Dodaj do ulubionych

Zbiory rękopisów Chopina znajdujące w poświęconym.

07.08.20, 16:03
Zbiory rękopisów Chopina znajdujące w poświęconym mu w Warszawie muzeum po raz pierwszy zostały przebadane kryminalistyczne. Naukowcy badali, jak w trakcie życia zmieniał się charakter pisma kompozytora.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Zbiory rękopisów Chopina znajdujące w poświęc 07.08.20, 16:04
   Dobiegły końca kryminalistyczne badania listów, notatek, osobistych zapisków i dedykacji napisanych ręką Fryderyka Chopina, które znajdują się w zbiorach Muzeum F. Chopina w Warszawie. Prawdopodobnie jest tam największa na świecie kolekcja rękopisów kompozytora. W projekt zaangażowali się eksperci Katedry Kryminalistyki UW, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, a także samego Muzeum. Przebadano 143 dokumenty, które obejmowały 143 strony.
   • jutta_t Re: Zbiory rękopisów Chopina znajdujące w poświęc 07.08.20, 16:05
    Jak pisał Chopin?

    W jaki sposób pisał więc Chopin? Początkowo muzyk pisał tak, jak go nauczono, korzystając z dostępnych wtedy wzorców kaligraficznych. "Z badań kryminalistycznych wynika, że z biegiem lat w piśmie kompozytora następowały uproszczenia konstrukcji liter - choć sama budowa znaków graficznych co do zasady nie ulegała zmianie, w tym szczególnie widoczny jest zanik elementów ozdobnych i tzw. adiustacji początkowych i końcowych w majuskułach. W przypadku podpisów widać odchodzenie od podpisów rozwiniętych i czytelnych oraz częste stosowanie podpisów skróconych czy nawet nieczytelnych paraf" – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski z Katedry Kryminalistyki UW, kierownik projektu.

    Podpis Chopina miał różne formy. Czasem wirtuoz stawiał same inicjały, kiedy indziej pisał jedynie nazwisko, a w listach do przyjaciół podpisywał się np. "Twój stary" (w domyśle Twój stary przyjaciel). Warte odnotowanie jest również to, że na żadnym z badanych dokumentów Chopin nie podpisał się pełnym imieniem i nazwiskiem.

    Na kopertach pisał zawsze kaligraficznie, do rodziny przeważnie dużo mniej czytelnie, zdecydowanie drobniejszym pismem. Często robił dopiski na marginesach.
    • jutta_t Re: Zbiory rękopisów Chopina znajdujące w poświęc 07.08.20, 16:06
     Podczas realizacji projektu znaleziono jeden dokument, który nosi ślady przerabiania. "Żeby go zbadać, przetransportowaliśmy do Muzeum specjalistyczny sprzęt kryminalistyczny, m.in. najwyższej klasy urządzenie zwane videospektrokomparatorem, gdyż ze względów bezpieczeństwa i ochrony samych dokumentów nie można było takich badań przeprowadzić w laboratorium. Wspomniany »podejrzany« dokument zawierał cechy dziwne, wyskrobanie pewnych elementów, powielenie linii czy ich retusz. Wskazuje to na wysokie prawdopodobieństwo dokonywania poprawek pierwotnego zapisu i podpisu przez inną osobę niż sam kompozytor" – relacjonuje prof. Tomaszewski.

     Bardzo prawdopodobne, że w przyszłości ukaże się publikacja naukowa dotyczącą przeprowadzonych badań.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka