Dodaj do ulubionych

Kartka z kalendarza...

22.09.20, 19:04

KARTKA Z KALENDARZA.

„Skrzypek na dachu” miał premierę 22 września 1964. Sztuka 10 lat była najdłużej granym musicalem na Broadwayu.

„Skrzypek na dachu” to nie tylko uniwersalna przypowieść o szczęściu i cierpieniu, starym porządku odchodzącym na zawsze w przeszłość i wartościach, które żyją dzięki wyznającym je ludziom. To również olśniewające widowisko, które urzeka scenografią rodem z obrazów Marca Chagalla, bawi subtelnym humorem i zapada w pamięć dzięki przebojom takim jak „If I Were A Rich Man”czy wzruszający „Sunrise, Sunset”
Wszystko zaczęło się od powieści „Dzieje Tewjego Mleczarza” Sholoma Aleichema, pisarza nazywanego Markiem Twainem literatury żydowskiej, która zainspirowała dwóch amerykańskich muzyków: Jerry'ego Bocka i Sheldona Harnicka.
Pierwszy napisał muzykę, drugi uzupełnił ją słowami, a całość wpisał w libretto Joseph Stein. Premiera w 1964 roku zachwyciła widzów i krytykę, a historia ubogiego Żyda trafiła na największe sceny świata (na samym Broadwayu przez pierwsze osiem lat musical wystawiono 3242 razy!).
Do pełni szczęścia brakowało tylko udanej ekranizacji. Nakręcił ją w 1971 roku Norman Jewison reżyser, który zasłynął jako specjalista od telewizyjnych programów muzycznych (jego dziełem jest też znakomita adaptacja rock-opery „Jesus Christ Superstat”)

Filmowa wersja „Skrzypka na dachu” powstała w czasie, kiedy amerykańska publiczność przyzwyczaiła się już do nieudanych ekranizacji musicali. Jewison odniósł jednak spektakularny sukces: film podbił publiczność, przyniósł wpływy pięciokrotnie wyższe niż koszty produkcji i zdobył trzy Oscary - za zdjęcia, dźwięk i adaptację muzyczną.

Poniżej link, być może ktoś z Was skorzysta?
Warto znać „Skrzypka na dachu”, bo jest to bardzo dobra sztuka... miłego.
m.youtube.com/watch?v=4AJGZguMDGY
(z archiwum Świat Słów)
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka