Dodaj do ulubionych

Hitler zaprasza do Polski. Upiorny przewodnik ...

03.10.20, 21:56
Hitler zaprasza do Polski. Upiorny przewodnik turystyczny
To jedna z najbardziej kuriozalnych, a zarazem przerażających publikacji II wojny światowej. W 1943 roku prestiżowe wydawnictwo Baedekera przygotowało turystyczny przewodnik po Generalnym Gubernatorstwie. W parapaństwie, które Niemcy utworzyli z części ziem okupowanej Polski, właśnie dokonywało się największe w dziejach ludobójstwo. Tymczasem autor książki zachwalał zabytki, proponował trasy wycieczek, pisał o cenach i środkach transportu.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Hitler zaprasza do Polski. Upiorny przewodnik 03.10.20, 22:39
   Po tym, jak władzę w Niemczech przejął Adolf Hitler, turystyka została wprzęgnięta w machinę narodowosocjalistycznej propagandy. Jej elementem stały się też odpowiednio napisane przewodniki.
   Tego typu książki ukazywały się nawet podczas wojny. Szczególnie kuriozalnym przykładem jest tutaj przewodnik po Generalnym Gubernatorstwie, który ukazał się nakładem szacownego wydawnictwa założonego jeszcze w XIX wieku przez Karla Baedekera.
   Przewodnik przypisywał Niemcom autorstwo wszelkich zdobyczy cywilizacyjnych i kulturowych, zachęcał czytelników do podróżowania po podbitym terytorium, wspominał o "odżydzonych" miastach.
   Kiedy jego autor przemierzał Generalne Gubernatorstwo, zbierając materiały do publikacji, tuż obok niego trwało największe ludobójstwo w dziejach świata.
   • mala200333 Re: Hitler zaprasza do Polski. Upiorny przewodnik 03.10.20, 22:40

    Kraków? Stare niemieckie miasto, które potrafi zachwycić! Przyjezdni mogą tam wybierać spośród dwunastu hoteli, osiemnastu restauracji i dziewięciu kawiarni. Mogą też pójść do kina, teatru, filharmonii, albo wziąć udział w muzycznym wieczorku. Miłośników historii z pewnością zadowoli spacer po Adolf -Hitler-Platz, gdzie stoi kościół Mariacki - najwspanialsza budowla tamtejszego niemieckiego mieszczaństwa. Kraków... Tu rzeźbił Veit Stoβ, studiował Nikolaus Kopernikus - znani Niemcy z Kraju Wisły, a teraz na wawelskim wzgórzu rezyduje dr Hans Frank, który mozolnie przywraca tym ziemiom niegdysiejszy polor.

    Straszne! Co za zakłamanie historii!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka