Dodaj do ulubionych

Bakteria? Kolejny śmiertelny wirus?

14.09.20, 17:17
Bakteria? Kolejny śmiertelny wirus? A może zupełnie inna, nieznana do tej pory przyczyna? Setki tysięcy, jeśli nie miliony ptaków zginęły w przeciągu ostatnich kilku tygodni! Naukowcy przyznają, że czegoś takiego nie widzieli nigdy dotąd! Śmierć ptaków poprzedzają w dodatku bardzo dziwne, niespotykane wcześniej objawy. Umierają wróble, jaskółki, kosy...
Biolodzy przebadali w sobotę na głównym kampusie w Knox Hall w USA prawie 300 martwych ptaków wędrownych. Tajemnicza epidemia jest ponadgatunkowa!
- W ciągu ostatnich kilku tygodni różne gatunki ptaków wędrownych giną w niespotykanej dotąd liczbie z nieznanych przyczyn - poinformowała Martha Desmond, profesor na Wydziale Ryb, Przyrody i Ekologii Ochrony NMSU. - To naprawdę przerażające. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Tracimy prawdopodobnie setki tysięcy, jeśli nie miliony ptaków - dodała.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Bakteria? Kolejny śmiertelny wirus? 14.09.20, 17:19
   W sobotę do badań dołączyła Trish Cutler, biolog zajmująca się dziką przyrodą w WSMR, oraz dwóch studentów NMSU, którzy przeprowadzili wstępną ocenę zwłok zwierząt. Zespół zaczął również łapać i oceniać żywe okazy, ponieważ mieszkańcy stanu zauważyli, że ptaki zachowują się dziwnie i gromadzą się w dużych grupach tuż przed śmiercią. - Ludzie donoszą, że ptaki wyglądają na senne, są bardzo ospałe - wyjaśniła Cutler. Zaznaczyła też, że chore ptaki wędrowne mogą stanowić zagrożenie dla tych, które nie migrują.

   Nadal nie wiadomo jednak dlaczego zaczęły masowo wymierać i czemu akurat teraz. W czasie badań naukowcy zauważyli, że ptaki wymieniły już pióra w ramach przygotowań do lotu na południe, a żeby to zrobić, musiały zdrowe. Coś musiało więc na nie wpłynąć już w czasie wędrówki. Biolodzy przypuszczali, że przyczyną mogą być pożary lasów, które nawiedzają zachodnie Stany Zjednoczone, oraz susza w Nowym Meksyku.

   - Mogły zostać zmuszone do wyruszenia, zanim były na to gotowe - powiedziała Desmond. - Muszą zgromadzić pewną ilość tłuszczu, aby przetrwać migrację. Lecą w nocy wznosząc się w strumieniu strumieniowym i mogą tak podróżować przez trzy kolejne noce. Potem będą się karmić jak szalone, nabiorą więcej tłuszczu i znowu ruszą w drogę - wyjaśniła. Większość martwych ptaków była owadożerna, ale zdarzały się też takie, które żywią się nasionami
   • mala200333 Re: Bakteria? Kolejny śmiertelny wirus? 14.09.20, 17:20
    Ptaki zostaną wysłane do US Fish and Wildlife Service Forensics Laboratory w Ashland w stanie Oregon w celu dalszej analizy. Może minąć kilka tygodni, zanim otrzymamy wyniki. Warto jednak na nie zaczekać, ponieważ to odkrycie może mieć poważne konsekwencje ekologiczne.

    - Od 1970 roku zginęły ponad 3 miliardy ptaków, ale to jest po prostu bezprecedensowa śmiertelność - podsumowała Desmond.

    Śmierć ptaków na taką skalę, może doprowadzić do ekologicznej katastrofy, a nawet do wytrzebienia niektórych rzadkich gatunków ptaków. To może być ich koniec.

    (źródło: Las Cruces Sun-News)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka