Dodaj do ulubionych

Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska...

26.12.20, 16:43
Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska, specjalistka w zakresie okulistyki. Miała 82 lata
W wieku 82 lat w sobotę zmarła prof. Ariadna Gierek-Łapińska. Przez blisko 35 lat - jako szefowa ośrodka okulistycznego ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach - należała do najważniejszych postaci polskiej okulistyki. Od kilkunastu lat była na emeryturze.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska... 26.12.20, 16:45
   Ariadna Gierek-Łapińska była pierwszą żoną późniejszego europosła prof. Adama Gierka - syna Edwarda, pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującego władzę w PRL w latach 1970-1980.

   O życiu i karierze okulistki - synowej szefa państwa w okresie PRL, opowiada wydana w 2012 roku książka "Czerwona księżniczka", autorstwa dwojga dziennikarzy katowickiej redakcji Gazety Wyborczej. Miłość, władza, medycyna - głosi podtytuł książki.

   "Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów" - napisali w sobotnim artykule na stronie internetowej katowickiej Gazety Wyborczej autorzy książki o prof. Gierek-Łapińskiej, Judyta Watoła i Dariusz Kortko.
   • mala200333 Re: Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska... 26.12.20, 16:45
    W latach 1974–2007 prof. Ariadna Gierek-Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 1988–2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej, gdzie mieści się klinika, od lat zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce.
    • mala200333 Re: Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska... 26.12.20, 16:46

     Trzy patenty na koncie prof. Gierek-Łapińskiej

     W naukowym dorobku prof. Gierek-Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej naukowych zainteresowań była m.in. mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

     Polecamy też: Ten popularny błąd popełnia wielu z nas. Okulistka przestrzega!
     Profesor przestała kierować katowicką kliniką okulistyczną i przeszła na emeryturę w 2008 r. Rok wcześniej została dwukrotnie zatrzymana na terenie szpitala pod wpływem alkoholu i zawieszona w obowiązkach wykonywania zawodu lekarza. Prowadzone w tej sprawie postępowania karne zostały umorzone.

     Jest także autorką trzech patentów: przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego, zwłaszcza do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

     "Bez prof. Gierek-Łapińskiej mikrochirurgia okulistyczna zawitałaby do Polski znacznie później" - napisał na Facebooku Śląski Uniwersytet Medyczny.
   • jerzy_55 Re: Nie żyje prof. Ariadna Gierek-Łapińska... 26.12.20, 17:01
    O śmierci poinformowała 26 grudnia na Facebooku jej córka - Stanisława Gierek-Ciaciura. Wpis opublikował w internetowym wydaniu "Dziennik Zachodni". Lekarka zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.
    Ariadna Gierek-Łapińska urodziła się 1 maja 1938 w Wilnie. Była córką Teodora Zankowicza i Klary z Falkowskich. Wyszła za mąż za Adama Gierka - syna pierwszego sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka. Później wzięła ślub z Tadeuszem Łapińskim. W latach 1974-2007 była kierowniczką Katedry i Kliniki Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach latach 1988-2008 dyrektorką Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiej Akademii Medycznej.
    Jak przypomniał "Dziennik Zachodni", prof. Gierek-Łapińska jako pierwsza w kraju wprowadziła mikrochirurgię w operacjach oka. Uratowała wzrok tysiącom osób.


    Czytaj więcej na wydarzenia.interia.pl/polska/news-prof-ariadna-gierek-lapinska-nie-zyje-miala-82-lata,nId,4949931#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka