby nas ochronić przed nowym patogenem. Na razie dostępne jest tylko leczenie objawowe.
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 18:30
   Niektórzy mówią, że koronawirus to odmiana grypy. Nie. Grypa nie rozprzestrzenia się tak łatwo i nie zabija tak często. Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 jest agresywniejszy od grypy i - jeśli wierzyć w relację włoskiego lekarza z Bergamo - atakuje także młodych. Oni również trafiają na intensywną terapię. Jak twierdzi lekarz Daniele Macchini z Humanitas Gavazzeni Clinics w Bergamo, wielu z nich wymaga natychmiastowego podłączenia do specjalistycznego sprzętu ratującego życie. Wszyscy mają dwustronne śródmiąższowe zapalenie płuc.
   • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 18:31
    Z powodu koronawirusa sytuacja we Włoszech z godziny na godzinę robi się coraz bardziej dramatyczna. W całym kraju zakażonych koronawirusem są tysiące osób. Do tej pory odnotowano kilkaset ofiar śmiertelnych. Włochy to drugi na świecie po Chinach kraj z największą liczbą ofiar Covid-19. W Państwie Środka zmarło jak dotąd ponad 3 tys. osób.

    Jak wygląda teraz życie codzienne we Włoszech? Opis wydarzeń przedstawiony przez lekarza z Bergamo może wywoływać niepokój. - Kolejne grupy przybywają do izby przyjęć. Szpital tworzy zróżnicowane trasy dla podejrzewanych o zarażenie pacjentów, by unikać między nimi kontaktu i dodatkowych infekcji. Cała ta szybka transformacja wprowadziła na korytarzach szpitala atmosferę surrealistycznej ciszy i pustki, którą trudno pojąć. Jest trochę jak na wojnie - opowiada lekarz Daniele Macchini z Humanitas Gavazzeni Clinics w Bergamo cytowany przez "Corriere della Sera".

    "Przestańmy mówić, że to grypa"

    Relacja włoskiego lekarza budzi niepokój. - Sytuacja jest dramatyczna. Nie przychodzą mi do głowy żadne inne słowa. To dosłownie jakby wybuchła wojna, nasze bitwy trwają nieprzerwanie w dzień i w nocy. Nieszczęśnicy, którzy jeden po drugim do nas trafiają na pogotowie, wcześniej myśleli, że mieli tylko grypę. Władze mówiły im, że tak było. Przestańmy mówić, że to grypa. Mieszkańcy Bergamo nie przychodzili wcześniej na izbę przyjęć, jakoś sobie radzili z chorobą, postępowali zgodnie ze wszystkimi wskazaniami władz, czyli siedzieli tydzień lub dziesięć dni w domu z gorączką i nie wychodzili, by nie zarażać. Ale teraz już nie wytrzymują. Nie mogą już znieść powikłań choroby. Nie oddychają wystarczająco dobrze, potrzebują tlenu. Tymczasem terapie lekowe dla tego wirusa są niewystarczające - dodaje Daniele Macchini.

    Czy jest jakaś skuteczna terapia, która pomoże zwalczyć koronawirusa? Lekarz nie pozostawia złudzeń. - Przebieg choroby zależy od naszego organizmu. Ale wielu ludzi nie może tego dłużej znieść. Chorzy liczyli, że ciało samo zlikwiduje wirusa. Spójrzmy prawdzie w oczy. Terapie przeciwwirusowe stosowane przeciwko temu wirusowi to improwizacja. Dopiero się go uczymy - podkreśla Daniele Macchini.
    • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 18:32
     Tablice przy łóżkach pacjentów były dotąd w różnych kolorach, w zależności od ich stanu. Teraz wszystkie są czerwone i wszędzie jest ta sama przeklęta diagnoza: dwustronne śródmiąższowe zapalenie płuc - relacjonuje lekarz z Bergamo dla Corriere della Sera.

     Lekarz obala też powszechnie krążący mit, że koronawirus jest najgroźniejszy dla osób starszych. - Widok tak wielu młodych ludzi, którzy trafiają na intensywną terapię burzy spokój. I chociaż w sieciach społecznościowych wciąż są ludzie, którzy chwalą się, że nie boją się, to nie ulega wątpliwości - to katastrofa epidemiologiczna. I nie ma już chirurgów, urologów, ortopedów. Jesteśmy lekarzami, którzy nagle stają się częścią jednego zespołu, aby zmierzyć się z tym tsunami, które do nas przyszło - przyznaje Daniele Macchni.

     Z dnia na dzień liczba osób, u których zdiagnozowano koronawirusa we Włoszech dynamicznie rośnie. - Wyniki wymazów pojawiają się jeden za drugim. Pozytywny, pozytywny, pozytywny - relacjonuje lekarz z Bergamo.

     Jak wygląda teraz życie codzienne we Włoszech?

     Lekarz przyznaje, że z powodu koronawirusa życie społeczne we Włoszech zostało jakby zawieszone. Sam prawdopodobnie przez kilka najbliższych miesięcy nie zobaczy rodziny i ukochanego syna. Daniele Macchini dodaje, że dwa tygodnie temu z własnej woli przestał spotykać się z członkami rodziny, bo boi się, że ich zarazi.

     - Nie widzę mojego syna ani członków mojej rodziny z obawy przed zarażeniem ich, a tym samym zakażeniem babci i krewnych z innymi problemami zdrowotnymi - wyznaje lekarz z Bergamo. Dodaje, że musi wystarczyć mu oglądanie zdjęć ukochanego syna i wideorozmowy z nim.
     • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 18:33
      Lekarz prosi obywateli, aby robili wszystko, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się. - Bądź cierpliwy, nie możesz chodzić do teatru, muzeów ani na siłownię. Spróbuj zlitować się nad niezliczonymi starszymi ludźmi, którym możesz zaszkodzić. Wiem, że to nie będzie twoja wina, ale tych, którzy przekonują cię, że przesadzasz. Nawet to świadectwo może wydawać się przesadą dla tych, którzy są daleko od epidemii. Ale proszę, posłuchaj, wychodź z domu tylko po to, aby załatwić niezbędne rzeczy - dodaje Daniele Macchini.

      Lekarz podkreśla, że masowe zakupy w supermarketach są bardzo złym pomysłem, bo oznaczają ryzyko kontaktu z chorymi ludźmi, którzy nie wiedzą, że są zarażeni koronawirusem. - Jeśli masz normalną maskę (nawet taką, która jest używana do wykonywania pewnych prac fizycznych), załóż ją - dodaje Daniele Macchini.

      Lekarz nie ukrywa, że pomimo środków bezpieczeństwa jest możliwe, że on i jego koledzy zostali już zarażeni. Wśród jego współpracowników są także lekarze, którzy mają krewnych zainfekowanych Covid-19.

      Prosi też o to, żeby w trudnej sytuacji zatroszczyć się o osoby starsze. - Powiedz członkom rodziny, którzy są w podeszłym wieku lub cierpią na inne choroby, aby pozostali w domu. Zapewnij im artykuły spożywcze - podkreśla medyk.

      Czy pacjenci okazują wdzięczność lekarzom?

      - Nie mówię dużo o ludziach, którzy określają nas dzisiaj jako bohaterów, a którzy do wczoraj byli gotowi nas obrazić i zgłosić. Jedni i drudzy znów będą nas obrażać i złożą skargę, gdy tylko wszystko się skończy. Ludzie szybko o wszystkim zapominają. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy bohaterami. To nasza praca. Każdego dnia ryzykujemy, kiedy wkładamy ręce w brzuch pełen krwi kogoś, o kim nie wiemy, czy ma wirusa HIV czy zapalenie wątroby typu C - dodaje Macchini.

      - Kiedy dotykamy chorego na HIV, bierzemy leki, które powodują, że wymiotujemy od rana do nocy przez miesiąc. Kiedy sprawdzamy wyniki testów podczas różnych kontroli po przypadkowym nakłuciu, mamy nadzieję, że nie zostaliśmy zarażeni. Zarabiamy na życie robiąc coś, co wywołuje emocje. Nie ma znaczenia, czy są dobre, czy złe, po prostu zabieramy je do domu. Chcemy być użyteczni dla innych ludzi. Spróbuj zrobić to samo. Naszymi czynami wpływamy na życie i śmierć dziesiątek osób. Ty także możesz to zrobić. Udostępnij tę wiadomość i rozprzestrzeniaj ją na cały świat, aby zapobiec temu, co dzieje się teraz we Włoszech - podkreśla Daniele Macchini.

      (Źródło: Corriere della Sera)
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 18:57
   Betlejem zamknięte jest 25 chorych na koronę zarazili się od turystow z Grecji ktorzy zarazili też szofera swojego Autobusu
   Wszyscy pracownicy hotelu w kturym mieszkali zostali w izolacji w Hotelu. Narazie niema co planować wizyt w tym miejscu a święto się zbliża
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 19:33
   Koronawirus nadal rozprzestrzenia się na świecie. Liczba zachorowań w Polsce wzrosła do 17. Kolejna zakażona osoba to kobieta, która przebywa w szpitalu w Poznaniu. Rząd postanowił wprowadzić kontrole sanitarne na granicach z Czechami i Niemcami, a od jutra na pozostałych przejściach granicznych. Tymczasem pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano na Cyprze co oznacza, że Covid-19 pojawił się już we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.
   • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 19:34
    W wielu więzieniach we Włoszech wybuchły w minionych godzinach bunty z powodu wprowadzenia również tam ograniczeń w celu zatrzymania szerzenia się koronawirusa
    Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godz. 11.00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że podczas spotkania będzie mowa o współdziałaniu i zapobieganiu koronawirusowi
    Wszystko wskazuje na to, że mecz Polska-Finlandia, który zaplanowany jest na 27 marca na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, odbędzie się bez udziału publiczności
    • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 19:34
     19:24

     Dwoje dzieci ze Szczawnicy (Małopolskie), których ojciec mógł mieć kontakt z zakażonymi koronawirusem we Włoszech, trafiło z objawami chorobowymi do jednego z krakowskich szpitali, gdzie przejdą badania – poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.
     • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 19:35
      19:23

      Włoski Komitet Olimpijski (CONI) zarekomendował odwołanie wszystkich wydarzeń sportowych do 3 kwietnia w związku z koronawirusem. Instytucja zwróciła się w tej sprawie do władz kraju, aby wydały odpowiednie zarządzenie.
      19:18

      Na wtorkowej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego będzie mowa o współdziałaniu i zapobieganiu koronawirusowi, potrzeba nam w tej sprawie zgody politycznej. Prezydent Andrzej Duda apeluje w tej sytuacji o spokój - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 19:36
   Brytyjska firma hVIVO poszukuje 24 ochotników, którzy dadzą się zarazić w imię nauki SARS-CoV-2. Każdemu z nich zapłacą po 3500 funtów.

   Czytaj więcej na nt.interia.pl/raporty/raport-medycyna-przyszlosci/medycyna/news-w-imie-nauki-dadza-sie-zarazic-sars-cov-2,nId,4371674#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 19:41
   28 min temu

   "Koronawirus rozprzestrzenił się w ponad 100 krajach i jest coraz bliżej wywołania pandemii" - oświadczył szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Wybuchy epidemii w poszczególnych krajach można jednak kontrolować" - dodał.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-kolejne-przypadki-na-zywo,nId,4371311#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • seremine Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:00
   Ze względu na fakt, że chorzy podłączeni są do respiratorów przez wiele dni, liczba wolnych urządzeń kurczy się. Dodajmy, że w tym samym czasie część urządzeń stale pomaga ofiarom wypadków drogowych, zawałów itp. Włoscy eksperci opisują to jako teorię czerwonej linii, po której przekroczeniu zacznie się chaos

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:02
    Oddziały intensywnej terapii w Polsce są na tle Europy dobrze zaopatrzone. Może się jednak okazać, że wystąpi czasowy problem z zakupem nowych urządzeń w wystarczającej liczbie. Wynika to z tego, że podobne problemy mają również inne rządy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, członkowie naszego związku deklarują udostępnienie 250-300 respiratorów domowych do wykorzystania w warunkach szpitalnych - powiedział WP Robert Suchanke, szef Ogólnopolskiego Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. To organizacja, która skupia podmioty zajmujące się pozaszpitalną pomocą pacjentom borykającym się z niewydolnością oddechową.

    W najgorszym scenariuszu (przy tysiącach chorych w Polsce) rezerwą będzie około 9 tys. sztuk urządzeń do tlenoterapii, jakie obecnie we własnych domach posiadają pacjenci z łagodniejszymi schorzeniami dróg oddechowych. Być może część z nich mogłaby skorzystać z innej formy terapii.

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:02
     Kolejni eksperci zwracają uwagę na potrzebę stworzenia planu awaryjnego w sytuacji, kiedy duża liczba chorych wymagać będzie intensywnej terapii i pomocy w oddychaniu. Kilka dni temu weszła w życie ustawa, która ma pomóc szpitalom w pracy w warunkach epidemii. Przepisy pozwalają placówkom medycznym na zakup towarów i usług potrzebnych do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z pominięciem długotrwałej procedury przetargowej.

     Pytanie, kto sprzeda? Maria Van Kerkhove, ekspertka światowej Organizacji Zdrowia komentowała, że problemy z wystarczającą liczbą urządzeń mają nawet rządy krajów wysokorozwiniętych. Chińczycy mieli wykupić wszystkie dostępne urządzenia na rynku. Dziś w kolejce u producentów ustawiają się Włosi, gdzie szybko rośnie liczba zarażonych.

     Dr Antonio Pesenti, ekspert intensywnej terapii ze sztabu kryzysowego w Lombardii zaapelował o pomoc do premiera Włoch. Oszacował, że w obecnym tempie przyrostu zachorowań, pod koniec marca w samej Lombardii będzie aż 2,7- 3,2 tys. pacjentów wymagających pomocy w oddychaniu. To kilkakrotnie więcej niż wynosi liczba dostępnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

     - Jesteśmy zmuszeni do organizowania oddziałów intensywnej terapii na korytarzach, w salach operacyjnych, w salach rehabilitacyjnych. Opustoszyliśmy całe oddziały szpitalne, aby zrobić miejsce dla poważnie chorych - powiedział dr Pesenti w rozmowie z dziennikiem "Corriere della Sera".

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:29
   Koronawirus z Chin. Włoski wirusolog: trzeba zamknąć wszystkie restauracje i kluby
   Znany włoski wirusolog, profesor Massimo Galli ze szpitala zakaźnego w Mediolanie apeluje o zamknięcie wszystkich pubów, klubów i lokali gastronomicznych w całym kraju. Jego zdaniem, jeśli władze tego nie zrobią, to młodzież, prowadząca życie towarzyskie, może skazać na śmierć swoich rodziców i dziadków.
   • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:32
    Profesor Galli w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" ostrzega, że młodzi ludzie, prowadzący życie towarzyskie, moga o wiele szybciej zarazic się koronawirusem niż ich rodzice czy dziadkowie. I choć wirus ten im nie uczyni nic złego, to może zagrozić życiu starszego pokolenia. Dlatego prof. Galli postuluje zamknięcie wszystkich klubów, pubów, lokali gastronomicznych. "Trzeba zamknąć wszystko" - stwierdził wirusolog.

    Jego zdaniem lokale te powinny zostać zamknięte nie tylko w tych strefach, gdzie zakażeń koronawirusem jest najwięcej, ale w całych Włoszech. - Czytałem wypowiedzi różnych młodzieniaszków, którzy protestują, że władze chcą trzymać ich w domu. Młodzież uważa, że jest nieśmiertelna - stwierdził profesor. - Ale w ten sposób ryzykują, że zakażą osoby, dla których wirus może okazać się o wiele bardziej szkodliwy, swoich rodziców i dziadków - tłumaczy profesor Galli.

    Profesor zaleca wszystkim starszym osobom, by unikały kontaktu z innymi ludźmi i jak najmniej wychodziły z domu. - Po co odchodzić wcześniej z powodu głupiego wirusa - tłumaczy w rozmowie z "La Repubblica".
    • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:33
     Do tej pory mamy do czynienia głównie z przypadkami ludzi zarażonych przed 21 lutego, kiedy postawiono pierwsze diagnozy - mówi w rozmowie z "La Repubblica" wirusolog. - Nie powinniśmy się dziwić, jeśli w najbliższych dniach nastąpi dalszy znaczny wzrost potwierdzonych przypadków zakażeń. Mam nadzieję, że wytrzymamy - dodał.
     • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:35
      6 min temu

      Na granicy z Niemcami i Czechami działa pięć punktów kontroli sanitarnej. Kontrolowane są busy i autobusy.


      Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-kolejne-przypadki-na-zywo,nId,4371311#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 09.03.20, 20:41
   43 min temu

   "100 mln zł trafiło do podmiotów leczniczych, aby skutecznie przeciwdziałać rozwojowi zakażeń koronawirusem" - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-kolejne-przypadki-na-zywo,nId,4371311#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • seremine Re: Koronovirus: 09.03.20, 23:58
   Biurowa klimatyzacja z pewnością nie zatrzyma wirusa. Jest równie skuteczna, jak łapanie go durszlakiem
   Jeden z warszawskich biurowców – Warsaw Spire – trafił właśnie na usta tysięcy ludzi jako potencjalne nowe ognisko rozwoju koronawirusa w Polsce. Na co dzień pracuje w nim kilka tysięcy ludzi – w tym jedna osoba, która trafiła do szpitala z rozpoznaniem zarażenia. W całej Warszawie w biurach może pracować ponad 920 tysięcy osób

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 00:03
    Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił bezprecedensowe środki ograniczające ruch dla 60 milionów Włochów. Zakazana jest organizacja wesel, pogrzebów, imprez sportowych i innych wydarzeń, a Włosi mają pozostać w domach - podaje POLITICO.

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:08
   FACEBOOK | 28
   TWITTER
   KOPIUJ LINK
   Najnowsze informacje dot. koronawirusa w Polsce i na świecie. W naszym kraju potwierdzono sześć nowych przypadków koronawirusa. W szpitalach przebywa obecnie 17 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Od wczorajszego popołudnia w pięciu punktach na granicy z Niemcami i Czechami wprowadzono kontrolę sanitarną. Dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano na Cyprze. Tym samym Covid-19 pojawił się już we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:08
    Nowe przypadki koronawirusa w Polsce odnotowano w Krakowie, Raciborzu, Wrocławiu i Poznaniu
    73-letni pacjent z Wrocławia jest w ciężkim stanie i wymaga specjalistycznej opieki. Jak relacjonowała rzecznik szpitala, największym problemem pacjenta jest niewydolność oddechowa
    Premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił bezprecedensowe środki ograniczające ruch dla 60 milionów Włochów. Od dziś rano do 3 kwietnia Włosi będą mogli opuścić swoje domy tylko z pilnych powodów zdrowotnych i zawodowych. Szkoły i uniwersytety, a także obiekty publiczne, w tym kina, teatry i sale gimnastyczne, pozostaną zamknięte.
    W Niemczech poinformowano o dwóch pierwszych zgonach spowodowanych przez koronawirusa


    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:11

    09:48
    W Rosji w związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa władze zalecają, by nie jeździć komunikacją miejską oraz unikać imprez masowych i centrów handlowych w godzinach szczytu. Zalecenia opublikował dziś państwowy urząd Rospotriebnadzor

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:12
     09:22
     Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha uważa, że nie ma obecnie podstaw, by mówić o zmianie daty wyborów prezydenckich z powodu koronawirusa. Mucha wyraził przekonanie, że posiedzenie RBN przyczyni się do współdziałania władz i opozycji wobec zagrożeń

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
     • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:13
      09:11
      - Dziś rusza kontrola sanitarna na granicy wschodniej oraz w portach - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak dodał, na granicy z państwami, które nie należą do strefy Schengen, procedury takie jak mierzenie temperatury będą obowiązywały wszystkich pasażerów

      --
      Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
      • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:13

       08:58
       Władze Cieszyna zawiesiły dziś zajęcia w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum. Istnieje bowiem podejrzenie kontaktu z osobą, która może być zakażona koronawirusem – poinformowała rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara

       --
       Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
      • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:14

       08:58
       Władze Cieszyna zawiesiły dziś zajęcia w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum. Istnieje bowiem podejrzenie kontaktu z osobą, która może być zakażona koronawirusem – poinformowała rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara
       niemieckiej turystki spędzającej wakacje na tureckim Cyprze Północnym zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformowała dziś turecka państwowa agencja Anatolia. Dwa pierwsze przypadki zakażenia odnotowano w greckiej części wyspy wczoraj.

       --
       Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
       • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:15

        - Będą kolejne przypadki zakażeń, ale musimy zrobić wszystko, żeby by było ich jak najmniej - powiedział dziś wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. - Wszyscy musimy działać roztropnie, najważniejsze, by przestrzegać procedur i zasad związanych z kwarantanną - podkreślił

        --
        Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
        • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 10:16

         Do 20 wzrosła dziś liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się hotelu w mieście Quanzhou na południowym wschodzie Chin. Ratownicy wydobyli jednak z rumowiska po ponad 50 godzinach 10-letniego chłopca i jego matkę. Oboje żyją – podały chińskie media. Sześciopiętrowy hotel, wykorzystywany ostatnio jako miejsce izolacji związane z epidemią nowego koronawirusa, zaczął się walić w sobotę wieczorem. Pod gruzami znalazło się 71 osób, a dziewięć innych zdołało uciec z budynku o własnych siłach

         --
         Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 13:53
   Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje
   Ministerstwo zdrowia podało, że w Polsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 18. Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że odwołane zostają wszystkie imprezy masowe.

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 13:53
    Według najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Unii Europejskiej odnotowano już 14 569 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej stwierdzono we Włoszech: 9 172 chorych pacjentów. Łącznie w UE zmarło już 527 osób.


    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
   • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 13:54

    Do oddziału ratunkowego szpitala im. Chałubińskiego w Zakopanem zgłosił się w poniedziałek pacjent, który twierdził, że może być zarażony koronawirusem. Po przebadaniu przez lekarza uciekł z placówki. Zatrzymała go policja, był pijany. Obecnie jest nadzorowany przez służby sanitarne

    --
    Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
    • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 13:55

     Według najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Unii Europejskiej odnotowano już 14 569 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej stwierdzono we Włoszech: 9 172 chorych pacjentów. Łącznie w UE zmarło już 527 osób


     Straszne,

     --
     Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:06
   Chiński naukowiec: koronawirus podróżuje na odległość 4,5 m. Noście maseczki
   Koronawirus może pozostawać w powietrzu przez 30 minut i podróżować na odległość 4,5 metra od zarażonej osoby - ustalił zespół chińskich epidemiologów. To znacznie dalej niż "bezpieczna odległość" zalecana dotąd przez służby sanitarne na całym świecie. Chińczycy rekomendują noszenie maseczek w publicznej komunikacji.
   • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:07
    Można potwierdzić, że w zamkniętym środowisku z klimatyzacją odległość transmisji nowego koronawirusa przekroczy powszechnie uznaną bezpieczną odległość dwóch metrów - ogłosili Hu Shixiong i grupa współpracujących z nim epidemiologów z Chin. Naukowcy przeanalizowali drogę pacjenta, który rozsiewał koronawirusa, podróżując autobusem dalekobieżnym. To przypadek podobny do polskiego pacjenta zero.

    Przebieg rozsiewania wirusa udało się precyzyjnie odtworzyć na podstawie nagrań z kamer zainstalowanych w autobusach. Pacjent określany jako "A" zajął miejsce w drugim od końca rzędzie dużego rejsowego autobusu. W drodze do następnego przystanku (cztery godziny) przekazał wirusa siedmiu osobom. Najdalej wirus przemieścił się na odległość 4,5 metra. Sześć rzędów do przodu.

    Kiedy "A" i inni pasażerowie wysiedli, 30 minut później ich miejsca zajęły kolejne osoby. Tak zaraził się pasażer, który usiadł w pobliżu miejsca zajmowanego poprzednio przez pacjenta "A". Tymczasem on sam przesiadł się do mniejszego autobusu i trakcie godzinnej podróży zaraził jeszcze 5 osób (razem 13).
    • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:08
     Koronawirus. Noście maseczki w autobusie, metrze, samolocie

     - Rekomendujemy noszenie maseczki przez całą drogę, podczas podróży komunikacją - napisali we wnioskach eksperci. Dodają, że osoby zainfekowane zaraziły się drogą kropelkową, wdychając aerozole, czyli lekkie cząsteczki, które powstają z małych kropelek płynów ustrojowych. Wiadomo, że pasażer, który nosił maseczkę w autobusie, nie został zarażony.

     Dodatkowo wirus był roznoszony przez klimatyzację autobusu. Dlatego chińscy epidemiolodzy zalecają, aby w trakcie podróży przewietrzać pojazdy. Koronawirus może pozostawać na powierzchni siedzeń i wnętrzach nawet po opuszczeniu autobusu przez pasażerów. Kolejną radą jest dezynfekcja pojazdów.
     • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:08
      Nie docenialiśmy możliwości koronawirusa

      Naukowcy komentują, że do tej pory nie docenialiśmy możliwości przenoszenia się w powietrzu koronawirusa. Powszechnie sądzono, że tak jak w przypadku grypy, kropelki wytwarzane przez chorych podczas kaszlu i kichnięć szybko opadają na ziemię. Tymczasem po "śledztwie z autobusie" uznano, że koronawirus może utrzymywać się w powietrzu, przyczepiony do najdrobniejszych cząstek.
      • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:09
       Nie docenialiśmy możliwości koronawirusa

       Naukowcy komentują, że do tej pory nie docenialiśmy możliwości przenoszenia się w powietrzu koronawirusa. Powszechnie sądzono, że tak jak w przypadku grypy, kropelki wytwarzane przez chorych podczas kaszlu i kichnięć szybko opadają na ziemię. Tymczasem po "śledztwie z autobusie" uznano, że koronawirus może utrzymywać się w powietrzu, przyczepiony do najdrobniejszych cząstek.

       • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:09
        Amerykańska agencja Centrum Chorób i Prewencji jako bezpieczną określiła odległość 1,8 m (około 6 stóp.). Nasz polski Główny Inspektorat Sanitarny uznaje, że "należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę".

        Hu Shixiong, główny autor badania, pracuje w prowincjonalnym centrum kontroli i zapobiegania chorobom w Hunan. Analizował mechanizmy roznoszenia się koronawirusa podczas fali zakażeń pod koniec stycznia. - Nasza wiedza na temat przenoszenia tego wirusa jest nadal ograniczona - powiedział w rozmowie z serwisem "South China Morning Post". Jak się okazało, pasażer siedzący obok pacjenta "A" nie uległ zarażeniu, choć był najbardziej narażony na zakażenie drogą kropelkową.
        • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:10
         rosa
         1 godzinę temu

         Wszyscy już wiedzą,że wirus nie spadł z kosmosu tylko został wywleczony na zewnątrz. Za całą tą sytuację są odpowiedzialni naukowcy, którzy bawią się zabawkami, do których nie ma instrukcji obsługi. Nie przyszło im jeszcze do głowy, że tworząc taką broń biologiczną (bo to jest po prostu broń biologiczna) trzeba mieć alternatywę w drugą stronę? Oni są pozbawieni jakiejkolwiek kontroli, jeżeli chodzi o śmiercionośne eksperymenty. Nam nie jest potrzebna broń atomowa, żeby zniszczyć ludzkość - wystarczy jeden szurnięty biolog, który będzie chciał zobaczyć efekt swoich doświadczeń laboratoryjnych. No i pewnie teraz ogląda
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 15:27
   Zbigniew.
   47 min. temu

   Czy w związku z odwoływaniem publicznych zgromadzeń jazda pociągami metra zatłoczonymi w godzinach szczytu będzie potraktowana jako niebezpieczne zgromadzenie publiczne ?. Zwłaszcza że w świetle nowych danych koronawirus rozpyla się w środkach komunikacji na odległość 4,5 metra, a jednocześnie brak jest środków zabezpieczających w postaci maseczek . Jak BBN i Rząd zapewni bezpieczeństwo pasażerom, którzy narażając swoje zdrowie i życie dojeżdżają codziennie do pracy ?.
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 16:34
   "W lesie dziś nie zaśnie nikt". Premiera przesunięta przez koronawirusa
   "W lesie dziś nie zaśnie nikt" to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Niestety, produkcja nie ma dobrych wiadomości dla fanów, którzy już chcieli kupować bilety na pierwsze seanse.
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 17:45
   Koronawirus. W Chinach zniknęły już tymczasowe szpitale dla zarażonych
   Wszystkie szpitale, które władze chińskie w błyskawicznym tempie wybudowały dla pacjentów zarażonych koronawirusem, zostały już zlikwidowane. Powodem jest brak nowych przypadków zarażeń oraz wolne miejsca z stałych placówkach.
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 10.03.20, 17:48
   Liczba osób, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem, przekroczyła 4 tysiące - wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-liczba-ofiar-przekroczyla-4-tys,nId,4373726#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • mala200333 Re: Koronovirus: 10.03.20, 22:30
   Niemcy. Angela Merkel: 60-70 proc. obywateli zarazi się koronawirusem
   Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania w parlamencie powiedziała, że 60-70 proc. obywateli Niemiec zarazi się koronawirusem. Minister zdrowia Jens Spahn twierdzi, że 80 proc. z nich najprawdopodobniej przejdzie chorobę bezobjawowo.

   --
   Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
   Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • mala200333 Re: Koronovirus: 10.03.20, 22:33
   Niedobór respiratorów oraz łóżek dostosowanych do intensywnej terapii spowodował, że lekarze w najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa regionach Włoch muszą odmawiać pomocy starszym osobom, które mają gorsze rokowania niż młodsi pacjenci. To sytuacja jak podczas wojny, kiedy dzieli się rannych na tych, co mają szansę przeżyć i na tych, co już nie, pisze Greta Privitera z POLITICO.

   --
   Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
   Jeżeli nap­rawdę nic nie można po­radzić, po co dop­ro­wadzać się do obłędu? ... Remarque
  • seremine Re: Koronovirus: 10.03.20, 23:13
   ZNALEZIONE W SIECI U CZECHOFILÓW. Musiałem!
   Dzieci, myjcie ręce, bo złapiecie koronawirusa. Od tego nie umrzecie, ale na oddziale zakaźnym nie ma Wi-Fi, a tego nie przeżyjecie

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • seremine Re: Koronovirus: 11.03.20, 14:05
   Koronawirus w Polsce. Jest decyzja o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli
   Są kolejne ruchy władz w sprawie koronawirusa. - Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "lepiej być mądrym przed szkodą".

   --
   Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 11.03.20, 15:16
   Większość ludzi zakazi się koronawirusem, naszym celem jest spowolnienie jego rozprzestrzeniania się - powiedziała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel na poświęconej epidemii konferencji prasowej w Berlinie.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-angela-merkel-wiekszosc-ludzi-zakazi-sie-koronawirusem,nId,4375428#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
   • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 11.03.20, 15:16
    "Prawdopodobnie nawet 70 proc. populacji zakazi się koronawirusem, który rozprzestrzenia się na świecie" - mówiła Merkel. Dodała, że ponieważ na razie nie ma na niego lekarstwa, należy skupić się na tym, by spowolnić jego rozprzestrzenianie i "zyskać czas".

    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-angela-merkel-wiekszosc-ludzi-zakazi-sie-koronawirusem,nId,4375428#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
    • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 11.03.20, 15:16
     "Jeżeli ten wirus jest wokół nas, a ludzie nie mają odporności i nie istnieją żadne (pozwalające wyleczyć go - przyp. red.) terapie, wówczas 60 do 70 proc. populacji będzie zakażona" - ostrzegała Merkel.

     Koronawirus, który wywołuje ciężkie zapalenie płuc, pojawił się pod koniec 2019 roku w 11-milionowym mieście Wuhan w Chinach, w prowincji Hubei. Przypuszcza się, że pierwotnym źródłem zakażeń nowym koronawirusem było tamtejsze targowisko zwierząt i owoców morza. SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.


     Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-angela-merkel-wiekszosc-ludzi-zakazi-sie-koronawirusem,nId,4375428#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
     • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 11.03.20, 15:18
      HPV- 1 min temu
      Przypominam że 90% populacji ludzkiej jest zarażona wirusem HPV ( kurzajka ) Tak samo będzie z korona.....albo nabierzemy odporności, albo umrzemy i po nas będą inne cywilizacje wykopaliska urządzać.


      Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-angela-merkel-wiekszosc-ludzi-zakazi-sie-koronawirusem,nId,4375428#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  • jane_doe_hej Re: Koronovirus: 11.03.20, 15:19
   Torquemada- 11 min temu
   W związku z epidemią rząd Niemiec apeluje, żeby nie witać się przez podawanie ręki, tylko stosować niemieckie pozdrowienie sprzed roku 1945.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-angela-merkel-wiekszosc-ludzi-zakazi-sie-koronawirusem,nId,4375428#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka