Dodaj do ulubionych

Slynny...Płońsk. Miasto, które zna każdy obywatel

18.08.20, 00:45

Płońsk. Miasto, które zna każdy obywatel Izraela
Płońsk to obowiązkowy przystanek dla wielu wycieczek czy delegacji z Izraela. Co sprawiło, że to niewielkie, liczące ponad 20 tys. mieszkańców miasto jest dobrze znane Żydom, a dzieci na Bliskim Wschodzie uczą się o nim już od wczesnych lat szkolnych? To właśnie tu przyszedł na świat i dorastał ojciec-założyciel państwa żydowskiego oraz pierwszy premier Izraela – Dawid Grün, znany jako Dawid Ben Gurion.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Slynny...Płońsk. Miasto, które zna każdy obyw 18.08.20, 00:47
   Płońsk to niewielkie miasto, położone ok. 60 km na północny zachód od Warszawy. Jest dobrze opisane w każdej książce dotyczącej historii powstania państwa Izrael. Wielu naszych rodaków może zdziwić informacja, że większość Żydów wie o Płońsku więcej niż my, Polacy.


   Jerozolima. Zagadki miasta, w którym spotykają się trzy religie
   Jego historia liczy ponad 600 lat, choć osadnictwo na tym terenie sięga VI-VII w. W dzieje Płońska wpisana jest tradycja narodu żydowskiego. Pierwsi przybysze wyznania mojżeszowego zaczęli osiedlać się na terenie miasta w 1446 r. Szczególne znaczenie żydowska społeczność uzyskała po potopie szwedzkim i otrzymaniu w 1670 r. od króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego przywileju, na mocy którego Izraelici mogli budować w miasteczku domy, synagogi i produkować piwo.
   • mala200333 Re: Slynny...Płońsk. Miasto, które zna każdy obyw 18.08.20, 00:49


    ZOBACZ TEŻ: Tel Awiw - najbardziej europejskie miasto na Bliskim Wschodzie    - W przedwojennym Płońsku ok. połowę obywateli stanowili Żydzi. Mieszkali oni przy głównych ulicach, z tego powodu większość kamienic z przełomu XIX i XX w., znajdujących się w naszym mieście była zamieszkiwana przez społeczność żydowską. Tu też znajdowały się należące do nich sklepy i warsztaty – mówi w rozmowie z WP Andrzej Pietrasik
    Do momentu wybuchu II wojny światowej obie społeczności wspólnie budowały i zmieniały miasto. Liczyło ono wtedy ok. 13 tys. mieszkańców - 7 tys. Polaków i 6 tys. Izraelitów. Jedna z kamienic, zachowana w bardzo dobrym stanie, zasługuje na szczególną uwagę. Znajduje się przy rynku, przy ul. 15 Sierpnia 21, 21A. To dom, w którym spędził swoją młodość Dawid Ben Gurion - współtwórca nowożytnego państwa Izrael i jego pierwszy premier. W piwnicy kamienicy jest niewielkie muzeum poświęcone jej najsłynniejszemu mieszkańcowi.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka