Dodaj do ulubionych

Pszczeli jad może pomóc w walce z rakiem piersi -

03.09.20, 11:51
Pszczeli jad może pomóc w walce z rakiem piersi - uważają naukowcy z University of Western Australia. I choć to dopiero początek badań, jest szansa, że przyniosą one przełom w leczeniu tej najczęstszej choroby nowotworowej wśród kobiet na całym świecie. Naukowcy już wykazali, że działający antynowotworowo związek zawarty w jadzie pszczół w ciągu godziny całkowicie niszczy błony komórek rakowych. Ale to nie koniec dobrych wiadomości.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Pszczeli jad może pomóc w walce z rakiem pier 03.09.20, 11:53


   Naukowcy z University of Western Australia testowali wpływ jadu pszczelego na komórki różnych podtypów raka piersi: potrójnie ujemnego, HER2 dodatniego i hormonozależnego (HR+). Okazało się, że zawarty w jadzie peptyd o nazwie melityna hamuje rozwój dwóch pierwszych podtypów nowotworu piersi (potrójnie ujemnego i HER2 dodatniego). - Zaobserwowaliśmy, że melityna całkowicie niszczyła błony komórek nowotworowych w ciągu 60 minut – mówi dr Ciara Duffy, autorka analizy.

   Co więcej, w ciągu 20 minut melityna silnie ograniczała zdolność komórek nowotworowych do wysyłania sygnałów chemicznych, odgrywających ważną rolę w rozwoju nowotworu.

   Naukowcy są zdania, że melityna mogłaby być stosowana razem z chemioterapią. Jak podkreślają kolejnym etapem badań, będzie określenie optymalnej dla skuteczności i tolerowania przez organizm dawki tego związku (naukowcy stworzyli syntetyczną wersję melityny).

   W badaniach wykorzystano jad 312 pszczół ale też trzmieli z Australii, Anglii i Irlandii. Jad pszczół był skuteczny bez względu na pochodzenie (jad trzmieli nie wykazywał działania antynowotworowego).

   Chociaż naukowcy opisują wyniki badań jako "ekscytujące", to trzeba pamiętać, że to wciąż wczesna faza testów i potrzeba dalszych dowodów skuteczności jadu pszczół.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka