Dodaj do ulubionych

Początkowo zespół otępienny objawia się chwilami..

05.08.20, 18:49
Początkowo zespół otępienny objawia się chwilami roztargnienia, używania niewłaściwych słów nazywających przedmioty czy czynności, zapominaniem nazwisk, chwilami apatii. Tego rodzaju objawy medycy przypisują zaburzeniom funkcji poznawczych, które występują nie tylko w przebiegu demencji, ale i w zaburzeniach depresyjnych czy po prostu przemęczeniu. Ale to najlepszy moment, by - jeszcze przed diagnozą - udać się do psychologa.
Psycholog, który posiada kompetencje, wiedzę i doświadczenie w zakresie chorób otępiennych, jest w stanie już na wczesnym etapie odróżnić czy mamy do czynienia z otępieniem czy ze "zwykłym" zapominaniem związanym ze starzeniem się organizmu i już na tym etapie wdrożyć odpowiednie dla każdego postępowanie.
Pomoc psychologa to nie tylko praca z chorym
- Biorąc pod uwagę specyfikę objawów chorób otępiennych z biegiem czasu opiekun będzie musiał poświęcać choremu coraz więcej czasu, wspierać go w coraz większej ilości zadań. Zatem wspierając opiekuna wywieramy wpływ także na chorego - zwraca uwagę dr Joanna Szczuka, psycholog z Kliniki i Polikliniki Geriatrii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.
Zacznijcie działać jeszcze przed diagnozą Przed diagnozą choroby działania psychologa skupiają się głównie na odróżnieniu naturalnego obniżenia pamięci związanego z wiekiem, czy zaburzeniami występującymi w związku z na przykład z zaburzeniami depresyjnymi, od procesu neurodegeneracyjnego.
- W sposób szczególny narażone są na nią osoby z łagodnymi deficytami poznawczymi, które są w stanie pośrednim i jeszcze nie do końca wiemy, czy mamy do czynienia z wczesną fazą choroby otępiennej, czy osoba przejawia po prostu problemy z pamięcią, ale będzie sprawnie funkcjonowała na tym poziomie i nie będzie wymagała pomocy - mówi specjalistka.
Dużą korzyścią dla seniorów może być na tym etapie pobyt na oddziale geriatrycznym, ponieważ w takim miejscu pacjenci otoczeni są kompleksową opieką. Najczęściej trafiają na taki oddział z powodów somatycznych, ale zawsze obejmowani są także opieką psychologiczną - to wsparcie chorego w bezpiecznych dla niego warunkach.


Czytaj więcej na kobieta.interia.pl/zdrowie/news-pierwsze-sygnaly-demencji-nie-przegap-ich,nId,4638800#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Początkowo zespół otępienny objawia się chwil 05.08.20, 18:52
   Mamy możliwość prowadzenia treningów poznawczych dla pacjentów. Odbywają się one najczęściej w domach pobytu dziennego dla pacjentów z dysfunkcjami neurologicznymi z grupy otępień, gdzie chory ma możliwość ćwiczyć w grupie osób z podobnymi problemami. Są to m.in. ćwiczenia uwagi, pamięci trwałej, krótkotrwałej, utrwalanie wiedzy ogólnej, zdolności manualnych itd. - wyjaśnia dr Szczuka.
   Co ważne, psycholog pracuje również z chorym nad utrwaleniem czynności życia codziennego. Choć na początku bliscy chorego często nie zdają sobie z tego sprawy, dla opiekuna jest kluczową sprawą, by chory jak najdłużej funkcjonował w miarę samodzielnie i aby był w stanie sam wykonywać jak najdłużej swoje codzienne obowiązki i zadania.
   Często psycholog wspiera także rodzinę w organizacji wspólnego czasu oraz w rozwoju zainteresowań chorego.
   Aby to było możliwe, trzeba dokonać oceny funkcjonowania chorego. Odbywa się to zazwyczaj na oddziale geriatrycznym, np. gdy pacjent po kilku miesiącach przychodzi na badania kontrolne z problemami somatycznymi. Psycholog ma wtedy możliwość porównania obecnego stanu pacjenta z tym sprzed kilku miesięcy.
   - To bardzo ważne, bo można wtedy stwierdzić, na jakim etapie jest pacjent, jak szybko choroba postępuje, jakie są słabe i mocne strony chorego, czyli które funkcje zostały już utracone, a które jeszcze są zasobami, nad którymi możemy pracować. To istotne także z tego względu, że mówi nam o skuteczności leczenia - wyjaśnia ekspertka.
   Świadomość pomaga się przygotować
   Praca psychologa z rodziną po diagnozie to przede wszystkim informowanie o etapie choroby. Dlaczego to takie istotne? Bo dzięki tej informacji rodzina będzie w stanie przygotować się na możliwe sytuacje, problemy, wyzwania charakterystyczne dla danego etapu choroby.
   - To nie znaczy, że np. zaburzenia zachowania czy inne problemy muszą się pojawić, ale dzięki poinformowaniu rodziny o możliwych trudnościach opiekunowie są w stanie przygotować się na nie, nie będą zaskoczeni, gdy to się zdarzy. Ponadto psycholog wskazuje, jak pracować z chorym w bezpieczny dla siebie sposób, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, gdzie szukać pomocy. Trzeba o to zadbać zawczasu, by nie doprowadzić do wypalenia i depresji opiekuna, czego skutkiem może być np. stosowanie przemocy wobec chorego. To sytuacje, które bezwzględnie wymagają wsparcia z zewnątrz i mamy możliwość przeciwdziałania im właśnie poprzez współpracę z rodziną - zaznacza dr Szczuka.
   Praca psychologa zarówno z chorym, jak i z rodziną, daje możliwość pokazania, na co mamy wpływ pomimo tego, że choroba postępuje i nie jesteśmy w stanie jej wyleczyć. Ale można z powodzeniem mobilizować pacjenta do ćwiczenia pamięci i pielęgnowania zachowanych funkcji.
   - I nie chodzi o to, aby pacjent nie przejawiał żadnych deficytów, lecz o to, aby potrafił sobie z nimi radzić. Aby łagodzić jego samotność. I co najważniejsze, aby był w stanie ocenić swoje życie nie tylko przez pryzmat choroby. Jeszcze więcej - aby ta ocena życia była pozytywna. Z opinii wielu pacjentów wynika, że jest to możliwe - przekonuje psycholog.


   Czytaj więcej na kobieta.interia.pl/zdrowie/news-pierwsze-sygnaly-demencji-nie-przegap-ich,nId,4638800,nPack,2#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Początkowo zespół otępienny objawia się chwil 06.08.20, 12:39
   12 głównych czynników demencji
   Wprowadzenie zrównoważonej diety, ograniczenie używek i większa ilość ruchu może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia demencji w późniejszym życiu.
   Badania sugerują, że złe nawyki związane ze stylem życia wraz z czynnikami środowiskowymi, historią medyczną i edukacją — są odpowiedzialne za 40 proc. (około 340 000 z 850 000) przypadków demencji w Wielkiej Brytanii.
   Zespół 28 czołowych światowych ekspertów w dziedzinie demencji, który przeprowadził recenzję dla czasopisma medycznego Lancet, zidentyfikował 12 czynników, które przyczyniają się do ryzyka wystąpienia demencji:
   • mala200333 Re: Początkowo zespół otępienny objawia się chwil 06.08.20, 12:40
    lepsza edukacja wprowadza nawyk ciągłego uczenia się, utrzymywanie aktywności mózgu. Gorszy dostęp do edukacji zwiększa ryzyko wystąpienia demencji w późniejszym wieku.
    Problemy ze słuchem – mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji. Udowodniono jednak, że używanie aparatów słuchowych znacznie zmniejsza to ryzyko.
    Uszkodzenia mózgu – udowodniono zależność między występowaniem demencji a obrażeniami głowy m.in. u sportowców (głównie pięściarzy i footballistów).
    Nadciśnienie - gdy skurczowe ciśnienie tętnicze osiąga wartość powyżej 140 mmHg.
    Picie alkoholu - około 9 kufli piwa lub 15 małych kieliszków wina tygodniowo zwiększa ryzyko starzenia się mózgu i demencji.
    Otyłość - BMI powyżej 30.
    Palenie papierosów.
    Izolacja społeczna.
    Depresja.
    Brak ruchu.
    Cukrzyca.
    Zanieczyszczenie powietrza
    2. Należy wprowadzić zmiany w stylu życia
    Profesor Clive Ballard z University of Exeter, powiedział: "Nasze odkrycia stanowią ekscytującą okazję do poprawy życia milionów ludzi na całym świecie poprzez zapobieganie lub opóźnianie demencji, poprzez zdrowszy styl życia, obejmujący więcej ćwiczeń, utrzymanie zdrowej wagi i rzucenie palenia oraz dobre leczenie czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie krwi".
    Naukowcy, do których należą wiodący na świecie brytyjscy naukowcy z University College London, Cambridge, Exeter, Edynburga i Manchesteru podkreślili, że większość ryzyka demencji wynika z genetyki i innych niekontrolowanych czynników, ale część można znacznie ograniczyć wprowadzając zmiany do swojego stylu życia.
    • mala200333 Re: Początkowo zespół otępienny objawia się chwil 06.08.20, 12:41


     ADVERTISING


     Dr Rosa Sancho, kierownik działu badań w Alzheimer's Research UK, dodała: "Chociaż nie ma niezawodnego sposobu zapobiegania demencji, najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowego mózgu wraz z wiekiem jest pozostanie aktywnym fizycznie i psychicznie oraz stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety (nie palić, pić tylko w zalecanych granicach i kontrolować wagę, cholesterol i ciśnienie krwi)".
     Ponieważ żadne metody leczenia nie są jeszcze w stanie spowolnić lub zatrzymać początku demencji, podjęcie działań w celu zmniejszenia tego ryzyka jest ważną częścią naszej strategii walki z tą chorobą.
     3. Politycy mogą mieć wpływ na zachorowania
     Kierownik badań profesor Gill Livingston z University College London, który zaprezentował wyniki na Międzynarodowej konferencji Stowarzyszenia Alzheimera, zaapelował do polityków, żeby wzięli odpowiedzialność za zmniejszenie części ryzyka, w szczególności poprzez rozwiązanie narastającego problemu zanieczyszczenia powietrza.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka