Dodaj do ulubionych

Białoruś a Żołnierze Wyklęci...

09.03.21, 18:47

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało pracownikowi Konsulatu Generalnego RP w Brześciu Jerzemu Timofiejukowi opuszczenie Białorusi z powodu rażącego naruszenia Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych - potwierdziła doniesienia AFP białoruska agencja prasowa BelTA.

Agencja poinformowała, że 9 marca do siedziby białoruskiego MSZ wezwany został przedstawiciel polskiej ambasady Marcin Wojciechowski, któremu wręczono notę protestacyjną. Dotyczyła ona udziału kierownika Wydziału Ruchu Osobowego w Konsulacie Generalnym RP w Brześciu w uroczystościach ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Chodzi o wydarzenia zorganizowane w Brześciu w niedzielę 28 lutego. Brali w nich udział m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych i młodzieżowych związanych z Polską.


Zdaniem Białorusinów, stanowiło to naruszenie prawa międzynarodowego, a dokładniej konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych. W związku z tym Jerzy Timofiejuk otrzymał nakaz opuszczenia kraju.

Białoruskie MSZ stwierdziło, że stanowisko Białorusi wobec Żołnierzy Wyklętych i ich przedstawicieli - w tym oddziałów "Burego" - pozostaje niezmienione. Polska była wielokrotnie informowana o tym stanowisku.

"Gloryfikacja zbrodniarzy wojskowych, cyniczne uzasadnianie ludobójstwa narodu białoruskiego, najbardziej rażące naruszenia zobowiązań Polski w zakresie zapobiegania gloryfikacji nazizmu są dla nas absolutnie nie do przyjęcia. Żołnierze Wyklęci dowodzeni przez Romualda Rajsa popełnili zbrodnie w miejscach gęsto zaludnionych przez Białorusinów i tym samym dorównali niemieckim siłom nazistowskim. Pamięć o spalonych wioskach, setkach zamordowanych i okaleczonych cywilów jest dla naszego kraju święta" - przekazało agencji źródło w białoruskim MSZ.

"Strona białoruska nie wątpi i nigdy nie wątpiła w możliwość i znaczenie interakcji między dyplomatami a ich własnymi diasporami. Niemniej jednak w naszym kraju wzniecanie rasowych, nacjonalistycznych, religijnych lub innego rodzaju konfliktów lub niezgody oraz rehabilitacja nazizmu są uznawane za przestępstwa” - przypomniał rozmówca białoruskiej agencji. "Uczestnicząc w tym wydarzeniu przedstawiciel Polski rażąco naruszył normy prawa międzynarodowego, w szczególności wiedeńską Konwencję o stosunkach konsularnych” - dodał.
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Białoruś a Żołnierze Wyklęci... 10.03.21, 06:15
      Przydacz ocenił, że decyzja negatywnie wpłynie na stosunki pomiędzy krajami. Zaznaczył jednak, że nie chodzi o białoruskie społeczeństwo. Wiceminister dodał, że Polska "niezwłocznie i adekwatnie odpowie na decyzję białoruskiego MSZ, stosując zasadę wzajemności". Dopytywany o możliwą formę skomentował, że zostanie ona podana do wiadomości publicznej po przedstawieniu jej stronie białoruskiej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka