Dodaj do ulubionych

Niewiele osób myśląc o miastach, zastanawia się...

23.02.21, 17:14

Niewiele osób myśląc o miastach, zastanawia się nad tym, ile ważą. Jeśli już, to nieczęsto można usłyszeć pytanie o to, jakim cudem taka masa betonu, żelaza i ogromu innych materiałów nie zapada się pod własnym ciężarem. Otóż, zapada się i niektóre duże ośrodki już za niedługo będą miały z tym spory problem.
Czy człowiek jest w stanie stworzyć coś tak ciężkiego, żeby wygiąć litosferę? Najwyraźniej tak. San Francisco Bay Area to obszar metropolitalny złożony z dziewięciu hrabstw, zamieszkany przez prawie 7,5 mln ludzi i ważący około... półtora bilionów kilogramów.
Ta ostatnia liczba, podana przez badacza z United States Geological Survey, Toma Parsonsa, dotyczy tylko samych budynków i stałych elementów infrastruktury, jak ulice czy mosty - nie obejmuje pojazdów, maszyn czy ludzi przebywających na terenie aglomeracji.
Nic więc dziwnego, że najnowsze badania na temat zmian w skorupie ziemskiej w tamtej okolicy wykazały, iż podłoże pod miastem-molochem dosłownie się zapada.
Zgodnie z pomiarami różnica pomiędzy poziomami jego wysokości około 200 lat temu i dzisiaj to nie więcej niż 10 centymetrów. Wydaje się, że to niewiele, ale jak się okazuje, w przypadku całego miasta to naprawdę dużo. Na tyle dużo, żeby zacząć się bać.


Czytaj więcej na menway.interia.pl/obyczaje/nauka/news-z-miastami-dzieje-sie-cos-dziwnego-skutek-mozemy-zobaczyc-ju,nId,5065416#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka