Dodaj do ulubionych

"Helmut Newton. Piękno i bestia"

12.02.21, 17:17

Jego zdjęcia elektryzują i fascynują, kuszą, prowokują, zawstydzają, onieśmielają, w nagości niosą siłę i charakter, osobowość modelek, kobiet. 12 lutego 2021 r. do polskich kin wchodzi film o jednym z najsłynniejszych fotografów XX w. - "Helmut Newton. Piękno i bestia" intrygująca opowieść o jego życiu i sztuce.
Obserwuj wątek
  • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:18
   Helmut Newton urodził się 31 października 1920 r., zmarł 23 stycznia 2004 r.
   12 lutego 2021 r. film wejdzie do polskich kin
   Dzięki niemu fotografia modowa zaczęła być traktowana jak sztuka. Przed jego obiektywem stawały m.in. Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini czy Claudia Schiffer
   - Kobieta Helmuta Newtona była nie do pomylenia - mówi o zdjęciach Newtona Anna Wintour
   Fotografował też polityków - Jean-Marie Le Pen próbował zablokować publikację swojego portretu, gdyż nie spodziewał się, co Newton na nim zrobi
   Nazywany był mizoginem, a jednocześnie był wielbiony przez feministki
  • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:18
   Był trochę zboczony, ale ja też, więc to w porządku – śmieje się przed kamerą Grace Jones. Widać, że praca z Helmutem Newtonem była dla niej wielką przygodą i chyba też wspaniałą przyjaźnią. Kiedy spotkali się po raz pierwszy, powiedział jej, że ma… za małe piersi. Potem zaczął do niej wydzwaniać – chciał ją fotografować. - Jego zdjęcia są erotyczne, ale mają też inne wymiary. Niosą też pewne sugestie, opowiadają historie. Nigdy nie były wulgarne. Zawsze były piękne, ze smakiem – dodaje artystka.
   • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:19
    Grace Jones wtóruje Isabella Rossellini, którą Newton sfotografował m.in. z Davidem Lynchem. Ona jest "kukiełką" w rękach reżysera, który trzyma ją za gardło, kieruje nią. - Trafił na swój czas – rewolucji seksualnej, gdy społeczeństwo akceptowało nagość – stwierdza aktorka. - Ale nagie ciało to nie tylko golizna. To pokusa, strach, zawstydzenie. To wiele różnych rzeczy – uzupełnia. I opisuje: - Kiedy pracujesz z Davidem Lynchem, czy Helmutem Newtonem, oni nie reżyserują. Nie fotografują cię, tylko wyobrażenie z ich głów. Ty jesteś jego nośnikiem. Musisz udostępnić siebie. Albo odmówić.
    • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:19
     Przed obiektywem Helmuta Newtona przewinęły się dziesiątki sław, często wielokrotnie: Sigourney Weaver – m.in. w ściśle przylegającym do ciała futurystycznym kombinezonie, "ukrzyżowana" na ścianie, Elizabeth Taylor – w basenie, cała wśród błękitów i granatów, ale z zieloną papużką, Grace Jones – ubrana jedynie w cień przesuwający się po jej ciele, Charlotte Rampling – naga w pokoju hotelowym, Marianne Faithfull – jedynie w skórzanej kurtce swojego męża-punka, Claudia Schiffer – to jako grzeczna niemiecka Mädchen, kiedy indziej wyrachowana, zimna Frau ze służącą z głową w piekarniku.

     Fotografował też bardzo wpływowe osoby, polityków – Jean-Marie Le Pen starał się zablokować publikację swojego portretu, gdy zdał sobie sprawę, że za bardzo przypomina na nim Hitlera ze swoim owczarkiem…
     • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:19
      Newton był ironistą, trochę anarchistą. Estetyka jego zdjęć ma swoje korzenie w Niemczech lat 20. i 30. Urodził się w Berlinie – miał 13 lat, kiedy Hitler został kanclerzem. Sztuki fotografii uczył się w pracowni słynnej, zamordowanej później w Majdanku, fotografki mody Yvy (Else Simon). Przed wybuchem wojny wyjechał do Singapuru, stamtąd do Australii, aż podpisał swój pierwszy kontrakt z "Vogue" i trafił do Londynu i Paryża, potem do Stanów. W latach 60. stał się już jednym z najbardziej rozchwytywanych fotografów mody i reklamy – kto stanął przed jego aparatem, mógł liczyć na sławę.
      • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:20
       Z jego gigantycznego dorobku dziś najczęściej przypominane są niezmiennie olśniewające czarno-białe fotografie, na których w zaskakujących pozach, w nietypowych inscenizacjach, z ekstrawaganckimi albo banalnymi rekwizytami w niecodziennym kontekście pozują smukłe, wysokie modelki.
       • black_jotka Re: "Helmut Newton. Piękno i bestia" 12.02.21, 17:20
        Kobieta u Helmuta Newtona była bardzo silna, prowokacyjna, władcza. Często była wysoką blondynką. Miała mocno uszminkowane usta. Kobieta Helmuta Newtona była nie do pomylenia – u reżysera "Piękna i bestii" Gero von Boehma komentuje Anna Wintour. Słynna redaktorka ma milion anegdot na temat swojego wieloletniego współpracownika.

        "Jak powiedział cesarz Wilhelm II w 1914 r.: im więcej wrogów, tym większy zaszczyt" – napisał do niej w faksie, gdy oburzył wszystkich zdjęciem… martwego kurczaka w szpilkach. Brzmi trochę makabrycznie – ale zobaczcie to zdjęcie i wsłuchajcie się w kulisy jego powstania. Wiele z jego zdjęć ma drugie, trzecie dno – odwołują się do mitologii, kultury. Są zabawą. Gero von Boehm, który zresztą z Newtonem się przyjaźnił, sięgając po niezliczone archiwalia i rozmowy, sprawnie lawiruje między tymi różnymi poziomami – znaczeniami, pracą i biografią swojego bohatera. Razem z modelkami Newtona zabiera widzów do świata rewolucji seksualnej XX w., sztuki, wyrazistych, silnych kobiet, prowokacji i pasji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka