Dodaj do ulubionych

150 tys. podpisów pod projektem Ordo Iuris..

29.12.20, 03:01
150 tys. podpisów pod projektem Ordo Iuris. Trafi do Sejmu
Projekt ustawy, pod którym zebrano 150 tys. podpisów, dotyczy Konwencji Stambulskiej. Jego zapisy upoważniają rząd oraz prezydenta do jej wypowiedzenia. Zastąpić ją miałaby Konwencja o Prawach Rodziny.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: 150 tys. podpisów pod projektem Ordo Iuris.. 29.12.20, 03:06


   Spór o Konwencję Stambulską

   Spór o konwencje toczył się w ubiegłe lato wewnątrz rządu. Jej przeciwnikiem jest Zbigniew Ziobro, który stanowczo domagał się, aby rząd ją wypowiedział. Twierdził, że jest ona niezgodna z polską ustawą zasadniczą i nie ma potrzeby pytać o to Trybunału Konstytucyjnego, tak jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

   Konkurs na polskiego sędziego w Strasburgu. Wśród kandydatów założyciel Ordo Iuris i żona europosła PiS
   Minister sprawiedliwości złożył nawet wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej. - Dzisiaj nie ma żadnych rozwiązań w konwencji stambulskiej, które byłyby adresowane do Polski w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których byśmy nie spełniali - zapewniał Ziobro w lipcu.

   - Zapisy konwencji dają możliwość do kwestionowania tradycji i religii, jako przyczyny przemocy wobec kobiet. Uważamy, że jest to jednak bardziej skomplikowane - przekonywał minister sprawiedliwości.

   Przeciwnicy tzw. konwencji stambulskiej najczęściej krytykują zapisy dotyczące płci biologicznej, płci społeczno-kulturowej. Kontrowersje według krytyków budzi też przepis, który mówi, że przemoc nie może być usprawiedliwiona względami kulturowymi, religijnymi i tradycyjnymi.

   Z kolei adwersarze pomysłów polityków Zjednoczonej Prawicy przekonują, że "płeć społeczno-polityczna" nie jest próbą negowania płci biologicznej. To podkreślenie, że istnieje przemoc ze względu na płeć, a przemoc wobec kobiet jest specyficznym i szczególnie powszechnym rodzajem przemocy, wynikającym ze stereotypowego podziału i hierarchii płci oraz kulturowego przekonania o niższości kobiet.

   Ordo Iuris zachęca Ukraińców, by nie ratyfikowali Konwencji Stambulskiej
   Czym jest Konwencja Stambulska?

   Polska, jako osiemnasty europejski kraj, podpisała tzw. konwencję stambulską w 2012 r. Ratyfikował ją 13 kwietnia 2015 r. ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Do tej pory podpisali ją przedstawiciele 45 krajów. Założeniem stworzonego w 2011 r. w Stambule dokumentu Rady Europy jest stworzenie i ulepszanie prawnych ram koniecznych do przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

   Każdy kraj, który podpisał konwencję stambulską, zobowiązany jest do przedstawienia sekretarzowi generalnemu Rady Europy raportu dotyczącego przedsięwziętych środków legislacyjnych celem wypełnienia założeń Konwencji. Grupą odpowiedzialną za monitorowanie wdrażania konwencji jest złożony z niezależnych ekspertów organ GREVIO. Raport z Polski trafił tu 26 marca, a 12 maja został opublikowany.

   Sprawozdanie ze wdrażania Konwencji zostało przygotowane przez przedstawicieli kilku ministerstw, w tym Ministerstwa Rodziny, Pracy i Spraw Socjalnych, na podstawie informacji dostarczonych również m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, MSWiA, a także m.in. Państwową Inspekcję Pracy, TVP i Polskie Radio.

   Głównym przesłaniem raportu jest stwierdzenie, że Polska wdraża zapisy konwencji zgodnie z postanowieniami polskiej Konstytucji, a nasze przepisy prawne odnoszą się do wszystkich ofiar przemocy. Podkreślają też zasadę równości między kobietami i mężczyznami w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka