Dodaj do ulubionych

19 sierpnia 1893r. urodził się Stefan Starzyński.

20.08.20, 16:51

🇵🇱️ 19 sierpnia 1893r. urodził się Stefan Starzyński - bohaterski Prezydent Warszawy, który w 1939r. poświęcił życie dla stolicy, ekonomista, publicysta, żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, major rezerwy WP, poseł na Sejm i wiceminister skarbu, senator V kadencji, w latach 1934-1939 komisaryczny prezydent m.st. Warszawy, w czasie obrony stolicy w 1939 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego
W czasie obrony stolicy we wrześniu 1939 r. człowiek który nie uciekł z tonącego statku, i zapłacił za to najwyższą cenę (To jest wzór odpowiedzialności za funkcje, które mu w zaufaniu zostały powierzone). Proponowano mu ucieczkę z miasta, radzono, ażeby nie narażał się na zemstę Hitlera po zajęciu miasta:
"Ja nie mogę opuścić Warszawiaków. Byłem z nimi i z nimi zostanę" – odpowiedział. Jako pierwszy znalazł się na liście zakładników.
W swoim najsłynniejszym przemówieniu powiedział: "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczano. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto lat, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę. I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce, gruzy leżą, choć tam gdzie miały być parki, dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy."
Rozstrzelany przez Gestapo, pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 roku w Warszawie lub jej okolicach. Ciała nie odnaleziono
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka