Dodaj do ulubionych

Zakon maltański posiada terytorium...

25.04.20, 09:03
Zakon maltański posiada terytorium (co prawda niewielkie) mające status eksterytorialny, ma też własne paszporty, znaczki, walutę, a także swoich ambasadorów przy wielu państwach i organizacjach międzynarodowych. Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z ponad 100 krajami, m.in. z Włochami, Niemcami, Francją, Austrią, Rosją, Argentyną. Ambasada zakonu maltańskiego znajduje się również w Polsce, ambasadorem jest obecnie Vincenzo Manno, były ambasador Włoch w Polsce w okresie przejścia od komunizmu do demokracji
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:04
   Zakon posiada tylko trzy eksterytorialne budynki tworzące to quasi-państwo. Dwa znajdują się w Rzymie, a jeden na Malcie. Najważniejszym budynkiem zakonu jest Pałac Maltański w Rzymie. Zakon maltański powstał w XII wieku, a od XVIII wieku, od kiedy Zakon utracił Maltę, nową główną siedzibą Zakonu jest właśnie Pałac Maltański w Rzymie.
   • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:05
    W Wiecznym Mieście kawalerowie maltańscy posiadają ponadto kościół Santa Maria del Priorato, w którym podziwiać można tron Wielkiego Mistrza Zakonu. Do zakonu maltańskiego należy również Villa Malta - kompleks administracyjny położony obok kościoła. To tutaj znajduje się ambasada zakonu przy Republice Włoch oraz przy Stolicy Apostolskiej.
    • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:06
     Jedyna posiadłość Zakonu na Malcie - Fort Saint Angelo - położona jest w mieście Birgu. Mimo że przez 268 lat zakon maltański władał tą wyspą, dopiero od 2001 roku rząd Malty ratyfikował umowę z Zakonem, na mocy której kawalerowie maltańscy mogą przez 99 lat korzystać z tego budynku i z jego ograniczonej eksterytorialności
     • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:07
      Zakon maltański to monarchia elekcyjna skupiająca 12 tys. kawalerów i dam. Jak stwierdza ks. dr hab. Krzysztof Orzeszyna, prawnik prawa kościelnego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego "Ich trzon stanowią arystokraci z rodów o ponad dwustuletniej tradycji szlachectwa, które jest jednym z warunków objęcia najwyższych godności w Zakonie. Reszta członków to najbardziej wpływowi przemysłowcy, finansiści, politycy i intelektualiści" ("Podmiotowość i suwerenność prawnomiędzynarodowa zakonu maltańskiego", w: "Roczniki Nauk Prawnych KUL").
      • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:07
       Posiadaniem paszportu zakonu maltańskiego, który jest najrzadszym paszportem na świecie, może się poszczycić niewiele osób. Istnieją bowiem różne formy przynależności do Zakonu. Najważniejsi są Kawalerowie Profesyjni, którzy tak jak kilkaset lat temu przyjmują śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa i jako zakonnicy podlegają prawu kanonicznemu. Pozostali członkowie to Kawalerowie i Damy w Posłuszeństwie (II klasa przynależności, składają ślub posłuszeństwa) oraz członkowie, którzy nie składają ślubów (III klasa).
       • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:08
        Zakon powstał w XII wieku w związku z wyprawami krzyżowymi. Jego wcześniejsza nazwa - Rycerze Szpitala Jerozolimskiego św. Jana Chrzciciela (potoczna nazwa: joannici) - w pełni oddaje jego pierwotny charakter. Była to bowiem organizacja o charakterze charytatywnym, której początki sięgają XI wieku, kiedy to grupa włoskich kupców założyła w Jerozolimie bractwo opiekujące się szpitalem dla pielgrzymów. W czasie pierwszej krucjaty (1096-1099) bractwo okazało się bardzo przydatne nie tylko dla pielgrzymów, ale także dla rycerzy europejskich biorących udział w wyprawie krzyżowej.

        Rajmund de PuyFoto: © Creative Commons
        Rajmund de Puy
        REKLAMA

        Gdy powstało Królestwo Jerozolimskie, jego władcy nie zapomnieli o opiece członków bractwa nad chorymi i rannymi rycerzami. Król Baldwin I podarował im kilka posiadłości w Jerozolimie oraz wydzielał im część zdobytych przez siebie łupów wojennych. Luźne bractwo szybko przekształciło się w zakon. Była to zasługa wielkiego mistrza Rajmunda de Puy, który pochodził z rodziny francuskich rycerzy i nadał zakonowi charakter rycerski. Mało tego, wzorem zakonu templariuszy, joannici zostali wyjęci spod jurysdykcji świeckich i kościelnych władców Jerozolimy, co sprawiło, że z czasem stali się bogatym i potężnym zakonem. Zakonnicy-rycerzy nie zaprzestali działalności charytatywnej, organizując szpitale i chroniąc pielgrzymów zdążających do Ziemi Świętej, ale zajęli się również walką zbrojną z muzułmanami.
        • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:11
         W czasie wyprawy na Egipt Napoleon zajął Maltę i zakończył długi okres sprawowania władzy nad wyspą przez zakonników. Co ciekawe, w napoleońskiej wyprawie na Maltę, brał udział Polak, adiutant Napoleona, Józef Sułkowski. Na krótko Malta stała się częścią Francji, a zakonnicy zostali wyrzuceni z wyspy. Wielki Mistrz Ferdynand von Hompesch (pierwszy Niemiec na tym stanowisku), który zlekceważył zagrożenie ze strony Napoleona, zrzekł się swojej władzy. Kawalerowie maltańscy stali przed widmem likwidacji zakonu.
         • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:12
          Wtedy postanowili zwrócić się o pomoc do cara Rosji. Był to ruch zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, że władca Rosji był wyznania prawosławnego. Car Rosji Paweł I Romanow zgodził się jednak pomóc zakonnikom. Został nawet Wielkim Mistrzem Zakonu. Mimo podjętych wysiłków, zaoferowanej pomocy wojskowej, carowi nie udało się jednak przywrócić zakonowi maltańskiemu swojego państwa. Od tego czasu kawalerowie maltańscy, choć posiadają strukturę przypominającą organizację państwową, nie mają swojego terytorium, które byłoby w pełnym stopniu niezależne od innych państw.
          • jutta_t Re: Zakon maltański posiada terytorium... 25.04.20, 09:13
           Jak wszystkie dawne zakony rycerskie, także kawalerowie maltańscy zajmują się dzisiaj przede wszystkim działalnością charytatywną. Prowadzą szpitale, przychodnie, domy opieki, organizują misje humanitarne do państw objętych działaniami wojennymi. Zakon posiada także wiele placówek w Polsce.

           Giacomo dalla Torre del Tempio di SanguinettoFoto: © Creative Commons
           Giacomo dalla Torre del Tempio di Sanguinetto
           Wielkim mistrzem zakonu maltańskiego jest obecnie Włoch Giacomo dalla Torre del Tempio di Sanguinetto. Mimo że Mistrzowie Zakonu pełnią swoją funkcję dożywotnio, Sanguinetto objął przywództwo po spektakularnym sporze zakonu maltańskiego ze Stolicą Apostolską. W 2017 roku jego poprzednik Robert Matthew Festing został poproszony przez papieża Franciszka o rezygnację. Powodem było odwołanie przez Festinga kanclerza Zakonu Albrechta von Boeselagera, który reprezentował tzw. katolicyzm liberalny i apelował o reformę etyki seksualnej. Festing natomiast chciał utrzymania tradycyjnej nauki katolickiej. Papież Franciszek opowiedział się za liberalną frakcją w zakonie maltańskim.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka