Dodaj do ulubionych

Holokaust nie spadł z nieba.

27.01.21, 07:03
Ocalały z obozu Auschwitz-Birkenau Marian Turski: Holokaust nie spadł z nieba. On tupał, dreptał kroczkami
- Kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana do aktualnych potrzeb polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. (...) Nie bądźcie obojętni kiedy jakakolwiek władza narusza prawa już istniejące. Nie bądźcie obojętni, bo nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków "jakiś Auschwitz" nagle spadnie z nieba - mówił Marian Turski, jeden z ocalałych z Auschwitz-Birkenau, podczas ubiegłorocznych obchodów rocznicy wyzwolenia obozu. Przypominamy jego przemówienie, w którym zwrócił się do "pokolenia swojej córki i wnuków".
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Holokaust nie spadł z nieba. 27.01.21, 07:06
   Marian Turski przywołał sytuacje z Berlina lat 30. Wymienił przykłady marginalizowania społeczności żydowskiej. Jak relacjonował Turski, najpierw pojawiły się napisy na ławkach "Żydom nie wolno siadać na tych ławkach". Kolejnymi przykładami były pływalnia, do której nie mieli wstępu Żydzi. - Potem pojawia się napis "Dzieciom żydowskim nie wolno się bawić z niemieckimi". A potem napis "Żydom sprzedajemy chleb i produkty żywnościowe tylko po godzinie 17". No to już jest utrudnienie, ale po 17 też można robić zakupy. Uwaga, zaczynamy się oswajać z myślą, że można kogoś wykluczyć, że można kogoś stygmatyzować, że można kogoś wyalienować - zauważył Turski.
   • mala200333 Re: Holokaust nie spadł z nieba. 27.01.21, 07:07


    - I tak powolutku, stopniowo, dzień za dniem, ludzie zaczynają się oswajać z tym i ofiary, i oprawcy, i widzowie, świadkowie - dodał. - Wszyscy zaczynają się oswajać i zaczynają przywykać do myśli, że ta mniejszość jest inna, że może być wypchnięta ze społeczeństwa, że to są ludzie obcy, którzy roznoszą zarazki, epidemie. To jest już straszne, niebezpieczne. To jest początek tego, co może nastąpić za chwilę - mówił Turski. - Władza widzi, że ludzi powoli ogarnia znieczulica, przestają reagować na zło. Wtedy ta władza może sobie pozwolić na dalsze przyspieszenie zła - ocenił ocalały z Auschwitz.

    - Tutaj, jak widzicie państwo, sprawdza się to, co mówił prezydent Austrii, że "Holokaust nie spadł z nieba". On tupał, dreptał kroczkami - mówił.
  • mala200333 Re: Holokaust nie spadł z nieba. 27.01.21, 09:52
   W celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, którzy zostali zamordowani w czasach II wojny światowej przez nazistów, obchodzi się co roku Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data obchodów wyznaczona została na 27 stycznia, czyli dzień będący rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną (1945 r.).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka