Dodaj do ulubionych

Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytanii

21.08.20, 19:49
Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytanii pokazują, że u 75 proc. chorych dolegliwości trwają nawet 3 miesiące
Lekarze w Wielkiej Brytanii coraz częściej obserwują, że u pacjentów chorujących na COVID-19 dolegliwości utrzymują się nawet przez trzy miesiące. Ostatnie badanie pokazało, że 81 na 110 ozdrowieńców miało duszności, narzekało na zmęczenie i bóle mięśni na długo po walce z chorobą. Naukowcy nazwali to "długotrwałym COVID-em".
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 21.08.20, 19:50


   1. Długotrwałe skutki COVID-19: duszności, utrata sił, problemy z oddychaniem
   Claire Hastie, u której w marcu zdiagnozowano COVID-19, po przejściu choroby jest w stanie poruszać się tylko na wózku inwalidzkim. Kobieta wspomina, że do niedawna jeździła na rowerze po 20 km, teraz ma problem z przejściem 13 metrów i musi się posiłkować wózkiem i pomocą najbliższych.
   Dr Jake Suett, anestezjolog wspomina, że kiedyś pracował po 12 godzin na Oddziale Intensywnej Terapii, teraz wyzwaniem są codzienne czynności.
   "Wejście po schodach lub wyprawa do sklepu są dla mnie wyzwaniem. Kiedy wstaję, wracają duszności i ból w klatce piersiowej" - opowiada lekarz.
   • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 21.08.20, 19:52


    Opisywaliśmy też historię polskich pacjentów, którzy narzekają na podobne problemy. Jednym z nich jest dr Wojciech Bichalski, który zachorował na COVID-19 pod koniec marca. Teraz walczy z powikłaniami. Mimo że od choroby minęły cztery miesiące, nie jest w stanie wrócić na salę operacyjną, bo nadal ma problemy z prawidłowym oddychaniem.
    Eksperci nie mają wątpliwości, że u części pacjentów po przejściu zakażenia koronawirusem mogą wystąpić długotrwałe zmiany.
    - Zakażenie koronawirusem może także zwiększać ryzyko rozwoju innych zakażeń oraz prowadzić do wstrząsu septycznego, oraz rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, co upośledza zaopatrzenie w tlen i składniki odżywcze najważniejszych organów. Nie muszę wyjaśniać, że skutki takiego zaburzenia mogą być fatalne - mówi dr Marek Bartoszewicz, mikrobiolog z Uniwersytetu w Białymstoku. - Nadal nie do końca pozostaje też jasne, jak często przebycie zakażenia SARS-CoV-2 skutkuje uszkodzeniami płuc oraz zapaleniem mięśnia sercowego. Niestety, na chwilę obecną nie możemy wykluczyć występowania powikłań dotyczących płuc i serca także u pacjentów skąpoobjawowych i bezobjawowych - dodaje.
    • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 21.08.20, 19:53


     2. Ośrodki leczące pacjentów po COVID-19
     Ostatnie badania w ramach projektu Discover North Bristol NHS Trust wykazały, że trzy czwarte pacjentów, którzy wymagali leczenia w szpitalu, po kilku miesiącach nadal odczuwa dolegliwości.
     Naukowcy przebadali 110 chorych przyjętych do szpitala Southmead w Bristolu. 81 z nich potwierdziło, że po ozdrowieniu doświadcza co najmniej jednego symptomu pocovidowego.
     Narzekali przede wszystkim na duszności, zmęczenie i bóle mięśni. Dolegliwości utrzymywały się nawet trzy miesiące po zakażeniu koronawirusem.
     Część z nich nadal nie wróciło do życia sprzed choroby, mają problem nawet z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak mycie czy ubierania się.
     • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 21.08.20, 19:54
      U 1 na 8 pacjentów wykryto blizny w płucach podczas skanów klatki piersiowej. 24 biorących udział w badaniu zgłaszało problem z bezsennością.
      Większość pacjentów (65 osób) biorących udział w badaniu, podczas leczenia w szpitalu potrzebowała tlenu, 18 było na intensywnej terapii. Badanie potwierdziło, że osoby, które ciężko przechodziły COVID-19, dłużej walczą z powikłaniami po chorobie.
      3. COVID-19 to polio naszego pokolenia
      "Wciąż tak wiele nie wiemy o długoterminowych skutkach koronawirusa. To badanie dostarczyło nam nowych istotnych informacji na temat wyzwań, z jakimi mogą spotkać się pacjenci podczas powrotu do zdrowia" - mówi cytowana przez Daily Mail dr Rebecca Smith, współautorka badania.
      Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył 10 mln funtów na badania nad długotrwałymi skutkami choroby. Część ekspertów nazywa COVID-19 "polio naszego pokolenia
      • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 21.08.20, 19:55

       Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył 10 mln funtów na badania nad długotrwałymi skutkami choroby. Część ekspertów nazywa COVID-19 "polio naszego pokolenia".

       Prof. Andrzej Fal, który od marca leczy pacjentów z COVID-19 w szpitalu jednoimiennym przyznaje, że oni również prowadzą badania dotyczące odległych skutków zakażenia koronawriusem. Jego zdaniem w Polsce powinny powstać ośrodki specjalizujące się w leczeniu skutków COVID-19.
       - To jest kolejny krok naszych działań. Dzięki badaniom wkrótce będziemy mieli wiedzę na temat powikłań odległych, które grożą tym pacjentów, dzięki temu będziemy wiedzieli, jak im pomagać. Wtedy niewątpliwie powinny powstać ośrodki, tam, gdzie było najwięcej osób chorujących, które będą jak najszybciej przeciwdziałały potencjalnym powikłaniom, instruowały i pokazywały pacjentom, co mają robić, jaką prowadzić rehabilitację, tryb życia czy leczenie farmakologiczne, żeby zminimalizować następstwa COVID-u . Uważam, że takie miejsca rehabilitacji i odwracania pozostałości pocovidowych już są, a za chwilę będą jeszcze bardziej potrzebne - wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA, dyr. Instytutu Nauk Medycznych UKSW.
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 25.08.20, 21:00
   Koronawius. Rekordy zakażeń w Peru, liga ze specjalnym pozwoleniem
   Peruwiańska liga kontynuuje rozgrywki piłkarskie, pomimo że w kraju padają rekordy zakażeń koronawirusem. Pracę straciło 7 mln mieszkańców, a rząd próbuje kupić 30 mln szczepionek przeciw COVID-19. Ponownie wprowadzono godzinę policyjną.
   • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 25.08.20, 21:01
    Symptoms may appear 2-14 days after exposure to the virus. People with these symptoms may have COVID-19:
    Fever or chills
    Cough
    Shortness of breath or difficulty breathing
    Fatigue
    Muscle or body aches
    Headache
    New loss of taste or smell
    Sore throat
    Congestion or runny nose
    Nausea or vomiting
    Diarrhea
    Look for emergency warning signs for COVID-19. If someone is showing any of these signs, seek emergency medical care immediately:
    Trouble breathing
    Persistent pain or pressure in the chest
    New confusion
    Inability to wake or stay awake
    Bluish lips or face
    Call your medical provider for any other symptoms that are severe or concerning to you.
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 25.08.20, 21:39
   Jak tłumaczy Karin Tegmark Wisell ze Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego, chodzi o "komercyjny zestaw z oznaczeniem CE pochodzący z Chin, który dawał fałszywie pozytywne wyniki testów".

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-w-szwecji-wyniki-testow-falszywie-pozytywne-u-ty,nId,4690831#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 31.08.20, 17:36
   Wiesław Sumiński – szczęśliwy.
   1 dzień
   Dziś mija tydzień jak napisałem że w poniedziałek wychodzę. Niestety stało się inaczej, z niedzieli na poniedziałek nastąpiły komplikacje, dostałem ostrego zapalenia płuc, oczywiście to po covidzie19 i wylądowałem na Oddziale intensywnej terapii kardiochirurgii. Dzięki nowoczesnym metodom uratowano mi życie. Jeszcze trochę po leżę w tym szpitalu. Zabrano mnie z Nefrologii w takim tempie, że nawet nie zabrałem okularów, ładowarki do telefonu, nic. Liczyły się sekundy mojego życia. Jeszcze raz udało mi się uciec od śmierci. Tak się kończy romans z covid19.
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 31.08.20, 18:08
   Koronawirus u dzieci. Utrata apetytu kolejnym objawem COVID-19
   Eksperci ostrzegają, że utrata apetytu u dzieci może być kolejnym objawem koronawirusa SARS-CoV-2. Do najczęstszych objawów zalicza się uporczywy kaszel, gorączkę i utratę smaku oraz węchu. Przeprowadzone badanie ujawniło również, że COVID-19 nie jest śmiertelny dla zdrowych dzieci. Choroba w ich przypadku bardzo rzadko ma też ciężki przebieg.
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 02.09.20, 22:46
   Fatalna podróż autobusem
   Pod koniec stycznia w mieście Ningbo, odległym setki kilometrów od epicentrum koronawirusowej epidemii, grupa buddystów podróżowała dwoma autobusami na uroczystości religijne. Sama ceremonia odbyła się na świeżym powietrzu, a po jej zakończeniu pielgrzymi spotkali się na obiedzie w obszernym pomieszczeniu, ale bez recyrkulacji powietrza (recyrkulacja to mieszanie strumieni powietrza nawiewanego z powietrzem wywiewanym, stosowane w systemach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych). Wkrótce okazało się, że spora grupa osób podróżujących autobusem do świątyni jest zakażona. COVID-19 zdiagnozowano u 24 pasażerów jednego autobusu. Z drugiego autobusu nikt nie zachorował w tym czasie.
   • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 02.09.20, 22:48
    Okazało się, że w jednym z autobusów podróżowała kobieta, która kilka dni wcześniej spotkała się ze znajomymi z Hubei i prawdopodobnie wtedy uległa infekcji. Stała się tzw. superroznosicielem, który nieświadomie zakaził dużą grupę osób. Ciekawe w tej historii jest jednak to, że koronawirus zaatakował nie tylko osoby, które siedziały w bezpośrednim sąsiedztwie chorej kobiety, ale także te, które w ogóle się z nią nie stykały. Nie miało więc znaczenia, jak daleko od roznosiciela
    siedziało się w autobusie, zachorowali nawet ci, którzy byli w ostatnim rzędzie.
    • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 02.09.20, 22:49
     Najbezpieczniej było natomiast w pobliżu drzwi lub otwartych okien, czyli tam, gdzie dochodziło świeże powietrze. To podsunęło naukowcom myśl, że wirus musiał się przemieszczać w dwojaki sposób, nie tylko w postaci kropel oddechowych (które padają zwykle w odległości 1-2 metrów), ale także drogą powietrzną. Innymi słowy, zarazek unosił się w wydychanej przez roznosiciela mgiełce (aerozolu) i przemieszczał we wnętrzu autobusu. Sytuację pogorszył fakt, że w pojeździe powietrze było recyrkulowane. Dodać jeszcze należy, że nikt z pasażerów autobusu nie nosił maski
     • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 02.09.20, 22:50
      Tak naprawdę, to nie ma podziału pomiędzy kropelkową a powietrzną drogą zakażenia. Aby doszło do infekcji drogą powietrzną musi się zdarzyć wiele rzeczy i to w tym samym czasie. To było złe miejsce, zły czas i niewłaściwa osoba - komentuje to wydarzenie dr Muge Cevik, ekspert ds. chorób zakaźnych i wirusolog ze Szkocji..
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 03.09.20, 17:18
   Szczepienia na COVID-19. Polacy wśród najbardziej niechętnych narodów
   Chińczycy są w jednej kwestii niemal zgodni - gdy pojawi się szczepionka na COVID-19, przyjmą ją bez cienia wątpliwości. Tak wynika z badania dla Światowego Forum Ekonomicznego. Skąd pochodzą najwięksi sceptycy? Z Rosji, Węgier i Polski.
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 05.09.20, 08:47
   Niski poziom witaminy D sprzyja infekcji koronawirusem - wynika z badania z udziałem niemal 500 osób. Naukowcy wyjaśniają, że witamina ta wspiera pracę układu odpornościowego.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-brak-witaminy-d-sprzyja-zakazeniu-najnowsze-bada,nId,4713377#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Długotrwały COVID. Badania w Wielkiej Brytani 05.09.20, 20:35
   Sytuacja wywołana pandemią koronawirusa jest w Brazylii bardzo poważna. Prezydent kraju, Jair Bolsonaro, bagatelizuje epidemię. Tymczasem na COVID-19 zmarło już ponad 125 tys. Brazylijczyków. Nic dziwnego, że lokalne władze szukają ratunku na własną ręką. W stanie Parano zdecydowano się wykorzystać "Stupnik V", czyli szczepionkę stworzoną przez Rosjan.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka