Dodaj do ulubionych

Ziemia jest w fazie szóstego masowego wymierania..

02.06.20, 15:42
Ziemia jest w fazie szóstego masowego wymierania gatunków. Niestety ten proces stale przyspiesza. W porównaniu do zeszłego stulecia nawet stokrotnie - uważają naukowcy.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Ziemia jest w fazie szóstego masowego wymiera 02.06.20, 15:43
   Masowe wymieranie gatunków na Ziemi przyspiesza. Naukowcy uważają, że w pierwszych dekadach XXI wieku może zniknąć tyle gatunków, ile przez całe poprzednie stulecie. Grupa badaczy opublikowała swoje spostrzeżenia w czasopiśmie naukowym "PNAS".
   Wciąż nie osiągnęliśmy szczytu tego ponurego procesu. Wymieranie każdego kolejnego gatunku powoduje efekt domina. Zagraża całym ekosystemom i innym gatunkom, w tym także człowiekowi.
   To, co zrobimy, aby uporać się z obecnym kryzysem wymierania w ciągu najbliższych dwóch dziesięcioleci, określi los milionów gatunków - uważa Gerardo Ceballos z National Autonomous University of Mexico.
    • mala200333 Re: Ziemia jest w fazie szóstego masowego wymiera 02.06.20, 15:44
     Pięć lat temu Ceballos przeprowadził badanie, które pokazało drastyczne rozbieżności między naturalnym procesem zanikania gatunków a wymieraniem, które obserwujemy współcześnie. Średni wskaźnik wynosił kiedyś wymarcie dwóch ssaków na 10 tys. gatunków co 100 lat.
     Naukowcy uważają, że nie jest za późno na spowolnienie procesu wymierania. Doprowadzić do tego mogą: wprowadzenie na całym świecie surowego zakazu handlu dzikimi zwierzętami, zmniejszenie wylesiania planety i uznanie za krytycznie zagrożone wszystkich gatunków poniżej 5 tys. osobników.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka