Dodaj do ulubionych

Oscary..Oscary...

31.01.21, 06:02
Przyznająca Oscary Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła długą listę filmów animowanych branych pod uwagę przy tegorocznych nominacjach. Znalazł się na niej nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Na tym jednak szans na najważniejszą filmową statuetkę dla Polaków nie koniec...
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: Oscary..Oscary... 31.01.21, 06:03
   Radosną nowiną w mediach społecznościowych podzielił się reżyser, Mariusz Wilczyński. Do oscarowego wyścigu zakwalifikowały się również "Szarlatan" Agnieszki Holland, a także "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Pierwszy z nich w kategorii najlepszego filmu międzynarodowego (wcześniej nieanglojęzycznego) reprezentuje Czechy, drugi zaś Polskę.

   W kategorii dedykowanej pełnometrażowym produkcjom animowanym o nominację walczy w sumie 27 tytułów. Obok dzieła Wilczyńskiego są to m.in. "Naprzód", "Trolle 2" czy "Scooby-Doo!".
   • black_jotka Re: Oscary..Oscary... 31.01.21, 06:04

    W prezentowanym na Berlinale, nagrodzonym Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego możemy usłyszeć m.in. Krystynę Jandę, Andrzeja Chyrę, Maję Ostaszewską, Małgorzatę Kożuchowską czy Andrzeja Wajdę i Irenę Kwiatkowską. Film jest autobiograficzną impresją, reminiscencją obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi.
    • black_jotka Re: Oscary..Oscary... 31.01.21, 06:05

     "Za pomocą sztuki autor zdaje się więc rozliczać z przeszłością, próbuje oczyścić swoje traumy, skorzystać z terapeutycznych walorów aktu twórczego. Ale w tej historii bynajmniej nie chodzi o artystyczny ekshibicjonizm – w tym osobistym przeżyciu skrywa się prawda uniwersalna – jesteśmy tak zabiegani za sprawami dnia codziennego, że nie zauważamy bliskich i nie poświęcamy im czasu, gdy tego wymagają. A kiedy zdajemy sobie z tego sprawę, zazwyczaj jest już za późno. Zostaje smutek, żal, poczucie niespełnienia" - recenzował film Dominik Jedliński.

     Krótkie listy filmów nominowanych do Oscara, w tym roku wydłużone do 15 tytułów, zostaną ogłoszone 9 lutego, a nominacje 15 marca.

     Ceremonia wręczenia Oscarów tradycyjnie powinna się odbyć w lutym. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej podjęła jednak decyzję o przesunięciu ceremonii. Z powodu pandemii COVID-19 gala Oscarów odbędzie się 25 kwietnia 2021 r.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka