Dodaj do ulubionych

Mgła mózgowa nie jest chorobą...ale...

28.02.21, 17:37

Mgła mózgowa nie jest chorobą, to określenie tzw. "zaćmienia umysłu", kiedy trudno nam się na czymkolwiek skoncentrować. Rzeczywistość postrzegamy wtedy jak przez mgłę. Wolniej wykonujemy nawet proste czynności, mamy problem z przypomnieniem sobie nazw własnych itp. Niektórzy naukowcy wyjaśniają to zjawisko w ten sposób, że nasz umysł zachowuje się, jakby był we śnie. Sporadyczna mgła mózgowa dotyka każdego z nas, najczęściej pojawia się np. po nieprzespanej nocy. Kiedy jednak zmagamy się z nią regularnie lub przez dłuższy czas, warto zgłosić się do lekarza. Niestety w ten sposób mogą się objawiać niektóre choroby neurodegeneracyjne, które stopniowo upośledzają funkcje naszego mózgu.
Obserwuj wątek
  • jutta_t Re: Mgła mózgowa nie jest chorobą...ale... 28.02.21, 17:39
   Najczęstszą przyczyną mgły mózgowej jest ........niedobór snu. ....."Już jedna nieprzespana noc bardzo negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy i ogólne samopoczucie. Regularne niedobory snu mogą z kolei doprowadzić do trwałych zmian w mózgu i częstszego występowania mgły mózgowej. Zjawisko to bywa również efektem niedożywienia mózgu, a więc diety opartej na produktach wysokoprzetworzonych i ubogiej w składniki stymulujące pracę układu nerwowego. Równie groźne jest odwodnienie organizmu, które w pierwszej kolejności "uderza" w mózg. Funkcjonowanie układu nerwowego pogarsza także brak ruchu i regularnej aktywności fizycznej. Naukowcy uważają też, że przyczyną mgły mózgowej może być nadmiar bodźców z otoczenia (napływ nowych informacji, jednoczesne korzystanie z telefonu, radia i komputera itp.).
   • jutta_t Re: Mgła mózgowa nie jest chorobą...ale... 28.02.21, 17:40
    Często pojawiająca się mgła mózgowa może być oznaką poważnych schorzeń. Z naukowego punktu widzenia jej przyczyną są zaburzenia związane z poziomem i działaniem neuroprzekaźników, takich jak dopamina, acetylocholina, serotonina czy kwas gamma aminomasłowy (GABA). Zaburzenia te na dłuższą metę mogą wywoływać stany zapalne w organizmie, a nawet choroby autoimmunologiczne. Układ odpornościowy zaczyna wtedy atakować własne tkanki i narządy. Przykładem jest choroba Hashimoto (niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym). Z podobnych względów (stan zapalny w wielu narządach i tzw. burza cytokinowa) mgłę mózgową obserwuje się obecnie u osób , które przechorowały COVID-19. Nowy koronawirus dodatkowo atakuje też komórki układu nerwowego....
    • jutta_t Re: Mgła mózgowa nie jest chorobą...ale... 28.02.21, 17:41
     Podejrzewa się też, że niski poziom acetylocholiny ma kluczowy wpływ na rozwój choroby Alzheimera. Pośrednią przyczyną może być unikanie niektórych produktów bogatych w cholesterol (np. jajka), które jednak zawierają składniki stymulujące produkcję acetylocholiny.
     • jutta_t Re: Mgła mózgowa nie jest chorobą...ale... 28.02.21, 17:41
      Mgła mózgowa może być też objawem innych chorób, takich jak celiakia (nietolerancja glutenu), fibromialgia (przewlekły ból mięśni i kości), borelioza (efekt zakażenia krętkami atakującymi m.in. układ nerwowy) czy nerwica (przewlekły lęk z czasem upośledza funkcje mózgu).
      Jak walczyć z mgłą mózgu?

      Mgła mózgu jest jedynie objawem zaburzeń neurologicznych lub niezdrowego stylu życia. Aby z nią walczyć, niezbędne jest odkrycie jej przyczyny. Kluczowe jest leczenie choroby podstawowej (np. niedoczynności tarczycy lub boreliozy), a także zmiana złych nawyków. Poprawę mogą przynieść sen i odpoczynek, regularna aktywność fizyczna, kontakty międzyludzkie czy dieta bogata w kwasy omega-3 i witaminy z grupy B. Wskazany jest również "trening mózgu" - rozwiązywanie łamigłówek, krzyżówek i wszelka aktywność umysłowa (np. nauka obcego języka).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka