Dodaj do ulubionych

Jak zakażenie koronawirusem wygląda u seniorów?

02.08.20, 16:30
Jak zakażenie koronawirusem wygląda u seniorów?

Seniorzy to grupa obarczona dużym ryzykiem ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, prowadzącego do niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. Jak donosi CNN, u osób starszych nie zawsze występują typowe objawy COVID-19, czyli gorączka, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Zdarza się, że nie pojawia się żaden z nich.

W przypadku seniorów w początkowej fazie zakażenia koronawirusem może pojawić się nietypowe zachowanie – brak apetytu, spanie więcej niż zwykle, obojętność czy utrata orientacji przestrzennej. Osoba starsza może dostać zawrotów głowy i upaść w ich wyniku, przestać mówić lub stracić przytomność. Nietypowe symptomy pojawiają się u osób starszych przy okazji różnych schorzeń i dolegliwości, również w przypadku COVID-19. Przyczyną tak odmiennej reakcji organizmu jest specyficzna odpowiedź układu immunologicznego.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Jak zakażenie koronawirusem wygląda u senioró 02.08.20, 16:31
   Osoby starsze mogą inaczej reagować na infekcje, ponieważ zaawansowany wiek osłabia reakcję odpornościową organizmu. Na ten temat wypowiedział się dr Joseph Ouslander, profesor medycyny geriatrycznej Schmidt College of Medicine w ramach Florida Atlantic University. Według niego przytępiona odpowiedź immunologiczna zdarza się w przypadku starzejącego się organizmu. Zmienia się wtedy zdolność do regulowania temperatury ciała, a współistniejące choroby przewlekłe mogą maskować oznaki infekcji.

   Niektórzy seniorzy mają zmienione odruch kaszlu, np. w wyniku przebytego udaru lub problemów neurologicznych. Swoich dolegliwości i zmian w samopoczuciu nie będą też w stanie zakomunikować osoby z zaburzeniami zdolności poznawczych.
   • jutta_t Re: Jak zakażenie koronawirusem wygląda u senioró 02.08.20, 16:32
    Dużym problemem wynikającym z nietypowego przebiegu infekcji u seniorów jest ryzyko przeoczenia pierwszych symptomów COVID-19. Pierwsza kwestia dotyczy tego, że zarażona koronawirusem osoba starsza może wtedy nieświadomie rozprzestrzeniać wirusa podczas przebywania poza domem. Drugi problem dotyczy jej własnego zdrowia – początkowe symptomy, które nie zostaną zauważone, mogą nagle ustąpić miejsca o wiele poważniejszym objawom i powikłaniom. Jeśli do tego dojdzie, stan starszego pacjenta może pogorszyć się, zanim zostanie mu udzielona pomoc medyczna.

    Przykład ponad 80-letniego pacjenta z COVID-19 podała dr Quratulain Syed, geriatra z Atlanty. Mężczyzna cierpiący na chorobę serca, cukrzycę i zaburzenia zdolności poznawczych średniego stopnia nie miał gorączki ani kaszlu. Przestał za to chodzić, stał się ospały i pojawiły się u niego problemy z trzymaniem moczu i stolca. Jedynym objawem ze strony dróg oddechowych było sporadyczne kichanie. Testy na koronawirusa wyszły jednak u tego pacjenta pozytywnie.

    Inne objawy, jakie lekarze stwierdzili u osób starszych, u których potwierdzono COVID-19, to m.in.:

    objawy przypominające udar – dezorientacja i problemy z mówieniem, które są jednak wynikiem wpływu koronawirusa na centralny układ nerwowy;
    majaczenie hipoaktywne – zmieniony stan psychiczny z sennością i apatią, czemu może towarzyszyć dezorientacja;
    nudności, wymioty i biegunka.
    • jutta_t Re: Jak zakażenie koronawirusem wygląda u senioró 02.08.20, 16:33
     Wspomniane wyżej symptomy wciąż uznaje się za niepotwierdzone – konieczne jest bowiem zgromadzenie i usystematyzowanie danych na temat tych nietypowych objawów zakażenia koronawirusem. W najbliższym czasie w czasopiśmie naukowym "Revue Médicale Suisse" ma pojawić się publikacja szwajcarskiego geriatry. Dr Sylvain Nguyen ze szpitala uniwersyteckiego w Lozannie skompletował listę objawów COVID-19 u osób starszych, opierając się na danych zebranych w szpitalach i domach opieki w Szwajcarii, Włoszech i Francji.

     Do nietypowych oznak zakażenia koronawirusem u seniorów dr Sylvain Nguyen zalicza m.in.:

     zmiany w zachowaniu;
     majaczenie;
     upadki;
     zmęczenie;
     apatia;
     niskie ciśnienie krwi;
     bolesna opuchlizna;
     omdlenia;
     bóle brzucha;
     biegunka, nudności i wymioty;
     utrata smaku i węchu.
  • jutta_t Re: Jak zakażenie koronawirusem wygląda u senioró 02.08.20, 16:34
   Prawidłowe rozpoznanie stanu zdrowia starszych osób jest kłopotliwe z kilku względów. Wraz z wiekiem u seniorów pojawiają się różne dolegliwości, na które wpływa również styl życia. Mieszkańcy domów opieki stają się mniej aktywni, a brak ruchu wpływa na ich ogólną kondycję zdrowotną. Osoby starsze mieszkające samotnie mogą za to nie radzić sobie z prawidłową dystrybucją leków na różne schorzenia lub popadać w apatię i depresję.

   Jeżeli lekarz chce postawić diagnozę w związku z niepokojącymi objawami u osoby starszej, kluczowy jest dostęp do szczegółowych informacji, które mogłyby wskazać na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Symptomy mogą bowiem wynikać z niedostatecznej kontroli dolegliwości przewlekłych lub wiązać się z zupełnie innym schorzeniem niż COVID-19. Czasem senior może też mieć gorszy dzień, który powoduje złe samopoczucie.

   Na konsultację lekarską lub wezwanie pomocy medycznej należy zdecydować się szczególnie wtedy, gdy objawy są poważne lub senior zachowuje się nietypowo przez parę dni i sytuacja się nie poprawia.
  • mala200333 Re: Jak zakażenie koronawirusem wygląda u senioró 20.08.20, 17:35
   Lek na koronawirusa

   Czy istnieje lek na koronawirusa? Nowy i wymierzony w ten właśnie patogen – nie. Natomiast co kilka dni pojawiają się w mediach lub publikacjach naukowych doniesienia o możliwości wykorzystania środków farmakologicznych już istniejących i stosowanych w leczeniu innych chorób. Podsumowując wyniki badań, chińscy naukowcy Liying Dong, Shasha Hu i Jianjun Gao na łamach Drug Discoveries & Therapeutic wymieniają w tym kontekście poniższe substancje czynne.

   Fawipirawir, znany też jako avigan – lek antygrypowy stosowany w Japonii, już kilka lat temu określany przez tamtejszych lekarzy jako potencjalnie przydatny w leczeniu nie tylko grypy, ale też ciężkich zakażeń, wobec których nieskuteczne są typowe środki przeciwwirusowe. Japonia ogłosiła, że będzie stosować preparat u swoich pacjentów, chce też podzielić się jego zapasami z innymi państwami. W połowie lutego fawipirawir był testowany klinicznie jako lek na koronawirusa w Chinach, a efekty – wedle tamtejszych lekarzy – były zachęcające.
   Lopinavir/ritonavir – lek stosowany na co dzień na HIV. Wykazano, iż substancja ta przejawia aktywność przeciw SARS-CoV-2, a w połączeniu z rybawiryną może zmniejszać ryzyko wystąpienia ciężkiej niewydolności krążeniowo-oddechowej.
   Chlorochina – lek przeciwmalaryczny. Stwierdzono, że w określonych dawkach u niektórych pacjentów blokuje zakażenie koronawirusem.
   Arbidol – kolejny leków antygrypowych, wykazujący szerokie działanie przeciwwirusowe.
   Remdesivir – lek antywirusowy, z pozytywnym skutkiem testowany na zwierzętach w czasie epidemii wirusa MERS, potencjalnie skuteczny także wobec SARS CoV-2. Według naukowców usprawnia pracę układu oddechowego i łagodzi zakres uszkodzeń tkanki płucnej.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka