Dodaj do ulubionych

Superwulkan...i koniec..

01.03.21, 02:37

Wulkanolog Clive Oppenheimer ostrzegł, że potężna erupcja superwulkanu Yellowstone może spowodować poważne zmiany w globalnym klimacie. Masywna erupcja, która emituje duże ilości cząsteczek siarki, mogłaby wywołać globalne szkody. Siarka unosząca się w stratosferze spowodowałaby ochłodzenie temperatury na Ziemi, co ostatecznie utrudniłoby uprawę żywności na świecie.
- Wpływ erupcji, w zależności od tego, gdzie na świecie jesteśmy, byłby bardzo niszczycielski. Miałoby to długotrwałe skutki na komunikację i infrastrukturę, zasolenie zbiorników wodnych. Erupcja wypłynęłaby na wszystkie elementy funkcjonującego społeczeństwa - powiedział Clive Oppenheimer.

Nie to jednak jest najgorsze. Erupcja wulkanu takiego jak superwulkan Yellowstone miałaby realny wpływ na zmiany klimatyczne.

- Erupcje wulkanów zmieniają klimat, nie tyle przez emisję popiołu, a dokładniej przez emisję siarki. Bardzo duże erupcje nie muszą emitować więcej siarki niż mniejsze. Jeśli jednak tak się stanie, bardzo duże ilości gazów siarkowych, które trafiają do stratosfery, 20 km nad poziomem morza, utleniają się, tworząc maleńkie cząsteczki, z których powstaje kwas siarkowy. Są one odpowiedniej wielkości, aby odbić trochę światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, co ma wpływ na chłodzenie powierzchni Ziemi - dodał Oppenheimer...
Obserwuj wątek
    • jutta_t Re: Superwulkan...i koniec.. 01.03.21, 02:38
      Z netu...
      Czasem wydaje mi się, że kiedyś ludzie byli szczęśliwsi tylko z tego powodu, że nie mieli możliwości ogldać i czytać o katastrofach ,wirusach , wybuchających wulkanach, zmianach klimatu, pędzących w stronę Ziemi asteroidach itp katastrofach. Zamiast wieczornego serialu były długie opowieści przy buzującym piecu. Sama pamiętam opowieści mojej babci od których włos się na głowie jeżył , ale wiedziałam, że to są tylko opowieści inic złego się nie przytrafi. Teraz człowiek włącza telewizor, radio czy internet i wszędzie katastrofy przeszłe ,obecne albo przepowiadanie na przyszłość . Najlepiej jeśli można takie tematy ciągnąć dłuuuuugo ! Koronawirus jest takim wspaniałym prezentem dla wszystkich nadawców,ale kiedyś się skończy trzeba więc przygotować inny nośny temat.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka