Dodaj do ulubionych

Troche prawdziwej historii....

22.09.20, 20:04

www.eprawda.pl/zbrodnie-kosciola/?fbclid=IwAR2cKlOK11_nDZkEWw1Ek5qRI63Ar12jdUBnjIlylpnUUbp8CiKVQ2oN61o#comments
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Troche prawdziwej historii.... 22.09.20, 20:20
      " Nazywam się Jehoszua i pan mnie nie może znać, ponieważ ja już dawno umarłem. Jednak się panu wydaje, że pan mnie zna, boś z pewnością widział moje wizerunki. Oni mnie nazywają najśmieszniejszymi słowami, ale ja zaraz panu powiem kto ja jestem. Jestem biednym Żydem. Pan jesteś krawcem , a ja byłem cieślą. [...] Więc mnie najpierw zabito , a teraz mi nie dają spokoju. Oni rabują nędzarzy i powołują się na me nieszczęsne imię. Oni pakują do głębokiego więzienia jakiegoś bezbronnego człowieka i śpiewają mu pieśni o mnie, a potem mu odrąbują głowę. Oni zganiają niemądrych ludzi , żeby jedni zabijali drugich i niosą na sztandarach moje boleściwe wizerunki, a ja się zrywam w przerażeniu. Oni sporządzają moje wizerunki ze złota i brylantów i ustawiają je wszędzie , nawet przed głodnymi dziećmi. [...] Oni powiadają, że jestem wszechmogący. Widziałeś pan kiedyś biednego Żyda który by wszystko mógł? Toż gdybym mógł tylko połowę wszystkiego to czyżbym nie wykrzyknął : " Dość!!!" ? To fragment świetnej książki którą czyta się jednym tchem czyli " Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca " której autorem jest Ilja Erenburg. Urodził się w żydowskiej rodzinie kupieckiej w Kijowie i co prawda jest zaliczany do pisarzy rosyjskich , ale w zasadzie cały jego dorobek literacki został przełożony na język polski , a w 1950 roku w Warszawie został wybrany w skład Światowej Rady Pokoju. Od jego książki krytykującej stalinizm wzięła się nazwa późniejszego okresu używana i w Polsce , a mianowicie " Odwilź". W Niemczech stał się wrogiem za swój tekst " Zabij Niemca". " Nie spudłuj , nie przepuść! Zabij! " Lejzorek Rojtszwanc to taki Tewje Mleczarz którego opowieści słucha się z otwartymi ustami. Lektura wręcz obowiązkowa , ale nie z obowiązku , a dla przyjemności z samego czytania.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka