Dodaj do ulubionych

Wojciech Pszoniak nie żyje. Miał 78 lat ...

19.10.20, 09:54
Wojciech Pszoniak nie żyje. Miał 78 lat
W poniedziałek 19 października o 6:00 rano zmarł Wojciech Pszoniak. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów ostatnie chwile życia spędził w szpitalu. Czuwała przy nim jego żona, Barbara.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Wojciech Pszoniak nie żyje. Miał 78 lat ... 19.10.20, 10:06
   Kim był Wojciech Pszoniak?

   Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów Wojciech Pszoniak miał 78 lat. Urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie. Jako nastolatek chciał zostać muzykiem. Grał w orkiestrze wojskowej w Gliwicach, uczył się w klasie oboju szkoły muzycznej w Bytomiu. Do szkoły teatralnej w Warszawie go nie przyjęto. Ostatecznie w 1968 r. ukończył PWST w Krakowie, w trakcie studiów występował w tamtejszym Teatrze Stu. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie (1968-72) oraz Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). Artysta jest uważany za jedną z najciekawszych polskich osobowości aktorskich ostatnich 40 lat. - Po tylu latach nie mam żadnego poczucia zużycia materiału, nie czekam emerytury. Niby już ją mam, ale nie wiem, na czym ona u mnie polega, bo gram, kręcę, piszę doktorat i uczę studentów na akademii teatralnej - powiedział podczas benefisu z okazji 70. urodzin w Gliwicach.

   POLECAMY Wojciech Pszoniak. Nie fikam na ekranie
   Drogę do międzynarodowej kariery otworzyła mu znakomita rola Moryca Welta w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Wystąpił w takich filmach jak "Wesele", "Danton" i "Korczak" Andrzeja Wajdy, "Austeria" Jerzego Kawalerowicza.

   Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 80. wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. W 2008 r. otrzymał francuski Order Zasługi za "wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury".

   POLECAMY Wojciech Pszoniak: człowiek nie może być neutralny
   Wojciech Pszoniak. Gdy aktorstwo jest sposobem patrzenia na świat

   Wystąpił w ok. 100 filmach, w ostatnich latach gra sporo także w Polsce. Zagrał m.in. Władysław Gomułkę w filmie "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł", opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił również w "Bitwie Warszawskiej 1920" Jerzego Hoffmana oraz filmach "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna i "Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka