Dodaj do ulubionych

Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta.

04.08.20, 22:36

Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. Prof. Katarzyna Górak-Sosnowska: Liban został zapomniany
Wybuch w Bejrucie pochłonął życie co najmniej 50 osób. - Ktokolwiek dokonałby celowego ataku na Bejrut, sprowokowałby gniew społeczeństwa libańskiego zmęczonego sytuacją ekonomiczną i epidemiczną - komentuje wybuchy na Bliskim Wschodzie prof. Katarzyna Górak-Sosnowska.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 04.08.20, 22:39
   - Liban został zapomniany przez wszystkich i zmaga się z problemami sam. Trudno wymagać też pomocy, kiedy inne kraje walczą z koronawirusem, a kryzys uchodźczy wyraźnie nam spowszedniał. Nikt nie będzie się przecież zastanawiał nad losem uchodźców w Libanie, że nie mają czego jeść, że jest słaba pomoc medyczna. Stąd coraz trudniej Libanowi pozyskać jakiekolwiek środki - przyznaje w rozmowie z WP prof. Katarzyna Górak-Sosnowska.

   Ekonomistka i religioznawczyni szacuje, że "w skali od 1-10" problemy Libanu wynoszą 9,5. - Kraj ma duże problemy gospodarcze, które coraz dotkliwiej odczuwają mieszkańcy: olbrzymie bezrobocie, inflacja, a także infrastrukturalne: często występuje problemy z dostawami energii, czy wody - mówi ekspertka.

   Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. "Atak sprowokowałby gniew społeczeństwa libańskiego"

   - Myślę, że taki solidny wybuch w centrum Bejrutu na kilka dni przed ogłoszeniem jakiegokolwiek wyroku (w piątek Trybunał ONZ ma wydać wyrok w procesie zaocznym wobec czterech podejrzanych o morderstwo byłego premiera przy użyciu samochodu-pułapki - przyp. red.) nie miałby sensu. To bardzo duża skala zniszczeń, będzie też pewnie wiele ofiar. Ktokolwiek dokonałby tego celowo, to sprowokowałby gniew społeczeństwa libańskiego i tak potwornie już zmęczonego sytuacją ekonomiczną i epidemiczną - dodaje, pytana o możliwość dokonania ataku terrorystycznego.
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 04.08.20, 22:48
   Bejrut. Potężna eksplozja w centrum miasta, dym widać z wielu kilometrów
   We wtorkowe popołudnie w stolicy Libanu - Bejrucie - doszło do potężnej eksplozji w porcie. Z informacji lokalnych władz wynika, że doszło do pożaru jednego ze statków transportującego fajerwerki. Agencja AP przekazuje, że w centrum miasta są poważne zniszczenia, w wielu budynkach wyleciały szyby z okien i posypały się sufity, a spod gruzów wyciągani są zakrwawieni ludzie. Co najmniej 10 osób zginęło, a wiele jest rannych. Do szkód mogło dojść nawet w promieniu 10 kilometrów od wybuchu. Póki co nic nie wskazuje na atak.Zwiń
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 01:40

   W Bejrucie w jednym z magazynów w porcie doszło do eksplozji składowanych tam materiałów wybuchowych. Liczba ofiar eksplozji wzrosła do co najmniej 50 osób, 2750 kolejnych zostało rannych - poinformował minister zdrowia Libanu, Hamad Hassan. Premier zapowiedział, że winni zaniedbań zostaną ukarani
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 06:18
   2 750 ton saletry amonowej znajdowało się w porcie w Bejrucie i stało się przyczyną potężnej eksplozji w której zginęły 73 osób, a ponad 3 600 zostało rannych - powiedział premier Libanu Hassan Diab
   • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 06:21
    Spotkałem się z niektórymi z naszych wspaniałych generałów i po prostu wydaje się, że nie było to wydarzenie spowodowane typem eksplozji produkcyjnej - powiedział prezydent Donald Trump o wybuchu w stolicy Libanu, Bejrucie podczas briefingu prasowego. - To był atak. Jakaś bomba - dodał prezydent USA. Władze Libanu nie przekazywały do tej pory informacji, które mogłyby potwierdzać teorię prezydenta Trumpa.
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 06:31

   Izrael nie ma nic wspólnego z eksplozją w stolicy Libanu - oświadczył we wtorek anonimowy urzędnik izraelski cytowany przez agencję Reutera. Źródła zbliżone do Hezbollahu potwierdziły to w libańskiej telewizji. USA, Francja, Turcja i Iran zaoferowały już pomoc władzom w Bejrucie   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-wybuch-w-bejrucie-izrael-zaprzecza,nId,4650637#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 15:17
   Uszkodzenia od wybuchu rozciągają się na ponad połowę miasta" - powiedział gubernator Bejrutu cytowany przez agencję AFP. Marwan Abboud oszacował, że szkody wyrządzone przez wybuch w porcie mogą wynieść od trzech do pięciu mld dol. Ogromne zniszczenia pozbawiły dachu nad głową setki tysięcy ludzi.
   • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 15:17
    https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/kWFk9kuTURBXy8yYzk5ZDYyYi1jMzQ1LTQwMTEtOWMwMS00Mjg0N2UwMDc4NGUuanBlZ5KVAwDMus0XoM0NSpUCzQOdAMPDgqEwAaExAQ
    • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 15:18
     W porcie w stolicy Libanu we wtorek po południu doszło do potężnej eksplozji, w wyniku której zginęło co najmniej 100 osób, a prawie 4 tys. zostało rannych. Według premiera Hassana Diaba źródłem wybuchu był "niebezpieczny magazyn", w którym złożonych było 2750 ton saletry amonowej. Głos w sprawie tragedii zabrał również gubernator miasta Marwan Abboud, który oszacował szkody wyrządzone przez wybuch w porcie od trzech do pięciu mld dol
    • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 15:19
     W porcie w stolicy Libanu we wtorek po południu doszło do potężnej eksplozji, w wyniku której zginęło co najmniej 100 osób, a prawie 4 tys. zostało rannych. Według premiera Hassana Diaba źródłem wybuchu był "niebezpieczny magazyn", w którym złożonych było 2750 ton saletry amonowej. Głos w sprawie tragedii zabrał również gubernator miasta Marwan Abboud, który oszacował szkody wyrządzone przez wybuch w porcie od trzech do pięciu mld dol


     "Uszkodzenia od wybuchu rozciągają się na ponad połowę miasta" - mówił Marwan Abboud, cytowany przez AFP. Z kolei Al Jazeera powołując się na słowa gubernatora Bejrutu, informuje, że z powodu wybuchu dach nad głową straciło ponad 200 tys. mieszkańców miasta. Władze pracują nad zapewnieniem im żywności, wody i schronienia.

     REKLAMA

     Gubernator ujawnił, że raport bezpieczeństwa z 2014 r. ostrzegał o możliwości wybuchu w stolicy Libanu, ponieważ materiały wysoce wybuchowe nie były przechowywane w sposób zapewniający bezpieczeństwo publiczne.

     Wybuch w Bejrucie. Ofiary śmiertelne i tysiące rannych

     Według informacji libańskiego Ministerstwa Zdrowia w wyniku eksplozji zginęło co najmniej 100 osób, a prawie 4 tys. zostało rannych. Wielu mieszkańców Bejrutu jest uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków.

     W szpitalach brakuje krwi. Lekarzom potrzebne są również generatory prądu, by móc przeprowadzać operacje. Pacjenci niewymagający ratowania życia zostali poproszeni o opuszczenie miasta.

     SPRAWDŹ: Ogromny wybuch w Bejrucie. Co wiemy do tej pory?
     Setki osób są zaginione. W mediach społecznościowych, radiu i telewizji trwa akcja ich poszukiwania.

     Ponadto w porcie w Bejrucie zmieciony z powierzchni ziemi został terminal zbożowy, przez który przechodzi 80 proc. importu do Libanu.
     • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 05.08.20, 15:20
      Według agencji AFP w bejruckim porcie doszło do dwóch eksplozji. Pierwsza z nich, mniejsza, spowodowała pożar, w wyniku którego doszło do drugiej, o wiele bardziej niszczącej.

      ZOBACZ: Apokaliptyczny krajobraz po eksplozji w Bejrucie
      Wybuch uszkodził budynki w promieniu wielu kilometrów, w tym znajdującą się ok. 1,6 km od portu siedzibę premiera kraju. Według relacji świadków było go słychać nawet na odległym o ponad 200 km Cyprze.

      Nagrania potężnej eksplozji zostały natychmiast umieszczone w mediach społecznościowych.
  • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 01:41
   Eksplozja w porcie w Bejrucie o godz. 18 (a polskiego czasu - 17) we wtorek 4 sierpnia wyglądała jak wybuch bomby atomowej. Przeszywający błysk i śmiercionośna fala uderzeniowa niszcząca wszystko, co napotkała na drodze, spowodowała spustoszenia, jakie nie były udziałem mieszkańców tych dzielnic podczas żadnej z ostatnich wojen.
   • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 01:42
    Wieżowce runęły, zgliszcza przypominają raczej zrównane z ziemią syryjskie Aleppo, a nie nowoczesne, tętniące życiem miasto. Miasto - które nigdy się nie poddaje, jak śpiewała o Bejrucie legendarna pieśniarka Fairuz - pogrążone jest w żałobie. Co najmniej 100 osób zginęło, jest 4 tys. są ranne (choć lokalne media szacują, że nawet 10 tys.), a pewnie ofiar i poszkodowanych będzie znacznie więcej
    • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 01:43
     - Wczoraj szpitale w Bejrucie były tak przepełnione, że już nie przyjmowały rannych, a część z nich z tego powodu szukała pomocy w szpitalach w innych regionach kraju - relacjonuje Wojciech Wilk, szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Organizacji, która od 2006 r. niestrudzenie niesie pomoc humanitarną (ofiarom klęsk żywiołowych, kryzysów lub konfliktów), rozwojową i ratunkową w Libanie, na Ukrainie, w Nepalu, Peru, Sudanie Południowym, Ugandzie, w Tadżykistanie, Palestynie, Gruzji, Etiopii, Kenii, Zambii oraz Bośni i Hercegowinie
     • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 01:46
      Aby jeszcze lepiej zrozumieć, jak ogromna jest skala zniszczeń w centrum stolicy Libanu, Wojciech Wilk tłumaczy mi: - To jest taka sytuacja, jakby wybuch był w centrum Warszawy, w okolicach Wisły.

      A eksplodowała ogromna liczba materiałów wybuchowych, bo 2 750 ton saletry. Władze Libanu zapowiadają śledztwo, czy materiały składowane były w sposób prawidłowy i chcą wyciągnąć konsekwencje wobec winnych. Nieoficjalnie mówi się o tym, że ogień zaprószył nieumyślnie spawacz naprawiający drzwi jednego z magazynów. Pytanie, czy azotany w tak ogromnej ilości były tam składowane właściwie.
  • jutta_t Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 01:48

   - W promieniu kilku kilometrów od miejsca eksplozji starsze budynki zawaliły się, w pozostałych zniszczone są okna i drzwi, uszkodzone fasady. Liczba osób poszkodowanych przekracza milion - szacuje Wojciech Wilk
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 16:50
   Macron jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedził Liban po wtorkowej eksplozji, w której zginęło co najmniej 145 osób, ponad pięć tys. zostało rannych, a nawet ćwierć miliona pozostało bez dachu nad głową.
   REKLAMA

   Jak zauważa agencja Reutera, Francja od dawna stara się wesprzeć swoją byłą kolonię i po wybuchu wysłała już pomoc doraźną, ale obawia się powszechnej w kraju korupcji i naciska na reformy.
   "Bezwarunkowa solidarność"
   Po wylądowaniu Macron zaręczył, że solidarność Francji z Libańczykami jest bezwarunkowa, jednak przyznał, że chce powiedzieć politykom kilka "przykrych prawd".
   "Pomijając wybuch, wiemy, że jest tutaj poważny kryzys i wiąże się on z historyczną odpowiedzialnością obecnych przywódców" - ocenił po spotkaniu z prezydentem Libanu Michelem Aounem.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-emmanuel-macron-w-bejrucie-francuska-pomoc-nie-trafi-w-skoru,nId,4654383#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 22:52
   16 osób zostało aresztowanych w ramach śledztwa w sprawie eksplozji magazynu w porcie w stolicy Libanu Bejrucie, w wyniku której zginęło 145 osób, a około 5 tys. zostało rannych - poinformowała libańska państwowa agencja prasowa NNA.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-bejrut-16-aresztowanych-w-zwiazku-z-wybuchem,nId,4654683#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
   • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 06.08.20, 22:53
    Agencja powołuje się na sędziego Fadiego Akiki, rządowego komisarza w sądzie wojskowym, który powiedział, że do tej pory władze przesłuchały ponad 18 funkcjonariuszy portowych i celnych oraz osoby odpowiedzialne za prace remontowe w magazynie z saletrą amonową.
    REKLAMA

    "16 osób zostało aresztowanych w ramach śledztwa" - cytuje NNA sędziego, który nie podał nazwisk zatrzymanych i podkreślił, że śledztwo jest kontynuowane.
    Potężny wybuch w Bejrucie miał miejsce we wtorek (4 sierpnia) po południu w tamtejszym porcie. Eksplodował magazyn, w którym od ponad sześciu lat składowano bez odpowiedniego zabezpieczenia 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu). W mieście obowiązuje dwutygodniowy stan wyjątkowy, a bez dachu nad głową jest ok. 300 tys. osób. Całkowite straty mogą sięgnąć nawet 15 mld dolarów.


    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-bejrut-16-aresztowanych-w-zwiazku-z-wybuchem,nId,4654683#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 07.08.20, 16:49
   Minister zdrowia Libanu poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji w Bejrucie wzrosła do 154 - podała w piątek (7 sierpnia) agencja NNA, na którą powołuje się Reuters. Wcześniej informowano o śmierci 135 osób. Z kolei prezydent Libanu Michel Aoun oświadczył, że przyczyna eksplozji jest wciąż nieznana, ale mogła być nią "obca ingerencja" pod postacią rakiety, bomby lub innego czynu.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-potezna-eksplozja-w-bejrucie-wzrosla-liczba-ofiar-smiertelny,nId,4656337#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 07.08.20, 16:52
   https://i.iplsc.com/po-eksplozji-w-bejrucie/000ADRQMINQSRH30-C122-F4.jpg
   • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 07.08.20, 16:54
    Po eksplozji w Bejrucie /AFP
    Po eksplozji w Bejrucie /AFP
    Minister Hamad Hasan przekazał, że jedna na pięć osób z ok. pięciu tysięcy rannych wymagała hospitalizacji, a 120 osób było w stanie krytycznym.
    Dołącz do ponad 325 tysięcy zadowolonych użytkowników kantoru online. Załóż darmowe konto i przekonaj się sam!
    Prezydent: Dochodzenie ma odpowiedzieć na trzy pytania
    REKLAMA

    Głos w piątek zabrał również prezydent Libanu Michel Aoun.
    Aoun powiedział, że śledczy badający przyczyny katastrofy sprawdzają, czy była ona efektem zaniedbań, wypadku czy możliwej obcej ingerencji.
    Według libańskiego prezydenta dochodzenie ma odpowiedzieć na trzy pytania. "Po pierwsze, w jaki sposób materiały wybuchowe do portowych magazynów się dostały i jak były przechowywane (...); po drugie, czy eksplozja była wynikiem zaniedbań lub wypadku (...), a po trzecie możliwość, że doszło tam do zewnętrznych ingerencji" - cytuje słowa Aouna Reuters.


    Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-potezna-eksplozja-w-bejrucie-wzrosla-liczba-ofiar-smiertelny,nId,4656337#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 08.08.20, 05:34
   Eksplozja w Bejrucie. Minister zdrowia Libanu poinformował, że wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eksplozji w Bejrucie. Jak podaje Reuters, teraz ofiar eksplozji jest już 154, wcześniej była mowa o 135 osobach
  • mala200333 Re: Bejrut. Potężny wybuch w centrum miasta. 08.08.20, 07:14
   Straszne I smutne

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka