Dodaj do ulubionych

Co wywołuje nieświeży oddech

15.06.20, 21:36

Co wywołuje nieświeży oddech?

Brzydki zapach z ust to niezwykle przykra i wstydliwa przypadłość, która dotyka wiele osób. Najczęściej jest to skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej i wynikających z niej chorób zębów czy dziąseł. Nieprzyjemną woń z ust szczególnie mogą wywoływać kamień nazębny, paradontoza i próchnica. Jednak przyczyn tego krępującego problemu jest znacznie więcej i niekoniecznie muszą być związane z jamą ustną. Nieświeży oddech może świadczyć też m.in. o chorobie nerek, cukrzycy lub niewydolności wątroby. Dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu i należy jak najszybciej znaleźć przyczynę. Jakie jeszcze choroby objawiają się nieprzyjemnym zapachem z ust...
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Co wywołuje nieświeży oddech 15.06.20, 21:38
   Główną przyczyną nieświeżego oddechu jest oczywiście niedostateczna higiena jamy ustnej. Zbyt rzadkie mycie zębów (powinno się to robić minimum dwa razy dziennie) i niestosowanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych sprawia, że w jamie ustnej zalegają resztki pokarmowe. Są one doskonałą pożywką dla bakterii beztlenowych, które rozwijają się w trudno dostępnych miejscach, np. na tylnej części języka lub w okolicach nieszczelnych plomb i uzupełnień. Drobnoustroje produkują lotne związki siarki (np. siarkowodór) i merkaptan metylu, które wywołują brzydki zapach z ust. Nieprzyjemna woń może być także objawem próchnicy lub kamienia nazębnego. Ten drugi może przerodzić się w paradontozę – daje ona charakterystyczny zapach zepsutego mięsa. Aby zapobiec chorobom zębów, należy dbać o higienę jamy ustnej, a w przypadku wystąpienia któregoś z wymienionych objawów najlepiej od razu wybrać się do stomatologa.

   Choroby laryngologiczne i układu oddechowego

   Przykry zapach z ust może być spowodowany również przez stany zapalne migdałków. Po przebytej anginie mogą się w nich tworzyć kratery, do których trafiają resztki pokarmowe. Te pod wpływem bakterii zaczynają się rozkładać i wydzielać zapach zgnilizny. Leczenie tego problemu polega na płukaniu gardła płukankami zawierającymi chlorheksydynę. Nieświeży oddech może również pojawić się w przypadku zapalenia błony śluzowej, zapalenia zatok lub nieżytu nosa, z powodu spływającej wydzieliny ropnej. Zalegająca ropa wydzielająca woń zgnilizny towarzyszy również infekcjom dróg oddechowych. Jest to m.in. zapalenie oskrzeli, ropień płuca, guzy czy gruźlica.
   • mala200333 Re: Co wywołuje nieświeży oddech 15.06.20, 21:40
    Przyczyną przykrego oddechu mogą być także choroby wątroby i wydzielanie zbyt małej ilości enzymów przez ten organ. Występuje wtedy tzw. odór wątrobowy, czyli słodkawy zapach przypominający woń stęchłej ziemi lub zepsutych jajek.

    Mocznica

    Nieprzyjemna woń z ust występuje również w przypadku przewlekłej niewydolności nerek. Gdy utrzymuje się ona ponad 3 miesiące, a narząd źle pracuje, w organizmie gromadzą się toksyny mocznicowe (głównie produkty przemiany białek). Zwiększają się wtedy poziomy kreatyniny, kwasu moczowego i mocznika we krwi, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Schyłkowym stadium niewydolności nerek jest mocznica. Pojawiają się wtedy nudności, wymioty, biegunki i zaparcia, stany zapalne i przewlekłe krwotoki. Objawem jest też zapach amoniaku wydobywający się z ust, spowodowany rozkładem mocznika.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka