Dodaj do ulubionych

Park Archeologiczny w Pompejach poinformował...

27.02.21, 18:43

Park Archeologiczny w Pompejach poinformował, że na terenie willi Civita Giuliana, gdzie prowadzono wykopaliska, znaleziono rydwan, który jest zachowany w świetnym stanie. Jak podkreślono, to wyjątkowe odkrycie.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Park Archeologiczny w Pompejach poinformował. 27.02.21, 18:45
   jutta_t napisała:

   >
   > Park Archeologiczny w Pompejach poinformował, że na terenie willi Civita Giulia
   > na, gdzie prowadzono wykopaliska, znaleziono rydwan, który jest zachowany w świ
   > etnym stanie. Jak podkreślono, to wyjątkowe odkrycie.   Duży, czterokołowy rydwan jest w doskonałym stanie. Świetnie zachowały się nie tylko elementy wykonane z żelaza, ale także piękne dekoracje z brązu i cyny. Co więcej, znaleziono również fragmenty zmineralizowanego drewna oraz odcisk źdźbła zboża, zostawionego na siedzeniu.
   • jutta_t Re: Park Archeologiczny w Pompejach poinformował. 27.02.21, 18:45
    Pojazd znajdował się w portyku niedaleko stajni, gdzie w 2018 r. znaleziono szczątki trzech koni. Archeolodzy podkreślają, że cudem udało się na czas dotrzeć do tego znaleziska i uprzedzić złodziei, którzy przeszukują i ograbiają ruiny starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku wybuchu Wezuwiusza. Byli już bardzo blisko tego miejsca.

    Naukowcy przypuszczają, że wóz był wykorzystywany podczas uroczystości ku czci Cerery - rzymskiej bogini wegetacji i urodzaju oraz Wenus - bogini miłości albo w czasie ceremonii ślubnych arystokracji w Pompejach.
    • jutta_t Re: Park Archeologiczny w Pompejach poinformował. 27.02.21, 18:46
     Jak...
     ....podkreślają pracownicy Parku Archeologicznego w Pompejach, to wyjątkowe odkrycie, nie tylko dlatego, że jest kolejnym elementem historii tego miejsca, ale przede wszystkim do tej pory nie znaleziono na terenie Włoch tak dobrze zachowanego rydwanu. "Czegoś takiego we Włoszech nigdy nie widziano" - powiedział dyrektor parku
     • jutta_t Re: Park Archeologiczny w Pompejach poinformował. 27.02.21, 18:46
      Pompeje to antyczne miasto założone w VI w. p.n.e. przez Osaków, następnie będące własnością Greków, Etrusków oraz Samnitów. W 79 r. nastąpił wybuch wulkanu Wezuwiusz, który spowodował zniknięcie miasta na ponad 1,5 tys. lat. Gruba warstwa popiołu, rozgrzanych kamieni i lawy przykryła całe Pompeje, grzebiąc tysiące ludzi, zwierząt oraz licznych budowli. Miasto było zasypane i nienaruszone aż do 1748 r. Wtedy król Karol III Burbon zdecydował się na poszukiwania antycznego miasta. Dzięki sukcesywnym pracom archeologicznym możemy dzisiaj podziwiać prawie całą metropolię w nienaruszonym kształcie.
  • jutta_t Re: Park Archeologiczny w Pompejach poinformował. 27.02.21, 18:51
   Wóz czterokołowy ozdobiony motywami amorków, nimf i satyrów znajdował się na terenie tej samej okazałej wilii, koło której przed kilkoma miesiącami znaleziono szczątki dwóch mężczyzn, a wcześniej w 2018 roku trzech koni.
   W wydobyciu znaleziska z warstw ziemi i popiołu uczestniczyli archeolodzy, architekci, inżynierowie, konserwatorzy zabytków i wulkanolodzy - podała Ansa.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka