Dodaj do ulubionych

Roman Giertych zatrzymany przez CBA.....

15.10.20, 15:10
Roman Giertych zatrzymany przez CBA
- W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę - poinformowała w czwartek jego corka..
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 15:11
   W Dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu. Będę podawać dalsze informacje" - napisała na Twitterze Maria Giertych.

   Córka mecenasa dodała, że "tata prosi o podawanie pełnych danych i przekazanie, że jest to sprawa polityczna, która ma na celu przykrycie katastrofalnej sytuacji epidemicznej spowodowanej przez nieudolność rządu PiS".

   Dlaczego Roman Giertych został zatrzymany? Jak ustaliła Wirtualna Polska, przeszukanie CBA w domu mecenasa wiązane jest z jutrzejszym posiedzeniem aresztowym dotyczącym jego klienta Leszka Czarneckiego - powiedział w rozmowie z WP mec. Jacek Dubois.
   • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 15:13


    - Mecenas Roman Giertych miał przedstawić jutro w czasie posiedzenia dot. aresztowania Leszka Czarneckiego dowody na interwencję w tej sprawie polityków PiS - przekazał nieoficjalnie współpracownik Giertycha.

    Roman Giertych zatrzymany. CBA potwierdza

    Zatrzymanie potwierdził już w mediach społecznościowych rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn. "CBA zatrzymało biznesmena Ryszarda K., mec. Romana G. oraz inne osoby podejrzane w śledztwie dotyczącym działalności na szkodę spółki giełdowej" - napisał na Twitterze.

    Dla WP sprawę skomentował również Stanisław Gawłowski, senator niezależny. - Jeśli PiS bierze się już za zatrzymywanie obrońców i adwokatów polityków opozycji, to mamy definitywny koniec z państwem prawa - stwierdził członek Senatu.
    • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 15:15


     Do zatrzymania mecenasa odniosła się też jego żona, Barbara Giertych. - Dlaczego - nie wiemy. Kontakt, który miałam z mecenasem Giertychem, był krótki, on nie wie, o co chodzi, nie ma pojęcia o stawianych mu zarzutach - powiedziała w rozmowie z TVN24 adwokat, będąca jednocześnie obrońcą Giertycha.

     - Nie bez znaczenia jest fakt, że jest profesjonalnym adwokatem i jeżeli on nie wie o co chodzi, to jest to sytuacja kuriozalna, niespotykana w żadnym państwie prawa - powiedziała Barbara Giertych, podkreślając, że "mamy do czynienia z policją polityczną".

     Barbara Giertych potwierdziła, że do zatrzymania jej klienta doszło w sądzie. - Od rana był na rozprawie i zaraz potem został zatrzymany - przekazała adwokat.
     • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 15:17

      CBA zatrzymało Romana Giertycha. Ryszard Kalisz komentuje

      - Jestem bardzo zaskoczony, to się nie mieści w głowie. Zatrzymuje się adwokata w sądzie, po wyjściu z rozprawy, na dzień przed posiedzeniem aresztowym jego niezwykle ważnego klienta - stwierdził Kalisz w TVN24.
      • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 15:18


       Mecenas dodał, że dla niego " to zatrzymanie jest dziwne". - Nie sądzę, żeby tutaj był wniosek o tymczasowe aresztowanie, ale gdyby tak było i on przesiedziałby do jutra wieczorem w warunkach zatrzymania i nie mógłby uczestniczyć w swoich czynnościach obrońcy, to byłby to po prostu skandal - zaznaczył.

       - Musiało być postanowienie prokuratury, która powinna podać, dlaczego zatrzymuje - podkreślił Kalisz.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 18:56
   Nie myliłem się, niestety. Za dobrze ich znam - napisał b. premier Donald Tusk odnosząc się do zatrzymania przez CBA Romana Giertycha i nawiązując do swej wcześniejszej opinii, że "Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter" i władza mu tego nie daruje
   • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 18:57

    "Nie myliłem się, niestety. Za dobrze ich znam" - napisał Tusk na Twitterze, dołączając swój twitterowy wpis z lutego br., w którym stwierdził: "Roman Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter i broniąc jej oponentów. Dziś po raz kolejny obnażył też istotę jej bezprawnych działań w wymiarze sprawiedliwości. Nie darują mu tego. Możemy się z nim różnić, ale w tej sprawie bądźmy z nim solidarni".


    Czytaj też: Córka Giertycha: tata został zatrzymany. CBA potwierdza i wydaje komunikat
    O zatrzymaniu Romana Giertycha poinformowała dziś Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Na polecenie śledczych CBA zatrzymało grupę osób w związku ze sprawą wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln złotych z giełdowej spółki deweloperskiej. Wśród zatrzymanych jest też biznesmen Ryszard K. Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymani mają usłyszeć zarzuty przywłaszczenia środków spółki i wyrządzenia jej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy. Zarzucanych czynów mieli dopuścić się w latach 2010-2014.

    Przeszukanie w kancelarii i domu Romana Giertycha. Mec. Dubois: to jest bezprawie
    Sam Giertych - adwokat, a w przeszłości polityk, poseł, wicepremier i minister edukacji w rządzie koalicji PiS-LPR-Samoobrona (2006-2007) - napisał na Twitterze, że został zatrzymany "pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki". "Skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - napisał Giertych.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 19:11
   Córka mec. Romana Giertycha poinformowała dziennikarzy, że jej ojciec zemdlał w czasie przeszukania jego domu przez CBA. Został wyniesiony nieprzytomny z domu do karetki na noszach. Obecnie jest przewożony do szpitala. - Organy śledcze powinny natychmiast przerwać przeszukanie jego domu. Przecież znajdują się tam dokumenty objęte tajemnicą obrończą - komentuje w rozmowie z Onetem dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Mikołaj Pietrzak
   • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 19:14

    Handlarz bronią od pół roku nie oddaje 70 milionów za respiratory, a Ministerstwo Zdrowia nie skierowało do dziś sprawy do CBA, prokuratury i sądu!
    I żeby przykryć dramatyczną sytuację w służbie zdrowia, CBA wyciąga z archiwum jakąś sprawę sprzed 10 lat i zatrzymać mecenasa Giertycha, by przykryć burdel w pis rządzie.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 19:20
   Informację o zatrzymaniu Romana Giertycha potwierdziła córka polityka. "Trwa przeszukanie naszego domu. Będę podawać dalsze informacje" - napisała Maria na Twitterze. Sprawę skomentowała też żona zatrzymanego, Barbara Giertych. "To sytuacja kuriozalna, niespotykana w żadnym państwie prawa, żeby adwokat został zatrzymany przez CBA pod nie wiadomo jakimi zarzutami" - wyznała w wywiadzie dla TVN24.


   Kim jest żona Romana Giertycha? Barbara Giertych ma 43 lata, urodziła się w 1977 roku. Ukończyła prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także prawo świeckie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2018 roku obroniła rozprawę doktorską w kancelarii jej męża – Romana Giertycha, znanego polityka i adwokata. Kancelaria Adwokacka Romana Giertycha specjalizuje się w sprawach karnych oraz w zagadnieniach cywilnych i gospodarczych.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 19:29
   Dziś zorganizowana grupa pisowska zatrzymała Ryszarda Krauzego (na zdjęciu po prawej), niegdyś jednego z najbogatszych Polaków, a prywatnie przyjaciela śp. Lecha Kaczyńskiego (na zdjęciu w środku). W latach pierwszych rządów pisowskich Krauze był regularnym gościem mądrzejszego z braci bliźniaków.
   Zarzut wyprowadzania środków z własnej spółki to jeden z ulubionych zarzutów CBA i prokuratury pisowskiej ws. ich celów politycznych. Przypomnijmy, że podobne zarzuty stawiano np. Zbigniewowi Stonodze, których to rzekomych przestępstw do tej pory mu nie udowodniono (dziś również został zatrzymany, zarzut tradycyjnie ten sam - działanie na szkodę WŁASNEJ fundacji).
   Nie ulega wątpliwości, że głównym celem służb pisowskich był i jest Roman Giertych, były wicepremier w rządzie PiS-Samoobrona-LPR, który bezpośrednio zagraża Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jemu zarzuca się pomocnictwo w procederze.
   Bez wątpienia dzisiejsze zatrzymania mają na celu wyeliminować z życia publicznego Giertycha, który jest przez PiS uważany za zdrajcę odkąd rozpadła się koalicja z LPR. Wcześniej służby pisowskie zostały zaprzęgnięte do politycznej likwidacji śp. Andrzeja Leppera i to się udało. Mecenas Giertych, a wówczas lider Ligi Polskich Rodzin miał być celem nr 2, ale w wyniku politycznego trzęsienia ziemi plany te odłożono. Jednak jak widać zaraz po przejęciu władzy przez PiS w 2015 r. Giertych ponownie stał się celem do politycznej likwidacji. Od razu małe rączki Ziobry, Kamińskiego i Kaczyńskiego zaczęły szperać i wyszukiwać haki mogące pogrążyć znienawidzonego Romana. Nie jest wykluczone, że był inwigilowany także poprzez trojana Pegasus, będącego w dyspozycji CBA, tak jak choćby Sławomir Nowak.
   Dopiero Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński przypominają nam wszystkim jak bardzo brudna, wręcz mafijna, potrafi być polska polityka.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 20:54
   Jacek
   1 godzinę temu
   Komentarz Wadima Tyszkiewicza : „Wiem, wiem...
   wiem co 43% suwerena to skomentuje: "skoro ma czyste sumienie, nie ma się czego bać".
   To Wam powiem tak: kiedy Was będą wyprowadzać w kajdankach z Waszych domów, też Wam tak odpowiem: skoro jesteście niewinni, to nie macie się czego bać, byle tylko Wam kajdanki założyli z przodu, a nie z tyłu. Reszta to rękach temidy.
   Kiedy w czasach słusznie minionych smutni panowie podjeżdżali czarną budą i wyprowadzali z domów wrogów rewolucji, rozpłakanej rodzinie odpowiadali: skoro jest niewinny, nie ma się czego bać. Już nie wracali.
   Więc w przeddzień rozprawy aresztowej w Sądzie dotyczącej Czarneckiego (ludzie PiSu w KNF chcieli przejąć bank za 1 zł) CBA zatrzymuje obrońcę biznesmena za sprawy sprzed 10 lat.
   12 agentów CBA wpada do kancelarii adwokackiej i wyprowadza obrońcę Czarneckiego.
   Nie rozstrzygam o winie lub jej braku, ale to tak potwornie śmierdzi, że trudno to nawet komentować.
   Giertych reprezentował austriackiego biznesmena oskarżającego Kaczyńskiego za wręczenie łapówki i oszustwo.
   Giertych wielokrotnie domagał się rozliczenia zdefraudowania 70 mln zł bezprawnie wydanych przez Sasina 70 mln zł.
   Giertych wydawał się być mocny, wyjechał w karetce nieprzytomny.
   Giertych mówił o odpowiedzialności rządu za dramatyczną sytuację pandemiczną w Polsce.
   Wydaje się nam, że jesteśmy mocni?
   W tym dzikim kraju każdy z nas, kto narazi się władzy, może nagle wyjechać z własnego domu nogami do przodu.
   Przekraczane są kolejne granice przez Kaczyńskiego, a my dalej potrafimy tylko narzekać w ponoć jeszcze wolnym kraju, kiedy Białorusini pod lufami karabinów wychodzą na ulice.
   Obudź się Polsko.”
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 22:07

   "Okoliczności i styl zatrzymania mec. Romana Giertycha przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego muszą budzić najwyższy niepokój i wymagają wyjaśnień" - napisał w wydanym w czwartek wieczorem (15 października) oświadczeniu rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-roman-giertych-zatrzymany-rpo-okolicznosci-i-styl-zatrzymani,nId,4795105#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 15.10.20, 23:59
   Ewa Karbowska
   4 godz.
   W swoim, dość odległym, czasie, miałam to i owo przeciw Romanowi Giertychowi. Ale to było dawno. Od lat jest dokładnie przeciwnie. A po tym, co te SK-syny teraz wyprawiają, to już w ogóle zupełnie inna sprawa. NIECH PAN WYTRZYMA, PANIE MECENASIE. Zdrowia. Nie zostawimy Pana. Nie odpuścimy im.
   (Ewa Karbowska 15.10.2020)
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 05:10
   Roman Giertych zatrzymany przez CBA. "Kaczyński nie upilnował Ziobry"
   Roman Giertych został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Oficjalny powód to "działanie na niekorzyść spółki giełdowej". W programie WP "Newsroom" mecenas Ryszard Kalisz stwierdził, że Polska stała się państwem policyjnym. - Co do tego nie ma wątpliwości. Dziś nikt nie może być pewny, czy nie zostanie zatrzymany pod jakimiś dziwnymi zarzutami - tłumaczył były polityk. - Komunikat CBA jest skandalem. W Polsce służy domniemanie niewinności, nikt nie może być kategorycznie obwiniony przed wyrokiem sądu. Wiemy też, że sprawę prowadzi prokuratura z Wrocławia, a na czele CBA stoi człowiek Zbigniewa Ziobry (…). Mamy tu wiele wątpliwości - zaznaczył Ryszard Kalisz. Mecenas podkreślił, że powodem zatrzymania Romana Giertycha może być próba przykrycia kryzysu związanego z epidemią koronawirusa, jednak skłania się on bardziej w kierunku motywów politycznych. - Tym nie powinno zajmować się CBA, tylko ABW lub policja. To mnie bardzo niepokoi. Kaczyński nie upilnował w tej sprawie Zbigniewa Ziobry - stwierdził adwokat.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 05:16

   " Tata trafił do szpitala po tym, jak zemdlał w obecności funkcjonariusza CBA w łazience. Wcześniej czuł się dobrze i mówił, że po jego odpowiedzi „nie” na pytanie funkcjonariuszy o to, czy ma myśli samobójcze wybuchli oni śmiechem. Nie chcę myśleć, co się stało. Dziękuje za wsparcie" - relacjonuje Maria Giertych.

   Sk***le z CBA mają ubaw, co za dzicz.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 05:19
   progressforpoland.org/dyktatura-smieje-sie-ostatnia/ Dyktatura śmieje się ostatnia
   Kto jeszcze kilka lat temu mógłby przewidzieć, że w Polsce dojdzie do takiego rozkładu praworządności?
   Był jakiś jasnowidz?
   To już ustalone: krytycy rządu, zwłaszcza o znanych nazwiskach, muszą się dzisiaj liczyć z szykanami, a nawet więzieniem. Jakiś powód zawsze się znajdzie, a prokuratura i tak jest upolityczniona. Izba Dyscyplinarna, którą zdalnie kieruje Ziobro z Kaczyńskim, została stworzona, aby dyscyplinować nieposłusznych sędziów. Co z tego, że działa niezgodnie z Konstytucją i wbrew unijnemu prawu? Ale za to jak się przydaje!
   Więc nie ma co liczyć na sprawiedliwość. Dyktatura może dzisiaj zatrzymywać, przetrzymywać, dyscyplinować, zabierać pieniądze, uprzykrzyć życie rodzinie, wzywać na długotrwałe przesłuchania. Może wszystko. I kiedy tylko zechce.
   Roman Giertych został właśnie zatrzymany przez CBA. Giertych to nieco inna postać niż, chociażby Tuleya. Oprócz tego, że jest znanym prawnikiem, jest również dowcipnym szydercą, pokazującym głupotę i korupcję rządzących. Kaczyński miał już tego dość. Krytykę wytrzyma, ale ponieważ ma kompleksy, najbardziej boi się szyderstwa.
   Zatrzymany jest ponoć słabego zdrowia, więc może coś się do niego przyczepić. Przykładowo: Giertych może źle znieść przesłuchanie. CBA, gdy zwija gościa, to nie pyta czy wziął lekarstwa. Wszystko więc może się wydarzyć, a nieszczęśliwe wypadki chodzą po Polsce. Adamowicz zginął może nie z ręki PISowskiej dyktatury, ale z godnie z polityczną wolą reżimu. Putin sam nie otruł Navalnego, ale ktoś to zrobił za niego.
   Kogo dziwi zatrzymanie Giertycha? Są tacy? Na razie jest w szpitalu, bo zasłabł.
   Dyktatura pewnie go wypuści, ale trauma pozostanie. Córka się przestraszyła. Żona też. Giertych więc, jak ponownie będzie chciał szydzić z władzy, to się zastanowi dwa razy. I dyktaturze o to chodzi. Na razie tylko przesłuchanie, aby mu pokazać, że PISowska prokuratura może ugryźć, a potem, jeżeli Giertych nie zamilknie, będą dalsze konsekwencje.
   Zatrzymany jest doświadczonym prawnikiem i wie, co znaczy takie przesłuchanie. To ostrzeżenie. Podobne wiadomości otrzymali inni niewygodni sędziowie: Juszczyszyn, Tuleya, Morawiec, Żurek i inni. Niektórzy dostali po kieszeni. Inni są zawieszeni w czynnościach.
   Dyktatura śmieje się ostatnia.
   Dariusz Wiśniewski
   • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 16:57
    Zarzuty usłyszał również Ryszard K. oraz założyciele spółek fasadowych i byli członkowie władz Polnordu – Bartosz P., Andrzej P., Michał Ś., Piotr W., Wojciech C. i Tomasz Sz. i dwóch członków b. zarządu Prokom Investments S.A.

    Roman Giertych zatrzymany. Trafił do szpitala

    Przypomnijmy, w czwartek 15 października funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu grupę 12 osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia pieniędzy ze spółki. Wśród zatrzymanych znalazł się adwokat Roman Giertych.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 18:08
   Giertychowi, a także biznesmenowi Ryszardowi K. i innym osobom, przedstawiono już zarzuty - dotyczą one przywłaszczenia i wyprowadzania ze spółki deweloperskiej kwoty około 91 miliona złotych. W szpitalu Bródnowskim, w którym przebywa Giertych, ma się odbyć jego przesłuchanie. W drodze na miejsce są przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich i samorządu adwokackiego, którzy także chcą wziąć udział w procedurze
   • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 18:10
    Przesłuchanie najprawdopodobniej odbędzie się wkrótce w szpitalu Bródnowskim, w którym przebywa Giertych.
    - Dopytywałam współpracownika Romana Giertycha Jacka Dubois o tę decyzję i powiedział mi, że to skandaliczna rzecz, i że w drodze do szpitala Bródnowskiego są przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich i samorządu adwokackiego, bo oni również w tym przesłuchaniu chcą wziąć udział - relacjonowała reporterka TVN 24.
    Jacek Dubois napisał na Twitterze:
    Prokuratura chce przesłuchać chorego Romana Giertycha dziś w szpitalu i postawić mu zarzuty. W czasie pandemii szpitale są zamknięte dla odwiedzających jak się okazuje od tej reguły jest wyjątek zakaz nie dotyczy prokuratorów ścigających adwokatów związanych z opozycją
    • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 18:12
     Do..
     zatrzymania Romana Giertycha doszło w przeddzień rozpoznanie wniosku aresztowego wobec Leszka Czarneckiego, którego jest obrońcą. - To jest próba zamknięcia ust obrońcy. On zadzwonił do mnie dzień przed swoim zatrzymaniem i poinformował, że w związku z przygotowywaną obroną Leszka Czarneckiego znalazł fragmenty, które obciążają w tej sprawie jedną z najważniejszych osób w państwie - mówił w rozmowie z TVN 24 mecenas Dubois.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 19:24
   Jak powiedział obrońca Romana Giertycha mecenas Jakub Wende, rozmawiał z lekarzami, którzy wskazują na to, że jego stan nie jest dobry. - Cały dzień był nieprzytomny - dodał, podkreślając, że jego klient budził się parę razy, ale początkowo nie potrafił go rozpoznać.
    • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 19:31
     Roman Giertych zasłabł w łazience. "On coś zrobił, straciłem przytomność"

     Gdy zobaczyli się po raz drugi, Giertych rozpoznał ją. Zastępczyni RPO poprosiła o przedstawienie sytuacji z zatrzymania. - Powiedział, że zdarzyła mu się sytuacja niesłychana, że nigdy w życiu nie zemdlał, że znalazł się w łazience w mieszkaniu razem z agentem i następnie, cytuję: "on coś zrobił, straciłem przytomność i nie wiem, co się dalej stało, obudziłem się dopiero w szpitalu" - opowiadała Machińska.

     Podczas rozmowy z TVN24 pojawiła się również kwestia kajdanek, które miały zostać użyte podczas zatrzymania Romana Giertycha. - W naszym odczuciu to jest karygodne nadużycie środków przymusu bezpośredniego - oceniła Machińska.
  • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 19:59
   Obronca Romana Giertycha mec. Jakub Wende poinformował, że jego klient został przesłuchany w charakterze podejrzanego na oddziale Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Prokuratura dysponowała opinią biegłych, którzy wyrazili zgodę na przesłuchanie. Według obrony Giertych był nieprzytomny i nie miał świadomości co się dzieje.

   Przesłuchanie rozpoczęło się około godz. 16 na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Roman Giertych jest pacjentem tej placówki od czwartku i jest diagnozowany na oddziale neurochirurgicznym. W przesłuchaniu wzięła udział prokurator z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oraz trzech adwokatów reprezentujących Giertycha. Jak powiedział mec. Jakub Wende, pierwszy w raz w swojej ponad dwudziestoletniej karierze adwokackiej "nigdy nie spotkał się z sytuacją, w której dochodzi do przedstawienia zarzutu podejrzanemu, który nawet nie wie, że zarzut jest mu przedstawiany". - Do dziś nie spodziewałem się, że w ogóle jest to możliwe – dodał.

   - Nasz klient cały czas przebywa w szpitalu Bródnowskim, jego stan jest bardzo zmienny. Jesteśmy tu od wielu godzin. Są krótkie chwile kiedy odzyskuje świadomość na kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, po czym zasypia. W momencie, kiedy pani prokurator odczytywała zarzuty nasz klient był nieprzytomny. Nie wiem z jakiego powodu, ale z całą pewnością nie było z nim żadnego kontaktu. To była czynność nie spełniająca standardów, jakie powinny być zapewnione osobie, której się ogłasza zarzuty. To woła o pomstę do nieba – powiedział mec. Wende po południu, po przesłuchaniu Giertycha.

   Mec. Wende wielokrotnie podkreślał, że Roman Giertych nie słyszał "jakie ma zarzuty i nie mógł powiedzieć czy je zrozumiał, czy się do nich przyznaje czy nie oraz nie miał możliwości złożenia wyjaśnień". - To jest absolutne naruszenie standardów praw obywatela i praw człowieka – dodał adwokat.

   Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu informowała, że czynność przesłuchania została zaplanowana w oparciu o uzyskaną przez oskarżyciela opinię biegłych zezwalającą "na przeprowadzenie czynności procesowych z udziałem Romana G.". Mecenas Jakub Wende powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że opinia jest "wyjątkowo lakoniczna", a wydający opinię specjaliści "nie widzieli Giertycha na oczy" – podkreślił. Poinformował, że są zaplanowane kolejne badania diagnostyczne na poniedziałek.

   Pełnomocnik podejrzanego pytany, czy obrona zamierza podejmować kroki prawne powiedział, że "wszystko zależy od tego jak zachowa się prokuratura". Mec. Wende dodał, że chodzi m.in. o decyzję prokuratury w kwestii ewentualnych środków zapobiegawczych wobec Giertycha, czyli np. skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie.

   Dodał, że obrona ma zastrzeżenia nie tylko do sposobu przesłuchania Giertycha, ale także do sposobu zatrzymania znanego adwokata przez CBA i późniejszych przeszukań w jego domu oraz kancelarii.
   • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 20:00
    Romana Giertycha mec. Jakub Wende poinformował, że jego klient został przesłuchany w charakterze podejrzanego na oddziale Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Prokuratura dysponowała opinią biegłych, którzy wyrazili zgodę na przesłuchanie. Według obrony Giertych był nieprzytomny i nie miał świadomości co się dzieje.

    Przesłuchanie rozpoczęło się około godz. 16 na terenie Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Roman Giertych jest pacjentem tej placówki od czwartku i jest diagnozowany na oddziale neurochirurgicznym. W przesłuchaniu wzięła udział prokurator z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oraz trzech adwokatów reprezentujących Giertycha. Jak powiedział mec. Jakub Wende, pierwszy w raz w swojej ponad dwudziestoletniej karierze adwokackiej "nigdy nie spotkał się z sytuacją, w której dochodzi do przedstawienia zarzutu podejrzanemu, który nawet nie wie, że zarzut jest mu przedstawiany". - Do dziś nie spodziewałem się, że w ogóle jest to możliwe – dodał.

    - Nasz klient cały czas przebywa w szpitalu Bródnowskim, jego stan jest bardzo zmienny. Jesteśmy tu od wielu godzin. Są krótkie chwile kiedy odzyskuje świadomość na kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, po czym zasypia. W momencie, kiedy pani prokurator odczytywała zarzuty nasz klient był nieprzytomny. Nie wiem z jakiego powodu, ale z całą pewnością nie było z nim żadnego kontaktu. To była czynność nie spełniająca standardów, jakie powinny być zapewnione osobie, której się ogłasza zarzuty. To woła o pomstę do nieba – powiedział mec. Wende po południu, po przesłuchaniu Giertycha.

    Mec. Wende wielokrotnie podkreślał, że Roman Giertych nie słyszał "jakie ma zarzuty i nie mógł powiedzieć czy je zrozumiał, czy się do nich przyznaje czy nie oraz nie miał możliwości złożenia wyjaśnień". - To jest absolutne naruszenie standardów praw obywatela i praw człowieka – dodał adwokat.

    Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu informowała, że czynność przesłuchania została zaplanowana w oparciu o uzyskaną przez oskarżyciela opinię biegłych zezwalającą "na przeprowadzenie czynności procesowych z udziałem Romana G.". Mecenas Jakub Wende powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że opinia jest "wyjątkowo lakoniczna", a wydający opinię specjaliści "nie widzieli Giertycha na oczy" – podkreślił. Poinformował, że są zaplanowane kolejne badania diagnostyczne na poniedziałek.

    Pełnomocnik podejrzanego pytany, czy obrona zamierza podejmować kroki prawne powiedział, że "wszystko zależy od tego jak zachowa się prokuratura". Mec. Wende dodał, że chodzi m.in. o decyzję prokuratury w kwestii ewentualnych środków zapobiegawczych wobec Giertycha, czyli np. skierowania wniosku o tymczasowe aresztowanie.

    Dodał, że obrona ma zastrzeżenia nie tylko do sposobu przesłuchania Giertycha, ale także do sposobu zatrzymania znanego adwokata przez CBA i późniejszych przeszukań w jego domu oraz kancelarii.

    Mec. Jakub Wende - Artur Reszko / PAP
    Afera KNF. Znane szczegóły wniosku o areszt dla Leszka Czarneckiego
    Zastępczyni RPO: stan zdrowia mec. Giertycha jest bardzo poważny

    Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska oceniła w TVN24, że stan zdrowia mecenasa jest bardzo poważny. Zastępczyni RPO odwiedziła dziś Romana Giertycha dwa razy w szpitalu.

    Machińska podkreśliła, że "stan zdrowia mecenasa jest przedmiotem naszej najwyższej troski". Mówiła również o tym, że prokurator z którym rozmawiała nie miał wiedzy o obowiązkach wynikających z ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich i nie chciał dopuścić do spotkania w cztery oczy między zastępczynią RPO a mec. Giertychem.

    - Muszę powiedzieć, że dostałam zezwolenie prokuratora pierwotnie na rozmowę z mec. Giertychem w towarzystwie agentów CBA. Jednak upierałam się, że nasz mandat jest taki, że mogę domagać się rozmowy bez obecności osób trzecich. Były dwa spotkania, pierwsze w obecności agentów - relacjonowała Machińska w TVN24.

    - Muszę powiedzieć, że ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu stan zdrowia mec. Giertycha jest bardzo poważny. Pan Giertych, mimo że znaliśmy się z różnych konferencji i wydziału prawa, nie poznał mnie. Przedstawiłam się i podałam nazwisko, on powiedział, że bardzo przeprasza, ale nie pamięta nazwiska. Za chwilę zapadł w taki półsen. Jest zdecydowanie człowiekiem ciężko chorym - oceniła zastępczyni RPO.

    Zobacz także
    Opinia lekarska: Roman Giertych może być przesłuchany
    Donald Tusk o zatrzymaniu Giertycha: nie myliłem się, niestety
    Barbara Giertych odpowiada Żarynowi: stan męża jest poważny i zagraża życiu
    - Kiedy drugi raz weszłam do pana mecenasa Giertycha, jeszcze raz powtórzyłam kim jestem, że jestem z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Pan mec. Giertych przypomniał sobie również nazwisko. Prosiłam go o przedstawienie sytuacji, która się zdarzyła. Powiedział, że zdarzyła mu się niesłychana sytuacja, nigdy w życiu nie zemdlał, nie omdlał. Znalazł się w łazience w mieszkaniu razem z agentem i następnie, cytuję: "on coś zrobił, ja straciłem przytomność i nie wiem co się dalej stało, obudziłem się dopiero w szpitalu" - mówiła Machińska.

    Zastępczyni RPO uzyskała zgodę od Giertycha na upublicznienie tych słów. - Następnie powiedział również, że użyto wobec niego kajdanek. Tutaj dochodzimy do bardzo poważnej sprawy. W naszym odczuciu jest to karygodne nadużycie środków przymusu bezpośredniego, kiedy nie ma takich podstaw. Cała sprawa związana z zatrzymaniem pana mec. Giertycha pokazuje opresyjną siłę państwa - stwierdziła Machińska.

    - Pan mec. Giertych na pewno stawiłby się na każde wezwanie prokuratury. Nie było żadnej potrzeby stosowania tak opresyjnych środków. A jeżeli przeczytamy ustawę o środkach przymusu bezpośredniego, w tej ustawie nie ma żadnego uzasadnienia, żadnej podstawy do tego, żeby zastosować kajdanki - relacjonowała zastępczyni RPO.

    - Pan mecenas w naszym odczuciu jest w bardzo dobrych rękach lekarskich i ma nadzwyczajną opiekę. Niemniej jednak jest człowiekiem, który wymaga w tej chwili hospitalizacji, spokoju i w żadnym razie żadnych działań opresyjnych. Przyznam się szczerze, że po raz pierwszy w swoim życiu widzę sytuację, w której osobie tak ciężko chorej przedstawia się zarzuty - mówiła Machińska.

    Roman Giertych i Ryszard K. usłyszeli zarzuty
    Giertych nie zrozumiał zarzutów?

    - Te zarzuty były chwile wcześniej podobno przedstawione (przed moimi odwiedzinami u Giertycha - red.) Ja sobie nie wyobrażam, żeby pan mecenas w ogóle rozumiał co się do niego mówi i jakiego rodzaju są to zarzuty. Ja byłam niedługo po tej całej historii z udziałem prokuratora, w żadnym razie pan mecenas nie stwarzał wrażenia osoby, która udaje. To jest człowiek ciężko chory w tej chwili. Człowiek, któremu należy się spokój, należy się ogromne wsparcie. A my ze swojej strony będziemy oceniali sytuację - stwierdziła Machińska.

    - Co budzi mój wielki niepokój poza wszystkim, to miałam przyjemność rozmawiać z prokuratorem, który nie znał ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich - oceniła. Dopiero gdy zastępczyni RPO powołała się na konkretny przepis ustawy, prokurator zgodził się na jej rozmowę w cztery oczy z mec. Giertychem.
    - Jest szereg spraw, które będziemy na spokojnie analizowali w biurze rzecznika, od momentu pierwszego zatrzymania. Ponieważ jest to kwestia godności każdej osoby zatrzymanej, jest to sprawa związana ze standardami prawa polskiego ale również standardami europejskimi - oceniła zastępczyni RPO.

    Aleksander Kwaśniewski o zatrzymaniu Romana Giertycha: bardzo dziwna sprawa
    - Nie wyobrażam sobie na podstawie tego co dzisiaj widziałam, żeby można było w sposób w pełni komunikatywny rozmawiać z panem Mecenasem Giertychem. To jest sytuacja bardzo poważna i chciałabym podkreślić, że dziś za bezpieczeństwo mecenasa Giertycha odpowiada państwo. Państwo nie ma prawa stosować środków opresyjnych, państwo ma stosować środki proporcjonalne i nie ma prawa w taki sposób traktować, po to żeby zyskać, nie wiem w jakim celu, może dodatkową sensację - mówiła Machińska.

    Zarzuty dla Romana Giertycha

    Jak poinformowała w komunikacie poznańska prokuratura reg
    • mala200333 Re: Roman Giertych zatrzymany przez CBA..... 16.10.20, 20:02
     Jak poinformowała w komunikacie poznańska prokuratura regionalna, zatrzymani przez CBA biznesmen Ryszard K., adwokat Roman Giertych i inne osoby usłyszały zarzuty dot. przywłaszczenia i wyprowadzenia w latach 2010-2014 ze spółki deweloperskiej kwoty ok. 92 mln zł.

     Przesłuchanie Giertycha rozpoczęło się w piątek ok. godz. 16. Po godzinie jego adwokat poinformował, że przesłuchanie wciąż trwa.

     Roman Giertych zatrzymany w czwartek przez agentów CBA zemdlał podczas przeszukania jego willi w Józefowie. Po tym, jak zasłabł, został wyniesiony nieprzytomny z domu do karetki na noszach. Trafił najpierw do szpitala w Otwocku, a późnym wieczorem został przewieziony do szpitala w Warszawie.

     Źródło: TVN24, PAP, Onet

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka