Dodaj do ulubionych

Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych...

11.08.20, 04:41

Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych protestów
Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych protestów na Białorusi. Informację podało MSW tego kraju. Według nieoficjalnych informacji protestujący miał zginąć w wyniku wybuchu przedmiotu, który trzymał w ręku. W stolicy kraju sytuacja jest bardzo niespokojna. - Widzę ludzi z długą bronią. Chodzą, strzelają i wyłapują protestujących (...). Wojsko idzie do centrum Mińska - relacjonuje dziennikarz Sławomir Sierakowski.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 11.08.20, 05:15
   "Swiatłana Cichanouska przebywała trzy godziny w CKW (Centralnej Komosji Wyborczej) z prawnikiem Maksimem Znakiem, a następnie powiedziała, że 'podjęła decyzję' i udała się w niewiadomym kierunku" - przekazała Radiu Swaboda Hanna Krasulina, rzeczniczka sztabu. Przyznała, że współpracownicy kandydatki w wyborach prezydenckich nie wiedzą, gdzie przebywa.
   REKLAMA

   Do CKW Cichanouska udała się, by zaskarżyć wyniki wyborów.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-bialorus-sztab-cichanouskiej-nie-zna-miejsca-jej-pobytu,nId,4662083#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 11.08.20, 17:07
   Na ulicach Białorusi przelewa się krew - dochodzi do brutalnych starć z milicją, a rozwścieczony tłum domaga się nowych wyborów, gdyż te, według białoruskich niezależnych ośrodków, były sfałszowane. Przyszłość nie maluje się jednak w różowych barwach. - Niezależnie od dalszego rozwoju wydarzeń dojdzie do kryzysu w stosunkach z Zachodem oraz zwiększy się potencjał oddziaływania Rosji na sytuację na Białorusi - uważają eksperci.

   Zdaniem Kamila Kłysińskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich wydarzenia na Białorusi będą poważnym problemem dla Polski, jak i całej Europy
   Władza w Mińsku jest zdesperowana. Zablokowała przyjazd misji OBWE oraz wysłała na ulicę oddziały uzbrojonej milicji
   Z kolei Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazuje na społeczno-ekonomiczne podwaliny zamieszek. Społeczeństwo białoruskie ma już dość rządów Łukaszenki
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 11.08.20, 17:08

   Protesty na Białorusi. Rozwój wydarzeń nie jest optymistyczny dla Europy
   Rezultat wyborczy Łukaszenki odpowiada publikowanym w ostatnich tygodniach wynikom sondaży rządowych, ale wielokrotnie zawyża rzeczywisty poziom poparcia dla prezydenta, a zaniża dla jego głównej kontrkandydatki. Kolejny raz sfałszowane wybory u naszego wschodniego sąsiada wzbudziły wściekłość tłumu. W kilku punktach miasta doszło do protestów i starć z milicją, która używała granatów hukowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Na ulice wyszły wojska wewnętrzne MSW. Jedna osoba zginęła w czasie starć.

   Skąd ta brutalność? - Pacyfikacja demonstracji ma służyć wygaszeniu nastrojów protestacyjnych w społeczeństwie. Tym samym władze liczą na powtórzenie scenariusza z czerwca oraz lipca br., gdy spontaniczne demonstracje przeciwko represjom wobec kontrkandydatów zostały skutecznie stłumione właśnie dzięki natychmiastowym i brutalnym działaniom sił porządkowych - wyjaśnia Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

   Jak zauważa, zarówno oficjalne wyniki wyborów, jak i frekwencja z weekendu nie odbiegają od rezultatów poprzednich elekcji przeprowadzonych w 2015 i 2010 r., co wskazuje na próbę kontynuacji rytualnego charakteru zwycięstw wyborczych Łukaszenki. Jego zdaniem tym razem jednak skala fałszerstw jest nieporównywalnie większa, o czym świadczą m.in. publikowane w sieci protokoły z kilkunastu komisji wyborczych, w których nie doszło do fałszerstw. Wskazują one bowiem na wygraną Cichanouskiej.

   Wydarzenia bez precedensu. Białoruś nam odpływa
   Według Kłysińskiego, zdając sobie sprawę z utraty poparcia społecznego, władze na Białorusi zdecydowały się na bezprecedensowe zaostrzenie kontroli nad procesem wyborczym, o czym świadczy ograniczenie pracy niezależnych obserwatorów i zablokowanie przyjazdu misji OBWE.

   Pretekstem do tego była sytuacja epidemiczna, wcześniej ostentacyjnie bagatelizowana przez władze. Po raz pierwszy białoruski MSZ radykalnie ograniczył również wydawanie akredytacji dla zagranicznych dziennikarzy. Ponadto w zgodnej opinii niezależnych obserwatorów dopuszczonych do lokali wyborczych rekordowo wysoka frekwencja w wyborach przedterminowych (ponad 41 proc.) została co najmniej dwukrotnie zawyżona.
   Z kolei duże zainteresowanie obywateli głosowaniem 9 sierpnia napotkało w wielu miejscach obstrukcję ze strony komisji wyborczych, co spowodowało olbrzymie kolejki, a w niektórych przypadkach bezprecedensowe w białoruskich realiach przedłużenie pracy komisji. Bez precedensu (nawet w porównaniu z dramatycznymi w skutkach wyborami w 2010 r.) była także czasowa blokada większości niezależnych portali informacyjnych. W rezultacie dostęp do informacji został poważnie ograniczony i sprowadzał się głównie do sieci społecznościowych.
   Ekspert OSW wskazuje więc, że niezadowolenie społeczne jest wyrazem "zaawansowanej erozję autorytetu Łukaszenki", zaś brutalna pacyfikacja protestów społecznych "pogłębia delegitymizację społeczną prezydenta".

   - Przyszłość reżimu zależy od skali kolejnych, już zapowiedzianych protestów, spójności nomenklatury i aparatu bezpieczeństwa. Niezależnie od dalszego rozwoju wydarzeń dojdzie do kryzysu w stosunkach z Zachodem oraz zwiększy się potencjał oddziaływania Rosji na sytuację na Białorusi - podsumowuje Kłysiński.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 11.08.20, 18:07
   Sławomir Sierakowski znalazł w Mińsku łuski po nabojach z napisem "made in Poland". Białoruska milicja strzelała bronią gładkolufową i hukową do demonstrantów. Nie jest jasne, skąd polska amunicja wzięła się na Białorusi, ale od 2011 r. obowiązują sankcje UE, które zakazują eksportu broni i amunicji do reżimu Łukaszenki.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 11.08.20, 19:46
   Białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki nie ma zamiaru ustąpić. Do pacyfikowania demonstracji wysłano już tysiące funkcjonariuszy oddziałów sił specjalnych milicji - OMON-u. Ale także żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW, jednostek specjalnych Ałmaz i Alfa. Według specjalistów oznacza to jedno: Łukaszenka za wszelką cenę władzy nie odda.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 11.08.20, 20:31
   https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/117534516_3226882170736390_3040020115862282446_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=EtdP7IltulcAX97yrOJ&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&tp=14&oh=b216ac3908e56de3b36b97af2d53d887&oe=5F58D2E0mala200333 napisała:

   >
   > Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych protestów
   > Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych protestów na Białorusi. Informację podało
   > MSW tego kraju. Według nieoficjalnych informacji protestujący miał zginąć w wy
   > niku wybuchu przedmiotu, który trzymał w ręku. W stolicy kraju sytuacja jest ba
   > rdzo niespokojna. - Widzę ludzi z długą bronią. Chodzą, strzelają i wyłapują pr
   > otestujących (...). Wojsko idzie do centrum Mińska - relacjonuje dziennikarz Sł
   > awomir Sierakowski.
   >
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 03:48
   Prezydent Aleksander Łukaszenko bez ogródek sfałszował wynik niedzielnych wyborów, przyznając sobie 80-procentowe zwycięstwo, a potem posłał na ulice milicję i wojsko, które brutalnie tłumi protesty obywateli przeciwko fałszerstwom i biedzie. Unii Europejskiej zabrało dwa dni, by porzucić miękki dyplomatyczny język i powiedzieć, że "te wybory nie były ani wolne, ani uczciwe" oraz ostrzec, że może "podjąć działania przeciwko osobom odpowiedzialnym" za wydarzenia na Białorusi.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 04:05
   Rano okazało się, że jest na Litwie. A w sieci pojawiły się nagrania dwóch jej oświadczeń. W jednym z nich przyznała, że opuszcza kraj, bo pomyliła się, myśląc, iż: „cała ta wyborcza kampania mocno ją zahartowała, że wytrzyma wszystko”. Wyznała przy tym, że „najważniejsze są dzieci”. W drugim zaapelowała do rodaków, by „nie wychodzili na place, nie ryzykowali życia”.

   Cichanouska, której dzieci są na Litwie, a mąż w więzieniu, do nagrania oświadczeń i emigracji została zmuszona przez agentów KGB. Dostała „propozycję nie do odrzucenia” – powiedział „Wyborczej” opozycyjny dziennikarz Franak Wiaczorka.
   • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 04:07

    Walczą o wolność, nie o królową
    Na Białorusi wszyscy wiedzą, że Bat’ka w swym CV ma brutalne zabójstwa politycznych rywali.

    Teraz na nowo „wybrany” prezydent jest rad, że przepędził rywalkę. Wyrażał się o niej tylko z pogardą. Pytany, czy będzie z nią debatował, nabijał się, że ona dopiero co „nasmażyła kotletów i jeszcze nimi pachnie” i o niczym nie ma pojęcia.

    Wiaczorka przyznaje, że wyjazd powszechnie uznanego symbolu białoruskiego buntu jest ciosem dla walczących na ulicach z OMON-em. Spokojniej na to patrzy politolog i wnikliwy publicysta Aleksandr Fieduta, przypominając, że manifestanci walczą „nie za królową przeciw złemu dyktatorowi, ale o wolność”.

    Czy będzie białoruski Sierpień?
    Złą wieścią dla dyktatora są sygnały o tym, że w wielu państwowych zakładach pracy organizowane są lub już się zaczęły strajki załóg.

    W odciętym od internetu kraju trudno z urywkowych informacji i pogłosek złożyć ogólny obraz sytuacji. Wygląda jednak na to, że częściowo strajkuje Białoruski Kombinat Metalurgiczny w Żłobinie, Instytut Metalurgii Proszkowej w Mińsku, cukrownia w Żabince, fabryka opon w Bobrujsku, jedna z mińskich zajezdni trolejbusowych, której pracownik został zmasakrowany przez OMON, oraz Mińska Fabryka Margaryny. Kilkuset pracowników tego zakładu wyszło we wtorek na ulice, by przyłączyć się do protestujących.

    Nie pracuje też Mińska Fabryka Elektrotechniczna. Jej załoga ogłosiła postulaty, domagając się m.in. „natychmiastowego zaprzestania przemocy wobec pokojowych, bezbronnych obywateli”.

    Tomasz Bielecki, Bruksela
    Czytaj także:
    Co zrobi Unia Europejska w sprawie Białorusi? Łukaszenka przestaje być gwarantem stabilności
    W kraju krążą pogłoski o tym, że stają lub wkrótce staną kolejne fabryki, w tym okręty flagowe przemysłu białoruskiego, takie jak MTZ (Mińska Fabryka Traktorów) czy Grodno Azot. Trochę to przypomina nastroje Polski z sierpnia 1980 r., kiedy wciąż próbowaliśmy się dowiedzieć, gdzie już stanęli.

    Widmo strajku generalnego dla Łukaszenki, który jako były lektor partyjny i politruk sam uczył, co jest najgroźniejszą „bronią proletariatu”, musi być przerażające. On ze swoimi OMON-ami i ich drogim sprzętem do walk ulicznych okazałby się bezradny, gdyby do strajku przystąpiły choćby tylko zakłady petrochemiczne w Mozyrzu i Nowopołocku, a w tym ostatnim mieście w poniedziałek OMON brutalnie rozpędził opozycyjną manifestację.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 15:29
   Białoruś. Protesty nie ustają, mecze odwołane. "Jest obawa o bezpieczeństwo"
   - Dziś możesz zostać aresztowanym i skończyć w więzieniu, nawet jeśli nic nie zrobisz. Wystarczy być w złym miejscu w nieodpowiednim czasie - mówi dziennikarz sportowy z Białorusi. Podjęto decyzję o odwołaniu meczów piłkarskich.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 15:39
   - Łukaszenko zbudował przez ponad 20 lat szczelny, dyktatorki system oparty o służby mundurowe. To twarda dyktatorska władza, która nie ustąpi ani o krok - mówił w "Onet Rano." Bartłomiej Sienkiewicz, który wypowiedział się również na temat nagrania, na którym Swiatłana Cichanouska odczytuje wezwanie do swoich wyborców, by zaprzestali protestów. - Mieliśmy do czynienia z jakimś rodzajem tortury na widoku publicznym. Przypomnę, że mąż Swiatłany Cichanouskiej jest cały czas w więzieniu. Zmuszono ją do tego, szantażując dalszym losem męża w więzieniu – powiedział.
   • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 15:41

    "Wykazał się pan odwagą i odpowiedzialnością, opierając się wykorzystaniu pandemii w globalnych manipulacjach ludźmi i całymi narodami" - tak według oficjalnej białoruskiej agencji prasowej BelTA brzmi fragment listu z gratulacji, jaki po niedzielnych wyborach prezydenckich napisał do Łukaszenki polski polityk.
    • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 15:45


     Oficjalne białoruskie media bardzo nagłaśniają gratulacje, jakie otrzymuje Łukaszenko po oficjalnej wygranej w wyborach. Chodzi oczywiście o to, by pokazać, że świat akceptuje wynik głosowania, w przeciwieństwie do białoruskiej opozycji. Spośród światowych liderów Łukaszence gratulacje złożył jedynie prezydent Rosji.

     Z Polski, jak podaje BelTA, na razie nadszedł jeden list z gratulacjami. Jego autorem jest Paweł Ziemiński, przewodniczącej niewielkiej partii Polska Patriotyczna. Antyeuropejska i antyamerykańska partia powstała po rozłamie w Samoobronie w 2007 r. Nie odnosi sukcesów w kolejnych wyborach, a w ostatnich latach jej działacze mieszają się z działaczy prorosyjskiej partii Zmiana Mateusza Piskorskiego.

     ""Zwracamy się do pana z najszczerszymi gratulacjami z okazji zwycięstwa i ponownego wyboru na stanowisko Prezydenta Republiki Białorusi przez przytłaczającą większość narodu białoruskiego, przy bardzo wysokiej frekwencji. Przekazujemy gratulacje w imieniu partii Polska Patriotyczna. Podziela je, jak wiemy, ogromna liczba Polaków, którzy mają ciepły szacunek dla Białorusi i braterskiej ludności białoruskiej. Polityka i osobiste podejście prezydenta, który jest zaangażowany w suwerenność państwa, prawo międzynarodowe i prawo narodów do samostanowienia i niezależnej polityki wewnętrznej i zagranicznej oraz własnej drogi rozwoju w kierunku dobrobytu społeczeństwa, od dawna cieszy się szacunkiem Polaków" - czytamy w liście Ziemińskiego.

     Dalej czytamy też m.in.: "Wykazał się pan odwagą i odpowiedzialnością, przeciwstawiając się wykorzystywaniu pandemii w globalnych manipulacjach ludźmi i całymi narodami, przeciwstawiając się cynicznemu wykorzystywaniu pandemii dla korzyści gospodarczych i politycznych. Takie stanowisko zasługuje na podziw."
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 17:49
   https://scontent-atl3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/117748264_4179832945424691_2151156751698750845_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=ca434c&efg=eyJpIjoibCJ9&_nc_ohc=7TpRGcw5d7MAX9P-vRe&_nc_ht=scontent-atl3-1.xx&tp=14&oh=e3d09ebf7eaec78c4f43a0a969cde56a&oe=5F5900B3mala200333 napisała:

   >
   > Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych protestów
   > Jest pierwsza ofiara poniedziałkowych protestów na Białorusi. Informację podało
   > MSW tego kraju. Według nieoficjalnych informacji protestujący miał zginąć w wy
   > niku wybuchu przedmiotu, który trzymał w ręku. W stolicy kraju sytuacja jest ba
   > rdzo niespokojna. - Widzę ludzi z długą bronią. Chodzą, strzelają i wyłapują pr
   > otestujących (...). Wojsko idzie do centrum Mińska - relacjonuje dziennikarz Sł
   > awomir Sierakowski.
   >
  • jutta_t Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 21:31
   Białorusini walczą dziś nie tylko za siebie, oni walczą za demokrację na Ukrainie, za demokrację w Rosji, za demokrację w Polsce, za demokrację w krajach bałtyckich. To jest dziś najważniejsza walka za demokrację w tym regionie – mówi Adam Michnik, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim* dla Onetu
   • jutta_t Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 12.08.20, 21:34
    REKLAMA

    Ty poznałeś i Putina, i Łukaszenkę. Co to jest za polityk?

    Tak. Poznałem go. Wiesz, bardzo trudno jest mówić coś o człowieku, który się rozmawiało 2,5–3 godziny. To jest taki kołchozowy wiejski chytrus, który jednocześnie jest chuliganem. Żulik taki. I on w związku z tym skrupułów nie ma. Opowiadano mi w Kijowie, nie wiem, ile w tym jest prawdy, ale jako anegdota to jest dobre – rozmowę Łukaszenki z Poroszenką przed wyborami.

    "Petro, masz jakieś kłopoty z wyborami? Przyślij do mnie na dwa tygodnie przewodniczącego komisji wyborczej. To ja mu powiem, jak to się robi".

    Problem nie jest w tym, że on to powiedział, ale że się potem nawet przez sekundę nie zaczerwienił ze wstydu. On uważa, że to jest najzupełniej normalna praktyka, a wszystko to, co się w świecie opowiada o jakichś państwach prawa, wartościach europejskich, prawach człowieka, że to jest wszystko jakiś pic na wodę, mydlenie oczu. Że prawdziwa polityka to jest ta, którą on uprawia.

    Zobacz także
    Sierakowski: w nocy w Mińsku milicja strzelała do nas amunicją z napisem "made in Poland"
    Timothy Snyder: Łukaszenko może pójść drogą Jaruzelskiego
    Rewolucja kobiet zaskoczyła Łukaszenkę
    To jest człowiek, który miał ambicję być carem Wszechrosji i dla niego najsmutniejszy dzień, to był dzień, kiedy Jelcyn ogłosił, że na jego miejsce przychodzi Putin. I od tamtego czasu oni z Putinem mają stosunek, najłagodniej mówić, chropowaty. Wielokrotnie w rosyjskich rządowych mediach oglądałem i czytałem brutalne ataki na Łukaszenkę, kpili z jego prymitywizmu i tak dalej. Ale też w jego wypowiedziach słyszałem i takie, że Putin gorzej traktuje Białorusinów niż Hitler kiedyś
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 13.08.20, 04:44
   "W Mińsku trwa zakrojona na szeroką skalę brutalna pacyfikacja" - podała w środę wieczorem telewizja Biełsat. Wojska wewnętrzne miały strzelać w kierunku protestujących, wybuchły również granaty hukowe. Protestujący wznosili okrzyki "Żywie Biełaruś!". Protesty na Białorusi śledzą na miejscu reporterzy Outride.rs.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 13.08.20, 21:08
   Tłumaczy, co dzieje się na Białorusi. Najmłodsza aresztowana osoba miała 13 lat
   - W Białorusi ma teraz miejsce niewyobrażalna na Zachodzie fala systemowej przemocy. Nawet idąc do sklepu czy na spacer można się stać jej ofiarą - mówi w rozmowie z WP Nikita Grekowicz, Białorusin od dziecka mieszkający w Polsce. Opowiada, jak naprawdę wygląda sytuacja za wschodnią granicą.
   Łukaszenka twardą ręką rządzi na Białorusi, ale jego życie jest owiane wieloma tajemnicami. Jednak ostatnio pojawiły się doniesienia, że może spotykać się na boku z 22-letnią Miss Białorusi. Byli widywani razem wiele razy.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 14.08.20, 02:44
   Na kanale Nexta opublikowano również zdjęcia skatowanych w areszcie mężczyzn, a także kartę medyczną innego zatrzymanego. "Otarcia na całym ciele, wstrząs mózgu, liczne złamania. A do tego poważne uszkodzenie odbytu (co oznacza, że ten człowiek został zgwałcony), a także poważne stłuczenia narządów płciowych" - czytamy na kanale NEXTA na Telegramie.
   • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 14.08.20, 02:46
    Niektórzy uznają, że to oznacza, iż władza robi krok wstecz i przygotowuje grunt pod deeskalację i normalizację sytuacji. Inną kwestią jest jednak to, że zatrzymano aż 7 tys. osób - według powtarzających się relacji areszty pękają w szwach.

    - Do 6 rano wypuścimy wszystkich zatrzymanych – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Alaksandr Barsukau, który ok godz. 1 w nocy przyjechał czarnym SUV-em pod areszt na ulicy Akrescina w Mińsku.

    Ok. 2 w nocy na Akrescina było jeszcze ponad pięćset osób.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 15.08.20, 00:26
   Opozycja przejęła ulice. Kolejne grupy zawodowe lawinowo dołączają do protestów i strajków. Milicja i OMON się schowały. Ludzie wychodzą z aresztu, pokazują ślady po torturach. Na ulicach Mińska w tej chwili są wszyscy – gdzie nie pójść widać marsz lub szeregi młodych ustawiających się wzdłuż ulicy – relacjonuje dla Onetu Sławomir Sierakowski.
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 15.08.20, 00:28
   Najstarsi nie wychodzą na zewnątrz z powodu koronawirusa, ale też z tej grupy wiekowej rekrutują się ostatni zwolennicy władzy – z powodu nostalgii, potrzeby stabilności i regularnie wypłacanych emerytur
   W pozostałych grupach wiekowych Aleksander Łukaszenko jest skreślony i dziś wszyscy otwarcie dają temu wyraz
   Protesty i marsze są nawet w zakazanych i najniebezpieczniejszych pod tym względem częściach miasta, także na starówce
   Dlaczego można mówić o przełomie? Społeczeństwa nie dało się zastraszyć i odzyskało skuteczność polityczną
   "Wiec przed budynkiem rządu! Siedzimy 30 m od nich. Jest 50 OMON-owców. Mają opuszczone tarcze i kwiaty w nich. Dwa dni temu strzelali do nas, teraz mają opuszczone tarcze i są bezbronni. Naprzeciwko 10 tys. ludzi, a wokół wielokrotnie więcej!" - relacjonuje Sierakowski
  • mala200333 Re: Białoruś. Jest pierwsza ofiara poniedziałkowy 15.08.20, 17:05
   To najwyższa dobowa liczba wykrytych infekcji od początku pandemii. W piątek informowano o 1 732 wykrytych zakażeniach i był to wówczas najwyższy dzienny bilans potwierdzonych infekcji.
   REKLAMA

   Łącznie na Ukrainie koronawirusem zostało zakażonych 89 719 osób, a zmarło 2 044 chorych.
   Jak podała agencja Reutera, liczba przypadków zakażenia od czerwca na Ukrainie znacznie wrasta, ponieważ tamtejsze władze złagodziły niektóre ograniczenia, zezwalając na ponowne otwarcie kawiarni, kościołów i transportu publicznego.

   Do 31 sierpnia na Ukrainie obowiązuje tzw. adaptacyjna kwarantanna, polegająca na osłabianiu lub zaostrzaniu ograniczeń w zależności od sytuacji epidemicznej w danym regionie.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-na-ukrainie-padl-rekord,nId,4671924#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka